Stopy dávnej minulosti 10

Stopy dávnej minulosti 10 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422344/bmid_stopy-davnej-minulosti-10-qwK-422344.jpg 5 5 1

Stopy dávnej minulosti série

< 10. díl

Záverečný zväzok knižného cyklu Pavla Dvořáka Stopy dávnej minulosti autor už nestihol napísať, nečakane zomrel v decembri 2018. Jeho manželka, historička Daniela Dvořáková sa podujala zavŕšiť knižnú sériu namiesto neho. Na základe osobnej korešpondencie a literárnej pozostalosti manžela napísala strhujúcu biografiu, ktorá zachytáva život a prácu Pavla Dvořáka počas tridsiatich štyroch rokov, ktoré strávila po jeho boku. Ku každej kapitole sú zaradené texty Pavla Dvořáka, ktoré vznikali v tom období, o ktorom konkrétna kapitola pojednáva. Desiaty zväzok Stôp dávnej minulosti je tak spoločným dielom oboch manželov. Je to intímna výpoveď o láske, manželskom živote, smrti a smútku, a súčasne je to kniha plná histórie, myšlienok a nápadov z tvorby Pavla Dvořáka. Pavel Dvořák túto knihu už nemohol napísať sám a predsa je jej autorom. Je to jeho nenapísaná kniha.... celý text

Corso
27.11.2019

Desiata kniha je cosi uplne ine ako zvysnych devat!
Mal som to stastie stretnut pana Dvořáka niekolko krat. Na besedach. Zhodou smutnych udalosti ...ved viete, tam hore je to napisane. Poslednych asi 18 rokov sa mi jeho "Stopy" a aj seria Knih o Bratislave, spajaju vzdy z vianocami. Vzdy som si nadelil alebo dostal dalsi a dalsi diel. Vianocne sviatky som vzdy stravil pri svieckach stromceka s tymito knihami. A bol to naozaj sviatocne luxusne straveny cas. Najuzasnejsia seria knih o historii naseho regionu. Toto by mali byt ucebnice nasej historie. Zahodte to co vam rozdaju v skole. Kupte si tieto knihy a zistite, ze dejiny nie su nudne. Su plne nie len datumov a vojen, hesiel a mien panovnikov. Je to detektivka, objavovanie, osudy skutocnych ludi, je to laska na cely zivot a kazdy z nas moze byt maly historik. Alebo aspon mat vseobecne povedomie o nasej minulosti. Citit v tom privela patosu? No a čo. Pán Dvořák, ďakujem.
Doplnene na vianoce 2020 kedy ju ako darcek hned citam: Je smutnym faktom, ze poslednu knihu musela dokoncit Pavlova manzelka Daniela. Kolko zialu pri tej praci asi precitila sa neodvazim ani odhadnut. Kniha sa stala pamiatkou ich lasky a spolocneho manzelstva. Odlisuje sa teda od predoslych deviatych knih, je to proste zavinene okolnostami. Obsahuje osobne spomienky, rodinne fotografie, a obsahuje posledne kapitoly z historie. Zaverecna cast je taka uprimna, smutna a intimna, ze je to jedna z najsmutnejsich knih ake som kedy cital . Tymto poslednym kamienkom skladacky sa stala z tejto serie vynimocna vec.

Karel I. Robert z Anjou, král, 1288-1342 Felicián Zach, 1277-1330

Autoři knihy