Temný experiment

Temný experiment https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410983/bmid_stranger-things-temny-experiment-3ZT-410983.jpg 4 441 124

Stranger Things série

Tajemná laboratoř. Ďábelský vědec bez minulosti. Jestli si myslíte, že znáte pravdu o matce Jedenáctky, připravte se, že s ní tenhle prequel veleúspěšného seriálu Stranger Things pořádně zahýbe. Je léto roku 1969 a Amerikou zmítají hrůzné zprávy o válce ve Vietnamu. Terry Ivesová bydlí na univerzitní koleji v Indianě a zdá se, že válečná vřava i bouřlivé protesty v hlavním městě jsou jí na hony vzdálené. Jenže svět se mění a Terry nehodlá jen zpovzdálí přihlížet. Když se doslechne, že se v nedalekém městečku Hawkins uskuteční důležitý vládní experiment, okamžitě se přihlásí. Ocit¬ne se v laboratoři hluboko v lesích, kde jí přísní výzkumníci podávají psychedelické látky… Terry začíná tušit tajemství a je rozhodnutá ho odhalit. Jenže za zdmi Státní laboratoře v Hawkinsu, pod ostrým dohledem ředitele Martina Brennera, číhá spiknutí mnohem monstróznější, než si Terry dokáže představit. Potřebuje proto pomoc ostatních pokusných subjektů – včetně jednoho, který je tak tajný, že svět o jeho existenci nemá nejmenší tušení. Je jím malá holčička s nevysvětlitelnými nadlidskými schopnostmi, která má místo jména číslo: 008…... celý text

Literatura světová , Horory , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fobos

Suspicious Minds , 2019

Ivka14
Ivka14
09.02.2024 3 z 5

Jsem velkým fanouškem Stranger Things. Přirozeně toužím po více, když netrpělivě čekám na vydání další série. Je zábavné dostat se do toho, kdo je kdo a jak to celé začalo, ALE je to trochu nudné a jednoduché. Nelituji přečtení, bavilo mě to. Jen si myslím, že to mohlo být lepší. Poprvé řeknu, že seriál je lepší než kniha.

Emma27
Emma27
04.02.2024 2 z 5

Zajímavá knížka

MartinProtschke
MartinProtschke
14.12.2023 3 z 5

Seriál jsem neviděl, takže pro mě oddechová jednohubka.

Polinius
Polinius
10.02.2023 1 z 5

Dal jsem si tu práci a dohledal jsem si, zda byla dříve tato kniha a nebo zda seriál dříve ukázal pozadí zrodu laboratoře a původ El.
Seriál byl první a prozradil nám to už v roce 2017 a kniha vyšla o dva roky později. :-(
Já jsem v roce 2023 ke knize přistupoval jako fanoušek a očekával jsem, že se dozvím něco nového a nebo že se mi odhalí nějaký nový motiv. Ne, nic jsem se nedočetl. :-(
V některých jiných recenzích jsem četl, že kniha je dobře zasazená do historické doby, ale pravdou je, že kniha prostě používá jen některé události jako kulisy aby se měli postavy o čem bavit.
Jako fanoušek seriálu jsem tuto knihu dočetl, ale musím říct, že mi vůbec nic nedala a pokud by to nebylo pod značkou Stranger Things tak bych se na ní dávno vykašlal.
Je to naprosto zbytečná kniha která jen přepisuje a trochu rozvíjí děj který jsme už viděli na obrazovce.
Na obranu autorky musím říct, že prostě dokázala napsat příběh na objednávku a do poslední chvíle jsem čekal v naději, že se stane něco zajímavého. :-)

Na zahraničních serverech jsem se dočetl, že se všichni mi dospělci pleteme v hodnocení a že je to naše chyba že nechápeme, že je to kniha žánru YA (young adult) pro čtenářky od 8 do 12 let, což mi vůbec nebylo zřejmé, protože samotný seriál je pro dospělé bez přívlastků a jen v něm vystupují děti/mladiství.

MichelleKing
MichelleKing
22.01.2023 1 z 5

Ooooo....dobře, jsem velkým fanouškem Stranger Things a proto jsem se rozhodla si některé knihy z toho temného světa přečíst.
Napíšu to asi tak, že pokud jste fanouškem i Vy, získáte trochu více informací o minulosti s Brennerem a jeho laboratoří. Je zábavné dostat se do toho, kdo je kdo a jak to celé začalo, ALE je to takové celé trochu pomalé a trhané.
Knihu bych doporučila fanouškům seriálu, ale opravdu bych to nedoporučovala ostatním. Nelituji přečtení, bavilo mě to. Jen si myslím, že to mohlo být lepší.

Thalin
Thalin
20.11.2022 2 z 5

Přidávám se k negativně hodnotícím. Po knize jsem sáhla logicky kvůli zálibě v seriálu. I když jsem věděla, že tady se to nijak netočí kolem Jedenáctky a spol. Čekala jsem trošku odhalení toho světa, nějak záživně podané všechny ty experimenty, nějaká akce ale nestalo se. Postavy mají ploché a nudné charaktery, nikdo mi nebyl sympatický (někteří byli až otravní). Nečetlo se mi to vůbec dobře, nebavilo mě to, děj se hrozně táhl, nudilo mě to a začala jsem pak i přeskakovat. Potenciál to mělo, ale absolutně ho to nevyužilo. Nefanoušek Stranger Things po tom asi nesáhne, proto je celkem logické, že má čtenář jistou představu nebo očekávání, které pak nejsou v knize nijak naplněny.

ondrishbooks
ondrishbooks
09.08.2022

Budem extrémne klišéovitý, ale Temný experiment je povinnou jazdou pre všetkých nadšencov seriálového hitu Stranger Things. Spočiatku sa mi do deja dostávalo ťažšie; na zoznámenie sa s protagonistami som potreboval nejakých 70 strán. No potom sa to sypalo, dej podľa mňa skvelo plynul, o čom svedčí aj to, že som skoro zabudol vystúpiť na správnej stanici. Mysteriózna atmosféra Indiany (a vlastne aj USA ako takých) konca 60.rokov,kedy v rádiách hral Elvis, vás pohltí. Veď práve podľa jeho skladby nesie názov aj anglický originál- Suspicious Minds.

Melic
Melic
03.08.2022 1 z 5

Tedy přikláním se k hodnocením čtenářů, kterým se četba knihy dost vlekla. V podstatě by se dalo říct, že vzhledem k popularitě tv seriálu bylo jasné zadání vymyslet příběh, který by dával smysl z hlediska možné minulosti. Napojení se tak nějak povedlo, ale asi nebyl čas lámat si hlavu s hlubším přiblížením charakterů čtenáři, větší smysluplností děje samotného a stupňováním napětí.

jiri.one
jiri.one
02.01.2022 1 z 5

Knihu jsem dočetl jen s velkými obtížemi a mnohými odklady. Ono se to opravdu nedalo. Zkuste si představit nejhorší a nejnudnější knihu, kterou jste kdy četli a dočetli. Tak něco podobného je asi Temný experiment. Děj minimální, tajemno nulové, napětí dokonce záporné a celkově prostě totální nuda. Přitom potenciál obrovský, ale nikoliv promarněný, spíš dokonce znásilněný. Této knize se vyhněte obloukem, dal jsem jednu hvězdičku (15%), protože jsem si nechtěl připadat jako osel, který dočetl knihu s hodnocením Odpad (takové hodnocení dávám normálně pouze knihám, které nedokážu dočíst celé).

FilipHaring
FilipHaring
13.11.2021 5 z 5

Ako nadšený divak serialoveho pokračovania som si túto knihu nemohol nechať ujsť. Napínavá až do konca.

heyxbex
heyxbex
12.11.2021 3 z 5

knížka se četla vskutku dobře, ale nějaké části byly zbytečně dlouhé.

kapitan9556
kapitan9556
07.10.2021 4 z 5

Velice důstojný preqel! Kolečka do sebe krásně zapadají!

Lejčís
Lejčís
03.10.2021 4 z 5

Docela mě mrzí to množství negativních recenzí na tuto knihu... jasně, není nabitá akcí, což fanoušci Stranger Things nejspíš čekají, jenže je nutné si uvědomit, že ten prequel se odehrává ještě předtím, než Eleven otevřela bránu do obráceného světa plného příšer, které za tu akci v seriálu převážně mohou. V knize sledujeme příběh Terry, Eleveniny maminky, která přijala účast v experimentu, ze kterého se však vyklubal podlý Brenner a jeho sadistické metody a schopnost jít přes mrtvoly, aby dostal, co chce. A to mě děsilo podobně jako Stranger Things, mělo to přesně tu seriálovou atmošku a bezvadně mi to sedlo do téhle podzimní nálady :)
Nejvíc na knize však oceňuju propojení s tehdy probíhající válkou ve Vietnamu - protesty, zmínky o Nixonovi, festival ve Woodstocku, kde vystoupila Janis Joplin, loterijní losování odvodů do armády - všechny tyto události naše hrdiny přímo ovlivňují a kniha tak působí mnohem autentičtěji. No zkrátka: pokud nebudete čekat nějakou velkou akci a máte rádi Stranger Things, mohla by se Vám kniha líbit stejně jako mně :)

bara-z5649
bara-z5649
26.07.2021 4 z 5

Skvělá kniha pro milovníky seriálu ST! Krásné mi to doplnilo celý příběh. Bála jsem se, že mi to seriál akorát zkazí, ale opak byl pravdou!

Bee240
Bee240
23.07.2021 4 z 5

Jsem velký fanoušek Stranger Things takže jsem doufala že bude kniha dobrá. A byla jsem velmi překvapená.
Temný experiment je příběh který nás zavede do života mladé Terry...která se rozhodne zúčastnit experimentu v jisté laboratoři. Zde se setká s ďábelským doktorem Brennerem a jeho metodami.
Naštěstí tu také Terry najde tři přátelé a společně se pokusí odhalit doktorovo tajemství.
Nejvíce z těchto tří postav se mi líbila Alice - její schopnost a vize byli skvělým připomenutím některých scén ze seriálu.
Kdo viděl seriál ví že Terry je biologickou matkou Eleven a tudíž si v knize přečteme jak se malá El dostala do spárů šíleného doktora. Kdybych neviděla seriál asi bych kvůli konci knihy dost zuřila, ale naštěstí vím jak to dopadne takže jsem v klidu. A také jsem se dozvěděla pár věcí které mi ze seriálu unikly a nebo tam vůbec nebyli.
Knihu doporučím všem kdo mají rádi seriál a chtějí se o postavách které nebyly v seriálu tolik vidět něco dovědět. Ale přečíst si ji mohou i ti kteří se na seriál teprve chystají.

ZaOndra
ZaOndra
15.06.2021 4 z 5

8 bodů z 10
Jelikož jsem velký fanoušek Stranger Things seriálu, nemohl jsem tuto knihu vynechat. Knížka mě ale trochu zklamala méně akčním dějem. Autor opravdu zbytečně vše popisoval a komplikoval. A právě kvůli tomuto komplikování děje, se čtenář může lehce v příběhu ztratit.
Kniha ale skvěle popisuje, jak která postava přemýšlí. Nejdřív jsou všichni zapálení do projektu v laboratořích, následně zjišťují víc a víc a jejich názor se pomalu ale jistě mění.
Jelikož bez zhlédnutí seriálu vám tato kniha nebude dávat vůbec smysl, doporučuji ji především fanouškům seriálu Stranger Things.

Pája961
Pája961
11.06.2021 4 z 5

Miluju seriál a kniha není výjimka! U konce jsem uronila pár slz, děj mě bavil a já se nemohla odtrhnout!

Misshell1
Misshell1
09.06.2021 4 z 5

Knížku jsem si půjčila na doporučení kamarádky, že seriál je super. Kniha byla svižná, pár zapletek a bavila mě. Možná se časem dostanu i k seriálu.

monushka
monushka
16.03.2021 4 z 5

Ačkoliv věkově nespadám do cílové skupiny fanoušků seriálu, stala jsem se na něm závislou! Protože jsem měla v hlavě spoustu otázek, pořídila jsem si tuto knihu, která mi na nějaké z nich odpověděla. Rozhodně doporučuji všem fanouškům Stranger Things.

Belanna
Belanna
11.03.2021 4 z 5

Seriál jsem neviděla, moje dcera ano. Knihu jsem si přečetla (líbila se mi), moje dcera ne. A proto využiju letošní čtenářské výzvy a předám jí jako dárek :)

horory Stranger Things (TV seriál)

Autorovy knížky

Gwenda Bond