Výstrahy zvědavcům

Druhým svazkem Strašidelných spisů se završuje první úplné české vydání beletristického díla Montague R. Jamese, klíčové osobnosti moderní anglické strašidelné povídky. Český čtenář tak má možnost poznat v souvislostech rozsahem nevelké, a přesto impozantní dílo, které dodnes překvapuje svou originalitou. Autor se vedle próz napsaných v letech 1919 až 1936 u nás poprvé představuje svými nedokončenými povídkami, zanechanými v rukopise – jsou natolik působivé, že rozněcují fantazii čtenářů po celém světě a vybízejí k promýšlení možných point a konců....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211583/vystrahy-zvedavcum-xUV-211583.jpg 3.827

Strašidelné spisy 2.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Plus

The Ghost Stories

Kniha Výstrahy zvědavcům

martinstefko

Kniha „Výstrahy zvědavcům“ dokonává to, co začala kniha „Příběhy sběratele starožitností“. Předkládá nám kompletní dílo jednoho z nejzásadnějších autorů strašidelného příběhu, muže, který se o horor zajímal jen koníčkem, ale nikoli povrchně, měl hodně načteno a hodně toho napsal. Psaním se bavil a chtěl bavit své čtenáře. A to se mu daří i dlouho po vydání prvních povídek, kterým je již více jak sto let. Mnoho na své atmosféře a účinku za ty roky neztratily.

666Jitka

Vynikající strašidelné spisy M.R.Jamese, které přináší vydavatelství Pandaemonium ve dvou svazcích, mohu vřele doporučit každému, kdo má tento druh literatury rád. Skvělý výběr z autorových povídek, který na nás dýchne tajemno staré viktoriánské Anglie a to mám moc ráda.

TheRaven

Přiznám se, že Výstrahy zvědavcům na mě zapůsobily kapku míň než Příběhy sběratele starožitností. Tentokrát jsem si dokonce nevyznačil ani jednu povídku, která by natolik vyčnívala, abych měl chuť se k ní brzy vrátit, což ovšem neznamená, že se časem nevrátím k celé sbírce a nepřehodnotím nynější názor. Celkově mi Jamesův styl tolik nesedí, nebo jsem už možná jen povídkovou tvorbou podobného typu trochu přesycený, těžko říct, každopádně dočítání posledních příběhů byla už spíš povinnost než zábava. Co však svazek vytahuje z podprůměru, je autorův teoretický text „Pár poznámek o strašidelných povídkách“ a především doslov Stephena Jonese, který Jamesovu tvorbu uvádí do širších souvislostí, včetně výčtu různých televizních či rozhlasových adaptací jeho povídek.

puml
30.12.2019

Líbí se mi styl vyprávění, dýchá z toho "stará dobrá Anglie". Strašidelnost je často spíše jen takové lehké chvění z nepochopitelných úkazů, které zůstávají často nevysvětleny, jen v náznaku, jako když vidíte něco zdánlivě děsivého v mlze nebo v šeru a pak zjistíte, že to nic nebylo, jen chvilkový přelud, jako by se na chvíli otevřela nějaká světlina v tom, co považujeme za jisté. A to se mi na těch povídkách líbí, ta nejednoznačnost a nedořečenost, která nechává hodně na čtenáři a jeho imaginaci. James byl stylistický mistr a mistr zámlk, ne nepodobný svému jmenovci Henry Jamesovi. Doporučuji.

lucycom
18.10.2019

Pro mě taky velké zklamání. Kniha mě zaujala tématikou a grafickým zpracováním. Bohužel mě příběhy nevtáhly a nedočetla jsem. Možná tomu dám v nějakém zasněženém zimním dni ještě šanci. Ale opravdu jen jednu!

petrekov
24.09.2019

Pro mě se tedy jednalo o opravdu veliké zklamání. První část jsem nečetl, ale očividně zde není žádná souvislost a po opravdu dlouhé době jsem knihu prostě nedokázal dočíst (zvládl jsem polovinu asi). Příběhy jsou často z velké části o ničem, táhlé a rozhodně ne děsivé. Spousta textu je vyloženě jen výplň bez jakéhokoliv smyslu, zatímco jádro příběhu by se dalo shrnout jednou stránkou. Chápu, že ty příběhy měli asi nějaký daný průběh, ale stojím si za tím, že mohl být sepsán daleko záživněji a intenzivněji.

Claudius
24.01.2019

"... před veškerou starodávností má přednost prostředí natolik soudobé, aby běžný čtenář dokázal sám posoudit jeho věrohodnost. ... aby se čtenář mohl ztotožnit s postiženou osobou, zatímco v příbězích z dávnověku je čtenář téměř nevyhnutelně odsouzen do role pouhého diváka."
Jsem rád, že poté, co mě tato sbírka vytrvale přesvědčovala o tom, že pan James je odborník na slovo vzatý a rozumí tomu více než já, nemusím svou kritiku postavit jen na svém špatném vkusu. Samotný autor představil pravidla pro dobrou strašidelnou povídku a je v tomto duchu citován v rámci závěrečné statě "Kamenný škleb ďábelské zloby". Ze slov, které jsem si rovněž dovolil citovat na úvod tohoto komentáře, jasně vyplývá, že i dle jeho názoru je nutná jistá soudobost strašidelné povídky, aby se mohla nazývat strašidelnou. Tím se dostáváme k největší slabině sbírky - ve 21. století se s gentlemany pobývajícími na zámcích anglického venkova 19. století dokáže ztotožnit jen málokdo. Čtenář je tedy, dle slov autora, odsouzen do role pouhého diváka, jeden z autorem představených pilířů dobré strašidelné povídky tím padne a v autorem precizně poskládané mozaice začne něco chybět.
Kniha tedy můžou sloužit jako náhled do doby minulé, a i někdy vyvolá ono příjemné mrazení, ale přestože jistě byla ve své době špičkovým čtením, dnes už poněkud zestárla.

CharlesWard
24.09.2018

Nečíst nejprve téměř dokonalou 1. knihu, asi bych s Jamesem seknul. Nechápu například, co v knize dělají dvě "dětské pohádky". Je to asi stejně ohleduplně zavedeno, jako kdyby v hororu, kde se trhají hlavy a stříká krev po litrech, najednou někdo začal číst Kirkegaarda v originále. Prostě to tam nemá co dělat! A naprosto stejně to cítím i s nedokončenými příběhy. Čarodějnici z Fernsteru a Hrobku Williama Lenthala bych asi ještě pochopil (ta první je příklad toho, jak měly ostatní nedokončené příběhy vypadat a u druhé chybí jen zlomeček textu, navíc kousek těsně před koncem, takže zamrzí, ale jádro povídky zde je a nehybí konec, to je hlavní), zbývajících 6! fragmentů, je podle mně pouze podlý pokus nakladatelství rozšířit marži za stranu a tisk a také nabobtnat cenu knihy, protože tyto povídky jsou nedokončené a ani nedoporučuji začínat se čtením, jen se potom zbytečně neštvete (protože povídkám většinou chybí konec, někdy i prostředek, tudíž jde o ztrátu času par excellance). Ambivalenci povídek naštěstí alespoň nepatrně vyvažují vhodně umístěné eseje, ale trpký pocit po dočtení stále přetrvává!

Stín z času
Stín z času
Hrobka
Hrobka
Dolanův cadillac
Dolanův cadillac
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)