Strašidlo cantervillské

Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville, kde už po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace svých potomků. Nový majitel, vyslanec Spojených států amerických, je osvícený muž, který nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Strašidlo, vtělení evropské romantiky a nostalgie, je konfrontováno s představiteli Nového světa, kteří byli tehdejšími Brity vnímáni jako vulgární, přízemní zbohatlíci. Rubáš tečkovaný hřbitovní prstí, rezavá dýka a krvavá skvrna svádějí marný hoj s Pinkertonovým nedostižným cídičem a Tinkturou doktora Dobella. Naštěstí je tu ještě vyslancova dcerka, půvabná a laskavá Virginie, která příběh dovede až ke smírnému konci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3404/strasidlo-cantervillske-3404.jpg 4.2995
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Albatros (ČR)

The Canterville Ghost, 1887

Kniha Strašidlo cantervillské

Magdalena5

Po poslechu rozhlasové adaptace Strašidla cantervillskeho se mi vybavila dlouho zasutá vzpomínka na mé seznámení s tímto Wildovým dílem. V příloze nějakých novin v 70. létech jsem objevila černobílé veselé obrázky pana Boudy, kterého jsem znala z pohádkové knížky. Se zájmem jsem si prohlížela kostnaté chlupaté stvoření v různých podobách v boji s rozjívenými malými kluky. Přílohu jsem vystřihla, poskládala a pustila se do čtení a nelitovala jsem. Vůbec nevím, kde nakonec staré novinové listy skončily, ale Cantervilla si stále vybavuji podle prvního čtení.

Le Chat

K povídce jsem se dostala díky filmové verzi s Patrickem Stewartem. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, byla to příjemná "jednohubka".

n.ezn.amy

Výborná duchařská povídka z pera Oscara Wildea, kdy na zámek Canterville přijede americký vyslanec se svou rodinou. Otis je realistický člověk, který nevěří na duchy a proto nevěří svým třem dětem, kteří ducha sira Simona de Canterville vidí. Je možné, aby jeho dcera Virginie byla vyvolenou a mohla zlomit dávné prokletí sira Simona? Příběh mě moc bavil, neboť měl správně ponurou atmosféru dávného prokletí, ale byl psán humornou formou, kdy se manželka vyslance snaží vyčistit krvavou skvrnu, která je v knihovně několik set let tím správným a jedinečným čističem na skvrny. Na deštivý večer je tato kniha ta pravá.

Kopretinka784

Krása příběhu vyniká i díky nádherným kresbám Cyrila Boudy.
Shodou okolností po dočtení knížky bylo v televizi americké ztvárnění této pohádky. Zajímavé pojetí (ale chyběl syn Washington). Ale s "naším" filmovým zpracováním s Petrem Nárožným (Otis) a Jiřím Bartoškou (duch sira Simona) se nedá srovnat. Naše se mi líbilo víc.

R.E.M.

Od vánoc jsem se těšila na Strašidlo cantervillské. Bylo jiné, než jsem očekávala, překvapivě slabé a málo mocné.
Ale kniha mě pobavila, jak jsem očekávala. :)

Set123

Wilda mám velice rád a snažím se přečíst co nevíce z jeho tvorby. Tato kniha (ISBN: 978-80-7390-978-9) má tu ohromnou výhodu, že obsahuje pěknou sbírku mnoha jeho děl.

Co se pohádek týká… Plakal jsem. Opravdu jsem plakal, což jsem vpravdě nečekal. Slavík a růže, to bylo jasné, znal jsem ze základky, už tehdy se mi to zdálo dosti smutné a nyní, když jsem si v klidu doma přečetl celou povídku? No potěš pánbůh. Jediné, co mě trošičku naštvalo, bylo odchýlení od běžného překladu „Slavík“ na „Slavice“, což se mi zdálo poněkud zbytečné, ale což.

Šťastný princ je neuvěřitelné depresivní, dítěti bych to nikdy nepřečetl. Pohádka de facto říká „Přátelé, s altruismem se můžete jít vys…!“ A opět, konec je při nejmenším stejně smutný jako Slavík.

Sobecký obr je o maličko méně smutný, ale slza stejně ukápne. Příběh o nápravě, s více méně šťastným, symbolickým koncem. Úžasná pohádka.

„Oddaný přítel“ je hrozná věc. Tedy aby bylo jasno, je to dobré, ale hrozně cynické. A to já si o sobě myslím, že jsem pěkná svině, ale mlynář mě jednoznačně trumfnul. Hraboš mi až moc připomínal některé mé známé, takže to celkem bolelo.

Pozoruhodná raketka mě ponechala bez většího zaujetí.

Z „Domu granátových jablek“ bych vyzdvihl jednu povídku, i když i „Mladý král“ byl úžasný. „Dítě hvězdy“ byla pro mě povídkou tak neuvěřitelně bolestivou a krutě realistickou, že i trvalo nějakou tu dobu se z ní oklepat. Rozmazlení dítěte, jeho hrozný charakter, náprava charakteru, šťastný konec. A nebo ne? Co kdyby se šťastný konec nekonal? Poslední odstavec knihy mě zamrazil. Něco tak… skutečného, jsem dlouho nečetl...

Strašidlo Cantervillské je naprosto geniální povídka, stejně tak i Zločin lorda Artura Savila (na Youtube lze najít televizní inscenaci, kde lorda Savila hraje Václav Voska, plně doporučuji.) Sfinga, ani Milionář, na mě tolik nezapůsobily, ale nebyly špatné.

Ne všechny povídky jsou opravdu výborné, ale žádná není špatná a to je opravdu pozoruhodně netypické u povídkových sbírek. A to jak na mě alespoň některé zapůsobily vynáší knize mé nejvřelejší doporučení.

Laluska73

Povídku jsem pročetla na jedno posezení- moc se mi líbila , poselství o odpuštění mě dojalo.

DuncanIdaho

Krátká a krásná pohádka. Toho strašidla mi bylo až líto.

Kerolka_P.

Taková krásná pohádka.

Monika1717

Strašidla mi bylo líto. A moderní anglická rodina mi dost lezla na nervy. Ještě, že měli tu hodnou dceru. Nedávno jsem uklízela v knihovně a tuhle knížečku jsem našla zapadlou za jinými. A tak jsem si sedla a s velkou chutí si ji znovu přečetla / už poněkolikáté /. A pořád mě baví.

Radka1911

Tuto klasiku miluji už od dětství kdy se mi poprvé dostala do ruky, a čas od času se k ní vracím. Pro cantervillské strašidlo mám prostě slabost.

MarioKingOfPlot

Krátky rozsah v ktorom je Anglická aristorkracia zastúpená Cantervillským zámkom, brnením a strašidlom v súboji s republikánstvom a vecnosťou nového kontinentu. Verím že v roku 1887 to musela byť veľká vec, keďže dielo poukazuje a striela si z oboch.

laepus

Jako dobrý. Bohužel (tak jako na takřka celém Wildovi) už se evidentně podepsal zub času; rozuměj doba je jinde a také její smysl pro humor. To, co na konci 19. století zvedalo lidi smíchy ze sedadel, dnes vyloudí lehoučký úsměv na tváři poučených. A to jen možná, jen někdy a jen některých poučených. Pro 90% populace to bude nudná blbost o ničem - snad to trochu přepsat, snad atraktivní televizní adaptace... Kdoví... Snad by se z toho kontrastu rozumově založených Američanů, kteří vidí svět pouze skrze přírodní vědy, a tradičního anglického strašidla, tradičního anglického sídla, tradičního anglického počasí, tradičního anglického služebnictva atd. dalo ještě něco vykřesat, protože základní myšlenka je nosná.
Rozhodně se to ale příjemně četlo a nevytáčelo mě to tolik jako Dorian Gray, takže i proto tady jdu aspoň na tři hvězdičky. Jako svědek své doby fajn, jako literatura ke čtení už dnes bohužel moc ne.

Greenfingers

Nádherná "duchařská pohádka" od klasika světové literatury. Wilde v ní prokázal svůj brilantní styl psaní a smysl pro humor. Oceňuji také nápadité ilustrace Cyrila Boudy.

Fcelicka_maja

Roztomilé.

Corso

Na mna to malo najvacsi dopad ked som to (samozrejme) cital prvy raz, neviem ci som este nechodil na zakladku. Samozrejme ma pritiahol nazov. Joj o strasidlach! to bude asi horor. Nieco ako Traja patraci. A kreslena obalka vydavatelstva MAJ. No ono to je nakoniec ..dnes to mozem porovnavat snad aj s Wodehouseom, Twainom?? Ako sa na druhom brehu Moravy vravi, "taková taškařice". Ze Wilde vedel pisat putavo a vtipne nie je pochyb, ze vedel ostro slahnut a poukazat na ludske slabosti a neresti, vieme. Tu je to ale milo schovane do grotesknych postaviciek rodiny Otisovych, zbohatlickych navratilcov, velvyslanca americkeho, ktory ide rodu pridat prestize odkupenim slachtickej nemovitosti starej dobrej Britanie. A uz to jede... Nakoniec duchovia vyznievaju ludskejsie ako ludia. Maju v sebe viac vasni a clovek s nimi od zaciatku suciti. Dnes by toto mohla byt kludne kvalitna Young Adult mladeznicka literatura. Teda, ona je.
PS: Musim niekde zohnat tu pekne ilustrovanu Cyrilom Boudom.

alef

"To je krev lady Eleonory de Canterville, kterou právě tady zavraždil roku 1575 její vlastní manžel sir Simon de Canterville. Přežil ji o devět let a pak za velmi tajuplných okolností náhle zmizel. Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, ale jeho hříšný duch dosud bloudí zámkem. Tu krvavou skvrnu velice obdivují turisti a vůbec všichni, a odstranit se nedá."
"To je nesmysl," zvolal Washington Otis. "PINKERTONÚV ŠAMPIÓN V ODSTRAŇOVÁNÍ SKVRN A NEDOSTIŽNÝ CIDIČ to vyčistí co nevidět."
A než tomu mohla poděšená hospodyně zabránit, padl na kolena a hbitě drhl podlahu jakousi malou tyčinkou, která vypadala jako černé líčidlo. V několika vteřinách nebylo po krvavé skvrně ani stopy.
"Já věděl, že Pinkerton to dokáže," zvolal vítězoslavně Washington, ohlížeje se po své rodině, jež se mu obdivovala. Ale jen ta slova vyřkl, už šerou komnatu ozářil příšerný blesk a tak strašlivě zaburácel hrom, že všichni vyskočili a paní Umneyová omdlela.
"Ohavné počasí!" řekl klidně americký vyslanec, zapaluje si dlouhý tlustý doutník. "Mám za to, že ta stará země je už tak přelidněna, že ani slušné počasí se tu na každého nedostane. Jsem odjakživa toho mínění, že Anglii zbývá jedině emigrace."
"Milý Hirame," zvolala paní Otisová, "co si počneme s ženskou, která omdlévá?" "Strhni jí to z platu jako za rozbité věci," odvětil vyslanec, "a ona omdlévat přestane."

Čteno nevím pokolikáté, protože tohle mě prostě baví :-) … „Cantervillský duch stál chvilku zcela bez hnutí, v pochopitelném rozhořčení … když dorazil do malé tajné komůrky v levém křídle, opřel se … o měsíční paprsek, aby nabral dech, a pokoušel se ujasnit si své postavení.“

Jsem, za to nebohé, opuštěné a nešťastné cantervillské strašidlo, moc ráda, že tahle humorná, úsměvná i výsměšná „duchařská pohádka“ … má šťastný konec :-) …

„Až zlatovláska jako květ
k modlitbám pohne hříšný ret,
až suchá mandloň rozkvete,
zalita slzou dítěte,
pak přijde doba šťastných chvil
a klidný bude Canterville..“

"Hele! Ta stará uschlá mandloň rozkvetla! Vidím ty květy docela zřetelně, když na ně svítí měsíček."

Wilde byl ve své době považovaný za dekadentního autora, ve smyslu lhostejného vůči etice a morálce, obhajujícího názor, že umění nemá moralizovat, ani hodnotit. Tak s druhou částí téhle věty se dá bez problému souhlasit, Wilde totiž opravdu nijak nemoralizuje ani nehodnotí, přesto jeho povídky s jejich osobitým stylem a humorem svou morální a navíc ještě dokonale estetickou hodnotu mají.
A pak ten úžasný jazyk (který sám o sobě je estetickým zážitkem), ten mě okouzlil už dávno … a stále mě baví :-).

Mensa627

Má oblíbená povídka. Je vtipná a má spád.

Vera Silent

Moc milý a úsměvný příběh, kterému nemám co vytknout. Sice strašidlo je trochu moc lidské včetně schopnosti onemocnět, ale postavy jsou jinak sympatické a děj krásně odsýpa. Holt taková pohodička do vlaku nebo jako audiokniha .

ayra

Sice to má být humoristický příběh, ale vtipný mi opravdu nepřijde. Možná lehce úsměvný, ale to je všechno. Kniha se vysmívá starým zvyklostem a srovnává americký a britský způsob života. Pro mě naprosto zklamala.

mousie265

Knížka mého srdce, poprvé jsem ji četla jako dítě a od té doby mnohokrát. Strašně mě zklamal pokus ČT o její zfilmování, nedávno i stejný pokus nějaké britské televize. To kouzlo asi zfilmovat nelze, jen těm, kdo nečetli, vezme chuť přečíst :-( .

Zmitko.m

I přesto, že tato kniha je již napsaná velmi dávno, jedná se o nádherné dílo, které mám rozhodně velmi rád...Člověku je toho strašidla líto :-)

Jitka822

Klasika. Ideální pohádka pro děti (starší).

Ayen
07.12.2019

Nechtějte po mně jakoukoliv kritiku, protože Oscar Wilde si navždy ukradl kus mého srdce. Počínaje Obrazem Doriana Greye přes Slavíka a růži až ke Cantervillskému strašidlu. Řeknu vám jedno. Když jedu v autobuse a knížka mě rozesměje tak, že sotva popadám dech a ostatní se smějou tomu, jak já se směju, očividně to bude dobrá knížka. Samozřejmě každý má svůj humor, ale mně tenhle příběh sedl jak p*del na hrnec.

knihomolka27
08.11.2019

Úžasná knížka s pořádnou dávkou černého humoru, tajemství, starobylým anglickým domem, netradičními skvělými postavami, a jedním hodně starým duchem. Tohle a daleko víc co má knížka, je tak dokonalá kombinace, že nevím co jiného bych dodala.

heliiinka
21.10.2019

Občas tam bylo hodně výplňkových slov nebo příliš složitých souvětí, což se dětem bude hůře číst. Ale příběh byl hezký a rychlý s nevinným humorem pohádkového strašidla.

eliska2126
09.10.2019

Je to krátké a lehké čtení. Bavilo mě to a místy i pobavilo, hlavně tím spojením vynálezů moderních Američanů a starého strašidla. Styl, jakým je to psané byl super. Vůbec to nebyl takový ten jazyk ze starých dob i když je tohle dílo staré nejmíň sto let.

Szekynka
02.10.2019

Mini knížečka, na jedno odpoledne strávené pod peřinou s čajíkem v ruce ????. Vtipné, tajemné, lehké čtení. Na to, že se původně jednalo o „doplňkové“ dílko je příběh úplně super. Řekla bych, že O. Wilde se docela vytáhl a psal tuhle knížečku ve své vrcholné formě. Líbilo se mi, jak se snažil v knize zachytit snoubení starého (vtělení evropské romantiky a nostalgie v podobě strašidla) a nového v podobě nových obyvatel panství. Oddychové čtení a pro případ smutku, vhodný lék na rozptýlení, pobavení a rozehnání chmuru.

leny.wood
13.09.2019

To bylo tak osvěžující! Dokonalé spojení lehkosti a vtipu.

danny_21
22.08.2019

Roztomilá, rozpustilá veselohra o jednom duchovi, jehož noví majitelé nepatří k důstojně bohabojné britské aristokracii, nýbrž se jedná o povedenou rodinku pocházející od kořenů nesmrtelných zásad americké republikánské prostoty a nebohé entitě převrátí posmrtný život naruby. Moc příjemná jednohubka z pera klasika - 85 %

Jarushka9
30.05.2019

Lehké čtení na dobrou noc :-)

DracoMalfoy
24.05.2019

Hezký příběh, neurazil, nenadchnul.

raketackova
22.05.2019

Pěkná knížka, která má i přes malý rozsah naprosto skvělý obsah. Bavila mě od začátku do konce a s každým řádkem mě zajímalo jak to bude se strašidlem víc a víc.

Majdusak
19.04.2019

Moje oblíbená už mnoho, mnoho let. Nebohé, trýzněné strašidlo... :D v tomto novém kabátku mu to moc sluší. Humor Oscara Wildea možná nesedne každému, ale moje to je krevní skupina. Škoda, že nežil v naší době. :)

Darinka.Makova
14.04.2019

Hned po Dorianu Grayovi nejlepší "wildeovka". Spokojenost.

Becca_books
12.04.2019

Tak první kniha z "povinné četby". Je docela krátká, ale příběh je moc hezký. Líbil se mi styl jakým je kniha psaná. Jsem zvědavá jaká bude v originále. A nutně potřebuju to modré vydání z levných knih :D

Ťapulka
21.01.2019

Při čtení jsem se pobavila, dvojčata byla úžasná a strašidla mi bylo nakonec líto. Velice se mi líbily i ilustrace. Kniha byla příjemnou oddechovkou a vsuvkou mezi obsáhlejšími kousky. Rozhodně doporučuji všem, malým i velkým.

Twinny
28.12.2018

Pěkná krátká knížečka na jeden večer. Dokáže zaujmout, pobavit, možná i malinko postrašit. Skvělá, když chcete číst, ale nemáte chuť začínat něco nového.

lucie2298
30.11.2018

Odpočinková knížka, která si najde čtenáře všech věkových skupin.

Anoell
10.11.2018

Rychlovka přečtená za chviličku, která neurazí, ale ani nenadchne. Přišlo mi to takové nemastné, neslané.

Jessica007
09.11.2018

Pěkná knížka. Dobře se mi četla, dílko je vtipné, svěží, humorné. Takové oddechové, svižné čtení.

Macicekh
01.10.2018

Pěkné, krátké, oddechové..

vodovodnice
20.09.2018

Vtipné a zajímavé dění v domě, kam se přistěhuje naprosto racionální rodinka, kde bydlí duch, který je zoufalý, že se ho noví obyvatelé nebojí. :-)

StephenKingje
07.09.2018

Klasika, která má trochu humorný nádech, což se k ní strašně hodí. Čte se to skvěle, obsahuje velice příjemný humor, u kterého jsem se občas ze srdce zasmál a má narozdíl od některých jiných klasiků slušný konec. A dvojčata byla pro mě občas na zabití :).

HODNOCENÍ: 9/10

Vecerkova
01.08.2018

Strašidlo cantervillské má spád, který některým klasikám chybí. Námět by bez potíží vystačil na prózu třikrát delší, ale Wilde to dělá dobře.
Žádné zbytečně zdlouhavé popisné pasáže, určitě jedna z nejlépe čtivých klasik 19. století. Knížka milá, vtipná a kompaktní. Postava sira Simona je miloučká, s dobře vychovaným a svědomitým strašidlem není ani přesto, kolik úmrtí zapříčinilo, těžké soucítit.
Simonovy romantické představy jsou v kontrastu se způsoby soudobé americké rodiny, která je vykreslená jako materialistická a netolerantní. I dnes mi tato situace připadá vskutku aktuální- jako by přístup rodiny k siru Simonovi byl přesným ztvárněním toho, jak dnešní společnost přistupuje k tradicím a zvyklostem, které v běžném životě ustupují do pozadí.
Bylo to krásné čtení, s dobrým koncem, a pro ty, kdo umí číst mezi řádky, i s určitou hloubkou.

Thunder02
01.08.2018

Čtivá kniha která je vhodná pro čtenáře různého věku, ani není moc dlouhá takže se dá za den přečíst úplně bez problému. Popis ducha byl minimálně dost zajímavý a závěr nečekaný ale vcelku fajn

Marekh
01.08.2018

Kniha se mi líbila. Je vhodná i pro dnešní děti. Líbil se mi popis ducha, jeho různé druhy strašení, konec knihy byl moc pěkný. Na konci knihy nalezneme poznámky, ve kterých jsou vysvětlena některá slova, která nalezneme v knize. Poznámky ocení nejenom děti. Škoda, že kniha není delší, měl jsem ji přečtenou zhruba za 1 hodinu. V knize se mi líbily také ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ach, smrt! Smrt musí být překrásná. Ležet v měkké, hnědé hlíně, nad hlavou mít vlnící se trávu a naslouchat tichu. Být bez včerejška a bez zítřka. Zapomenout na vše, odpustit životu, poznat mír a klid. Jen vy mi můžete pomoci. Vy mi můžete otevřít bránu domu smrti, neboť s vámi je stále láska a láska je silnější než smrt.

zimka.r
07.07.2018

Pěkná pohádka na volné odpoledne :)

francouz
30.06.2018

Musel jsem se po těch jízdách vrátit k něčemu, co si pamatuji, že bylo anglicky lehtivé a bylo opravdu čtivé.
V současné době nám to možná příjde naivní, strašidlo....
Ale mě s e zejména ta pasáž, kdy pragmatičtí američané, čelí něčemu, co je prostě mimo a čemu se postaví, jak jinak než po americky... Na to, ale není strašidlo připravené. proč by si přece mělo namazat vrzavé řetězy nějakým přípravkem ? Co to na mě zkouší.... Je to zábavné, ale v době, kdy si něco podobného neumíme úplně představit, to na nás asi nepůsobí úplně věrohodně. Nicméně je to taková jednohubka, která rozhodně neurazí.

ajka91
20.06.2018

Pěkná krátká povídka

los
05.06.2018

nikdy, nikdy nezapomenu na české filmové zpracování, které jsem viděl ve třech letech

Babsie
10.03.2018

Čekala jsem od toho asi mnohem víc, myslela jsem, že děj bude trošku složitější, s nějakými zvraty a akcí. Přesto mě strašidlo docela zabavilo, a dobře jsem si u něj odpočinula. Je to takový jednoduchý, hezky napsaný, příběh na jeden zátah.

sassenkka
06.03.2018

Cantervillské strašidlo je moc milé a pohodové čtení, pohádka, u které si hezky odpočinete.
Klasika, která se bude číst snad vždy, je to nadčasové dílko.

any333
02.03.2018

Už dlouho jsem se na ni chystala, hlavně proto, že mě lákala knižní představa stejnojmenného filmu. Byla jsem hodně překvapená, když jsem začala číst a našla tam jen minimum toho, co bylo ve filmu, ale nakonec jsem nad tím mávla rukou a jen se nadále probírala autorovými hezkými popisy. Alespoň jsem si ověřila, že srovnávat knihu s filmem bývá mnohdy čiré bláznovství.
Každopádně, knihu jsem přečetla díky jejím pár stránkám v rekordním čase. Pobavily mě trampoty strašidla s rodinou Otisů a místy mi ho bylo kvůli jeho depresím i líto, protože doba, kdy se ho lidé báli, odezněla. Byla jsem překvapená, kolik převleků strašidlo vlastnilo, a myslím, že kdyby se rozhodlo psát místo strašení obyvatel v rodiném sídle paměti, koho kdy a jak vyděsilo, nemuselo by být tak smutné. No, nakonec to tedy vyřešilo po svém.
Shodou okolností jsme si pak týden po dočtení knihy říkali ve škole o autorovi a docela mě zaujal i Obraz Doriana Graye. Tak se na ty temné filosofické myšlenky míním taky co nejdřív podívat.

PavlínaAlžběta
04.02.2018

Pro mě klasika, čtená na základní škole. Prvotina tohoto mistra literatury je naprosto jednoduché vtipné čtení, které je oddychové na rozdíl od jiných děl Oscara Wildea. Příběh s jemným humorem, i když dle mého názoru možná bude mnohým čtenářům strašidla líto. Jeho nespočetné pokusy vyděsit rodinu Otisových a na druhé straně, jak si rodina se strašidlem poradila, pobaví čtenáře. Jediná Virginia, která měla s duchem soucit, ducha vyslechla a závěrem vysvobodila modlitbou byla spásou pro tohoto strašicího nešťastníka. Hezké, čtivé.

Ainslee
03.02.2018

Příjemné oddechové čtení. Když nemám co číst nebo je mi smutno, vezmu strašidlo a na hodinku mám o zábavu postaráno.

kaja3190
02.02.2018

Původně jsem čekala horor nebo něco takového, ale nakonec mě překvapilo, jak humorné to bylo.

Andy74
22.01.2018

Pět hvězdiček za oddychovku a za pobavení - sáhla jsem po knize při zimních splínech - je mi vlastně jedno jestli je to "dobrý" nebo "špatný" - na necelých 80 stránkách jsem se pobavila a párkrát vyprskla smíchy.... jedna z perel : " ...vážený pane, musím vás opravdu důrazně požádat, abyste si naolejoval ty řetězy, a přináším vám k tomu účelu lahvičku Tammanyho mazadla s vycházejícím sluncem ........být strašidlem je někdy fakt těžká práce :o))

katerina5544
21.12.2017

Kouzelna povidka, zasmala jsem se, chudak strasidlo! :-)

Rawen616
26.11.2017

Duch, který se snaží děsit nové majitele starého sídla, ale všichni ho mají těžce na háku a děti mu navíc dělají naschvály natolik, až se samo strašidlo začne nových majitelů bát. Vyjma dcery která se nad ním slituje. Oddechová povídka s kapkou humoru, z jejíhož námětu se ale dalo podle mého vytřískat daleko víc. Úplně jsem viděl ten film, jaký by podle toho natočil Tim Burton:-)

xxtom
19.10.2017

Příběh o strašidle, které naráží na moderní svět. Lehké oddechové úsměvné čtení.

Leniik33
19.09.2017

Milé a pohádkové čtení :)

Devil-Ivet
08.09.2017

Kouzelné. Dobře napsané, vtipné a ilustrace je nádherná. Strašidla mi bylo trochu líto, ale nakonec vše dobře dopadlo. Ráda se ke knize budu vracet.

sd1992
06.09.2017

Pro mě je to takový dětský symbol anglické literatury.. :D Četla jsem ji snad už někdy na základní škole na prvním stupni a tak ráda na to vzpomínám, že jsem si ji letos koupila a přečetla znova :-) Je to spíš taková, místy i vtipná pohádka o duchovi, který straší nové obyvatele domu, nakonec si na něj zvyknou, přestanou se ho děsit a oblíbí si jej.. je to takové milé :) rychlý oddechový příběh :-)

natkaf
10.08.2017

Velmi milá a pěkná pohádka, na večer ideální. Občas jsem se i zasmála. Hlavně nad zelenou krvavou skvrnou.

Ownkai
31.07.2017

Krátká oddychovka na večer.

Adelajda_4
14.07.2017

Další hezký Wilde, sice ne tak dobrý jako Obraz Doryana Graye, ale byla to fajn oddechovka na odpdoledne.

Gordonlord
05.06.2017

Docela tuctová, generická a rádoby-humorná duchařská volovinka, které chybí pořádný děj, napětí, tajemno, ale i vtip a dokonce i ten humor. Samozřejmě se to celé tváří jakože "všichni se z toho podělejte, vždyť je to přece literární klasika". Hlavní hrdinové - dvojčata - mi přišla pěkně otravná, "dějová" linka se strašidlem nijaká...a vlastně takový byl i celý tenhle zbytečný a nudný příběh. Jednu hvězdičku za dobře technicky odvedenou, obratnou spisovatelskou práci.

PeťkaW.
29.03.2017

Jednoduchá, krátká knížečka na jeden večer pod dekou s čajem v ruce, kdy chcete číst něco oddechového, ale zároveň klasického. Příběh se příjemně čte. Místy se smějete, jindy trochu bojíte a celkově jsem si ze čtení odnesla docela milý zážitek a pocity ;). Strašidlo Cantervillské je klasika, která nenudí.

globetrotter
20.02.2017

Zdarma poslech knihy Strašidlo cantervillské online: https://www.youtube.com/watch?v=Su76nvjAIGk

Tynulda
09.02.2017

Příběh mě nezaujal, nebavilo mě ho číst.

hellena1523
04.02.2017

Krásný příběh! V určitém smyslu nadčasový...sir Simon mě okouzlila jako dítě a když jsem se k němu v dospělosti vrátila, vrátily se i všechny mé dětské pocity spojené s ním. V dospělosti jsem však více ocenila i humor, nadsázku i tu romantiku a nádhernou nostalgii.

aktijnov
26.12.2016

Krásné čtení!

stelusha
20.12.2016

Dávno som sa tak dobre nezabavila pri čítaní ako pri tejto poviedke. V podstate veľmi jednoduchý dej, ale tak skvelý námet a tak krásne popísané! Za na výborné. :)

chlo0opek
12.12.2016

Příběh celkem o ničem zásadním, ani se 2x dobře nečetla, aspoň že byla tak krátká. Čekal jsem od této knihy rozhodně víc. Lehce slabší 3*.

Asheen
22.11.2016

Nádherný jemný příběh, lehoučký, vtipný a dojímavý :)

I_love_books
16.08.2016

Zajímavá pohádka s hororovými prvky a obrázky, ve stylu Oscara Wildea, který mě opět nezklamal.
Knize dávám čtyři hvězdičky, je to čtení spíše pro odpočinek a zábavu.

sarekaslukova
10.08.2016

Lehká, krátká, vtipná povídka. Nevím čím to, ale dvojčata jsem si představovala jako Weaslyovic dvojčata. Místy mi bylo strašidla trošku líto, jak se snažil o ni mu to vždy nějak překazili, toho muselo hrozně ponížit.

stolbice
26.05.2016

Moc pěkný, humorný příběh psaný svižným, lehkým stylem. Trochu mě mrzí, že pan Wilde nepopsal i to, co se dělo se slečnou Virginii, když byla se strašidlem, ale asi chtěl nechat prostor fantazii... :-)

Hecate23
17.05.2016

Nemůžu se zbavit dojmu, že toto je spíš čtení pro děcka. Četla sem to když mi bylo asi 11 a hrozně se mi to líbilo, tak nevím jestli bych z toho byla stejně vodvázaná i teď.

Rose18
01.05.2016

Čekala jsem od toho trochu víc. Příběh mě poměrně nudil.

Manyna
23.03.2016

Malá jednohubka, když nechcete číst nic extra náročného, u které se příjemně pobavíte.

Phorbo
09.03.2016

Jak jsem se dlouho odvažoval do Obrazu či Lady, tak jsem si vybral něco kratšího. Čekal jsem nějakou velmi seriózní četbu, jelikož na klasiku si moc nepotrpím, ale byl jsem velmi mile překvapen. Je to krátká povídka, ale není to na škodu, všechno důležité se v povídce řeklo a událo. Za mě velká spokojenost.

Esk
30.07.2015

Dobré čtení. Americkou rodinku i jejich "vynalézavé děti" bych teda už podruhé číst nemusela, ale to dokazuje jen jejich perfektní vykreslení autorem :) Příjemná povídka - doporučuju.

mdracek
11.07.2015

Zajímavá povídka o bohaté americké rodině, která se přestěhuje na anglické panství, ve kterém bydlí duch dřívějšího pána. Líbila se mi obzvlášť dějová linie mladé Virginie a vévody, a samozřejmě taky Wildeův styl psaní.

Salci
22.06.2015

Anglickou literaturu jsem nikdy moc nemusel, ale díky spisovatelům, jakým je Oscar Wilde, ji začínám poslední dobou přicházet na chuť. Strašidlo cantervillské je geniálním počinem. Svižnost, humor, napětí, zkrátka vše, co má dle mého názoru ideální "odpočinkové" dílo obsahovat. Myslím, že tuto povídku si nelze nezamilovat.

Janet11
04.05.2015

Knihu jsem četla poprvé už v dětství a ráda po ní sáhnu ještě dnes. Pěkná povídka s krásnými ilustracemi, jen konec by mohl být trochu propracovanější.

Véča
17.04.2015

Příjemné pohodové čtení na večer. :)

Evule114
16.04.2015

Tahle knížka je velmi jednoduchá na čtení a pro mě i velmi zábavná díky ilustracím. Četla jsem ji už 3x a klidně můžu znovu. Nikdy mě totiž neomrzí.

Edona
06.03.2015

Strašidlo Cantervillské je vtipná, oddechová povídka. Moje vydání bylo doplněno opravdu bizarními ilustracemi - a já se při čtení opravdu pobavila.

Ben Nevis
15.01.2015

Čtivé, zábavné, ale na mě moc pohádkové s odbytým koncem. Jakoby hlavním smyslem povídky bylo píchnout si do amerických zbohatlíků. Filmeček s Bartoškou se mi líbil krapet víc.

Oscar Wilde se dobře čte, protože používá jednoduchý a výstižný jazyk. Je tu pocit kvalitní četby, aniž by bylo nutno zacházet do komplikovaných popisů a slovesné onanie.

Veeria
05.10.2014

Ráda na tuto knihu vzpomínám z dob povinné literatury k maturitě....:) Krásně se četla.:)

Dandulka
28.08.2014

Mám tuhle knížečku jako povinnou četbu k maturitě, ale pro mne to není jen povinnost, já tohle dílko miluji a asi nejvíc proroctví o rozkvetlé mandloni. Jen doufám, že si ji u maturity vytáhnu a budu spokojená!

Marthas
19.07.2014

Knížku jsem četla a je to velmi dlouho, ani nevím, jestli jsem nejdříve viděla ten film a později četla knihu, možná, že ani ne!!
Obojí se mi líbilo, i když jsem se nesnažila číst ty anglické pasáže, jelikož jsem v té době neuměla vůbec anglicky!!
Prostě jsem chtěla mít přečtené něco od Wilda a toto mi přišlo nejstravitelnější a rozhodně to předčilo má očekávání!!

muffkrcma9
13.07.2014

Do téhle knížky jsem se hned zamilovala… četla jsem ji poprvé v deseti letech a stále si pamatuji tu básničku nazpaměť…

kotasbk
01.07.2014

Příjemné čtení :)

Shampoo
22.05.2014

skvělé, skvělé, tuhle knížku miluji :) je skoro "roztomilá" :)

michaela7357
21.03.2014

Už od dětství má oblíbená knížka, která nikdy neomrzí!! :)

Elza61
16.03.2014

Mám ráda O. Wilda. Tato kniha se mi velmi líbila :), protože je plná dobrodružství, zábava a hlavně jeho zvláštní druh humoru ;)

bibi.r
09.01.2014

Stačí jediné slovo "Rozkošné".

farinka

Moc pěkná knížka :)

Marčullkas
24.07.2013

Strašidlo Cantervillské zbožňuji.
Viděla jsem i divadelní představení. Tajuplný příběh o strašidlu, které brání zámek Canterville. Úsměvné situace, které pobaví.

bbara155
28.06.2013

Zajímavý příběh. Strašidla mi bylo líto a američtí burani mi byli velmi protivní :-)

Lady Dracula
19.06.2013

Velmi mne pobavilo toto pojetí od Wildeho. S jemným humorem popisuje eskapády strašidla, které se vlastně cítí nešťastně, ačkoli si to samo nepřipouští a je na své činy spíše náležitě hrdý. Až mladá slečna mu otevře oči...
Trochu pohádka, trochu poučný příběh se strašidelným námětem aneb jak na pár stránkách lze člověka rozplakat i rozesmát.

Sklenička
10.06.2013

Nádherná knížka, ještě hezčí český film.

LG73
06.06.2013

Miluji tento kouzelný a humorně napsaný příběh. Vždycky se u něj skvěle pobavím a lituji těžce zkoušené anglické strašidlo.

sarka0
13.04.2013

Knížku jsem si přečetla, protože jsem na Strašidlu cantervillském byla v divadle a strašně mě to bavilo. Bála jsem se, že knížka nebude tak dobrá, ale pletla jsem se. Naprosto jsem se do této knížky zamilovala a nechápu, jak může autor nacpat tolik děje do tak krátké knížky. A tohle proroctví miluju:

Až zlatovláska jako květ
k modlitbám pohne hříšný ret,
až suchá mandloň rozkvete,
zalita slzou dítěte,
pak příjde doba šťastných chvil
a klidný bude Cantervill.

Argony
19.02.2013

Tuhle knihu doporučuji dětem, když potřebují něco honem přečíst, aby měly zápis ve čtenářském deníku :-) Krátké, milé, zábavné a od dobrého autora, který v deníku "vypadá dobře".

Posli
04.02.2013

Celý tento příběh je postaven na protikladech a Wildeho mám moc ráda. Kniha je humorná a je vyprávěna s ironickým nadhledem. Oceňuji, jak je tu popsán vztah Angličanů a Američanů. Strašidlo cantervillské bych označila za zábavné a čtivé dílo.

letterB
22.01.2013

Jednoduché ale poutavé čtení. Kvalitně strávená hodina :)

Selinute
05.01.2013

Úžasné dílko. Zábavné a milé. Momentálně sháním do knihotéky vydání z roku 2004. Toužím znovu prožít spolu s Virginií a dvojčaty to "strašidelné" dobrodružství na cantervillském sídle.

Phoenix16.cz
02.01.2013

Příjemný oddechový příběh na zkrácení dlouhé chvíle, který rozhodně nikoho neurazí. Je psaný odlehčenou formou s nadsázkou, která mu dodává na zábavnosti. Po chvilce čtení vám to prostě nedá a začnete s chudákem strašlivým strašidlem soucítit, protože podobná krize osobnosti může potkat každého. Možná Wilde mohl zkrátit nebo si úplně odpustit počáteční srovnávání americké a britské kultury, ale je fakt, že kniha z toho tak trochu vychází, takže budiž.

Kate.S
28.12.2012

Lehké čtení, které mě ale moc pobavilo. Jsem ráda, že jsem na uto knihu narazila. Určitě se k ní ještě něky vrátím.

maryzka
18.11.2012

roztomilé stoleté strašidlo anglický suchý humor a konvence a americká demokracie no co dodat- něktéré pasáže nudne, ale film s Jiřinou Bohdalovou mě přiměl k této knize vratit.

Lenka Žofka
14.11.2012

Asi opět chyba - nejdříve jsem viděla (to ani nebyl snad film) televizní zpracování s Bartoškou a Bohdalovou a to mi přišlo mnohem zábavnější, a psané dílko to vrhlo do stínu :) ačkoliv je to psané dílko mnoooohem starší :)

em54
21.08.2012

Mám jiné vydání (tuším jako příloha nějakého časopisu), ale četl se mi tehdy ztěžka, byl jsem kluk a chtěl jsem "opravdové" dobrodružství. Ovšem - zajímavé je, že si tuhle knížku pamatuji snad nejvíc ze všech. A to je známka dobrého autora... dnes bych se k ní měl vrátit. Ale co číst dřív!!!

ondra1995
25.06.2012

Svižné, zábavné, krátké!

Džizetka
18.03.2012

Krásná kniha.Vhodná i pro malé čtenáře.

Eneo
08.01.2012

Chtěla bych si přečíst něco podobného, velice pěkné čtení.

DustinMind
02.12.2011

Čtení pro jeden krátký večer, které vám poskytne Oscar Wilde a jeho nevšední strašidlo. Nad tímto dílem se rozhodně usmějete, či dokonce i po-zasmějete, ale také vám to udělí něco do budoucna.

oldshatterhand
29.11.2011

Moc pěkná kniha. Je pro i ty nejmladší generace velmi srozumitelná. Vzpráví moc pěkný příběh a moc hezkým způsobem. Obsahuje velmi milý a smutný konec. Prostě čeba pro každého. Doporučuji

Adrianah
23.09.2011

Super povídka,plná vtipu. Dílo staví do kontrastu starobylou Anglii lpící na tradicích a pragmatickou Ameriku spoléhající na moderní postupy.

Zajda
05.08.2011

Amíci se za 150 let vůbec nezměnili. :D

Dallia
01.06.2011

Je to opravdu dobré. Úžasná a zábavná povídka.

Clash
21.05.2011

Milá oddychovka, která neurazí a dokáže rozesmát. "Vážený pane," řekl pan Otis, "musím vás opravdu důrazně požádat, abyste si naolejoval ty řetězy, a přináším vám k tomu účelu lahvičku TAMMANYHO MAZADLA S VYCHÁZEJÍCÍM SLUNCEM. Tvrdí se, že dokonale účinkuje po jediném použití. Na obalu je o tom řada svědectví od několika nejvýznamnějších domorodých duchovních. Nechám vám je tadyhle u svíček pro ložnice, a kdybyste si přál, milerád vám ho opatřím víc."

Sudlice
19.04.2011

Vtipná konfrontace anglického konzervativizmu a amerického republikánství, která ze tří čtvrtin děje vyznívá jako parodie gotického románu, přičemž konec je sám o sobě nepřehlédnutelně gotický. Celkově milé a úsměvné čtení.

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

Addie
01.04.2011

Tisíceré díky za Virginii...

makhushka

přečetla jsem jedním dechem a ten smích musel jít slyšet hodně daleko:)

Alix

Dobře jsem se bavila a strašidlu jsem upřímně přála jeho vysvobození.

Rockwood

Velice zajímavá povídka. Takové lehké čtivo, které se dá zvládnout na jedno posezení. Rozhodně vhodné na odregování a především pro rozveselení duše, neboť jsem se u toho nejednou zasmál.

Li@

Moc pěkná povídka, suchý britský humor a také krásný příběh s dobrým koncem. :)

Cesta kolem světa za osmdesát dní
Cesta kolem světa za osmdesát dní