Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56245/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-jIy-56245.jpg 4 4452 618

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.... celý text

Humor , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

uzivatel35424
uzivatel35424
19.03.2024 5 z 5

Konečně jsem se dostala k přečtení knížky, filmové zpracování znám už dlouho. Musím říct, ze sci-fi vůbec nemusim, ale když je to zabaleno do anglického humoru, tak mi to vůbec nevadí. Neradila bych to do úplně oddychoveho čtení, vzhledem k množství podivných ale vtipných výrazu . Obdivuju překladatele :-)). Moc mě to bavilo, doufám, ze doctu i zbytek.

Tvurce001
Tvurce001
15.02.2024 5 z 5

Tak, konečně jsem našel dostatek odvahy k napsání komentáře k mé osobní Bibli. (Nemějte strach, nehodlám svého literárního Bůžka vychvalovat do nebes, přestože tam asi jako každý správný bůžek patří.) Adams měl prostě na rozdíl od nás nebůžků jeden úchvatný dar. Dokázal s grácií urazit a zesměšnit v několika odstavcích celý svět a k tomu nám na cestu textem přibalit ještě jeden Vesmír, a to ten, který se už 13 miliard let tváří tak nějak přiliš samolibě. Vždyť Všechno v celém Vesmíru je přeci úplně absurdní, tak proč se tomu sakra nezasmát, ne? To je vše, co vám mohu napsat o mé upřímné lásce k nihilismu. btw : a tento citát se mne bezprostředně dotýká ...Zafod: " Jsem po čertech schopný chlap, dokážu cokoli, co budu chtít, jen nemám nejmenší tušení, co by to mělo být." ;)

Annicka
Annicka
20.01.2024 3 z 5

Pro mnoho lidí klasika, kultovní kniha, vrchol geniality. Pro mě tak leda oddechovka na dovolenou. Ale těm, kdo to zbožňují, to neberu. Je možné, že mě to nevzalo, protože jde z části (podle ostatních komentářů) o parodii na sci-fi - tento žánr moc nečtu, takže mi možná spousta toho zůstala někde ukrytá. Každopádně na začátku mi část s dálnicí přišla super, pak už mi to přišlo mnohdy jen fakt ulítlý. Dovedu si ale představit, že to může dobře fungovat jako sitcom (možná i ten film, ale neviděla jsem). V předmluvě anglického vydání autor píše, že paralelně s knihou vznikal rozhlasový seriál a že všechny díly jsou jakýsi pelmel toho, co bylo v seriálu, a to nějak na přeskáčku. A tak nějak to na mě i působilo. Jako the best of skečů, které jsou poslepené jakýms takýms dějem, aby se neřeklo.

Dalším dílům ale dám šanci, protože jsem si půjčila souhrnné vydání čtyř dílů (přičemž teď čtu, že jich je pět... Překvápko :D)

maximus13
maximus13
04.01.2024 2 z 5

Koupil jsem si celou sérii v nové grafické úpravě. Někdy v mládí jsem to četl a vím, že jsem z toho nebyl moc nadšen. Tak jsem si řekl, že to chce asi čas a nyní po desetiletí jsem se k sérii opět vrátil. Bohužel je vše při starém a kniha mě nechytla. Přečten 1. díl. Jsou i lepší sci-fi.

Lily101
Lily101
02.01.2024 4 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, tak knihu nikdy nečtu. Viděla jsem film a byl super. Kniha ale byla boží. Ten excelentní a inteligentní humor. Klobouk dolů.

Tituss
Tituss
31.12.2023 5 z 5

Skvelé humorne až parodicke scifi, výborne doplnené o film ktorý je Mix kníh, za mňa super zábava aj opakovane.

Tento koment plati pre každú z piatich kníh (k šiestej som sa ešte nedostal - neexistuje ebook tak možno raz kúpim tlačenú)

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
28.12.2023 2 z 5

Tohle knihu zkouším opakovaně a pro mě teda bohužel fakt není. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu generátor náhodných slov. Vím, že tohle dílo je děsně uctívané, ale já se do řady nadšenců nepřipojuji.

dagsvob
dagsvob
26.12.2023 5 z 5

Knihu jsem četla jen kvůli čtenářské výzvě a dobře jsem udělala... Sci-fi zrovna nemusím, ale tohle mě fakt bavilo, jsem zvědavá, co bude v dalších dílech.

JointlieKat94
JointlieKat94
25.12.2023 5 z 5

Čtu po druhé, ale po prvé v tištěné verzi.

Je to dokonalé :)

Takový "pif69" s komentářem níže asi nikdy nečetl humorné fantasy, takhle přesně to má totiž vypadat. Nebo na to jen nebyl psychicky připravený. :)

NannyOgg24
NannyOgg24
25.12.2023 5 z 5

Naprosto dokonale bláznivé. Skvěle napsaná série, čtu poněkolikáté.

jester138
jester138
25.12.2023 5 z 5

Dokonalost sama, nikdy jsem nic takového nečetl. Tato kniha se nesmí číst jako krimi ( které mám moc rád ) V podstatě je taková krásná blbost u které se člověk neskutečně chechtá

pif69
pif69
24.12.2023 odpad!

Tak nevím...
Za mne je to splácanina pokusu o sci-fi,pokusu o humor, a fantasmagorických jmen a názvů . Patrně jsem to celé nějak nepochopil a jsem nedůvtipný.
Nadšení recenzenti asi četli jinou knížku .

Augustina
Augustina
22.12.2023

Nebýt čtenářské výzvy, tak po této knize nejspíš nikdy nesáhnu. Ne každá kniha je pro každého. Tahle pro mne nebyla. Ale to nic nevypovídá o jejích kvalitách. A doufám, že ani o těch mých.

Lucie21352
Lucie21352
05.12.2023 5 z 5

Sci-fi mě nikdy moc nezajímalo a i tuto knihu bych přešla nebýt čtenářské výzvy. Musím říct, že toho ale vůbec nelituji. Je to neuvěřitelná legrace. Hlavně se mi líbí představa, že byl ten příběh vycházel z pravdy. :-D Smysl života a tak vůbec by dával úplně jiný smysl. Určitě budu v sérii pokračovat, protože to stojí za to.

Všem, kdo nemají moc rádi sci-fi, ale mají smysl pro humor, tuto knihu doporučuji.

vladimir5170
vladimir5170
28.11.2023 4 z 5

Má první kniha, u které jsem bytostně přesvědčen, že autor jede na slušným matroši. Neskutečná kravina, ale sranda to je, o tom žádná. 4*

Hypatia1010
Hypatia1010
22.11.2023 3 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě, ale tentokrát jsem zvolila formát audioknihy, což možná bylo štěstí, protože podání Vojty Dyka a jeho imitace známých osobností české umělecké a politické scény mě přimělo k úsměvu spíš, než suchý britský humor samotného díla. Jinak musím konstatovat, že tohle nebyl úplně můj "šálek čaje". Nicméně jsem si to docela užila. Nejvíc jsem si oblíbila Arthurova mimozemského kamaráda Forda. A také mě dostal depresivní robot Marvin - dost možná by mě také dohnal k sebevraždě, kdybych pořád dokola měla poslouchat jeho depresivní poznámky. Arthur Dent mě nijak moc nezaujal, takže jsem celkem chápala Trilian, že si vybrala Zaforda, který byl o dost zajímavější.
Celkově jsem to prostě brala tak, že dílo je vlastně parodie a tudíž mě zase tolik nezklamalo, jak zde píší někteří čtenáři.
A asi teď pro jistotu budu u sebe neustále nosit ručník - jen kdyby náhodou ;-)

JohnMiller
JohnMiller
20.11.2023 3 z 5

Asi patrím k štatistickej odchýľke, keďže sa mi celovečený film z roku 2005 svojho času celkom páčil. Ku knihe som sa vtedy nedostal (spolužiak, ešte vtedy na základnej škole, mi ju nepožičal :) ). Čo som však prečítal bolo množstvo kritiky - hlavne zo strany fanúšikov knižnej predlohy.

Keď som sa dostal k päťdielnej trilógií - prekvapilo ma to, že medzi filmovou a knižnou adaptáciou nebol skoro žiadny rozdiel. Je to môj názor, ktorý vidím svojou optikou a nemusí sa zhodovať s ostatnými - no ten suchý humor, divná atmosféra, sarkastické surrealistické podivnosti... To som tu všetko mal.

Hoci takéto humorne ladené obskúrne sci-fi nie je úplne mojou šálkou, zabavilo ma, pousmial som sa pár krát a navnadilo ma to na ďaľšie pokračovania avšak tie - popravde ma už tak nebavili.

IVANA0123
IVANA0123
18.11.2023 4 z 5

Absurdní, bláznivé, chvílemi mimo tak, že mi to hlava nebrala a přesto jsem se bavila a kniha se mi líbila. A nejdůležitější info - až budu stopovat, tak ručník s sebou.. 4*
(11/23)

4xbabča
4xbabča
17.11.2023 1 z 5

Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě, ale asi bych si ji jinak ke čtení nevybrala.

Hoblinka
Hoblinka
05.11.2023 5 z 5

Je to strašná blbost, ale čte se to dobře.