Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223435/bmid_strach-sJR-223435.jpg 4 1486 482

Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi musí čeliť nielen zlomyseľnej sile, ale aj tieňom vlastnej minulosti. Všetky pády a sklamania, ktoré dovtedy zažil, sú ničím oproti peklu striehnucemu na miestach, kde vyrastal.... celý text

Karoley
Karoley
06.01.2022 5 z 5

Když venku udeří mráz, z teplých domovů začnou mizet děti..

Ihned po Trhlině jsem se vrhla vstříc Strachu. Je to taková lite verze Kingova románu To ;)) Nebála jsem se sice tolik jako u Trhliny, ale pár míst bylo slušně děsivých. Závěr překvapil a zvýšil hodnocení o jednu hvězdu.
Karikovy horory mě zkrátka baví, jdu se ponořit do Tmy!

hnusák
hnusák
20.12.2021 5 z 5

Styl vyprávění páně Kariky mne vyhovuje, do děsivého vyprávění jsem se lehce začetl a, no, netrvalo to zas tak dlouho a dočetl až do schizofreního konce. Psychologická linka se táhne celým příběhem a z některých pasáží občas naskočí šimrání v zátylku, na to, že je to první kniha tohoto autora, kterou jsem měl možnost číst, fakt dobrý.

Biba_with_Book
Biba_with_Book
16.12.2021 2 z 5

Tak tohle bylo z trosku slabsiho soudku.
Sice je fajn, ze autor pri psani desil sam sebe (dle jeho vlastnich slov), nicmene ja jsem pri cteni tento pocit nemela.
Trhlina se mu extremne povedla a tohle mi bohuzel prislo jako lacina napodobenina.
Ale mozna je to cele jenom moje chyba, protoze ani ten konec jsem nepochopila.
Ac mam "nadprirozeno" rada, tohle uz na me bylo nejak moc.

katushah
katushah
03.12.2021 5 z 5

Stejně dokonalé a děsivé jako Trhlina.

Kubajzz
Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Karika nezklame. Napínavé, strašidelné, prostě super. Určitě doporučuji.

martinaandulka
martinaandulka
17.11.2021 5 z 5

Za mě super čtení, mrazivý trhiller kde nevíte jak to dopadne a za mě velké překvapení.Já prostě knihy pana Kariky miluji.

rada.klas
rada.klas
13.11.2021 2 z 5

Ach jo! Strach je takový pokus o psychologický thriller s detektivní linkou a mysteriózními prvky, ale za mě tyto tři roviny v tomto díle dohromady vůbec nezafungovaly. Nejvíce se mi asi líbila ta psychologická linka příběhu, bylo tam pár dobrých myšlenek, ale dohromady zklamání. Nijak zvlášť děsivé a občas vyloženě nelogické.

Faila
Faila
13.11.2021 4 z 5

S panem Karikou už pár zkušeností mám a začínám mít pocit, že jsem našla dalšího svého oblíbence na poli hororovém. Jeho knihy bych bez nejmenších pochybností zařadila do hororové literatury na světové úrovni. To, jakým způsobem dokáže čtenáře vtáhnout a jak buduje neuvěřitelně dusnou a tíživou atmosféru, to je prostě dokonalé. I Strach se četl na jednu stranu velmi lehce, neboť je čtivý a akční, a na stranu druhou velmi těžce, protože se čtenář bez přehánění boji otočit na další stranu.

bogi
bogi
11.11.2021

Kniha Strach dočtena jako 3.kniha od p.Kariky.
První byla Trhlina - skvěle napsaný horor (těžko jsem po přečtení věřil tomu, že je takový to horor schopen napsat slovenský autor-BRAVO) z prostředí temného pohoří.
Druhou přečtenou knihou byla Tma - opět výborná kniha, nyní podle mě ne klasický horor, kde se bojíte něčeho nadpřirozeného, ale výborná psychologická (psycho) kniha, co se vše může odehrávat v lidské hlavě. Kniha mi připomínala knihu Geraldova hra od S.Kinga.
Ovšem kniha Strach byla je pro mě směsicí rozporuplnosti, kýčovitosti a místy až trapnosti. Celou dobu jsem doufal, že se z takto trapného/jednoduchého cosi (označení braková literatura je na tuto knihu až moc dobrá) vyklube Wau zápletka nebo vyvrcholení - něco, co vše do té doby přečtené obrátí vzhůru nohama ja si z toho s otevřenou pusou sednu na zadek a budu přemítat, co se to sakra děje.To se bohužel nestalo. Kniha mi přišla stylem Jak pejsek s kočičkou vařili dort-i když dáte dohromady dobré ingredience z jednotlivých hororových příběhů, neznamená to, že výsledek bude také dobrý, popř.vyborný.
Bohužel (pro mě) toto znamená konec s dalšími knihami od p.Kariky.
Nicméně knihy Trhlina a Tma zůstanou mými velice oblíbenými a určitě jsem je nečetl naposledy.
Na knize Tma mi ovšem měl již nijaký (rozuměj nemastný neslaný) přebal knihy (druhé vydání) napovědět, že v podobném duchu bude probíhat celá kniha.

suiteki
suiteki
21.10.2021 4 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity, čekala jsem něco jako Tmu, jen s lepším koncem. I když příběh nebyl žádné terno, chvilkami ujetý, strach se také nedostavil, tak na knížkách od Kariky je prostě něco, co mě baví, to něco je styl psaní, on dokáže napsat příběh bez nějaké větší zápletky a přesto je to čtivé a nenudí.
Tak a k tomu konci? Já se na ten konec tak těšila a myslela jsem si, že mi spadne brada ( i podle recenzí) ale zase,....proč?? Ten konec byl úděsný a nic mi neobjasnil. Tak snad příště, ještě mi zbývá přečíst Smršť a Na smrt.

Nunynka
Nunynka
12.10.2021 4 z 5

Tak u téhle knížky vůbec nevím co mám napsat za komentář. Ani nevím jak ji hodnotit. Převážně čtu detektivky a horory nejsou moc můj žánr,ale musím přiznat,že kniha mě každopádně zaujala. A konec,tak ten byl fakt ale brutálně překvapivý. Dokonce se mi o knížce i zdálo,takže se mi vlastně hodně dostala pod kůži.

viweb
viweb
08.10.2021 4 z 5

To byla jízda.... Zajímavý příběh pokládání reality a fikce a konec mne překvapil nejvice. Čekala jsem cokoli ale tohle teda ne. Doporučuji přečíst. A ano ztotožňuji se s názorem že určitě nečíst před spaním nebo v noci.

Raddkaa
Raddkaa
30.09.2021 4 z 5

Kniha "Strach" je mysteriózní thriller a naprosto souhlasím. Autor se nechal inspirovat knihou To od Stephena Kinga. Kniha je velice napínavá, děsivá a závěr byl zajímavý a překvapivý. V mrazivých zimách mizí malé děti, někdo je unáší, zabíjí a zotročuje jako neživé pomocníky pro jejich další lov. Autor také v knize zmiňuje proslulou Djatlovovu výpravu na Ural v lednu 1959. Kniha má od začátku až do konce velmi dobře vykreslenou ponurou atmosféru zasazenou do slovenských hor. Z některých scén mi opravdu běhal mráz po zádech. V knize byly také nechutnosti, ale nebylo jich zbytečně moc. Kniha je skvělá a rozhodně doporučuji pro všechny, kteří mají rádi mysteriózní thrillery.

Kami.Hacken
Kami.Hacken
26.09.2021 3 z 5

Hrůzné, opravdu vydařený příběh. Každý si nese nějaký svůj strach, strašidelný zážitek z dětství a zde se autorovi povedlo to vyústit v neskutečně napjatý příběh... Doporučuji

iv.ča
iv.ča
05.09.2021 5 z 5

Skvěle napsaný příběh, plný napětí. Výborně se mi četla, nejdříve jsem si myslela, že to bude nějaká blbost s UFO, ale příběh mě mile vtáhl do děje a líbil se mi.

Nazli
Nazli
30.08.2021 4 z 5

Trochu něco jiného než Trhlina a připodobnění ke Králi žánru na sebe nenechá dlouho čekat. Přesto mě Strach mile překvapil. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale děj byl mrazivý jako počasí příběhu. Konec mě trochu dostal jako u zmiňované Trhliny.

Madla81
Madla81
25.08.2021 3 z 5

Nebylo to úplně špatné, ale Trhlině se příběh bohužel nevyrovnal. Začátek byl napsaný velmi poutavě, psychologicky skvěle vypracovaný popis hlavního hrdiny vystresovaného vzpomínkami na "něco" strašného z dětství, návratem do rodného městečka a zkušenostmi, které jej k tomuto návratu nutily. Téma slovenských jezinek bylo zpracováno opravdu poutavě, ale vadily mi neustálé repetice. V každé kapitole se hlavní hrdina vracel k oněm děsivým událostem a ty pak pro mě osobně ztrácely stálým opakováním strašidelnost. Postavy Bohuše, Hany a Ota mi přišly napsané troišku navíc. jako by si autor až později uvědomil, že "sakra, mám tam jen Jožu, budu potřebovat další postavy, abych je obětoval." Strach navíc stále pracuje s obdobným paradigmatem jako Trhlina - ztrácení se na známém místě, pocit ztráty sluchových vjemů. Ale jako celek se kniha četla příjemně a rychle, jen ten pocit po dočtení nebyl tak mrazivý jako u Trhliny.

S1M0NE
S1M0NE
14.08.2021 3 z 5

Po Trhlině slabší průměr. Nudnější a chudší slovenská variace na Kingovo To.

Dela111
Dela111
08.08.2021 5 z 5

Vzhledem k mému rozporuplnému vztahu k hororům (jednou za čas si ráda nějaký přečtu, ale bojím se u nich, takže je nečtu večer), jsem četbu této knihy pro jistotu zařadila na léto ;-).
Strach považuji za zdařilý horor. Má přesnou temnou atmosféru, jaká má být - prostředí Malých Tater a mimořádně třeskutá zima, tiché lesy, vylidněné město. Hlavní hrdina se vrací do opuštěného bytu v téměř prázdné bytovce, kde v dětství zažil spoustu krutosti a ztrátu, kterou si dodnes vyčítá, takže se přidávají pocity osamělosti a tíseň. Mimo ponurých vzpomínek se v krajině probouzí i něco temného...
Bavila mě dějová linka, kde se pátralo v minulosti i přirovnání k dávné neobjasněné tragédii Djatlovovy výpravy na Urale. Děj příběhu je bez hluchých míst, drží si stálé napětí a závěr je povedený.
Já hodnotím Strach jako výborné mrazivé hororové počtení.
90 %

see_sawandrew
see_sawandrew
08.08.2021 4 z 5

Vem si dvacet deka Královského Toho, přimíchej špetku Hrobky značky Lovecraft a celé vař dvě hodiny v tatranském čaji. Jinými slovy není to ani trochu originální, ale skvěle to funguje.