Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223435/bmid_strach-sJR-223435.jpg 4 1486 482

Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi musí čeliť nielen zlomyseľnej sile, ale aj tieňom vlastnej minulosti. Všetky pády a sklamania, ktoré dovtedy zažil, sú ničím oproti peklu striehnucemu na miestach, kde vyrastal.... celý text

klarkys
klarkys
08.11.2022 3 z 5

Byla jsem tak nadšená, že jsem si objednala další tři knihy. Jenže pak jsem zjistila, že Karika se zabývá magií a okultismem, což se mi fakt příčí a už chápu, proč jsou jeho knihy tak temné a plné zla. Všechny letěly z domu a už nikdy víc…

knihomolka_jaja
knihomolka_jaja
06.11.2022 4 z 5

Na knize se píše, že jde o mysteriózní thriller. Já si myslím, že jde o horor, ať si obálka říká, co chce. A je to skvělý horor. Stejně jako u Trhliny, která byla mým úplně prvním hororem, jsem se u čtení příjemně bála. Karika je skutečně velmi dobrý v dávkování hrůzy, která nespočívá ve snaze čtenáře znechutit, i když ano, i takové scény tam byly. Jozef Karika si hraje s atmosférou tak skvěle, že vás mrazit prostě musí,i když pravda, obcas se krapet opakuje.
Jen si zkuste představit, nemáte kam jít, a tak se vracíte do bytu po svých rodičích. Matka mrtvá, otec, který vás mlátil, přebývá v nedalekém domově důchodců a dětský pokoj, který vám připomíná sestru, jež se v dětství ztratila, vás nepřestává ani po letech děsit. Sebevíc se snažíte vzpomínky potlačovat, tak vás minulost dohání.
Záhadná minulost, třeskutá zima, temné stíny mezi stromy… ve vašem rodném městě se začaly ztrácet děti stejně jako kdysi. Všechno se opakuje, a přestože tehdy jste unikli, něco, co se skrývá v lesích, si vás pamatuje. Vy se ale odmítáte jen tak vzdát a pátráte po vysvětlení, pátráte po řešení, i když hluboko uvnitř tušíte, že žádné neexistuje.
Knihu jsem četla převážně přes den, ale pokaždé, když na ni přišlo v noci, když bylo všude kolem ticho a tma, neubránila jsem se takovým těm příjemným pocitům strachu. Přes den jsem si pak musela vystačit s překvapenými výdechy a povzdechy, když se stalo něco, co mě zaskočilo.
Tuhle hororovou chuťovku jsem si užila až na pár detailů. Celou dobu prakticky netušíte, jak se hl. Postava jmenuje, pak vám to udělá trochu zmatek v hlavě, když se jeho jméno konečně objeví. Občas nelogické změny nálad postavy, z naprostého strachu do úplného klidu. A zdánlivě logické vysvětlení všeho se na konci úplně zabije. Autor chtěl na konci děj trochu zacyklit, ale namísto strachu nebo pocitu neklidu, který měl v úmyslu podnítit, to ve mně vyvolalo pobavení, při němž jsem pronesla něco ve stylu: „To víš, že jo! Už se bojím…“
Jinak ale super čtení, už se těším na další Karikovku.

wimim
wimim
01.11.2022 4 z 5

Jako doprcic Prave jsem docetla tuto knihu. Kdybych knihu nedocetla tak dostane 3⭐️, ale za ten konec a vůbec průběh cele druhé poloviny knihy musím přitvrdit. Jak tady někteří píší, ze neměli strach a kniha v nich nic nevyvolala, tak jako u mě pravý opak. Neříkám, ze jsem se hrůzou klepala, ale strach ten ve me minimálně vyvolala. A zrovna jsem ji docitala na Halloween a to mi zrovna taky neubralo Asi už bych si ji teda nepřečetla znovu, ale mužů říct, ze za přečtení stojí. Každý jsme jiný a chápu, ze některým lidem se to líbit nemusí. Velké pozitivum je to, ze kniha je velmi ctiva. Těšila jsem se na další čtení a klidně četla do noci. Hlavně druhou polovinu knihy.

koubin007
koubin007
29.10.2022 2 z 5

Jedina vyhoda tehle knihy je to, ze se rychle cte. Namet je vybrakovany z Kingovych del, postavy neuveritelne ploche, nudne, neverohodne misty az trapne detinske. Misty jsem se musel az usmivat nad stupidnimi reakcemi hlavni postavy, ktera se neustale trese strachy, jezi se ji chlupy, mrazi ji, zveda zaludek, klepou kolena atd...autor porad zduraznuje jaka to je hruza a dokola omila ty same sracky, ale ja zustaval zcela chladny. Je to proste skvar bez kouska invence. Po trhline obrovsky propad. Kniha je jako stredoskolska semestralka, nedotazena, uspechana, odflaknuta, ale fakt je, ze posledni kapitola je opravdu strasidelna.

TheDoll
TheDoll
24.10.2022 5 z 5

Nebojím se říct, že to byla nejlepší knížka, kterou jsem za rok 2022 přečetla. Možná mě bavila i o něco víc než moje milovaná Trhlina. Konec jsem vůbec nečekala a chvíli mi trvalo, než jsem se z něj vzpamatovala. Tak moc celou knížku fandíte, že to zlo někdo porazí, až... a možná že happy end by byl nuda.

memphisz
memphisz
22.10.2022 3 z 5

Ale jo, Strach určitě má mrazivou atmosféru a ukazuje již charakteristické prvky, které si s Karikou spojujeme (nesympatická hlavní postava, děsivá atmosféra místa v horách, propojování s reálnými lokacemi, pověrami a událostmi). Jestli to správně chápu, tak jde o jeho první počin v žánru mysteriózního thrilleru a tak se trochu ještě hledá. Inspiruje se u Stephena Kinga a trochu i u H. P. Lovecrafta. Výsledek je ale dobrý, čtivý a napínavý. Závěr trochu zklamal.

Ninjer
Ninjer
28.09.2022 4 z 5

Nejsem expertem na česko-slovenskou hororovou literaturu, ale nebál bych se označit Jozefa Kariku za mistra slovenského hororu, protože jako málokdo umí popisovat děsivé a drsné scény.

V tomto románu se ocitneme v malém slovenském městečku v horách, které sužují brutální mrazy a pravděpodobně i jakési mýtické monstrum zaměřující se na brutální vraždění dětí. Na toto nepříjemné místo se vrací jeden nešťastný třicátník, který si už zde zažil děsivé okamžiky jako malý.

Strach má tísnivou atmosféru a solidní tempo. Bohužel se ale taky později ukáže, že má i docela obyčejný příběh. Začátek mírně připomene hororovou klasiku To, ale Strach je přeci jen mnohem komornější. Což tolik nevadí, ale přesto by knize neškodilo, kdyby šla více do hloubky, kdyby více rozvedla děj či se ponořila hlouběji do myšlení postav a vztahů mezi nimi.

Kdyby se podařilo podle této knihy natočit věrnou filmovou adaptaci, jednalo by se o opravdu děsivý zážitek, který by mnoho diváků nevydýchalo. Možná samotná kniha už je příliš filmová, příliš zjednodušující. Příběh, ač jednodušší, ale nakonec není vůbec špatný a samotný závěr je taky fajn.

Slušný atmosférický a místy nechutný horor.

Sedm zmasakrovaných dětí z deseti.

Belanna
Belanna
24.09.2022 1 z 5

V tomto případě opravdu nevím, co si mám myslet. Ve mně knížka vyvolala jen změť negativních pocitů.
Začátek byl hodně vleklý, hlavní hrdina bez jakékoliv sympatie, chováním opravdu na úrovni malého kluka. Stále se opakující motiv a myšlenky.
Ani pocit strachu nebo výraznějšího napětí se nedostavil. Takové nijaké.
Byla jsem ráda, že jsem dočetla.

the_res13
the_res13
21.09.2022 4 z 5

Další skvělý Karika. Trochu inspirované Kingovým "TO", což autor sám v knize přiznává. Kniha se četla úplně sama, žádné nudné pasáže, všechno krásně plynulo. Na mě bohužel trochu moc stejně celou dobu, chyběl mi tam větší, nečekaný zvrat a také husí kůže a mrazení, na které jsem u Kariky zvyklá.

antoninha
antoninha
18.09.2022 5 z 5

Kniha byla velmi zajímavá, délka mi ironicky vůbec nevadila, což se mi u klidně i kratších knih stává. Doporučuji všem, kterým se líbí psaní p. Kariky.

Karin94
Karin94
10.09.2022 3 z 5

Po knihách ako bola Trhlina, či Hlad a Smäd som chcela vyskúšať ešte niečo desivejšie a hrozostrašnejšie. Úprimne, tieto pocity medzi týmito troma príbehmi zanechala vo mne iba Trhlina.

Knihy som sa naštastie nebála (keď nepočítam iba obavy z toho, čo ma bude pri knihe čakať a radšej ju odložila.)

Najviac ma mrzí, že som si príbeh vybrala v tomto ročnom období a nie cez zimu. Cez zimu by kniha mala väčšiu autentickosť.

No poďme ale ku knihe, ktorú musím pridať žiaľ k priemerným. Celkový príbeh nebol až tak zlý. Neskutočná psycho kniha, kde námet sa mi páčil, ako aj tá napínavosť a nepríjemné pocity, ktoré Karika dokáže vyvolať u čitateľa. Lenže prosím pekne ten koniec? To bolo čo? Autor sa snažil až príliš zatlačiť na pílu, no nejak žiaľ nevydalo. U mňa sklamanie.

Matyesak
Matyesak
12.08.2022 3 z 5

Příjemná Karikova jednohubka. Děj má spád, ačkoliv není nikterak revoluční. Autor se snažil navodit pocit tísně, což se na mnoha místech hlavně díky barvitému popisu krajiny i dařilo.
Samo o sobě jedno z podařenějších Karikových děl. Schválně přetažený konec už je taková ta klasika.

Vla100V
Vla100V
03.08.2022 5 z 5

Prial som si lepší koniec…,ale chválim knihu ,aj za podrobný a skutočný opis miesta kde sa dej odohráva…

kuba1991
kuba1991
02.08.2022 4 z 5

Knížka se mi líbila a to i proto,že tam bylo použito a zmíněno hodně reálných míst,navíc nechybělo napětí a vše co k takovému žánru patří,ale popravdě mi ten závěr připadal přitažený za vlasy.Tak pro to dávám o hvězdičku míň.

Abako
Abako
25.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Trochu mně vadila ta přiznaná inspirace Kingem (To) a podobný prostředí jako v Trhlině (nefunkční vztah/y, kopce, určitý podmínky jako zima nebo roční období, mizející lidi), proto dávám průměrný hodnocení. Ale četlo se to rychle a opravdu jsem se bála. Začala jsem večer a musela jsem přestat a nechat to na denní světlo. Za tmy jsem na to neměla. Ale to je i tím, že horory moc nevyhledávám, tak nejsem tolik otrlá. Celkově bych to vyhodnotila jako celkem dobrý a rychlý čtení na zábavu, ale znovu se k tomu asi vracet nebudu.

Teruberu
Teruberu
11.07.2022 3 z 5

No, tak teda musím se přiznat, že jsem konec vůbec nepochopila.

Alena_S
Alena_S
09.07.2022 3 z 5

Pochválit musím prostředí a atmosféru. Místo, kde se po všem, co si postavy nesou už z dětství, dá jen těžko žít, opustit ho ale taky nejde, ne úplně...
Vždyť by to stačilo. Umělé navyšování dramatičnosti celou tou halucinací slušelo románu Tma, ale tady mi to přišlo zbytečné. To jsem vydržela. Po celé knize se píše "thriller", tak jsem byla zvědavá na rozuzlení. A teď ani nevím, jestli konec znamenal, že šlo o horor, nebo něco na styl "nejhorší smrt je z vyděšení".

Lexi7892
Lexi7892
09.07.2022 4 z 5

Z pěti vlastněných knih od Kariky byla tato zatím nejméně otravná na čtení. Děj se neopakoval a šel tak nějak stále dopředu, bylo o čem číst. Ještě mě čeká Trhlina.

shecoola
shecoola
06.07.2022 4 z 5

Po Strachu som siahla po Karikovej Trhline, ktorú som od neho prečítala ako prvú. Keďže Trhlina vo mne zanechala hlboký dojem a anotácia Strachu sľubovala skutočný strach a hrozu pri čítaní, knihu som si pre istotu nechala na leto ako dovolenkové čítanie. Ale asi to bola chyba, lebo som sa tým pripravila o autentickosť. Možno keby som ju čítala v zime, po večeroch a nociach, pod perinou, priniesla by očakávaný strach a zimomriavky. Tropické leto na deke je predsa len tak vzdialené tridsiatim stupňom pod nulou. Každopádne - záver posledných dvoch-troch strán bol tak nepredvídateľný a neočakávaný, až by som to uzavrela ako "wtf???"

nela3812
nela3812
16.06.2022 3 z 5

Prvních 100 stran pro mě bylo utrpením. Do čtení jsem se musela nutit. Neseděl mi autorům styl psaní, hlavní postava mi byla nesympatická a myšlenky příběhu mě nezaujala. Nebýt štafety, tak knihu dokládám.

Nakonec jsem však byla ráda, že jsem tos knihou nevzdala a pokračovala ve čtení. Zhruba od poloviny bylo vyprávění zajímavé a já se do čtení nemusela nutit. Díky tomu, že mi oblast, kde se příběh odehrává, byla známa, působilo to na mě cele mnohem silnějším dojmem. Po dotčení knihy uvažují, zda se tam někdy vrátím. V zimě určitě ne.

Minimálně v první polovině knihy mi chyběli hlubší dialogy mezi 4 hlavními postavami. Dialogy byli krátké a připadali m neslané-nemastné. Naštěstí se to v druhé polovině změnilo a rozhovory konečně přinášeli celkovému příběhu nějakou přidanou hodnotu.

Co se ale v mých očích vůbec nezměnilo, byl hlavní hrdina. Moje nesympatie vůči němu vydržela až do samého konce. A kdo četl, věřím, ze mi dá v tomto ohledu za pravdu.

Ačkoliv mi začátek knihy neseděl, musím říct ze konec příběhu mi vzal dech. Hodnotí 3/5.