Strašidlo cantervillské

Strašidlo cantervillské https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3404/bmid_strasidlo-cantervillske-XTx-3404.jpg 4 1244 185

Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville, kde už po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace svých potomků. Nový majitel, vyslanec Spojených států amerických, je osvícený muž, který nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Strašidlo, vtělení evropské romantiky a nostalgie, je konfrontováno s představiteli Nového světa, kteří byli tehdejšími Brity vnímáni jako vulgární, přízemní zbohatlíci. Rubáš tečkovaný hřbitovní prstí, rezavá dýka a krvavá skvrna svádějí marný hoj s Pinkertonovým nedostižným cídičem a Tinkturou doktora Dobella. Naštěstí je tu ještě vyslancova dcerka, půvabná a laskavá Virginie, která příběh dovede až ke smírnému konci.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Canterville Ghost , 1887

mia.com
31.12.2021 4 z 5

Milá jednohubka. Musím mrknout na film a jednou se snad dostanu i na představení :).

HerrPilot
06.11.2021 4 z 5

To se tak jednou v jedné kovárně potkali tři kluci: Wilde, Novák a Bouda. Wilde ukul meč, Novák jej přizpůsobil středoevropským podmínkám boje a Bouda jej vyzdobil, čímž vznikl dokonale vyvážený meč, který čtenářovu bránici sice nerozpůlí, ale i to polechtání stojí za to.

Ponouknut Havelkovým nastudováním opery Bílý pán v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě jsem sáhnul po Wildeově originálu, který byl snad ještě lepší, než zmíněná opera.
První polovina se nese v duchu viktoriánského Saw, a přízrak s láskou vzpomíná na způsoby, jakými se zabili všichni ti, které vyděsil. Hned potom následuje nemilosrdná řežba mezi tradicionalistickým nemrtvým Angličanem a moderními, leč notně otravnými žijícími Američany, do které kovář Wilde přikovává sarkastické poznámky na adresu domácích i hostů. Druhá polovina se nese ve vážnějších tónech a dělá z téhle brožury víc, než jen vlakovou rychlovku (záměrný dvojsmysl).

Ve finále se jedná o dost atmosférické čtení, a vydání z roku 1996 od Albatrosu v sobě spojuje nejen přednosti všech výše zmíněných pánů, ale i dobrou technickou úroveň. Pět hvězd ovšem nedám z toho důvodu, že mi zkrátka nepadli do noty ti Amíci. A taky by tomu slušelo víc stránek. Přesto solidní 4* si to jistojistě zaslouží.

Elenče
29.10.2021 5 z 5

Toto je pohádka od Oscara Wilda a ne ten horor Šťastný princ. Velmi příjemný, vtipný, krátký příběh, navíc doprovázený úžasnými ilustracemi Cyrila Boudy. Třešnička na jedno odpoledne. Varování: hrozí, že hlasitými výbuchy smíchu pohoršíte spolucestující ve vlaku.

Devorah
27.10.2021 5 z 5

Oscar Wilde a jeho duchařský příběh o strašidlu je spíše krásnou pohádkou s jednoduchým dějem a úžasnou atmosférou. Dílo vyniká jemnou ironií a suchým humorem, který je tolik typický pro Wildeova díla.
Nosnou kostrou příběhu je chudák anglické strašidlo, které se snaží vypořádat s rodinou amerických neotesanců. Rozdíly mezi Angličany a Američany jsou zde popsány se špetkou humoru a ještě větší dávkou jízlivosti. Celkově je tento příběh vtipně a svižně napsán a čtenář si tak může plně vychutnat Wildeův osobitý a neotřelý styl.

MilanCFC
06.10.2021 4 z 5

Moc pěkná jednohubka s humornou, ale i smutnou atmosférou. Není to zrovna moc často, že bych soucítil s duchem strašidlem, ale tady to tak nějak nešlo jinak. Navzdory důvodům, proč byl vlastně duchem. Možná k tomu přistupuji až moc vážně :D Každopádně ten přesah je zde jasný.

Scathia
01.10.2021 5 z 5

Výborný literární počin. První humorná polovina (jo, to strašidlo miluju!), se plynule přehoupla do druhé, vážnější poloviny. Kniha na jeden večer, která opravdu stojí za to.

slawa.cap
30.08.2021 4 z 5

Nedávno jsem byl na představení "Strašidlo na zámku" skvělá, humorná adaptace této knihy a všem ji doporučuji. Na základě toho jsem se rozhodl vyzkoušet i originál.
S Wildem jsem se literárně setkal jen u Doriana Graye a ten umně zcela pohořel, z toho důvodu jsem se Strašidla cantervillského dost obával, ale nakonec to nebyl taková hrůza :)
Původně to měl být asi odlehčený horror, ale z našeho pohledu je to spíš zábavná duchařinka o nešťastném strašidlu. Líbilo se mi to mírné špičkování mezi Amerikou a Anglií a ač jsem to nečekal i projev sira Simona je dosti humorný, o dvojčatech Otisových se snad nemá ani cenu zmiňovat :)
Bohužel povídka proti adaptaci dost ztrácí a ač nechci nedokážu nesrovnávat...

Snoopi
28.08.2021 5 z 5

Krásná pohádka :-) O. Wilde si je moc dobře vědom mistrovství svého vyprávění, své moci nad upoutaným posluchačem. Zřejmě byl jedním z prvních autorů, který do literatury uvedl motiv strašidla, marně bojujícího s vymoženostmi moderní doby. Pohádku jsem si ráda přečetla znova. Přiznávám, že mi strašidla bylo spíše líto. Jak pro jeho neustálé úsilí za každou cenu obnovovat krvavou skvrnu v ložnici, jíž vždy spolehlivě vymaže "Pinkertonův cidič", tak pro jeho zbytečné pokusy o strašení. Jsem ráda, že na rozdíl od ostatních Wildeových pohádek je tato vtipná, napsaná s nadhledem a humorem. Starší čtenáři v díle uvidí i satiru, vysmívající se nejen anglickému snobismu a škrobenosti, ale i americkým zbohatlíkům. A i po víc jak sto letech má stále ještě co říci v současnosti :-)

Charlie119
31.05.2021 4 z 5

Romatické, vtipné, ale i vřelé. A pro nečtivce, i krátké! :-)

iška
10.05.2021 5 z 5

Tuhle knížku jsem nečetla zdaleka poprvé. Mám ráda ten romantický příběh a vždy mě pobaví konfrontace anglické mentality s tou americkou.

alenkacermi
08.05.2021 4 z 5

Vtipně napsané. Strašidla mi bylo i líto, jak se mu nedařilo vystrašit Američany. Moc se mi líbily ilustrace.

vas
08.05.2021 5 z 5

Kongeniální duchařský příběh duchaplného Oscara Wildea a geniálního malíře a ilustrátora Cyrila Boudy. Pobavilo mě, jak Wilde vykreslil bohaté Američany, kteří si koupili zámek Canterville. Ti Amíci jsou pořád stejní. Všude byli a tam, kde nebyli se právě chystají...

Netopyr07
08.05.2021 5 z 5

Bylo milé si "zopáknout" Strašidlo. Ilustrace jsou také úchvatné. Zvláště ta "zviřátka" na straně 65, ta prostě "žeru" :-))

sgjoli
02.05.2021 4 z 5

Strašidlo cantervillské jsem zaznamenala již v dětství skrze film z 90. let s Patrickem Stewartem v hlavní roli. Film samotný není sice žádný filmařský klenot, ale mám na něj hezké vzpomínky z dětství. Jako malému děcku se mi to fakt líbilo, i když popravdě uznávám, že filmům vlastně moc nerozumím a můj vkus není kdoví jaký.
Ke knize samotné jsem se pak dostala jako dospělá. Samozřejmě jsem věděla, že musím odhlédnout od filmu a knihu vnímat jako samostatnou věc, jako ten hlavní originální příběh. Ale přiznám se, že mne ten originální příběh zas nebavil tolik, jak jsem doufala. Nevím, co přesně jsem čekala. Možná jsem byla namlsaná Obrazem Doriana Graye, který mám velmi ráda, a tak jsem doufala, že se od Wildea dočkám dalšího skvostného příběhu. Ale nějak se mi ho bohužel nedostalo.
Pro mne z toho vyšla příjemná – lehce nadprůměrná jednohubka na jedno odpoledne, která ve mně nenechala tolik, kolik jsem doufala. Je to vskutku zábavné dílo, svižně a čtivě napsané, ale není to nic, co by vám nějak mělo změnit život či předat nějakou převratně hlubokou myšlenku.

pepa4081
02.05.2021 4 z 5

Strašidlo cantervillské, spolu s Jak je důležité míti Filipa, je můj nejoblíbenější příběh od Oscara Wilda. Skvělý humor, skvělá parodie. Škoda jen, že není delší a konec příběhu je až příliš sladký, na úkor vtipu.
Velmi uspokojivé.

kolacky
27.04.2021 5 z 5

Četla jsem kdysi a často, přečetla jsem znovu v rámci Výzvy a pořád je to příjemné počtení, okořeněné fantastickými ilustracemi Mistra Cyrila Boudy.

Rihatama
25.04.2021 4 z 5

Doba emancipace a průmyslové revoluce jako by Wilda inspirovaly k malé rošťárně ukázat na konci 19. století světu, že nic není definitivní ani jednoznačné. Výsledkem jeho literární fikce je přijatelné soužití starého a nového zpodobněné v mentalitě staré Anglie a nové Ameriky. Podobně jako se křesťané "vypořádali" se starým židovským a novým křesťanským světem ve Starém a Novém zákoně. Oskar Wilde je přece jenom o poznání vtipnější, když do hlavních rolí postavil kouzelné, ač nevzhledné britské stárnoucí strašidlo a mladou, krásnou Američanku.

alimraj1
23.04.2021 5 z 5

Další z příběhů, který se četl docela sám. Nedokázala jsem se od toho odpoutat, chvílemi to bylo velice zajímavé.
Jako povinná četba ideální - ne příliš dlouhé a líbivé.

Disinka
18.04.2021 5 z 5

Nádherny pribeh, rada se k nemu vracim dodnes

DanaKa81
07.04.2021 5 z 5

Příběh strašidla je pořád stejně zábavný a dojemný i po více než sto letech od jeho vydání. Doporučuji