Strašidelný hotel

Strašidelný hotel https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60824/bmid_strasidelny-hotel-TNt-60824.jpg 4 87 28

Kriminální příběh z prostředí viktoriánské společnosti. Případ tajemné vraždy je líčen tak poutavě, že mu neubralo nic na účinnosti od doby, kdy román poprvé vyšel, ani konkurence moderních detektivek.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Svoboda-Libertas

Haunted Hotel , 1878

StrYke
10.04.2024 3 z 5

Po Strašidelném hotelu jsem sáhl po přečtení Ženy v bílém. Spousta věcí je oběma knihám společná, včetně atmosféry a povahových prvků hlavních postav. Strašidelný hotel je navíc ale protkán jistým nadpřirozenem. Musím bohužel napsat, že stejně jako slavnější Žena v bílém, i toto dílo je dnes již značně zastaralé. Na vysvětlení zápletky jsem si sice musel trpělivě počkat (není předvídatelné), ale některé pasáže se táhly a nic se mnou nedělaly, protože zkrátka nejsou již dávno aktuální. Jedna myšlenka na závěr: Celou dobu jsem čekal, že viníkem bude někdo jiný a že na konci bude nějaký obrovský plot twist. I když spousta, spousta okolností této mé teorii nahrávala, nakonec jsem se tohoto "oficiálního" vysvětlení nedočkal. Zároveň jsem ani stejnou teorii nenašel nikde na internetu, takže pravděpodobně nebyla autorovým záměrem. Pokud jste na konci také cítili nějaké tajemství skryté mezi řádky, dejte mi vědět.

medlovice
30.03.2024 5 z 5

Taková zvláštní atmosféra dýchá z této knihy. Není jako dnešní krváky ale něco do sebe to má. Odpočinková četba třeba na chatu.

janina66
29.02.2024 4 z 5

Moc se mi kniha líbila.
Čtivá, záhadná, strašidelně tajemná.
Na to, v kterém roce byla napsána, tak super.
Četla jsem již dříve Žena v bílém.
Také výborné. Určitě si od autora opět něco přečtu.

Janamed
08.01.2024 4 z 5

Collins rozhodně nezapře svůj rukopis. Nejenom tato povídka, ale třeba i právě román Žena v bílém, obě díla spojuje prostředí viktoriánské Anglie a vynikají nejenom atmosférou doby, ale i způsobem vyjadřování, chováním postav, a tím, že svým způsobem v době svého vydání působí senzacechtivě. Collinsova díla, a platí to i v případě této povídky vzbuzují napětí/vzrušení, ale hlavně zvědavost. Nechybí jim ani poutavost. Čtenář by samozřejmě měl brát v patrnost dobu jejich vydání, protože míra senzační literatury v současné době dosahuje jiných rozměrů. V každém případě, Strašidelný hotel hodnotím jako oddechovou četbu, která však nedosahuje formátu Ženy v bílém. Rozhodně ale nejsem zklamaná a náhodou mi přišlo vhod otevřít dalšího Collinse. On má totiž zvláštní talent čtenáře zaujmout.

Ohodnotila bych asi na krásných 3,5, ale tady to nejde, tak volím slabší 4.

evineckY
07.06.2023 5 z 5

Když si uvědomím, ve kterém roce byla kniha napsaná (vydaná r. 1878 ), tak toto dílo muselo zvednout pozdvižení :-)
Samozřejmě, že dnes, kdy se na horory a kriminálky dívají i malé děti a takových knih jsou miliony, se kniha bude líbit jen klasikomilům.
Příběh je propracovaný, velmi čtivý, s prvky tajemna a k tomu si konec tak trochu musíte domyslet.
A i když kriminálky nečtu, ocením mistra, tohle se mi líbilo.

Johana
02.01.2023

Ačkoli pana Colinse můžu, tak nedočteno. Knihu jsem vloni vzala do ruky asi desetkrát - a prostě jsem jí nedočetla. Co tedy naplat, zde to bylo i na mne příliš pomalé a starobylé.

ludek.n
19.12.2022 3 z 5

Jeden z dóžecích paláců v Benátkách se stane dějištěm tragédie prvního barona z rodu Montbarryů. Když se pak z domu, kde zemřel, stane hotel, nikdo z rodinných příslušníků se v něm necítí dobře. Co se tu odehrálo a kde je pravda? Tajemná atmosféra propůjčuje Collinsovu dílku nádech neskutečna a dává mu mysteriózní vyznění, čerpaje z odkazu anglických gotických románů. Romantické kudrlinky šlechtické noblesy jsou tu jen na ozdobu, což samozřejmě nijak nevadí. Co mi naopak dělalo problémy, byla jistá neukotvenost děje. Collins zkrátka nic nevysvětluje a začíná přímo uprostřed řeky. Plav, pokud umíš! Spousta otázek zůstává bez odpovědí, a pokud už se nějakého vysvětlení dočkáme, je notně vachrlaté, takže jeho vypovídací hodnota mizivá. Postavy jsou jako ze stínového divadla, nic na co byste si mohli sáhnout. Poziční hra, kterou hrají, je sice navýsost mondénní, ale v podstatě plytká a zbytečná. Strašidelný hotel tak stojí a padá s atmosférou starobylého paláce, který ve svých zdech ukrývá nejedno tajemství, zradu, možná i zločin. Na chvíli to stačí, ale pokud se zítra ohlédnete zpátky, bojím se, že zahlédnete už jen šedivý dým.

Čmeláček
27.11.2022 5 z 5

Kniha se hezky čte, i když to už dávno není horor, spíš odpočinková literatura. Mně ale takový styl psaní sedne a taky mám rád tu atmosféru. Fajn příběh :).

Olous1
12.04.2022 5 z 5

Kniha ještě po babičce. Docela mě překvapilo malé hodnocení,i přesto jsem po knize sáhla a kupodivu jsem si to užila. Sice tento druh psaní moc nečtu,ale bylo to moc pěkné čtení. Určitě doporučuji. Byla jsem napnutá od začátku až do konce.

iLuciferie
28.12.2021 2 z 5

Věřím, že ve své době to mohl být úspěšný příběh, ale musím říct, že mně moc nesedl. Fajn, že se na konci vše vysvětlí, ale i samotné vysvětlování mi přišlo nudné a styl vyprávění mi dojem vyloženě zhoršoval.

AnselmaAlois
04.02.2021 3 z 5

Je zajímavé, jak se nároky čtenářů na dobrý horor po staletí zvyšují. Zatímco v době svého vzniku šlo o hrůzyplné čtení, v dnešní době jde "jen" o odpočinkovou četbu. Přestože nejsem moc náročný čtenář, tak toto nepovažuji za žádný literární skvost, a i když se to četlo moc hezky a některé scény byly docela strašidelné, minimálně morbidní (do detailu popsaná hlava mrtvoly apod.), tak větší dojem to nezanechalo.
Trochu mě zklamal ten převládající detektivní styl, podle názvu jsem čekala něco víc hororového.
Ke Collinsovy se ale ještě hodlám vrátit.

RoBertino27
12.10.2020 4 z 5

Knížku jsem našel na chatě a ač mi bylo naznačováno, že bych z ní mohl mít těžké spaní, po večerech jsem ji bez velké úhony přelouskal. Zejména v oblasti Benátek fantazie pracovala naplno a přiznávám, že až při druhém čtení zhruba po deseti letech jsem pochopil všechny souvislosti. Pro pořádek dodávám, že jsem četl verzi Lidového nakladatelství.

Marla
04.10.2020 5 z 5

Příjemné, v dobách svého vzniku určitě hrůzostrašné čtení.

pavel9410
23.08.2020 3 z 5

Takova dovolenkova kniha. Na zapletce i postavach je preci jen znat, ze uz je starsiho data. Cas kralovny detektive Agaty Christie teprve prijde.

sarekaslukova
22.07.2020 4 z 5

Jelikož jsem před krátkou dobou četla Ženu v bílem, tak mi toto přišlo ač na jiné téma, skoro stejné. Postavy byly vykresleny, stejně jako v Ženě, tak že jsem měla pocit jako bych je znala už delší dobu. Přestože jsem tak nějak tušila jak dopadne rozuzlení zápletky, tak jsem byla nadšená jak k rozuzlení došlo.

niki-chan
02.07.2020 3 z 5

Kriminální příběh byl příjemným čtením, duchařská zápletka jej zajímavě okořenila a rozuzlení skoro nečekané. Na druhou stranu se nejedná o nijak vyčnívající knihu.

Eva2424
20.05.2020 4 z 5

Napínavá, záhadná, nenáročná oddychovka, dokonce i s docela dobře vykresleným psychologickým profilem postav.

Pajule35
19.04.2019 5 z 5

Miluju tyto staré knihy. Autor krásně píše a proto se to tak krásně čte. Oddechové příjemné čtení..

85098211
22.02.2019 5 z 5

Uznávám, že kniha dnešního čtenáře nezaujme tak, jak tomu bylo v době jejího vzniku. I když já jsem byla příběhem nadšená. Je opravdu neskutečně čtivý a knihu jsem doslova hltala ;-). Autor totiž dokázal vytvořit krásně tajuplnou atmosféru, do které jsem se s chutí ponořila a dokázala zapomenout na všechno kolem. I rozuzlení je originální a zajímavé. Hodnotím plným počtem a doporučuji milovníkům tajemna a starých viktoriánských románů.

sgjoli
17.11.2018 5 z 5

Z pohledu dnešního čtenáře to asi již těžko bude možné vnímat jako veskrze strašidelnou hororovou knihu. Nicméně je to skvěle napsaný, čtivý román, který lze považovat minimálně za dobrodružný, se skvělou atmosférou a skvělými postavami. Je to velmi čtivé, dynamické a svižné, určitě se u toho člověk nenudí. A já si to děsně moc užila.

Benátky

Wilkie Collins
anglická, 1824 - 1889
2000  82%Žena v bílém
1993  78%Měsíční kámen
1974  80%Žlutá maska
1971  71%Strašidelný hotel
1988  74%Mesačný kameň sv. 2.

Kniha Strašidelný hotel je v