Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468279/bmid_strach-cIF-468279.jpeg 4 1486 482

Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství – ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili.... celý text

Horory , Romány , Literatura slovenská

Vydáno: ekniha , Argo

n.ezn.amy
n.ezn.amy
18.06.2023 5 z 5

Když se Jožo Kárský po partnerském i pracovním krachu vrací zpátky domů do Ružomberoku, kde před lety zmizela jeho sestra Alice a díky tomu byly narušeny vztahy s rodiči. Staří přátelé, místní lesy, vrch Čebrať nedovolí zapomenout a nastávají kruté mrazy a znova dochází ke zmizení dětí. Je to náhoda nebo se hrůzy minulosti vracejí? Tak tohle byla jedna velká jízda, kdy od začátku autor nasadí obrovské tempo, které v průběhu knihy neztrácí, ale naopak stupňuje. Strach, šílenství a mráz vás provází celým dějem, který je opravdu strhující. V knize mi přijde lehká inspirace Stephenem Kingem, ale to může být pouhá náhoda či moje domněnka, která na kvalitě vůbec neubírá. Moc děkuji za doporučení.

Anonymkahink
Anonymkahink
15.06.2023 5 z 5

Chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale pak to byla jízda. Běhal mi mráz po zádech a každá další záhada mě nutila pokračovat ve čtení.
Není to žádný krvák, ale ani trochu to tomuto dílu neubírá, ba naopak, je tam toho akorát tak dost. Konec vás zaručeně překvapí...

Victorie
Victorie
30.05.2023

Tak tohle bylo opravdu, wau. Horrory miluju, ale moc je nečtu, každopádně tohle mě vtáhlo natolik že jsem během pár nočních zhltla celou knihu.
Velice doporučuji, a teď čtu podobnou knihu Šepot z lesa, kdybyste měli chuť i po přečtení pokračovat v podobně temném příběhu :-)

kathla
kathla
27.05.2023 4 z 5

Moc horory nemusím... No, to jsem si zde dala! Zvláštní, že u Trhliny jsem se bála o něco ještě víc, navzdory tomu, že tam člověk spíš jen "tušil zlo" (a bylo to podloženo reálnými fakty zmizení lidí v té oblasti) a zde bylo konkrétně popsáno (ale je to zas fikce - doufám). I tak - brrr. Bylo to takové trochu ala King trochu ala Nezvratný osud.

MatBla
MatBla
30.04.2023 4 z 5

Opravdu mrazivé, přečteno za dva dny, ale co ten konec?
Ještě jsem ho nerozdýchala...

LisaEla
LisaEla
27.02.2023 4 z 5

Knížka se mi hodně líbila, byla napínavá, závěr ale lehce přitažený za vlasy. Každopádně má spád a řekla bych, že patří spolu s Trhlinou a Tmou k tomu nejlepšímu od Kariky.

katallinka
katallinka
25.02.2023 4 z 5

Knížka se skvěle četla, neustále jsem se hrozně bála! Neskutečně dobře vytvořena atmosféra strachu. Jen začátek byl trošku nudný než jsem se zorientovala.

LenkaMacak
LenkaMacak
11.02.2023 3 z 5

Co se knize musí nechat je to, že je velmi čtivá, atmosféra strachu je perfektně vykreslena, dýchne na Vás z každé stránky. Nicméně samotný příběh mi přišel přitažený za vlasy, konec uspěchaný a nedotažený. Po Trhlině zklamání, ještě zkusím Tmu, kterou už v knihovně mám. 3/5⭐️

Becca_
Becca_
03.02.2023 1 z 5

Tohle mi nesedlo. Děj vařen na vodě. Dialogy naprosto dementní. Konec totální nesmysl. Přišlo mi to spîš jako reklama na iphone. K smíchu mi přišlo nastavení navigace v mínusu, to každý ví, že by ten iphone dávno kleknul. Nedoporučuji.

osman111
osman111
02.02.2023 5 z 5

Hrůza, šílenství, bezmoc.
Nevím, jestli dokážu správně uchopit to, co jsem právě přečetla. Čeká Vás Karika, takže asi víte. Napětí od první stránky, které se postupně stupňuje v šílenství, až dojdete ke konci, kde Vás to totálně odpálí.
Věděla jsem, co mě asi čeká. Ale toto?
Nechápu, že autor nemá více pozornosti. Za mě není v tomto žánru nic lepšího. Prostředí slovenských hor, lesy, extrémní mrazy, nečernobílé postavy, zvraty, když to absolutně nečekáte. Nikdo neumí popsat atmosféru lépe. Nikdo. Pokud jste otevření mysteriózní zápletce, jděte do toho. Vtáhne Vás okamžitě.
A přečtěte si všechno od Kariky, aspoň se dozvíte něco o slovenských horách.

veronika9761
veronika9761
27.01.2023 5 z 5

Knizku mam rozectenou asi mesic. Je to moje prvni knizka autora, a nebyla jsem pripravena na to, co me ceka. Pribeh neuveritelne ctivy, ale! bojim se pak v noci jit i na zachod. Po vhodnem oddechu
a uklidneni knizku moc rada doctu.

Vesmich
Vesmich
10.01.2023 5 z 5

Dřív jsem četla Šepot z lesa než Strach, takže to pro mě nebylo nějak překvapivě namíchané a vypointované, a proto jsem se mohla nechat pěkně unášet dějem a chytit šelmu za ocas. Krásná mrazivá bezútěšná hnusota od začátku do konce. Na konec jsem byla zvědavá, protože u autora nikdy nevím, co s tím koncem hodlá udělat. Jestli z toho vyleze něco překombinovaného, anebo parádní trefa. Tak toto byl ten druhý případ. I když, s kamarádkou jsme to četly paralelně a ona ten konec považovala za jakýsi rychlý...Inu, až zavítám na předměstí Ružomberoku, tak si dám majzla, aby to nebylo v zimě.

Gabča67
Gabča67
10.01.2023 4 z 5

Mám dočteno. Strach je moje třetí knížka od pana autora a jistě ne poslední. Musím si ale jeho tvorbu dávkovat postupně..., čas od času. Knížka byla karikovsky ,,temná" prostředí slovenských hor dodává příběhu na autentičnosti. Závěr knihy mi nedokázal vše vysvětlit a tím mě trošku zklamal. Proto i celkový dojem z knížky mám takový nedokončený. Přesto zůstávám věrnou čtenářkou pana Kariky a těším se na jeho další knihu.

ikvok
ikvok
08.01.2023 3 z 5

Knížka se mi četla dobře a rychle. Celou dobu mě držela v napětí. I když mi místy přišla, nevím jak to popsat, trošku nesmyslná. Co mě ale zklamalo byl konec. Nebyla špatná, ale po Trhlině jsem čekala víc. Nejspíš bych je neměla srovnávat, ale zkrátka se tomu nemůžu ubránit.

TomD
TomD
03.01.2023 4 z 5

Kniha se četla jak po másle, za tři večery. Detailní popisy se povedly, jak kdyby tam čtenář byl. Děj byl mrazivý a to doslova. Dokonce jsem i na mapách hledal místo, kde se to odehrává. Některá rozuzlení byla překvapivá, ale konec. Ten konec. Osobně bych to viděl na několik variant, jak to ukončit. Ale takhle. Tímto koncem se toho moc nevysvětlilo, nebo jsem to nepochopil a tím mě to trochu zklamalo. Ale jinak moc pěkně napsáno a už se těším na Trhlinu.

Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Nečíst, když jste sami doma - pak svítíte na chodbě do tří do rána. :D Drsný a překvapivý konec, jako všechny knihy od Kariky i tahle se četla jako po másle.

Aya81
Aya81
28.12.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Klasická Karikovina plná tíživé mrazivé atmosféry, číhající tajemné "cosi". Za mne z mnou zatím přečtených autorových knih (prozatim Trhlina, Smršť, Tma) ta nejlepší. A musím říct, že s každou další knihou se zužuje seznam míst na Slovensku, kam jsem v zimě ochotná jet :)
"To" jsem nečetla, ale nedávno jsem přečetla prvotinu české autorky Kateřiny Surmanové Šepot z lesa, a jestli holka trochu neopisovala, tak je podobnost dost zarážející.

MM_Master
MM_Master
12.12.2022 5 z 5

Jozef Karika zmenil môj negatívny pohľad na súčasnú slovenskú literárnu tvorbu. Po dlhých rokoch márnych nádeji som konečne objavil slovenského spisovateľa, ktorý sa vyrovná autorom svetových bestsellerov. Po dychberúcej "Trhline" som si teraz prečítal rovnako strhujúci, silne atmosferický a nepríjemne desivý román "Strach". Určite sa v blízkom čase vrhnem aj na jeho ďalšie knihy.

Zirvith
Zirvith
09.12.2022 4 z 5

Naprosto úžasný horor. Akorát asi nebyl dobrý nápad číst takhle mrazivou knihu zrovna v zimě... Čtivé, napínavé... Rozhodně lepší, než jsem čekala. Jenom ta poslední část mě jaksi úplně dostala. V tom negativním smyslu.
Jinak Kinga jsem ještě nečetla, tak nemůžu posoudit podobnost s jeho knihami.

SadUnicorn
SadUnicorn
05.12.2022 4 z 5

Tahle kniha mě bavila více než Tma, ale méně než Trhlina. Škoda, že se nedá dát půl hvězdička, protože tohle by bylo 4,5*. Další bravurní práce s děsivou atmosférou, která nahání strach víc než kdejaká strašidla, která už ale tady figurují na rozdíl od Trhliny. Extrémně morbidní popisy mrtvých těl a jejich částí tomu sice dodaly nový level v hororovém žánru, ale to, proč jsem se na rozdíl od Trhliny nebála, je silná inspirace Kingovým To, která je z celé knihy cítit. A autor ji dokonce sám příznává. Dokonce ani časový interval, po kterém se zlé události opakují, nezměnil. Nevím, zda byl úmysl udělat To po svém, ale asi by mě víc bavila vlastní inovace, protože fantazie nechybí. I když konce příběhů Tma, Samota i Strach jsou téměř totožné. Možná se autor hledá, vidím talent i potenciál a rozhodně nadání psát čtivě a strhnout čtenáře do děje, ale asi by to chtělo více vlastnách nápadů a méně opakování. Ale knihu můžu doporučit, bavila mě a párkrát mi přejel mráz po zádech.