Strach v hrsti prachu

Strach v hrsti prachu https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8317/bmid_strach-v-hrsti-prachu-slA-8317.jpg 4 259 78

Žhavá arizonská poušť, rozeklaná, zlověstná pohoří – pustá země, kde člověk nemá téměř žádnou šanci přežít je místem, kde se odehrává děj románu STRACH V HRSTI PRACHU (Fear in a Handful of Dust). Sem přiváží Calvin Duggai, příslušník indiánského kmene Navahů a vietnamský veterán své čtyři oběti – tři muže a jednu ženu. Zanechá je v rožhavené poušti nahé, bez jídla, pití, jakýchkoliv předmětů, zraněné na těle i na duchu, z povzdálí sadisticky sleduje jejich zoufalý boj o záchranu života. 1.vydání... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Odeon

Fear in a Handful of Dust , 1977

Nočnípták
25.03.2020 5 z 5

I v sedmdesátých a osmdesátých letech se občas stalo, že vyšla kniha, která jaksi unikla "soudružské inkvizici". Strach v hrsti prachu je přesně tím případem. Od té doby jsem ji četla vícekrát a pokaždé se stejným zájmem. Neměla jsem ani páru, že existuje audiokniha, která je podle zdejších komentářů ještě o třídu výš. Tak to asi budu muset zkusit.

Kdyby šlo dávat víc palců, tak by je ode mne všechny dostala za svůj výstižný komentář Metla.

RyonMathrin
21.02.2020 5 z 5

Našel jsem si tuhle knihu díky komentáři uživatele Metla (tímto díky za super inspiraci ;-) ). Troufl bych si děj shrnout pár slovy jako drama v poušti o pěti lidech. Ale jaké drama! Do poslední chvíle jsem byl napnutý jako vodítko psa v blízkosti řeznictví.
Pan Zavřel navíc namluvil všechny postavy velmi sugestivně. Naprostá paráda. Knize bych normálně dal "jen" 4*, ale audioverze si zaslouží ještě jednu navíc.
Je zde hodně popisu okolní krajiny, což je nutné pro pochopení všech souvislostí. Popisy jsou ale perfektní, výstižné a hlavně ani trochu nenudí. Do toho téma přežití, mentalita indiánů, psychologie a psychiatrie a navrch náboženství... Překvapivě kvalitní koktejl. Taky mi přišlo zajímavé, že zpočátku nebylo jasné, kdo je skutečná oběť/hlavní hrdina. Takže i když toto není pro mě nejoblíbenější žánr, nelituji ani sekundy poslechu a vřele doporučuji všem čtenářům.

Corso
29.01.2020 3 z 5

Uprimne povedane, velmi ma nebavila. Ono je to namiesane presne z tych sedemdesiatkovych ingrediencii, ako pravnici a profesori, indian psychicky naruseny veteran z Vietnamu, vysporiadanie sa s minulostou. Najviac ma zaujali pasaze o preziti v pusti. (Dlhovlasa zenska a plastenka su povinna vybava!) Inak by som si to rad pozrel ako film... ak to nahodou aj nie je, nehladal som. Hehe, cely cas nahi herci. Tak, instruktaz ako prezit v pusti by som uz mal za sebou. Len tuto v okoli nemam nijaku. Skor by ma teraz zaujimal taky roman o preziti v polarnych krajoch. (Vcera konecne nasnezili 2 cm snehu!! Skusam priviknut moju civavu na psi zaprah.)

mataj
28.01.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a byla výborná. Nevěděla jsem co mám od ní čekat a velice příjemně mně překvapila. Zajímavý a napínavý děj, výborně popsaná psychologie postav. Četl Jiří Zavřel a bylo to dokonalé.

Opatov
03.11.2019 5 z 5

Audiokniha mě přenesla do pouště a na několik hodin jsem úplně přestala vnimat okolní svět. Boj o přežití pomocí dostupných možností na poušti mě úplně pohltil. Prostě fantastický audio zážitek. 5 hvězd je málo.

Metla
10.10.2019 4 z 5

To čumím jak Japonec na orloj, že soudruzi v 80. letech nejen vydali americký román, který zmiňuje otázky víry a ve vypjatých situacích nešetří vulgárními výrazy, ale dokonce tohle napínavé survival drama nechali zpracovat ve formě audioknihy. Jiří Zavřel odvedl dokonalou práci, jeho hlas měl na mne hypnotické účinky: ač obklopena zelení, po zapnutí přehrávače jsem se ocitala v poušti. Ve společnosti čtveřice nešťastníků, co šlápli na kuří oko sadistickému magorovi, jsem pod vedením polovičního indiána Sama Mackenzieho bojovala o holý život. Zmizelo pohodlí civilizace, zůstal pouze žár dne, vyprahlé hrdlo, spálená kůže a související problémy.
Nehodlám putovat do žádné pískem zaváté, kamenité pustiny, abych si vyzkoušela, nakolik jsou obsažené nouzové poučky a metody přežití použitelné v reálu. Každopádně působily logicky a zasvěceně, třeba by dokázaly zachránit kejhák.
Příběh není úplně černobílý, obsahuje silné myšlenky i dobrou pointu, k tomu si přihoďte charismatického hlavního hrdinu, již zmíněný perfektní přednes Jiřího Zavřela a máme zde adepta na pět žhavých sluníček. Přiznávám, něco málo mi k jejich udělení chybí, či spíše přebývá: několik scén se trochu táhlo a Mackenzieho přemítání se občas opakovalo. Nechám dojmy odležet a jestli "Strach v hrsti prachu" nevyšumí z hlavy ani po pár týdnech, prdnu sem vzácnou pátou hvězdu. 85%

mi-380
16.09.2019 4 z 5

Zjemnělí intelektuálové versus pragmatický kruťas. Paralela na zoufalý boj o přežití, v kterém degenerující vyspělá civilizace čelí nekompromisním a nemilosrdným dobyvatelům. Kniha z roku 1977 vyniká jednoduchým razantním stylem i věšteckou předvídavostí. Obojí působí naprosto aktuálně. Přečteno po letech podruhé se stejným úspěchem jako poprvé.
85 % (167 hodnotících je na průměru 89 %).

„Jsem starší než oni — o dobrých dvanáct nebo třináct let starší než Shirley, propána — to oni by se měli starat o mně a ne já o ně. Jenže oni kapitulovali. Propadli zoufalství — to bylo to první, co je napadlo. Beznaděj. Vzdej se a zemři. On byl jediný, kdo chtěl bojovat, a to z něho udělalo vůdce. V dobrém nebo zlém, dokud nás smrt nerozdělí.
Ale co teď sakra budem dělat?“

tataboi
02.08.2019 5 z 5

Četl jsme v sedmdesátých letech. Přečetl jsem jedním dechem. Vřele doporučuji...

Hugola
19.05.2019 5 z 5

Páni, tak to byla jízda...

Přečetla jsem ji jedním dechem a při představě, že jsem na místě hlavních hrdinů, mi vyschlo v krku.

Měňavka
03.05.2019 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala náhodou a hned od první stránky mne chytla jak se říká za pačesy. Bylo to plné napětí, dobrodružství, nejistoty a hlavně horka, které bylo téměř hmatatelné v každé větě. Octnout se v poušti, desítky kilometrů od civilizace, bez šatů, jídla a vody, když je na slunci 55stupňů, to je jistá smrt během několika prvních hodin. Udělají se vám popáleniny 3 stupně, krev se vaří, žízeň, nepředstavitelná beznaděj... Vůbec by mne nenapadlo, že to celé může dopadnout úplně jinak. Bez dechu jsem dočítala konec a pak jsem přemýšlela nad tím, proč naši 4 hrdinové nepodnikli ten závěrečný pokus o záchranu hned na začátku. Moc chválím autora za úžasné detaily v příběhu, psychologický rozbor jednotlivých postav a jejich myšlenek, dokonalé popisy místa, kde se děj odehrával a k tomu návod, jak přežít v divočině bez ničeho (zajímalo by mne, zda je to takhle opravdu možné). Knihu moc doporučuji!

Janadvorackova
10.04.2019 5 z 5

Od začátku do konce jedna velká jízda. Nejprve napětí, pak nejistota a furt nejistota, protože až do konce nevíte, jak to dopadne. Něco si přejete, to jo, ale autor si dělá, co chce :).

Jestli bude v létě zase tak odporně a hnusně vedro jako v roce minulém, ráda vyzkouším jednu autorovu radu: aby totiž člověk přežil ve výhni pouště den, je potřeba vykopat/vyhrabat metr hlubokou jámu a tam přes den zalézt a nevystrčit nos. Je tam údajně o patnáct stupňů méně a ještě si člověk schrupne.
Sice ještě netuším, jak to projde v práci - omluvenka "sorry, jsem v jámě, nevylezu," ale za pokus nic nedám :).

RADOST
23.02.2019 5 z 5

Zajímavá kniha. Naprosto odlišný žánr, než jaký běžně čtu. Skvělá ukázka temných zákoutí lidské duše, ale i vnitřní síly a víry jednotlivců v extrémní životní situaci. To vše umocněno výborným přednesem Jiřího Zavřela, který tuto audioknihu četl.

MadMan
20.12.2018 5 z 5

Byl to skvělý zážitek a silné dobrodružství i pro čtenáře! Pro mě byl nejsilnější moment, kdy Mackenzie přemýšlel o životě po té...zda by se vrátil ke svému starému životu a staré práci. Člověk by zřejmě hodně přehodnotil žebříček hodnot.
Nepodařilo se mi dohledat žádnou další knihu od tohoto autora ( ani pod jeho ostatními pseudonymi) neporadí mi někdo?

Bajunek
21.10.2018

Úžasná!!!

ujira
15.08.2018 5 z 5

Číst tuhle knihu v době letních veder doporučuji, dokážete se vžít do příběhu a osudu psychiatrických odborníků, uvězněných v Arizonské poušti psychicky narušeným indiánem. Má to být pomsta za uvěznění v psychiatrické léčebně a možná i snaha, aby protivníci prožili totéž a pochopili a také výzva jednomu z nich, jež má indiánské předky, aby v sobé objevil schopnost přežít v poušti.

hopla
18.03.2018 4 z 5

Čtení na dovolenou. Tedy ne až tak oddechová četba, ale pro mne je ten kontext celkem výstižný. Knížku jsem četl poprvé před 35 lety v čase dovolených, záměrně na horkém písku tehdejší nuda pláže kousek za Prahou. I proto jsem ji tehdy tak silně prožíval. Ale taky jsem ji v tom čase četl jako vypůjčenou od přítelkyně, která se brzy poté stala mou paní. Že jsem tu knížku vlastně nevrátil a zůstala v mé knihovně, jsem si uvědomil při plánování naší letošní dovolené - návratu do míst, sloužících jako kulisa děje této knihy. Děj už mi z hlavy zčásti vypadl, takže mi nic nebránilo si ji přečíst nanovo - coby přípravu na náš nadcházející pobyt v pouštích Jihozápadu. Ten intenzívní pocit napětí, který jsem doufal, že si znovu prožiju, už se sice nedostavil, ale zklamání to nebylo. Doufám jen, že se mi připomenutí některých pravidel přežití nebude hodit... :-)
Obsah asi nemá smysl literárně rozebírat, ale nepřehnaná očekávání knížka naplnit dokáže. Skromný počet stran i určitá zvědavost pak může stačit k tomu, aby nezůstala nedočtena. Hodnocení ale trochu navyšuji kvůli tomu svému osobnímu vztahu.

Olous1
08.03.2018 5 z 5

Tuto knihu mi půjčila kolegyně z práce a musím říct,že jsem byla milé překvapená. Od začátku velmi napínavé a mohu jenom doporučit. A až začněte číst, tak si připravte hodně vody...budete mít stále žízeň.

milan3144
16.01.2018 4 z 5

Dávám čtyři hvězdy. Napínavé a má to spád. Jen trošku skeptičtější jsem k tomu lovu, kdy to tak trochu vyznívalo, jako kdyby ta poušť byla zemí takřka mlékem a strdím oplývající. No na poušti jsem nikdy nebyl a idián taky nejsem, takže čert ví... Ale jinak přečteno s chutí.

Braenn
07.11.2017 4 z 5

Nadčasový napínavý příběh. Má čtenářská výzva "kniha rodičů".
Dílo sice místy připomíná spíš Příručku mladých svišťů "Jak přežít ve žhavé poušti", ale když to přijmete, není problém. Váhala bych se zařazením do thrilleru, protože celou dobu tak nějak víme, na čem kdo je a spíš než dech beroucí napětí a mrazení nás doprovází pocit zvědavého očekávání, jak že to hrdinové (hrdina) zkoulí.

Drobným mínusem pro mne bylo poněkud nedůvěryhodné propletení čtyř obětí co do milostných vztahů, o to víc pak příjemně překvapilo, jak se to vyvrbilo. A pak také konec, na můj vkus příliš useknutý.

Lepší čtyři hvězdy.

Alma-Nacida
17.09.2017 5 z 5

Knihu jsem četla asi tak před 30. lety a od té doby si pamatuju některé postupy přežití, což bych si jistě bez toho příběhu nepamatovala. :) Dnes jsem si ráda knihu zopakovala jako audio, kdy mi zpříjemnila dlouhou cestu autem. A jo, pořád si myslím, že je to dobrá kniha. Nejen o přežití, ale i o tom, jací lidé jsou.

boj o přežití thrillery pouště pomsta Navahové Arizona váleční veteráni

Autorovy knížky

John Ives
americká, 1939 - 2018
1983  88%Strach v hrsti prachu

Kniha Strach v hrsti prachu je v