Strašidlo cantervillské

Strašidlo cantervillské https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3404/bmid_strasidlo-cantervillske-XTx-3404.jpg 4 1242 185

Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville, kde už po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace svých potomků. Nový majitel, vyslanec Spojených států amerických, je osvícený muž, který nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Strašidlo, vtělení evropské romantiky a nostalgie, je konfrontováno s představiteli Nového světa, kteří byli tehdejšími Brity vnímáni jako vulgární, přízemní zbohatlíci. Rubáš tečkovaný hřbitovní prstí, rezavá dýka a krvavá skvrna svádějí marný hoj s Pinkertonovým nedostižným cídičem a Tinkturou doktora Dobella. Naštěstí je tu ještě vyslancova dcerka, půvabná a laskavá Virginie, která příběh dovede až ke smírnému konci.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Canterville Ghost , 1887

R.E.M.
21.07.2020 4 z 5

Od vánoc jsem se těšila na Strašidlo cantervillské. Bylo jiné, než jsem očekávala, překvapivě slabé a málo mocné.
Ale kniha mě pobavila, jak jsem očekávala. :)

Laluska73
02.07.2020 5 z 5

Povídku jsem pročetla na jedno posezení- moc se mi líbila , poselství o odpuštění mě dojalo.

DuncanIdaho
28.06.2020 5 z 5

Krátká a krásná pohádka. Toho strašidla mi bylo až líto.

Kerolka_P.
23.06.2020 5 z 5

Taková krásná pohádka.

Monika1717
07.06.2020 4 z 5

Strašidla mi bylo líto. A moderní anglická rodina mi dost lezla na nervy. Ještě, že měli tu hodnou dceru. Nedávno jsem uklízela v knihovně a tuhle knížečku jsem našla zapadlou za jinými. A tak jsem si sedla a s velkou chutí si ji znovu přečetla / už poněkolikáté /. A pořád mě baví.

Radka1911
24.04.2020 5 z 5

Tuto klasiku miluji už od dětství kdy se mi poprvé dostala do ruky, a čas od času se k ní vracím. Pro cantervillské strašidlo mám prostě slabost.

MarioKingOfPlot
15.04.2020 3 z 5

Krátky rozsah v ktorom je Anglická aristorkracia zastúpená Cantervillským zámkom, brnením a strašidlom v súboji s republikánstvom a vecnosťou nového kontinentu. Verím že v roku 1887 to musela byť veľká vec, keďže dielo poukazuje a striela si z oboch.

laepus
29.03.2020 3 z 5

Jako dobrý. Bohužel (tak jako na takřka celém Wildovi) už se evidentně podepsal zub času; rozuměj doba je jinde a také její smysl pro humor. To, co na konci 19. století zvedalo lidi smíchy ze sedadel, dnes vyloudí lehoučký úsměv na tváři poučených. A to jen možná, jen někdy a jen některých poučených. Pro 90% populace to bude nudná blbost o ničem - snad to trochu přepsat, snad atraktivní televizní adaptace... Kdoví... Snad by se z toho kontrastu rozumově založených Američanů, kteří vidí svět pouze skrze přírodní vědy, a tradičního anglického strašidla, tradičního anglického sídla, tradičního anglického počasí, tradičního anglického služebnictva atd. dalo ještě něco vykřesat, protože základní myšlenka je nosná.
Rozhodně se to ale příjemně četlo a nevytáčelo mě to tolik jako Dorian Gray, takže i proto tady jdu aspoň na tři hvězdičky. Jako svědek své doby fajn, jako literatura ke čtení už dnes bohužel moc ne.

Greenfingers
18.03.2020 5 z 5

Nádherná "duchařská pohádka" od klasika světové literatury. Wilde v ní prokázal svůj brilantní styl psaní a smysl pro humor. Oceňuji také nápadité ilustrace Cyrila Boudy.

Corso
28.02.2020 4 z 5

Na mna to malo najvacsi dopad ked som to (samozrejme) cital prvy raz, neviem ci som este nechodil na zakladku. Samozrejme ma pritiahol nazov. Joj o strasidlach! to bude asi horor. Nieco ako Traja patraci. A kreslena obalka vydavatelstva MAJ. No ono to je nakoniec ..dnes to mozem porovnavat snad aj s Wodehouseom, Twainom?? Ako sa na druhom brehu Moravy vravi, "taková taškařice". Ze Wilde vedel pisat putavo a vtipne nie je pochyb, ze vedel ostro slahnut a poukazat na ludske slabosti a neresti, vieme. Tu je to ale milo schovane do grotesknych postaviciek rodiny Otisovych, zbohatlickych navratilcov, velvyslanca americkeho, ktory ide rodu pridat prestize odkupenim slachtickej nemovitosti starej dobrej Britanie. A uz to jede... Nakoniec duchovia vyznievaju ludskejsie ako ludia. Maju v sebe viac vasni a clovek s nimi od zaciatku suciti. Dnes by toto mohla byt kludne kvalitna Young Adult mladeznicka literatura. Teda, ona je.
PS: Musim niekde zohnat tu pekne ilustrovanu Cyrilom Boudom.

alef
27.02.2020 5 z 5

"To je krev lady Eleonory de Canterville, kterou právě tady zavraždil roku 1575 její vlastní manžel sir Simon de Canterville. Přežil ji o devět let a pak za velmi tajuplných okolností náhle zmizel. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, ale jeho hříšný duch dosud bloudí zámkem. Tu krvavou skvrnu velice obdivují turisti a vůbec všichni, a odstranit se nedá."
"To je nesmysl," zvolal Washington Otis. "PINKERTONÚV ŠAMPIÓN V ODSTRAŇOVÁNÍ SKVRN A NEDOSTIŽNÝ CIDIČ to vyčistí co nevidět."
A než tomu mohla poděšená hospodyně zabránit, padl na kolena a hbitě drhl podlahu jakousi malou tyčinkou, která vypadala jako černé líčidlo. V několika vteřinách nebylo po krvavé skvrně ani stopy.
"Já věděl, že Pinkerton to dokáže," zvolal vítězoslavně Washington, ohlížeje se po své rodině, jež se mu obdivovala. Ale jen ta slova vyřkl, už šerou komnatu ozářil příšerný blesk a tak strašlivě zaburácel hrom, že všichni vyskočili a paní Umneyová omdlela.
"Ohavné počasí!" řekl klidně americký vyslanec, zapaluje si dlouhý tlustý doutník. "Mám za to, že ta stará země je už tak přelidněna, že ani slušné počasí se tu na každého nedostane. Jsem odjakživa toho mínění, že Anglii zbývá jedině emigrace."
"Milý Hirame," zvolala paní Otisová, "co si počneme s ženskou, která omdlévá?" "Strhni jí to z platu jako za rozbité věci," odvětil vyslanec, "a ona omdlévat přestane."

Čteno nevím pokolikáté, protože tohle mě prostě baví :-) … „Cantervillský duch stál chvilku zcela bez hnutí, v pochopitelném rozhořčení … když dorazil do malé tajné komůrky v levém křídle, opřel se … o měsíční paprsek, aby nabral dech, a pokoušel se ujasnit si své postavení.“

Jsem, za to nebohé, opuštěné a nešťastné cantervillské strašidlo, moc ráda, že tahle humorná, úsměvná i výsměšná „duchařská pohádka“ … má šťastný konec :-) …

„Až zlatovláska jako květ
k modlitbám pohne hříšný ret,
až suchá mandloň rozkvete,
zalita slzou dítěte,
pak přijde doba šťastných chvil
a klidný bude Canterville..“

"Hele! Ta stará uschlá mandloň rozkvetla! Vidím ty květy docela zřetelně, když na ně svítí měsíček."

Wilde byl ve své době považovaný za dekadentního autora, ve smyslu lhostejného vůči etice a morálce, obhajujícího názor, že umění nemá moralizovat, ani hodnotit. Tak s druhou částí téhle věty se dá bez problému souhlasit, Wilde totiž opravdu nijak nemoralizuje ani nehodnotí, přesto jeho povídky s jejich osobitým stylem a humorem svou morální a navíc ještě dokonale estetickou hodnotu mají.
A pak ten úžasný jazyk (který sám o sobě je estetickým zážitkem), ten mě okouzlil už dávno … a stále mě baví :-).

Mensa627
22.02.2020 5 z 5

Má oblíbená povídka. Je vtipná a má spád.

Vera Silent
04.02.2020 5 z 5

Moc milý a úsměvný příběh, kterému nemám co vytknout. Sice strašidlo je trochu moc lidské včetně schopnosti onemocnět, ale postavy jsou jinak sympatické a děj krásně odsýpa. Holt taková pohodička do vlaku nebo jako audiokniha .

ayra
27.01.2020 2 z 5

Sice to má být humoristický příběh, ale vtipný mi opravdu nepřijde. Možná lehce úsměvný, ale to je všechno. Kniha se vysmívá starým zvyklostem a srovnává americký a britský způsob života. Pro mě naprosto zklamala.

mousie265
27.01.2020 5 z 5

Knížka mého srdce, poprvé jsem ji četla jako dítě a od té doby mnohokrát. Strašně mě zklamal pokus ČT o její zfilmování, nedávno i stejný pokus nějaké britské televize. To kouzlo asi zfilmovat nelze, jen těm, kdo nečetli, vezme chuť přečíst :-( .

Zmitko.m
25.01.2020 5 z 5

I přesto, že tato kniha je již napsaná velmi dávno, jedná se o nádherné dílo, které mám rozhodně velmi rád...Člověku je toho strašidla líto :-)

Jitka822
18.01.2020 3 z 5

Klasika. Ideální pohádka pro děti (starší).

Ayen
07.12.2019 5 z 5

Nechtějte po mně jakoukoliv kritiku, protože Oscar Wilde si navždy ukradl kus mého srdce. Počínaje Obrazem Doriana Greye přes Slavíka a růži až ke Cantervillskému strašidlu. Řeknu vám jedno. Když jedu v autobuse a knížka mě rozesměje tak, že sotva popadám dech a ostatní se smějou tomu, jak já se směju, očividně to bude dobrá knížka. Samozřejmě každý má svůj humor, ale mně tenhle příběh sedl jak p*del na hrnec.

knihomolka27
08.11.2019 5 z 5

Úžasná knížka s pořádnou dávkou černého humoru, tajemství, starobylým anglickým domem, netradičními skvělými postavami, a jedním hodně starým duchem. Tohle a daleko víc co má knížka, je tak dokonalá kombinace, že nevím co jiného bych dodala.

heliiinka
21.10.2019 4 z 5

Občas tam bylo hodně výplňkových slov nebo příliš složitých souvětí, což se dětem bude hůře číst. Ale příběh byl hezký a rychlý s nevinným humorem pohádkového strašidla.