Strakonický dudák

Strakonický dudák https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2325/bmid_strakonicky-dudak-HgD-2325.jpeg 3 935 103

Dudák Švanda by se rád oženil s Trnkovic Dorotkou, ale pro starého Trnku je Švanda příliš chudý ženich. Švanda se tedy rozhodne, že si na svatbu vydělá hraním na dudy, a to i přes domluvy přítele Kalafuny. Švandova matka, víla Rosava, chce svému synu pomoci. Očaruje jeho dudy a Švanda se stává úspěšný a dokonce ho pozvou do královského paláce, aby uzdravil princeznu Zuliku. Nakonec mu pomáhá až jeho přítel Kalafuna a Dorotka... celý text

Janisss
30.03.2019 4 z 5

Návrat k povinné četbě díky ČV - klasické, ale přitom čtivé dílo naší literatury...

InaPražáková
12.02.2019 3 z 5

K obrozenecké literatuře a divadlu mám averzi, ale vlastně spíš z principu, přečetla jsem málo, abych mohla soudit. V rámci bourání předsudků jsem tudíž vzala do ruky Dudáka - a nebylo to špatné. Průměrná romantická historka, o nic horší nebo hloupější než jiné, naopak si říkám, že v dobré inscenaci může být příjemná. Byť ji teď pár let vidět nepotřebuju.

annes
08.02.2019 3 z 5

Nějak sem se nemohla začíst...pak jsem to sfoukla najednou, ale teda ten Švanda je pěknej trouba, že to nechal zajít tak daleko, chudák Dorotka...

Anne Leyyd
12.01.2019 5 z 5

Jako malá jsem se na Strakonického dudáka dívala xkrát, takže nevím, zda by se mi to tolik líbilo, kdyby se mi při četbě před očima neodvíjely ty krásné filmové obrazy. Když člověk bere v úvahu, že čte v podstatě scénář, a ne klasickou knihu, tak je to velmi povedený příběh, kterému není co vytknout. Rozmanité druhy postav, trochu drama, ale hlavně pohádka. Bylo fajn, že zde Dorotka jako ženská hrdinka nevystupuje jako ta, co jen sedí a čeká, až se pán uráčí, ale sama bere věci do svých rukou. Doporučuji a po pár letech si jdu zase pustit film :-)

jiri77
02.01.2019 4 z 5

Národní pohádka ,která v sobě snoubí jak vlastenectví tak i ponaučení ,že peníze nejsou v životě všechno a člověk by si měl vážit lásky ,jak ke svým blízkým ,tak ke své zemi.

luckomar
29.11.2018 3 z 5

Povinná četba. Pěkná

Monike
10.10.2018 5 z 5

Navrat k povinne cetbe☺

Karča.K
10.10.2018 5 z 5

Podle mého názoru jedno z nejlepších děl české literatury vůbec. Z dnešního pohledu ovšem přehnaně euroskeptické a Švanda by si před odchodem do světa zasloužil láskyplné fellatio od Dorotky (určitě by zvýšilo návštěvnost divadla).

Marla
25.08.2018 4 z 5

Národní pohádka o třech jednáních která se řadí k tzv. dramatickým báchorkám. A film z roku 1955 s velice povedenou scénou u šibenice stojí za to. A asi tak - na to, že tohle dílo mělo premiéru v roce 1847 a s úspěchem se hraje a čte i dnes....klobouk dolů.

hANS6
12.06.2018 4 z 5

Povedené drama, avšak zapojení nadpřirozeného světa mi přišlo trochu umělé. Ze začátku je navozena vesnická atmosféra, která je však přerušena pohádkovými postavami. Na druhou stranu děj knihy ubíhá rychle a je i vtipná.

Kuža007
29.04.2018 4 z 5

Krásné dílo, bohužel trochu předvídatelné. Na druhou stranu i velmi vlastenecké.

Nicolka77
01.04.2018 1 z 5

Nebudu tady psát o knížce jaký je to odpad nebo tak něco jen proto, že mě knížka nezaujala. Není to hezké se takhle o knížkách vyjadřovat, každá knížka má své kouzlo, a hlavně své čtenáře, někoho knížka bavila a někoho třeba ne tak jak mě. Ale i tak, tato knížka v době svého vzniku slavila určitě velký ohlasy a to, že se nelíbí čtenářům v dnešní době neděla z knížky nějaký odpad či úplně nudné dílo. Jen mě prostě knížka nezaujala, nebavila :).

janadibelkova
16.11.2017 5 z 5

Jak mile někdy překvapí česká klasika..humor, příjemný až roztomilý příběh, kdybych mohla volit do maturitní četby, rozhodla bych se právě pro Strakonického dudáka,je srozumitelný, veselý a hlavně má jen pár stránek :-)

PeťkaW.
18.08.2017 3 z 5

Žádné překvapení se nekonalo - Tyl mě zkrátka nebere. Ale v porovnání s jinými knihami, které jsem od něj četla, je tohle slabý nadprůměr, co se dá přežít, proto 3 hvězdičky. Nějaká zajímavá myšlenka nebo pasáž se tu taky najít dají a těch 80 stránek je celkem přežvýkatelných. Pokud už od tohoto přeceňovaného autora musíte něco přečíst, tak Strakonický dudák je dobrá volba

dancadragneel
24.06.2017 3 z 5

Pohádková divadelní hra, kterou jsem začala číst kvůli povinné četbě. Nevím zřejmě bych ji asi moc nedoporučovala jako četbu, ale jako divadelní hra je skvělá.

Eliška_P
18.06.2017 2 z 5

Pohádkové čtení. Neurazí, nenadchne.

Nelíísek
09.04.2017 3 z 5

Pěkné, čtivé není více co dodat.

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Průměrná kniha, alespoň pro mě.

ElizabethK
09.02.2017 2 z 5

Co se vlasteneckého pojetí týče, nemám hře co vytknout. S dějem už je to horší. Na pohádku to bylo velmi slabé a nenadchlo by mě to ani v dětských letech. Na klasické drama to zase mělo příliš mělký děj. Dobré divadelní zpracování by mě možná nadchlo, ale psaná forma pro mě byla utrpením.

tatafa
07.01.2017 4 z 5

Velice čtivě napsané dílo. Vřele doporučuji přečtení.