Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša

Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171314/strakonicky-dudak-aneb-hody-divych-zen-nasi-furianti-marysa-171314.jpg 3 56 8

Dudák Švanda by se rád oženil s Trnkovic Dorotkou, ale pro starého Trnku je Švanda příliš chudý ženich. Švanda se tedy rozhodne, že si na svatbu vydělá hraním na dudy, a to i přes domluvy přítele Kalafuny. Švandova matka, víla Rosava, chce svému synu pomoci. Očaruje jeho dudy... Naši furianti je příběh o vztazích a o životě na vesnici. Zápletka příběhu je velmi prostá, 2 vesničané, vysloužilý voják Bláha a úlisný krejčí Fiala, se přou o post ponocného. Při sporech často nejde o věc, ale o osobní zájmy. Hlavní vliv mají dva sedláci, Dubský (starosta) a Bušek (první radní). Ti mají rozhodnout, který z nich místo ponocného v jejich vesnici získá... Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. ... celý text

stesti.s.knihou
21.02.2023 3 z 5

Strakonického dudáka jsem přečetla díky aktuálnímu kolu Klasikomilů.
Děj pravděpodobně většina z vás bude znát díky povinné četbě, nebudu se tu tedy o dudákovi s kouzelnými dudami, který se vydal zbohatnout do světa, dlouze rozepisovat.
Podstatné je zmínit, že je to fajn četba - krátká, psaná formou divadelní hry, neobsahuje žádné nesrozumitelné archaismy či náročnou lyričnost. Za mě fajn tip, pokud si chcete trochu rozšířit pole působnosti v rámci klasické české obrozenecké literatury.

bookwoman
05.07.2020 4 z 5

Tento soubor třech děl jsem si půjčovala kvůli díla Maryša, protože jsem to musela přečíst do školy. Řekla jsem si však, že když už to mám půjčené, tak si přečtu i zbylé dvě díla. Nejvíc mě bavila Maryša a po ní asi Strakonický dudák, ale jsem ráda, že jsem si mohla přečíst i dílo Naši furianti. Každá z her je doplněna o doslov Františka Černého, který tam popisuje premiéry her, jaký měly hry ohlas a tak dále. Za mě byly tyto doslovy asi až moc obsáhlé. I když to asi hodně lidí musí číst jako četbu do školy, tak bych se toho vůbec nebála, právě naopak! Díla jsou rychle přečtená a děj je snadno zapamatovatelný.

Marekh
07.03.2018 4 z 5

V této knize se nachází 3 dramata. Určitě tento soubor dramat ocení studenti, kteří mají tato dramata pohromadě. Myslím si, že alespoň jedno z těchto dramat si musí zvolit do povinné četby.

V této knize se nachází tato dramata:

STRAKONICKÝ DUDÁK ANEB HODY DIVÝCH ŽEN - hra o českém charakteru, v níž se řeší konflikt lásky a peněz, domova a ciziny. Postava dudáka Švandy se stala součástí našeho kulturního dědictví. Toto drama se mi hodně líbilo. Na střední škole jsem knihu nečetl, ačkoliv jsem toto drama měl přečíst do povinné četby. Vynahradil jsem si to v dospělosti. Drama hodnotím na 100 %.

NAŠI FURIANTI - veselohra ze života jihočeské vesnice. Premiéra hry narazila na odpor kritiky i diváků (vůbec se tomu nedivím), ačkoliv Stroupežnickému získala později úspěch. Zápletka hry spočívá ve sporu mezi vysloužilým vojákem a krejčím, kdo bude v obci obsazen do místa ponocného. Bohužel toto drama mne absolutně nebavilo a upřímně řečeno jsem se musel nutit do čtení. Bylo to pro mě nudné, bez šťávy, bohužel. Toto drama hodnotím na 40 %.

MARYŠA - tragické drama. Je to hra o nerovném manželství, o protikladu bohatství a citu. Jsou zachovány principy klasického dramatu (expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa), má prudký dějový spád a výraznou charakteristiku jednotlivých postav. Vzpomínám si, že jsme se na toto drama dívali na videu v hodině literatury na střední škole. Drama se mi líbilo, hodnotím ho na 100 %.

Jája92
27.01.2018 3 z 5

Čteno k maturitní četbě. Každá z nich má něco do sebe.

Netopyr07
08.07.2016 5 z 5

Doháním školní četbu :-) Strakonický dudák - jo, dobrý. Akorát nechápu, jaký je podstatnější rozdíl mezi lesní pannou a polednicí :-D Naši furianti - skvělý humor! Replika "Poslouchejte, krejčová, vy máte ty svý fakaňata dobře vyexecírovaný, jak zmačknete pero, začnou vejt jako vlčata." mě rozesmála dokonale. Maryša - to je trága! Jed v kafi, to je dráma! Rozhodně stojí za to Maryšu znát. Nebojte se školní četby :-)

Mr.Fox
01.08.2014 5 z 5

Kniha obsahující tři divadelní hry českých dramatiků, z nichž každá stojí za přečtení. Zejména Naši furianti a Maryša, jež jsou realistickým obrazem české vesnice 19. století. Strakonický Dudák J.K.Tyla představuje dramatickou báchorku (tj. pohádková hra se zpěvy), kde se snaží autor poukázat na mámivou moc peněz a sílu přátelství, lásky a rodné země. Naši Furianti od L.Stroupežnického představují veselohru, odehrávající se v jihočeské vesnici, kde autor poukazuje na rozhodující moc majetku, která v 19. století hrála na vesnici důležitou roli. Ve stejném duchu je zobrazována i moravská vesnice ve hře Maryša od bratří Mrštíků. V těchto dvou divadelních hrách poukazují autoři na nešťastnou lásku, jež byla často nenaplněna právě z důvodu majetkových rozdílů. Na konci každé hry je uveden obsáhlý doslov, který uvádí spoustu zajímavostí z počátků uvedení hry na divadelní scénu.

Menší nastínění obsahu:
kniha obsahuje tři divadelní hry českých dramatiků - Strakonický dudák aneb Hody divých žen; Naši Furianti a Maryša.

STRAKONICKÝ DUDÁK ANEB HODY DIVÝCH ŽEN - Švanda Dudák se vydává vyhrávat do světa s očarovanými dudy, aby si vydělal peníze na svatbu s milovanou Dorotku. Ve světě však natrefí na podvodníka Vocilku a je uvězněn v místním království. Naštěstí mu je v patách Dorotka s přítelem Kalafunou.

NAŠI FURIANTI - osobní spor dvou zámožných sedláků a potřeba zvolit ponocného vede na moravské vesnici až k rozvrácení chystané svatby jejich dětí. Patovou situaci nakonec zachraňuje až přítel jednoho z ponocných.

MARYŠA - dcera bohatého sedláka je nucena do sňatku s mlynářem Vávrou. O něm je všeobecně známo, že svou předešlou ženu utýral k smrti. Navíc je Maryša zamilovaná do rekruta Francka. Vše končí tragickou smrtí.

zuza.floderova
07.04.2014 2 z 5

Já budu číst jen Maryšu. Všichni ze třídy co to zatím četli, mi ale říkali, že je to hrozná tragická hra. Mám se bát?

Byxy123
11.01.2014 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, protože dudák i Maryša jsou psané stylem scénáře a to mě baví číst. :) Furianty jsem nečetla.

česká literatura divadelní hry divadlo národní obrození dudáci

Autoři knihy

Josef Kajetán Tyl