Duch domu Ashburnů

Duch domu Ashburnů https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399362/bmid_duch-domu-ashburnu-axc-399362.jpg 4 2287 727

Strašidelné domy série

O tomto domě se šířily podivné zvěsti bezmála sto let. Jeho majitelka, Edith, odmítala nechat kohokoli vstoupit dovnitř a nedaleké městečko navštěvovala jen málokdy. Po její smrti zdědila dům její jediná příbuzná, Adrienne. Vše co má, je jeden kufr, dvacet dolarů a milovaný kocour. Dům je pro ni příležitost, jak začít nový život, kterou si nemůže dovolit odmítnout. Ačkoli na duchy nevěří, při zkoumání svého nového domova naráží na věci, které v ní vyvolávají neklid. Do tapet na zdech jsou vyryty podivné nápisy, v lese nedaleko domu je ukryt starý hrob a tajuplné portréty v chodbě v prvním patře jakoby sledovaly každý její pohyb. Jak odhaluje další a další tajemství domu, začíná věřit, že pověsti, které se o něm vyprávějí, mají možná pravdivější jádro, než předpokládala. Budova má chmurnou a děsivou minulost. Adrienne postupně zjišťuje, že o její život usiluje něco hluboce nepřirozeného a děsivě odporného.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Fobos

The Haunting of Ashburn House , 2016

pavla.ctenarka
pavla.ctenarka
05.02.2023 2 z 5

Jsou autoři, kteří díky 250 stranám vstoupí do dějin, a naopak tací, kterým se to nepodaří nikdy. Darcy Coates bohužel patří do té druhé skupiny. Neskutečně plytký příběh, dokonce bych řekla, že hloupý (a tím nemám na mysli duchařskou stránku věci). Po dlouhé době kniha, u které si říkám, jak ji mohl někdo vydat. Abych ale nebyla jen negativní, přestože mě kniha už od počátku iritovala, dočetla jsem ji díky tomu, že je poměrně čtivá a rychle plyne. Nejlepší postava: Wolfgang.

M.C.SMITH
M.C.SMITH
02.02.2023 4 z 5

Byla to taková pohádka se strašidelnými prvky.
Kniha se četla dobře a bavila mne, ale moc děsivé mi to nepřišlo. Holt už jsem asi viděla moc hororů v televizi na to, aby se mou cvičil strašidelný román. Příběh byl příjemný a já jsem si ho užila.
Postava pratety Edith mi přišla skvělá a já jsem si ji oblíbila.
Bylo to pro mne oddechové čtení a myslím, že tato série pro mne bude fajn.
Určitě kniha stojí za přečtení.

PeterRainhard
PeterRainhard
28.01.2023 1 z 5

Tuto knížku (v podstatě se rozsahem jedná spíše o dlouhou novelu, než román v pravém slova smyslu) jsem přečetl po doporučení. Sáhl jsem po ní i toho důvodu, že mě docela zajímalo, jak dnes vypadá bestseller mezi duchařskými romány. Nu, váhám trochu, nakolik spoilerovat a nakolik nikoliv... Každopádně tento komentář prosím nechť každý chápe jako ryze subjektivní hodnocení.

"Duch domu Ashburnů" rozhodně patří mezi knihy, které se čtou lehce a rychle, což není samo o sobě ani chválou, ani hanou. Na knize Coatsové mě každopádně zaujalo, nakolik obratně je to vzorně vydestilovaná průměrnost.

Tím mám na mysli, že jsem nezaznamenal jediný motiv (opuštěný dům na samotě, záhadná rodinná historie, tajemné úkazy nastupující se soumrakem, opuštěný hrob, odkaz na čarodějnictví...), který by už nebyl stokrát použitý v různých "duchařských" příbězích od dob Sheridana Le Fanu až dodnes. Nicméně, připouštím, že i nepřekvapivost má svou svéráznou uklidňující estetiku - jak dobře vědí všechny spanilomyslné čtenářky červené knihovny.
V tomto ohledu mi celý text velmi připomíná některé čerstvě výtvory umělé "inteligence", která prostě jen obratně zkompiluje nejblíbenější motivy a dává je dohromady. Pokud čtenář touží po nějakém originálním motivu, obávám se, že bude zklamán.

Co je jistě pozoruhodné psychologicky - v celé knize není jediná mužská postava. Autorka si vystačí s hlavní hrdinkou, jejím kocourem (jej za muže nepočítám) a několika kamarádkami.
Text je psán oním (pro mě dosti sterilním) magazínovým jazykem, vzorně spisovně, bez většího odlišení různých postav (lexikem, stylem). Vyprávění, takto ústrojně členěno do krátkých kapitol, je striktně lineární, bez disgresí či retardujících reflexivních pasáží.

Hlavní hrdinka představuje každopádně vzorné, skoro "viktoriánsky vzorně" vychované děvče: nekleje, nepije alkohol, nekouří cigarety (těmto neřestem ostatně neholduje žádná z postav, ba není o nich ani zmínka), nezajímá se o chlapce (žádné nemravnosti, prosím) a nemá také žádné další zlozvyky, tedy snad krom jedné.
Jejím miláčkem je kocour, o nějž se hrdinka (potažmo autorka) stará natolik, že místy jsem uvažoval, zda za něj není vdána. Jedinou společenskou starostí je získat si "kamarádky". Alespoň, že její zranitelnost a křehkost je zcela ženská - a tudíž věrohodná.

V tomto smyslu jde vlastně o příběh dospívající dívenky v těle dospělé ženy, která si představuje dobrodružství - jaké by to bylo, kdyby zůstala sama, daleko, v pustém domě, kde straší, bez mámy (a táty).

Jako čtení (čtivo) pro nezkaženou dospívající dceru, která se chce trošku bát (ale ne zas moc) - a není příliš náročná čtenářka - to vlastně je docela prima volba.

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 3 z 5

Nemohu se zbavit pocitu, že tohle jen klouzá po povrchu. Bylo to takové nemastné, neslané. Stejně jako tato glosa. Přesně takový dojem z knihy mám. Nevím, co o ní říct. Nevím, jestli a komu bych ji doporučila. Možná hodně znudeným čtenárům.

Termina
Termina
23.01.2023 3 z 5

taková milá pohádka na dobrou noc, DÍK!

Coltain
Coltain
19.01.2023 3 z 5

První knížka od této autorky a musím říct že jsem mile překvapen. Máme tu vše, co do tohoto žánru patří. Starý dům, ve kterém se odehrála tragédie, vše staré, zaprášené, okna propuští málo světla a v kritický okamžik nefunguje elektřina. Trochu mě zklamal závěr, ale napsáno je to velmi čtivě. Jen ten pocit strachu se nedostavil a to jsem to četl na noční. Ale ve výsledku to jsou pěkné 3 hvězdy a určitě zkusím druhý díl.

Knihochod
Knihochod
14.01.2023 4 z 5

Netajím sa tým, že som posero a ani tým, že jedným z mojich knižných predsavzatí je zbavenie sa tohto označenia. A aký je najlepší spôsob tohto zbavovania? Netuším. Ale čítanie kníh od tejto autorky tam určite nepatrí.

Už od samého začiatku čítania som mala veľmi nepríjemný pocit, ako keby na mňa mali zo stránok každú chvíľku vyskočiť všetky možné i nemožné strašidelnosti a úplne ma pohltiť. Nebudem Vám klamať, keď poviem, že mi po celú dobu behali od strachu zimomriavky po tele, no i tak som sa od knižky nemohla odtrhnúť.

Po dlhej dobe strávenej nad Odeonkou bola pre mňa dĺžka kapitol veľmi príjemným zistením a tiež dôvodom, prečo sa príbeh čítal tak ľahko a rýchlo - žiadne zbytočne zdĺhavé opisy. Skrátka iba to dôležité, čo čitateľ (alebo teda aspoň ja) k pochopeniu potrebuje.

Čo sa hlavnej hrdinky týka, pripadala mi veľmi sympatická i keď na môj vkus až příliš odvážna. Popravde, keby som bola hrdinkou príbehu ja, zrejme by som bola po smrti už niekde na začiatku.

V tomto prípade sa konal i "WOW" efekt na záver, ktorý by som naozaj nedokázala predpovedať ani v prípade, že by som v odhadoch vynikala. Akurát mi asi posledné 4 strany pripadali až rozprávkové, priam komické. Ale bol to jediný okamih počas celého čítania, kedy som sa nebála.

Na záver iba dodám, že i keď to nie je žáner, ktorý by som v minulosti obvykle dobrovoľne vyhľadávala, veľmi sa mi to páčilo a vyvolávalo to vo mne presne také pocity, aké by som od kvalitnej duchárskej knihy očakávala. Takže s čistým svedomím odporúčam, pretože keď som to zvládla ja, Vy to s prehľadom isté zvládnete tiež.

_Lucie_97
_Lucie_97
13.01.2023 4 z 5

Hezky vystavený příběh, který mě chytil a netrpělivě jsem četla dal. Celkově se mi to napětí vážně líbilo, ale mám radši ty psychologické duchařiny. Toto na mě bylo místy maličko moc, ale moc se mi líbilo rozuzleni!

mataj
mataj
08.01.2023 5 z 5

Abych pravdu řekla, byla jsem mile překvapena, jak se mi to líbilo. Zajímavý příběh, který se výborně četl a měl tu správnou dávku napětí a strašidelnosti.
Mladá dívka Adrienne zdědí po pratetičce rodinný dům, který stojí na samotě v lese za městem. Postupně zjišťuje co strašné se v tom domě kdysi dávno odehrálo a, jak to tak bývá, pořád tam to zlo někde je a bude se s tím muset poprat i ona sama.

poník654
poník654
07.01.2023 5 z 5

Kniha plná napětí a záhad. Doporučuji nečtenářům, jelikož je krátká a svižná. Přiznávám, měla jsem trošičku strach:)

Denča23
Denča23
06.01.2023 5 z 5

Za mě super a rozhodně doporučuji.
Nic zdlouhavého, pěkně napsaný. Přečteno za jeden den. Doufám, že další knihy budou podobné :)

Pog
Pog
30.12.2022 4 z 5

Jednoduché svižné čtení plné napětí. Líbilo se mi i to, že ve chvíli, kdy si člověk myslí, že ví, o co go, zjistí, že se těžce mýlí a je to úplně jinak. Autorka umí udržet čtenáře v napětí. Jediný, co mi nesedlo, byl ten směšný konec.

martina.culik
martina.culik
19.12.2022 3 z 5

Klasická duchařina od začátku do konce. Asi bych knihu nechtěla číst někde na samotě.
Nejsem zatím přesvědčená, že si přečtu i další knihy ze série strašidelných domů, ale možná jim ještě šanci dám.

Didi15
Didi15
19.12.2022 3 z 5

Dávám za tři hvězdy s porovnáním s knihami které čtu, pokud bych tuto knihu hodnotila pouze jako duchařinku , tak dávám plný počet . Je to dobře a čtivě napsané a opravdu jsem byla napjatá , jak to dopadne. Dům byl vykreslen tak dobře, že si ho člověk naprosto dokázal představit, jako by tam byl.

tetanurae
tetanurae
17.12.2022 4 z 5

Duch domu Ashburnů je první ze série strašidelných domů a mladou Adrienne, stejně jako čtenáře, zavede do odlehlého městečka Ipson, kde mladá dívka po své pratetě Edith zdědila obrovský dům. Jakmile se hned z úvodu dostáváme ke klišoidními, avšak stoprocentně fungujícímu ,,ehm, jedeme správně? Projeli jsme městem a teď jsou všude samé lesy..." ,,No... Navigace ukazuje jet dál...", je jasné, že to bude skvělé. Dům je vskutku velký, honosný, leč staromódní (ovšem milovníka nostalgie chytne za srdce), a Adrienne si na něj jako na svůj nový domov jen těžce zvyká. Navíc je nepříliš solventní, pročež nemá ani mobil. Yes!!!
Kromě starobylostí dům skrývá i záhadné nápisy, a obrazy na stěnách působí trošku... divně. A taky občas vypadává elektřina. Jenomže kdopak by přece věřil pověrám o strašení v Ashburnovic sídle??
️️️

Mám-li být stručný, skvělé! V obsáhlejší verzi mohu říct, že Darcy velice umně pracuje s nostalgickým koloritem a zdařile buduje po celou dobu atmosféru. Jazyková stránka knihy je poměrně bohatá, ale současně stavěná tak, aby byla lehká na čtení a čtenáře nic nebrzdilo. Popisy vytvářejí kýžený obraz ve fantazii a stavba zápletky je solidní taktéž.
Vytýkám časté překlepy a sporadicky se vyskytující nelogičnosti, které redaktoři (možná již ti původní) přehlédli. Nelíbí se mi ani to, že překladatel si upravuje u většiny Darcyiných knih česká znění názvu podle sebe.
Nicméně celkově jde o dílo, které se mimořádně povedlo, a já věřím, že již potěšilo, a dozajista ještě potěší, mnoho hororových milovníků.
Celkové hodnocení 88% -hluback-

Kate3003
Kate3003
12.12.2022 3 z 5

Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla a možná i první kniha tohoto typu. Musím říct, že ačkoliv to není typ knih které běžně čtu tak mě kniha velmi zaujala. Rozhodně mám v plánu si přečíst další knihy ze série Strašidelných domů. Kniha sama o sobě má trochu pomalejší rozjezd, ale společně s hlavní hrdinkou a jejím kocourem objevujeme taje a záhadnou minulost domu Ashburnů, který jí odkázala její teta. Postupně zjistí, že není vše tak jak se původně zdálo. Od chvíle kdy se v domě a okolí objevily první náznaky zvláštních jevů mě kniha pohltila a s napětím jsem očekávala co bude dál a jak vše dopadne.

Alexus035
Alexus035
04.12.2022 5 z 5

Knihu jsem si pořídil domů, protože byla doporučena na konci knihy Božská hra. Přišla mi domů a já se od ní nemohl odtrhnout. V jednu chvíli si o postavách myslíte, že to budou nějaké namyšlené ženské, ale ne. V dalších kapitolách se ukažou jako dobré kamarádky. V nějakých částech mě mrazilo.

lexikon_tf
lexikon_tf
15.11.2022 5 z 5

Tady jsem se opět tak hezky bála! Pro mě zatím nejlepší duchařská kniha, kterou jsem od autorky přečetla.

Mladá Adrienne neměla dosud v životě moc štěstí. Maminka jí zemřela a jiné příbuzné nemá. Má jen svého milého kocoura Wolfganga. O to víc ji překvapí, když se dozvídá, že zdědila dům po své tetě Edith, kterou nikdy nepoznala.
Vydává se tedy s kocourem do domu, který je rozlehlý a odlehlý od ostatních sousedů. Sídlo je pochmurné, zanedbané a plné tajemných zákoutí, která Adrienne s kocourem začnou postupně prozkoumávat.

Mezitím se dozvídá, že se o domě povídají nejrůznější strašidelné historky. Co je na nich pravdy, to se pomaličku začíná dozvídat a zažívat na vlastní kůži.

A jak to bylo s Adrienne a jejím kocourem v tajuplném domě dál? To si přečtěte, třeba se budete při čtení taky tak pěkně bát jako já!

Fzuzik
Fzuzik
11.11.2022 2 z 5

Dala bych 2,5 hvězdičky. Do poloviny knížky se nic nedělo a čtení bylo nudné. Od druhé části to byl nástřel z 0 na 100 a nemohla jsem se odtrhnout.

Ivka2
Ivka2
10.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Ze začátku má příběh obrovský potenciál. Mladá žena v cizím městě se nastěhuje do domu po pratetě, o které ani nevěděla, že existuje. O domu, kam se nastěhovala se vypráví duchařské historky. Časem hlavní hrdinka zjistí, že rodina, která tam žila byla povražděna. Ale tím všechno napětí končí. Hlavní "padouch" není moc vynalézaví, neustálí popis jak se hlavní hrdinka plahočí z jedné místnosti do druhé je moc zdlouhavý a v posledních kapitolách, kde by mělo napětí eskalovat, napětí spíš upadá.

Dávám dvě hvězdičky za začátek knihy a jednu za postavu kocoura, u kterého byla krásně vylíčena povaha koček.