Straka v říši entropie

Straka v říši entropie https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45763/bmid_straka-v-risi-entropie-4Lw-45763.jpg 4 291 54

Straka v říši entropie jsou bajky pro dospělé i děti. Zvířata v nich luští záhady existence a fungování světa. Zjistíme, proč se hroch udrží na vodní hladině i proč někteří samci nepohrdnou samičkou z igelitu. Jak lišky prochází krizí středního věku a kdo všechno chce být ideálem krásy. Proč nemá smysl bojovat proti nepořádku a jak zatočit s jezevcem notorikem. Jak může notorik pád ze schodů omluvit zakřivením časoprostoru a že i myši mají určitý názor na kvantovou neurčitost. Vzrušující témata podstaty vesmíru, která jinak bývají pro laika příliš složitá, jsou v této knize podána lehce, jakoby mimochodem. Kniha humornou formou přibližuje klasické fyzikální zákony, které pochopí malé děti, ale dotýká se i náročných témat fyziky moderní doby, určené starším dětem a dospělým. Vhodná je pro rodiče, kteří čtou dětem, ale současně hledají i knihu pro sebe. Zaujme také čtenáře, které fyzika nezajímá, nebo z ní mají dokonce strach – ti najdou především grotesku, jejíž hrdinové po cestě vědy docházejí k filosofii.... celý text

hermína14
12.09.2018 4 z 5

Nadšeně jsem se na ni vrhla, ale trošku to během čtení vyprchalo. Ani nevím, jestli je to knížka pro děti. Nápad je to úžasný, ale možná to chtělo spolupráci s nějakým "natvrdlíkem":)...?

david5746
18.08.2018 3 z 5

Trochu mám problém toto dílko ohodnotit. Na jednu stranu to byla jednohubka na dopoledne, bajky mě často hodně bavily a často kouzlily úsměv na rtu, nejen u těch evidentních fórků pro dospělé. Na stranu druhou se ta popularizace fyziky (což jsem čekal jako primární účel knihy) né vždy povedla, občas to nebyla bajka "o tom", ale o něčem jiném a "to" do toho bylo jen taknějak naroubováno. Typickým příkladem je bajka o lišce, která primárně řeší módu a plastickou chirurgii, ale jako vedlejší bonus a pro děj bajky nepodstatně se dozvíme, že existuje statická elektřina.
Takže nadprůměr ano, ale na zadek jsem se z toho taky úžasem neposadil.

85098211
23.04.2018 5 z 5

(audiokniha)
Takhle, kdyby byla fyzika podaná ve škole, tak jsem si ji (možná) i oblíbila ;-). Protože ve skutečnosti jsem ji bytostně nesnášela... Jako audiokniha jsou bajky načtené na výbornou a to je pravděpodobně i důvod, proč mne příběhy tak zaujaly.

DuncanIdaho
09.02.2018 5 z 5

Přečetl jsem to během jednoho dne. Je to pěkně a pohádkově podané vysvětlení několika fyzikálních jevů. Lehkému pojetí odpovídá i menší počet probraných jevů i menší počet stránek, což také hodnotím kladně. Kniha může k fyzice přitáhnout mnoho zájemců z řad laiků, ať dětí nebo dospělých. A kdo není zájmece o fyziku, si to může také přečíst. Alespoň drobet pozná, o čem fyzika je. Drobet vzdělání nikdy neuškodí.

Taťka Hraboš
22.01.2018 5 z 5

Netroufám si hodnotit, nakolik se autorce podařilo dosáhnout cíle přiblížit dětským čtenářům některé pojmy, principy a teorie z oblasti fyziky. Jisté je jen to, že v tomto ohledu je kniha určena až starším dětem. Vyzdvihnu ale další nesporné klady knížky - originalitu a rozmanitost příběhů, srozumitelný, ale přitom pěkný a bohatý jazyk a hlavně všudypřítomný humor. Právě díky nim si v knížce najdou své i ti, kterým primárně určena není, tedy dospělí a nakonec i ty menší děti (které zatím o fyzice ani neslyšely).

St.Evelin
16.01.2018 3 z 5

Nápad skvělý, ale... úplně si nemyslím, že kniha skutečně splňuje to,co hlásá.
Příběhy jsou fajn, ale vážně se děti dokážou vypořádat s kočkou, která v krabici buď je nebo není? Nebo se zakřivením časoprostoru?
Já jako dospělá jsem se zasmála u příběhu se strakami, jak si podávaly inzerát.
Dojmy rozpačité. Nevím, jestli by kniha dokázala mým dětem uvedené fyzikální jevy opravdu vysvětlit. A jako dospělák jsem se u některých příběhů nudila.

yaoiyuri
26.11.2017 5 z 5

Tahle kniha dokázala něco, co ve mně učitelé s velkým úspěchem za těch 8 let fyziky v rámci ZŠ a SŠ naprosto zlikvidovali. Vzbudila ve mně ZÁJEM.
Není to jen o fyzice a není to jen pro děti, ale mě to prostě pobavilo, trochu poučilo a ukázalo, co jsem tušila už ve školní lavici – že fyzika není jen o našprtání se hromady vzorečků, že hlavní náplní přece nemůže být popsat na každý řádek zvlášť jeden krok výpočtu a výsledek pak dvakrát podtrhnout podle pravítka a běda, jestli něco z toho chybí.
Ještě jsem nepotkala fyzikáře/ářky, kteří by ve studentech cíleně probouzeli lásku k předmětu (fakt ne, u jakéhokoliv jiného předmětu od výtvarky po chemii ano, ale u fyziky prostě ne), docela vypovídající je, že českou popularizační knihu o fyzice nakonec napsala grafička a designérka.

katyka
21.11.2017 3 z 5

Mne sa dosť páčilo a konečne som poriadne pochopila Archimedov zákon. :) Zdá sa, že či sa vám kniha bude páčiť dosť závisí od vášho vzťahu k fyzike. Asi čím menej vedomostí ste mali, tým viac sa vám bude kniha pozdávať :) Je to vtipné, niektoré bájky mi síce prišli trochu rozvláčne (líška), ale celkovo hodnotím kladne.

TipsyChipsy
16.10.2017 2 z 5

Předem uvádím názor mojí krátce dospělé dcery, která si v knize začala číst jako starší žákyně: je to dobrá knížka na předčítání malým dětem (světluškám ve skautu) předává jim mnoho z fyziky i ze života, zaroveň i dospělý si tam najde pro sebe něco vtipného. A líbí se jí rozdělení v obsahu podle věkových kategorii. Univerzální kniha pro všechny. Příběhy jsou neobyčejné, je potřeba se k nim příznivě vyladit.

Názor můj, už dlouho dospělé matky: jediné co chválím je grafika a ilustrace. Ale jinak zklamání. Cožpak je vůbec představitelné, že letmé šmrncnutí kolem nejsložitějších fyzikálních jevů dává autorce právo na pomyšlení, že je jakoby objasňuje? Když si vypůjčím termíny z knihy, tak příběhy se zvířátky se nacházejí v jiném časoprostoru než chemická struktura, kvantová fyzika a teorie relativity o které by chtěla po schrodingerovsku třeba zavadit. Naivní povrchnost příběhů v této knize a komplikovaná dokonalost fyziky to jsou protiklady, které nejdou dohromady. Kniha si hraje na něco, co není.

vekune
02.05.2017 4 z 5

Bajky byly úplně super! Když vidím fyziku nebo matiku, tak mi mozek nějak začne vynechávat, ale v tomto případě jsem pochopila aspoň něco. Navíc byly psané skvělou a zabavnou formou.

Praevka
21.04.2017 2 z 5

Tyhle bajky mě neoslovily. Fyzikální jevy a jejich "vysvětlení" jsou na příběhy nalepené nějak moc násilně (hlavně ta slepice, ta mi tam vadí) a okatě z nich trčí. Jako byste vzali pohádku o řepě a na její konec přilepili stránku z učebnice fyziky. Takže za dědečka, babičku, vnučku, pejska a kočku přijde myš a vysvětlí první termodynamický zákon. Číst se to dá, ale to je tak všechno.

ZuzziŠ
19.04.2017 4 z 5

Aneb jak donutit humanitně vzdělaného a vzdělávaného člověka přečíst si něco o fyzice - nemusí to být nijak skvěle literárně zvládnuto, hlavně že jsou tam zvířátka! Bajky! Podobenství! A konečně jsem pochopila tu Schrödingerovu kočku - je to strašně jednoduché! Buď hryžu sýr nebo současně hryžu sušenku!

Budicek_ZuzkaM
14.03.2017 5 z 5

Pěkné. Jěště jsem takovou knihu neviděla

Darebačka
26.12.2016 5 z 5

Jde o soubor bajek, který by laikům a negramotům v oblasti přírodních věd, jako jsem já, měla jednoduchou a čtivou formou vysvětlit základní fyzikální teorie. Moc se mi to líbilo, ač musím konstatovat, že teorii relativity nepochopím asi nikdy. Pro děti je tato kniha podle mě spíše souborem vtipných příběhů, dospělí se zasmějí také, obzvlášť pěkným alegoriím na partnerské vztahy:-) Byla jsem překvapena rozporuplným hodnocením v předchozích příspěvcích. Moje očekávání tato kniha určitě naplnila.

lushi
24.10.2016 4 z 5

Kniha rozhodně není vhodná pro malé děti, pro ty bude většina příběhů příliš náročná na pochopení (v seznamu bajek na konci knihy je navíc uvedeno, pro koho se bajka hodí, pro děti je tam pouze jedna). Pro mládež a dospělé s mladým duchem je kniha vhodná. Pro mě byla rozhodně skvělou volbou! Fyzika mi připadá zajímavá, ale ve škole jsem se v ní ztrácela. Díky těmto bajkám jsem konečně pochopila některé zásadní teorie a zákony fyziky.

verulik196
29.09.2016 3 z 5

No, tak nějak nevím, co na to říct. Četla jsem to jen kvůli školní čtenářské výzvě, jinak by mě nenapadlo si ji přečíst.
MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ale ke knize. Zpočátku jsem si říkala, že je to naprostá blbost, ale je to čitelné, takže jsem byla celkem spokojená. Později jsem měla pocit a myslím, že to není jen pocit, že některé ty bajky jsou úplně absurdní. Tak např. když vytáhnete nápoj z lednice a o několik hodin později zjistíte, že to pro už není chladné. Hmm, čím to asi bude? Anebo když koťata si myslela, že nějaká stará paní je gravitace. To že té spisovatelce už docházely nápady, je zřejmé.

Candide
03.08.2016

Svět je čím dál složitější. (To není povzdech, nýbrž fyzikální jev!)

K4t13
19.06.2016 4 z 5

Pěkně vysvětlené fyzikální jevy. Zajímavé k počtení

Kvido7
13.05.2016 2 z 5

Skělý nápad, ale naneštěstí promarněná šance.

zuzi1162
18.02.2016 3 z 5

Asi jsem měla velká očekávání, ale bajky mi přijdou příliš rozvleklé, to už bych to dítěti vysvětlila několikrát než se dočtete konce. Mám pocit, že bajky by měly být krátké a silně poučné a to je to co jsem čekala. Místo čtení této knihy se mi jeví názorný pokus jako daleko lepší. Ale protože se mi moc líbí nápad přiblížit fyziku i malému čtenáři, tak dávám tři hvězdy za nápad.

bajky pro děti fyzika Magnesia Litera

Markéta Baňková
česká, 1969
2010  73%Straka v říši entropie
2015  58%Maličkost

Kniha Straka v říši entropie je v