Duch domu Ashburnů

Duch domu Ashburnů https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399362/bmid_duch-domu-ashburnu-axc-399362.jpg 4 2330 737

Strašidelné domy série

O tomto domě se šířily podivné zvěsti bezmála sto let. Jeho majitelka, Edith, odmítala nechat kohokoli vstoupit dovnitř a nedaleké městečko navštěvovala jen málokdy. Po její smrti zdědila dům její jediná příbuzná, Adrienne. Vše co má, je jeden kufr, dvacet dolarů a milovaný kocour. Dům je pro ni příležitost, jak začít nový život, kterou si nemůže dovolit odmítnout. Ačkoli na duchy nevěří, při zkoumání svého nového domova naráží na věci, které v ní vyvolávají neklid. Do tapet na zdech jsou vyryty podivné nápisy, v lese nedaleko domu je ukryt starý hrob a tajuplné portréty v chodbě v prvním patře jakoby sledovaly každý její pohyb. Jak odhaluje další a další tajemství domu, začíná věřit, že pověsti, které se o něm vyprávějí, mají možná pravdivější jádro, než předpokládala. Budova má chmurnou a děsivou minulost. Adrienne postupně zjišťuje, že o její život usiluje něco hluboce nepřirozeného a děsivě odporného.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Fobos

The Haunting of Ashburn House , 2016

m2056
06.09.2023 4 z 5

Mě osobně se kniha líbila a dobře četlo je tam dobro a zlo a vždy to nějak dopadne.

verden
01.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Napriek tomu, že od Addinho rozhovoru s Beth mi bolo jasné, aký zvrat sa mi Darcy chystá v závere naservírovať a tiež napriek niekoľkým už spomenutým slabinám v príbehu (finančná negramotnosť, tok času a čo vlastne Addy celé dni robila?) sa mi prvé stretnutie s autorkou celkom páčilo. Tunajšie hodnotenie je síce premrštené, ale musím jej uznať, že kniha je chytľavá oddychovka, treba sa do nej len ponoriť a (radšej) príliš nepremýšľať.

Bediczek
27.07.2023 1 z 5

Autorku jsem poznal díky její knize Kořist, která se mi celkem líbila. Všimnul jsem si, že má i sérii o strašidelných domech a rozhodnul to zkusit. Zjistil jsem ale že to je "horor" pro malé holky a tímto titulem se strašidelnými domy končím. Když se u nejvyhrocenějších scén nedovedete soustředit na to co čtete, není to dobré znamení. Taky není moc dobré znamení, když má kniha jen 250 stran ale je tak zdlouhavá že působí, jakoby jich měla tak 600.

LadaLil
25.07.2023 5 z 5

Velmi se mi kniha líbila. Strašidelná, jazykově dobrá, nic béčkového. Přečetla jsem ji na pláži za jeden den a radost mi udělalo, že jsem se chvilkami bála a rozhlížela vystrašeně kolem. Příběh má pointu, není, nebo mně nebylo jasné, co za tím stojí. Takže milovníkům hororů doporučuji.

jfialova
24.07.2023 3 z 5

Průměrná kniha, hodnocení zde neodpovídá. Duchařské romány mi nevadí, horory taky ne, ale tady bylo tolik očividných nesmyslů, že mi to zkazilo celkové čtení. Nejvíc mi asi vadila práce autorky s tokem času v rámci děje-hrdinka ráno vstane, posnídá se sousedkami, ty ji zavezou autem do města, tam nakoupí, přijde domů a už se stmívá a nastává večer. Přitom holka nevaří, skoro nejí, neuklízí, nepracuje, pak už se ani nemyje, jenom stále krmí kočku. Dle rozvrhu dne jsem si nikdy nebyla jistá, jestli už je večer, nebo ještě ráno, popřípadě poledne. Jen pořád panoval stres, že už se bude stmívat. Myšlenka nebyla špatná, ale nějak se to prostě nepodařilo dotáhnou do zdárného konce.

Alexiiik
21.07.2023 5 z 5

Jak to popsat. Tahle kniha byla prostě naprosto boží. První kniha od autorky, hned sem se zamiloval do příběhů od Darcy a už mam na poličce 12 knih od Darcy Coates.

BroDan
12.07.2023 2 z 5

Moje prvé stretnutie s Darcy Coates, pri ktorom som sa tešil na zaujímavý a napínavý duchársky príbeh. Iskra však bohužiaľ nepreskočila, príbeh nebol ani napínavý a prekvapivo ani duchársky. Pomenovať knihu "Duch" domu Ashburnu je v tomto prípade veľmi zavádzajúce.

Najväčším kameňom úrazu sú desiatky a desiatky strán príbeh nikam neposúvajúceho blúdenia po strašidelnom dome, v ktorom v podstate ani moc nestraší a ani sa toho veľa nedeje. V príbehu môžeme čítať, ako si Adrienne ide spraviť čaj, vojde do kuchyne, otvorí kredenc, nájde tam hrnček, vezme si hrnček, naleje vodu do kanvice, zohreje vodu a zaleje si čaj. A nakŕmi mačku. A znova nakŕmi mačku. Dokonca jej dá svoju poslednú konzervu tuniaka, a to napriek tomu že má posledných 20 dolárov vo vrecku.

Ako som naznačil v predošlej vete, Adrienne neoplýva ani logikou, ani finančnou gramotnosťou a nad pochopením jej konania si môžete koľkokrát aj mozog dolámať. V poslednej štvrtine knihy sa konečne začne niečo diať, avšak uponáhľaný záver s lacným lenivým vysvetlením celej záhady na dvoch stránkach ma veľmi sklamal. Radšej by som to dostal po kúskoch naservírované v priebehu celej knihy.

Kniha má samozrejme aj svoje svetlé momenty, jedna sa však o pár konkrétnych scén, spomínať ich by príliš vyzrádzalo dej a bohužiaľ boli zatienené vyššie spomínanými problémami. Dávam 2/5*. A ako som sa tešil na celú sériu, teraz si nie som istý, či vôbec siahnuť po ďalších dieloch.

Gordonlord
10.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Půjdu s davem.

Dlouho jsem hledal nějaký fakt dobrý knižní horor. Stephen King je spíš mistr psychologického napětí a Lovecraft nebo Poe se vezou jen na vlně popularity svého jména - s napětím a děsem nemají nic společného. Jenže když vám je všichni ze setrvačnosti pořád doporučují, je to těžké.

Duch Domu Ashburnů nepostrádá napětí, ale je si vědom toho, že kniha nemůže poskytnout dostatek jemných nuancí a vjemů, které v divákovi dokáže vyvolat filmový horor. Tudíž sází na mystéria, mistrně napsané a vygradované situace, Skvěle uzavřený dějový oblouk, dobré postavy a vůbec ve zkratce - na perfektně zvládnuté spisovatelské řemeslo po všech stránkách, kdy stačí napínavé situace, nervy drásající odhalení a další nutné serepetičky zaobalit do reálií klasického hororu a má vás tam, kde chce mít.

Trochu jsem se bál, že se to změní v trapnou komedii v okamžiku, kdy se na scénu v plné nahotě dostala ústřední nemrtvá stvůra. Protože zlo, které už jsme viděli a jsme s ním seznámeni, ubere nějakých 80% děsu. Jenže i s tímhle Darcy umí pracovat - změní tempo a směřování příběhu převalí do akčnější roviny, aniž by ztratila na atmosféře a ještě naopak - všechno zvládne stále víc a víc gradovat až do velkého finále.

A ten pocit z toho mám přesně takový, jaký Darcy nejspíš chtěla, aby čtenář měl - přečetl jsem perfektní horor.

Dokonce ani lehce předvídatelná pointa nedovede z tak skvěle soudržného celku srazit hvězdičku v hodnocení. A další plus dávám za sympatickou postavu kocoura "Wolfganga". :-)

Borboleta
08.07.2023 3 z 5

Příběh byl překvapivě napínavý a čtivý, a obzvlášť první polovina, kde se teprve buduje atmosféra a zlo ještě není (naštěstí) fyzicky přítomné je vlastně dost dobrý. Bohužel, pak to začnou kazit logické chyby, které by se ani v tomto žánru nemusely vyskytovat. Hlavní hrdinka je oproti té v Hlasech v bouři mnohem sympatičtější a chytřejší, což ale neznamená, že by byla nějaký zázrak praktičnosti. Nechápu, proč by hlavní postava nemohlo být průměrně inteligentní děvče, které má na účtě víc, než dvacet dolarů (může být chudá, že nemá na nájem, ale pořád snad může mít na jídlo), má telefon, umí nahodit pojistky a na pobyt ve strašidelném domě se po návštěvě outdoorového obchodu dokáže aspoň trochu vybavit hned na první pokus.

Terry.89
25.05.2023 5 z 5

Příběh je obohacený tou spravnou dávkou strašení. Věřím,ža za temných a deštivých večerů nebude problém, vykouzlit čtenáři na kůži trochu toho mrazení, když se v pokoji znenadání něco šustne. Není to klasický horor, ale je to pěkně napsaná duchařina s tou správnou dávkou tajemství. Mé první setkaní s autorkou a mohu jen doporučit. Byla jsem mile překvapená a také okouzlená. A to nejen příběhem, ale také napětím a strašidelnou atmosférou, která z příběhu sálá. Moc se mi líbilo, že autorka do příběhu také zakomponovala kocoura, který dostal svůj vlastní prostor, kdy se projevil jako nefalšovaná a odvážná šelma. Teším se na další knihy, které už na mě netrpělivě čekají v knihovně.

fle.urinka
23.05.2023 5 z 5

Čekala jsem hororový příběh, při kterém se budu bát a přesně ten jsem dostala. Knihu jsem přečetla jedním dechem, který byl veden touhou zjistit, jak to dopadne. Nejsem úplně fanoušek hororů, ale tento mě nadchnul a určitě to nebyla má poslední autorčina kniha.

sipkulka
19.05.2023 3 z 5

Od autorky jsem již přečetla černou zimu u které se mi celá série líbila. Pak přišla na řadu kořist, kterou se do mého vkusu bohužel netrefila a teď nastal čas na strašidelné domy. No a co o této knížce říct? Chvílemi se četla dobře, příběh propracovaný,pak ovšem přišly až zbytečně rozsáhlé popisy u kterých jsem měla chuť čtení ukončit. Sem tam sem našla nejasnosti. Avšak závěr knížky společně s mrzutým kocourem byl super. Podtrženo sečteno lepší průměr a další domy si jako oddechové čtení určitě nenechám ujít.

Makůvka
17.05.2023 4 z 5

Tuto sérii mám doma dobře dva roky a nějak jsem ji pořád odkládala. A musím říct, že první díl mě velice příjemně překvapil, i když tento žánr moc nevyhledávám.
Začátek byl tak trošku nudnější, ale pak se rozjela docela slušná duchařina a já musela číst dál a dál, protože mě zajímalo, jak to vlastně dopadne. Chvílemi to bylo fakt napínavé a strašidelné.
Já byla spokojená a určitě dám dalším dílům šanci.

petr081
07.05.2023 4 z 5

O knizce jsem hodne slysel, proto jsem ji chtel precist. Knizka me bavila, dej mel napeti.Urcite si jeste neco od teto autorky prectu.

lucia0482
07.05.2023 4 z 5

Táto kniha sa čítala dobre a bavila ma, no nech sa akokoľvek snažím, hororová pre mňa nebola. Príbeh sa mi páčil, hlavná hrdinka a jej kocúr mi boli veľmi sympatickí, páčili sa mi aj ostatné postavy a rozuzlenie bolo veľké prekvapenie. Ale nikde to nebolo desivé, naozaj strašidelné ani hororové. Teším sa na ďalšie knihy, lebo štýl autorky mi zatiaľ vyhovuje.

adabraz
28.04.2023 4 z 5

Darcy a její knížky jsou opravdu něco. Nejedná se jen o obyčejný trochu strašidelný příběh. Opravdu napínavá, strašidelná, vtipná a super knížka.

Sasha001
28.04.2023 4 z 5

Zezačátku musím zmínit, že tento žánr není nic moc pro mně a moc ho nečtu. Knihu jsem si vybrala částečně kvůli čtenářské výzvě a částečně kvůli tomu jak je tato série téměř všude a všemi zmiňovaná.
Nebylo to špatné, chvílemi to bylo i trochu strašidelné, ale některé pasáže mi připadaly maličko přitažené za vlasy, což ve finále snižovalo uvěřitelnost.

kykyna42
15.04.2023 5 z 5

Něco trochu jiného, ale dobře napsané a strašidelné.

Veronika33
11.04.2023 2 z 5

Táto séria kníh ma zaujala hneď, ako som o nej počula. Musím však skonštatovať, že knihy budú vhodnejšie pre čitateľov, ktorí nečítajú veľa hororov a duchariny. Pre mňa to bolo trošku poslabšie a miestami pritiahnuté za vlasy, hlavná postava ma skôr vytáčala namiesto toho, aby som jej "fandila". Napriek tomu dám spisovateľke šancu (knihy už naškrečkované doma :D ) a skúsim jej ďalšie tituly.

Marsí5
03.04.2023

(SPOILER) Sama na horory a duchařiny moc nejsem, ale kamarádka tuto sérii chválila, takže v rámci výzvy jsem po ní sáhla.
Vzhledem k zápletce čtenáře čeká dost popisných částí, málo rozhovorů a ne moc hluboko propracovaných postav. Mně samotné to úplně nesedlo, ale každému vyhovuje jiný styl psaní a příběhů :-)

Oproti tomu, co mi vážně vadilo...
Co Addy celé dny pořád dělala?! Dostanu dům, tak ho snad celý projdu, ne? :-D
A když večer zjistím, že přes okna vidím kulový, tak je snad umyju! :-D
A vrchol příběhu o vražedkyni s nadpřirozenými schopnostmi - zastaví ji zamčené dveře! :-D

Nicméně každý příběh má své mouchy, průměr bych tomu dala ;-)