Fantom z Blackwoodu

Fantom z Blackwoodu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475874/bmid_fantom-z-blackwoodu-Z9v-475874.jpg 4 798 207

Strašidelné domy série

Mara je dcerou spiritistů. Její dětství bylo plné seancí, podvodných zaříkávačů duchů a řečí o jejich přítomnosti. Když odešla z domu svých rodičů, přísahala, že do svého života už nikdy nevpustí pověrčivost. Je připravena se svým snoubencem Neilem začít nový život ve světě, který je založený na racionalitě a faktech. Její minulost se jí ale ještě nechce pustit. Mara a Neil koupí dům u Blackwoodu, zchátralou budovu daleko za městem. Jsou varováni, že se v rozpadající se budově dějí podivné věci. Dveře se samy od sebe otevírají, hlasy uprostřed noci šeptají, na zdech se objevují zakrvácené otisky rukou a ve sklepě se vyskytují studená místa tam, kde byl zavražděn původní majitel domu. Dům byl ale opravdu levný a Mara ho miluje, takže je rozhodnutá si varování nevšímat. Protože duchové přece nejsou skuteční… …nebo ano?... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

The Haunting of Blackwood House , 2015

lucia0482
12.06.2023 3 z 5

O tom,že Darcy píše svoje knihy ako cez kopirák,nie je pochýb. V podstate by mi to ani nevadilo, keď je každý príbeh iný. Stále mám pocit,že od knihy ku knihe je to však horšie. Mara mi tak neskutočne dokázala liezť na nervy,že som chcela párkrát hodiť knihu von oknom. Jej posadnutosť ostať v dome, kde vytrvalo popierala existenciu ducha, bola nepochopiteľná a obdivovala som Neila,že ju znášal a ešte jej aj vyznával lásku. Popis strašidelných okamihov bol o niečo lepší ako v predchádzajúcich knihách, ale inak nič moc. A to, že tu nebol hrdinský kocúr, ktorý by vyháňal duchov, je ďalšie mínus. Nevzdávam to a čakám na dobrý diel strašidelných domov.

LintuShelly
12.06.2023 3 z 5

Hlavní hrdinka Mara a její přítel Neil do příběhu padli jako hrnec na z@del. Autorka se tentokrát opřela do světa spiritualistů a upřímně mi to do příběhu pěkně zapadlo. Po dlouhé době jsem měla nutkání číst knihu od Darcy na jeden dech. Přesto zůstává prozatím jedničkou Ashburn.

sipkulka
10.06.2023 4 z 5

Za mě zatím jeden z nejlepších strašidelných domů, příběh byl pěkný, děj eskaloval. Jen mě trošku lezl na nervy svatoušek Neil, který tomu rozmazlenému, rozmrzelému spratkovi vše vždy bez mrknutí oka odpustil :) .

LiKa00
07.06.2023 5 z 5

Tak na úvod bych napsala to, že Darcy opět nezklamala. Kniha plná tajemna a hororové atmosféry je u ní prostě klasika a tato nebyla výjimkou. Opět se mi kniha moc líbila, vždy se nakonec ukáže, že je to jinak, než se na začátku zdá, což se mi moc líbí, postupně odkrývat příběh daného domu. Jediný mínus co bych měla je to, že mě častokrát Mara opravdu štvala svým chováním. Někdy bych jí nejraději vrazila facku, ale nakonec vše pochopila a postavila se k tomu dospěle. Naopak veliké plus dávám za krásné ilustrace, které bych tedy uvítala v každé Darcyině knize, krásně to zpestří čtení. Za mě super kniha jako každá od ní.

knizni.taurus
31.05.2023 4 z 5

Věřím, že Knižní sérii Strašidelné domy od Darcy Coates téměř všichni berete jako oddechovou duchařinu. Tento díl je další v této sérii a jak se tak postupně brouzdám těmito díly, tak už ničím extra nepřekvapí. Autorka tak trochu kopíruje samu sebe, ale zase proč ne, když to vychází. :D

Typické pro autorčin styl psaní jsou krátké kapitoly, které jsou svižně napsané. Ani tady v tomto díle o to ochuzení nejste, a tak než se nadějete už otáčíte poslední stránku.

Co se týká hlavních postav, tak tady byla jedna drobnost, která mě zaujala. Tou drobností je totiž předchozí zkušenost hlavní hrdinky se spiritualismem díky tomu, že je dcerou spiritistů. Jakmile se ale odstěhuje od rodičů, tak se zapřísahala, že do svého života už nikdy nevpustí pověrčivost. Očividně ke k tomu ideální koupit dům, o kterém se říká, že v něm straší a přesvědčit se na vlastní pěst, že duchové nejsou. :D

Každopádně její nechuť k přiznání existence něčeho nadpřirozeného vedla k neustálému omílání pokusů o racionální vysvětlení (někdy to ani nebylo dostatečně logické) podivných vjemů, které se stávaly v jejím domě, což po nějaké době přišlo trochu otravné. Potřebu je vysvětlit chápu, ale vážně chce nějaká žena sama zůstat v opuštěném domě v lese daleko od města, ve kterém slyší kroky na půdě, bezdůvodné vrzání houpacího křesla nebo když se objeví krvavé otisky na zdech jen proto, že si nechce přiznat, že se tam děje něco podivného? :D

Konečný verdikt: za mě to bylo fajn. Napětí se postupně stupňovalo, historie domu byla moc zajímavá i když vyústění příběhu mi přišlo trochu na hraně s nepřirozeností a romantická linka byla takové klišé. Čtení jsem si nicméně užila, ilustrace krásně doplnily příběh a o hlavní postavy jsem neměla nijak zvláštní strach, protože mám takový pocit, že ty její postavy přežijí i Armageddon. :D

daPhytCZ
06.05.2023 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl série. Autorka tentokrát děj obzvláštnila netypickou hlavní protagonistkou. Mara pochází z rodiny fanatických spiritistů. Od rodiny uteče, osamostatní se a rozhodně nevěří na žádné nadpřirozené jevy. Proto se rozhodne výhodně koupit dlouhodobě neprodejný dům, ve kterém údajně straší a stalo se v něm spoustu nevysvětlených vražd.
Příběh domu se mi moc líbil, postavy se chovaly logicky a uvěřitelně, napětí gradovalo a závěr byl tak akorát - ani uspěchaný ani zbytečně dlouhý. 9/10

AraVulpecula
25.04.2023 3 z 5

Musím ocenit ilustrace - ty se dnes v moc knihách, které nejsou pro děti, nevyskytují (ačkoli nejsou úžasné - na druhou stranu ani špatné). Klidně bych této knize dala čtyři hvězdičky, nebýt toho závěru - zdál se mi přehnaný a nezajímavý. Taky mě trochu zklamal úplný konec - velmi klasický pro autorku. Obávám se, že tento díl u mě představuje konečnou série Strašidelné domy.

m2056
13.04.2023 2 z 5

Nejhořší díl serie.

Jessybelle
13.04.2023 4 z 5

Klasická Darcy, teda až na kočku.
Duchařská zápletka, romantická linka, trochu rychlý závěr, a možná i ten hepáč na konci.
Ale pobavila, a to je hlavní.
Nicméně pokud někdo ještě nic od autorky nečetl a miluje horory, mohl by být zklamán.

efka.saf
08.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Pro mě zatím nejlepší kniha ze série Strašidelných domů, nicméně ani tak to nebylo čtení bez výhrad.
Darcy Coates a její strašidelné domy mám ráda, nicméně je to pro mě opravdu takový boční oddechový žánr. Knihy jsou šablonovité, Darcy mnohdy rozkopírovává samu sebe a typický je cukerínový happy end. Ani tahle kniha nebyla výjimkou, i když na mě působila celkem příjemně a konzistentně. Opět zde máme ženskou hrdinku, která koupí starý dům za babku, tentokrát ale odmítá přijmout nadpřirozeno. Mara mi byla z duše protivná, její nezávislost a racionálnost v knize působila těžce nepřirozeně. Protikladem byl přítel Neil, který byl dalším perfektním mixem Káji Maříka a Mirka Dušína. Samotná duchařská linka byla povedená, napětí se postupně stupňovalo a jevy v domě gradovaly. Finále bylo adekvátní a knihou jsem prolítla za den a půl. Osobně jsem se nebála, necítila jsem ani nějaké větší napětí, což bude možná tím, že po tolika knihách od Darcy prostě vím, že není třeba mít o hlavní postavy strach, protože jsou nesmrtelné. Nicméně jeden dotaz na autorku bych měla. Kde byla kočka?! :-)

kiki11
26.03.2023 4 z 5

Další klasika od Darcy Coates. Příběh opět jako přes kopírák, ale tajemná zápletka byla stejně super jako vždy. Akorát mi tentokrát některé věci přišly nelogické a víc přitažené za vlasy než obvykle, takže ubírám jednu hvězdu. Jinak jsem se ale bavila dobře a čtení si užila.

Pog
26.02.2023 4 z 5

Asi bych řekla to stejné, co v předchozích recenzích - náběh na dobrý příběh, místy i strašidelný, ke konci to autorka přehnala s nadpřirozenými prvky a třešničku tomu nasadil směšný konec.

Enrikea
24.02.2023 4 z 5

Opět nezklamala.zacatek sice takový zdlouhavý a tahací ale pak to nabyvalo na síle.opet slabší povahy necist večer.mela jsem strach i já.....za mě působila knížka fantastickým dojmem.hlavne hrdinka Mara.hrozne silná zena.

ELENtheKNIHOMOL
15.02.2023 3 z 5

Když Mara a Niel koupí dům u Blackwoodu, dostane se jim varování, že se ve zchátralé budově daleko za městem dějí podivné věci. Mara ale na duchy nevěří a tenhle dům je díky své pověsti tak levný...

Tohle byla asi nejlepší autorčina "pohádka" z celé série strašidelných domů, ale i tak to byl pouze dobrý příběh o nadpřirozenu,rozhodně ne však skvělý.
Darcy umí skvěle popsat prostředí domu a atmosféru,kterou podtrhne i dobře vymyšlenou historii domu,ale její postavy jsou stále ploché jak vystřihovánka z papíru.
To způsobuje fakt,že vám na nich nějak nezáleží,ba naopak se těšíte až přijde noc a oni budou zase strachy bez sebe.
Hlavní postava Mara se opět chovala dost nereálně - nejednou jsem nad jejím chování kroutila očima a říkala jí: " Hej! Ty blbínku,to tam jako vážně chceš jít?" ‍️
Navíc byla Mara dost otravná a tvrdohlavá žena,která si nedokáže udržet přátele ani zaměstnání a skončí s "Perfekt boyem" Nielem,který je velký, silný, bohatý a až chorobně sladký.Vždy se objeví včas, aby zachránil život a uvařil čaj.
Co se týče paranormální linky vyprávění, tak tam jsem byla vcelku spokojená.Izolovaný dům s temnou historii,bez elektřiny, bez telefonu a daleko od civilizace... tohle Coates prostě umí.
Na závěr nás opět autorka nepřekvapí a končí jako vždy velkým happyendem.

Denča23
10.02.2023 5 z 5

Asi zatím nejlepší díl :)

Magrata15
08.02.2023 5 z 5

Super horor. Když jsem četla v noci, docela jsem se i bála. Takže knihu doporučuji. Ale doporučuji slabším povahám – nečíst v noci ;-D

Aknel26
01.02.2023 3 z 5

Ačkoli nejsem vášnivá čtenářka hororů, během víkendu jsem přečetla hned dvě knihy, kterým v knihovně nalepili na hřbet lebku. Jednou je Fantom Blackwoodu a druhou Odbočka v lesích. A myslím, že krom té lebky toho moc společného nemají.
Fantom měl naprosto příšerný začátek. Jaká svéprávná osoba by si pořídila dům několik kilometrů vzdálený od civilizace, když nemá auto? Dům bez funkční elektřiny, zato s děsivou minulostí, který se navíc při první návštěvě projevil jako semeniště podivných úkazů?
Musím říct, že projevy duchů zemřelých a tajemné události se mi docela líbily a možná by i vyvolaly mrazení v zádech, kdyby... Kdyby vše nekazila svou přítomností hlavní hrdinka. Totální blbka, úplně nepraktická, která dělá vše pro to, aby od sebe svého přítele odehnala. Pořád jsem se divila, že nevzal kramle, když dokola omílala, že je to její dům a ona tam chce být a na tajemno prostě nevěří. Na jednu stranu mu opakovala, jak ho miluje, ale jedinkrát nezauvažovala o společné budoucnosti a dokola trvala na tom, že tam bude bydlet, i když se tam Neil necítil dobře. Jak to chtěla udělat, bydleli by každý zvlášť? Jen osla jako Neil by netrklo, že s ním Mara do budoucnosti asi vůbec nepočítá.
Líbil se mi závěrečný souboj i vysvětlení, jak to s duchy bylo.
P.S.: Nedá mi to, abych nezmínila ještě jednu věc - už jen jméno hlavní hrdinky mi evokovalo jakousi bláznivou rozevlátou osobu. Kdyby to byla Marta, Marla, Marsha nebo Mary... A taky se mi nelíbilo použití názvu Dům v Blackwoodu s velkým dé. Celkově šlo o překlad i korekturu šité horkou jehlou, hlavně aby byla kniha co nejdřív na pultech, dokud je zájem. Občas to jazykově velmi skřípalo.

Gigy
27.01.2023 4 z 5

Byla jsem pokaděná až za ušima a vůbec se za to nestydím. Na horory se nedívám, horory nečtu. Tohle byla tuším moje premiéra. A teda... Myslela jsem si, že strachy nedočtu. Jasný, pokud jste zvyklí koukat na hrůzu a číst hrůzu, byl to pro vás asi nejspíš čajíček, ale na mě teda zafungoval. Brrr...

PetaZ
26.01.2023 4 z 5

Na knihach autorky me bavi to, ze se pekne ctou a ani tato nebyla vyjimkou.. Jasne, par veci moc nedavalo smysl, hlavni postava na facku, ale jako takova Bubu pohadka, proc ne :)

kaka
07.01.2023 5 z 5

Za mě z celé série zatím nejpovedenější díl. Příjemně jsem se začetla a kniha svou atmosférou převýšila moje očekávání! Už se těším na nový díl, ktery si s jistotou nenechám ujít.