Strácam svoje ja

Alice Howlandová je hrdá na to, čo sa jej v živote podarilo dokázať. Má päťdesiat rokov, je profesorkou kognitívnej psychológie na Harvardovej univerzite a svetovo uznávanou expertkou v lingvistike, má úspešného manžela a tri dospelé deti. Keď ju však začne trápiť neobvyklá zábudlivosť a chvíľami stráca orientáciu, dozvie sa, že trpí skorou formou Alzheimerovej choroby. Nevyhnutné príznaky začínajúcej demencie ju postupne pripravujú o spomienky a minulosť, a tak predtým nezávislá a ctižiadostivá Alice sa pokúša žiť naplno aspoň v prítomnosti. Príbeh Strácam svoje ja je dojemným, hrozivým i krásnym opisom života so skorou formou Alzheimerovej choroby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245771/stracam-svoje-ja-245771.jpg 4.7465

Still Alice (2007)

Vydáno:, Arkus

Kniha Strácam svoje ja

Clarabel

Silný a dojemný příběh. Velmi smutný, ze života.
Mému strýci diagnostikovali Alzheimera v 62 letech a u něj byl nástup nemoci snad ještě rychlejší. Žil s touto nemocí 5 let.

Líbilo se mi, jak Alice bojovala a nerezignovala. Jak si vše psala do Blackberry a lepila lístečky. Měli s mužem hezký vztah a málokterý by situaci takhle zvládal. Možná škoda, že se autorka nezabývala víc jeho prožíváním.

agatha2

Většina z Vás asi zná film, který je mimochodem skvělý. Já ho shlédla až po přečtení knihy, vždy čtu první knihu a teprve pak se podívám na filmové zpracování. Zde mohu říci, že se mi obojí velmi líbilo. Hlavní hrdinka Alice je uznávanou profesorkou psychologie. Má úspěšnou kariéru, velkou milující rodinu. Je jí padesát a najednou začne zapomínat. Diagnóza: časná forma Alzheimerovy choroby. Sledujeme Alicin boj...boj předem prohraný...boj s větrnými mlýny.... Já ho četla se slzami v očích. Knihu rozhodně doporučuji ne pro její literární kvality či nekvality, ale pro příběh samotný.

Lil30

Jako první jsem viděla film, který mě opravdu dostal a od té doby jsem čekala, kdy si budu moci přečíst i knihu. Byla jsem zvědavá, jestli na mě knižní předloha zapůsobí ještě více a to se také stalo. Člověk si ani neumí představit, co se děje s takto nemocným člověkem, jaké je postupně přicházet o drahocenné vzpomínky, sebe samu a nakonec ztratit vše. Takový silný příběh donutí k zamyšlení a rozhodně stojí za přečtení.

PetraBery
01.12.2018

Hlavní hrdince knihy Alici, padesátileté profesorce na Harvardu, spokojené aktivní manželce a matce tří dospělých dětí, je diagnostikována časná forma Alzheimerovy choroby. Začíná se roztáčet kolotoč zapomínání, bloudění a ztráty sebe sama. Rychlý nástup a typické příznaky této nemoci jsou v knize vykresleny opravdu dobře. Depresivní a smutné čtení, přesto hodně zajímavé a k zamyšlení.

Radka1911
22.11.2018

Velmi dojemná a emocionální kniha. Absolutně souhlasím s komentářem uživatelky Šánky - máte-li odvahu, přečtěte si ji. Jsem ráda že jsem ji četla a dnes v noci dočetla - mrazí mě z ní ještě teď.

monushka
14.11.2018

Nezapomenutelný příběh vzhledem ke svému tématu. Nebyla snadná na čtení, byla smutná - prostě taková jako sám život.

Tove
01.11.2018

Mela jsem vetsi ocekavani.

jana.hud
01.11.2018

Hrozně smutná, ale nádherně napsaná kniha, která donutí člověka hodně přemýšlet.
Jak ja Alici držela palečky, aby nemoc nepostupovala tak rychle. Radila ji a pomáhala....
Díky autorce za seznámeni s touto nemocí, až tolik jsem toh o ní neznala.