Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311465/bmid_strach-qV8-311465.jpg 4 1498 484

Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství - ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili. Při psaní mi nešlo jen o dynamický příběh - chtěl jsem čtenářům naservírovat i pořádnou dávku strachu. Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu, prozrazuje autor.... celý text

Dela111
08.08.2021 5 z 5

Vzhledem k mému rozporuplnému vztahu k hororům (jednou za čas si ráda nějaký přečtu, ale bojím se u nich, takže je nečtu večer), jsem četbu této knihy pro jistotu zařadila na léto ;-).
Strach považuji za zdařilý horor. Má přesnou temnou atmosféru, jaká má být - prostředí Malých Tater a mimořádně třeskutá zima, tiché lesy, vylidněné město. Hlavní hrdina se vrací do opuštěného bytu v téměř prázdné bytovce, kde v dětství zažil spoustu krutosti a ztrátu, kterou si dodnes vyčítá, takže se přidávají pocity osamělosti a tíseň. Mimo ponurých vzpomínek se v krajině probouzí i něco temného...
Bavila mě dějová linka, kde se pátralo v minulosti i přirovnání k dávné neobjasněné tragédii Djatlovovy výpravy na Urale. Děj příběhu je bez hluchých míst, drží si stálé napětí a závěr je povedený.
Já hodnotím Strach jako výborné mrazivé hororové počtení.
90 %

see_sawandrew
08.08.2021 4 z 5

Vem si dvacet deka Královského Toho, přimíchej špetku Hrobky značky Lovecraft a celé vař dvě hodiny v tatranském čaji. Jinými slovy není to ani trochu originální, ale skvěle to funguje.

Hermiona419
05.08.2021 4 z 5

Bylo to neskutečně čtivé, tajemné a zajímavé, ale ten konec mi přišel trochu nedomyšlený.

Kathy77
05.08.2021 5 z 5

Po Trhlině další pecka. Moc se mi líbila, moc jsem se bála a Strach jsem opravdu měla. Jenom ten konec byl.. zvláštní. U obou knih mi vyhovoval styl psaní i neotřelé slovní obraty. Děj mě vtahoval a nepustil, spokojenost naprostá. Hodnotím tedy plným počtem hvězdiček. Super. Jozef Karika se stává mým oblíbeným.

KristynaZak
29.07.2021 3 z 5

Tak já Vám vůbec nevím. Neříkám, že by to byla špatná kniha - popis prostředí, emocí a myšlenek je perfektní, akorát...
Patrně kdybych četla Strach jako první knihu, po Trhlině bych nikdy nesáhla, protože bych pana Kariku strčila do police a nechala jej tam napospas (nejlépe Černému králi, že..).
Opravdu nevím zda jsem si jenom nenasadila laťku s Trhlinou nebo ta kniha byla jednoduše zvláštně pojatá, nerozpracovaná, nedotažená (?).

Acquenta
18.07.2021 3 z 5

Dobře se četlo , ale strach jsem teda necítila. Příběh byl opravdu nereálný. Někde uprostřed knihy mi už hlavní hrdina připadal podezřelý , no a dopadlo to tak, jak jsem se domnívala :)

LuckaLO
17.07.2021 5 z 5

Pana Kariku řadím mezi své oblíbené spisovatele. Strach se mi z jeho knih líbil nejvíc. Perfektní horor, četla jsem převážně v noci a pak jít na záchod přes setmělý byt nebylo nic příjemného. Za každým rohem jsem viděla ty děti. :D

Basta1912
17.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Po Trhlině jsem se odvážila dát slovenskému autorovi ještě šanci, přestože nejsem zastánce toho - jedna knížka od toho autora se mi líbila, přečtu je všechny - protože jsem většinou zklamaná. A tak tomu bohužel bylo i tentokrát - Trhlina teda byla jako literární zjevení. Strach mě vystrašil jen tím, jak jednoduše se z člověka stane troska k ničemu. Potenciál knihy byl slušný, ale ten závěr s Černým králem uplně nedával smysl... no, od toho asi mysteriózní thriller, že :) ale fakt, ten konec si myslím mohl dopadnout lépe. Pasáž s dětskými prstíčky ve sněhu byla na horor hezká (ve smyslu odporná a pekelně děsivě zrůdná) a nález v kamarádově garáži byl vážně děsivě odporný, jak by to v thrilleru/ hororu mělo být - tlesk tlesk, dobře on... ale ten Černý král... odfláknuté pane Kariko :( mohlo to být lepší

kedalch
16.07.2021 3 z 5

Slabší dílo pana Kariky. Takový nějaký odvar ze Štepána Králů. Více se mi líbila Trhlina nebo mafiánská trilogie Čierný kruh.

Renča225
13.07.2021 5 z 5

Od tohoto autora jsem četla Trhlinu a musím uznat, že kniha Strach se mi líbila víc. Víc mi naháněla hrůzu a měla vážně strach..

LoArmistead
11.07.2021 2 z 5

Kniha je bohužel jen slabý odvar Trhliny a to ve všech ohledech. V Trhlině je tribečská legenda dokonale rozpracována do úžasných podrobností, příběh je nabitý dějem, sálá z něj atmosféra, působí velmi skutečně. Tady se kolem halného větru a větrnice jen klouže po povrchu, příběh působí řídce, jako kdyby autor neměl dost "materiálu" na plnohodnotnou knížku. Karika z toho měl udělat hutnou povídku, pak by to bylo super. A nebo jít víc do hloubky a příběh rozpracovat. Takhle jej jen uměle natahuje za pomoci fyzikálních a filozofických okének, kterých je hlavně ke konci opravdu hodně. Sorry, nechci autorovi křivdit, ale celé to mě působí dost odflákle.

Petra.Um
28.06.2021 3 z 5

Kniha se mi nejvíce líbila do první poloviny. Napínavý děj, strašidelné atmosféra. Druhá polovina byla o něco slabší, ale stále fajn, nicméně konec za mě velké zklamání. Od autora jsem četla již Trhlinu i Tmu a za mě byly obě knihy lepší.

items
24.06.2021 5 z 5

Nejak mi vďaka tomuto autorovi ubúdajú časti Slovenska, do ktorých sa nebojím vstúpiť :).

Výborná kniha! Napriek tomu, že som ju čítal s prestávkami, mi behal mráz po chrbte.

Poandré
18.06.2021 4 z 5

Já teda nevím, ale tomu konci jsem se od srdce zasmála.

katy238
14.06.2021 5 z 5

Strach autora Jozefa Kariky je hororem v pravém slova smyslu. Hlavní hrdina Jožo Kárský se vrací do krajiny svého dětství, aby se vyrovnal s krachem svého života, a nenadále musí čelit hnusným vzpomínkám a traumatům zde zažitým. Pod horami totiž vládne zima a silný mráz, který s sebou však nenese jen hrozbu omrzlin a nepříjemného nachlazení, ale také mnohých jiných ztrát. S mizejícím teplem totiž začínají ve městě mizet i děti… A právě Jožo a jeho staří, nyní již dospělí bývalí přátelé vědí, co nebo kdo za tím skutečně stojí. Nastává čas oprášit staré křivdy a postavit se čelem tomu, na co se snažili léta zapomenout.

Je to skvělý příběh. Mrazivý, nepříjemný a místy odpudivý, stejně jako hlavní hrdina. Ten postupně odhaluje střípky rozházené kolem, aby se mohl dostat k rozuzlení záhady. Kniha mi v některých ohledech připomíná známé TO mistra Kinga, ale jedná se o vzdálené podobenství, stále však zajímavé k úvaze. Derry a slovenský Ružomberok však v jistém smyslu odlišné jsou, o to je zase Karika pro nás srozumitelnější. Horor však patří do té nepříjemné kategorie „může se to stát i vám“ a pokud se chcete bát a nepotřebujete potoky krve, je to správná volba.

Gibis
14.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Čekala jsem spíš takové děsivé tajemno jako v Trhlině, ale tohle bylo o dost drsnější a hororovější. Další děsivé slovenské pohoří, člověk aby se tam nakonec bál jezdit :D
Ale děti s vydloubnutýma očima, vytrhanými jazyky a kupičky vytrhaných dětských nehtů....no to bylo na mě už moc. Hororům se vyhýbám a u toho už zůstanu. Za mě 3,5*.

Xancikx
11.06.2021 2 z 5

Děsivé jak blazen, ale závěr to cele zazdil. Skoda

Owain
11.06.2021 5 z 5

Děsivé, napětí až do konce.Má druhá kniha od autora a určitě si přečtu další.Doporučuji.

Poandré
01.06.2021 4 z 5

Vědět jak to dopadne, tak to snad ani nezačnu číst. Ale to je Karika. Opět jsem se přesvědčila, že Na smrt, je jeho zatim nejlepší kniha.

rodak
08.05.2021 3 z 5

Trhlina je nepřekonatelná. Tam jsem měl Strach. Tady s nestvůrou moc ne...