Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3996/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-qT0-3996.jpg 4 4462 620

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy...... celý text

Humor Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

Lipshine
06.11.2022 odpad!

Kniha odložena po pár stránkách. A během čtení těch pár stran jsem si celou dobu opakovala, co to má sakra znamenat. Totální slátanina, vtipné to nebylo ani za mák a to ani s přihlédnutím k tomu, že to má být vlastně parodie. Absurdní parodie, bez hlavy a paty, u které jsem se ale bohužel nezasmála ani jednou.

BrooksWasHere
17.09.2022 5 z 5

Nestarnúca klasika, ktorá ma nikdy neomrzí...
Stále si spomínam na vynikajúce vtipy, ktoré mi prídu zábavné a inteligentné aj dlhý čas po prečítaní tejto legendárnej sci-fi knihy.
100%

katerina3502
05.09.2022 5 z 5

Otázka života, vesmíru a vůbec... sci-fi obvykle nečtu, ale tato kniha mě opravdu bavila, stejně jako film. Originální námět, skvělý humor, prostě oddechové čtení.

Korsika
03.09.2022 3 z 5

Mám obavu, že knihu samu o sobě bych louskala velmi dlouho. Možná je to tím, že nejsem vyloženě fanoušek sci-fi, můžu ale říct, že kniha je šílenou jízdou od začátku do konce bez konce.

Hakate
03.09.2022 5 z 5

Vtipné, humorné, originální a legendární dílo, které nelze hodnotit méně než plným počtem.

Per-quiee
30.08.2022 4 z 5

Musím uznat, že jsem si knihu ráda přečetla. Je určitě dost originální a vtipná. Nemotivovala mě ovšem k přečtení dalších dílů.

Janizoun
12.08.2022 5 z 5

Četla jsem v mládí několikrát, četla jsem i nedávno znovu. Co dodat, tato kniha a i ostatní od autora jsou dokonalost sama. Ve své době to nejlepší v tomto žánru, pro mě jsou tyto knihy nejlepší dodnes.

M4P4
29.07.2022 2 z 5

Chápem to nadšenie väčšiny čitateľov, ktorí urobili z tejto knihy kultovú záležitosť. Neviem, či som vôbec niekde videl také obrovské množstvo nápadov vtesnaných do takého malého priestoru. Takmer v každom odseku nový nápad, replika, či humorné zobrazenie niečoho. A z tempa to nepovolí až do konca knihy. Čitateľ je tak bombardovaný výsledkami veľkej fantázie tvorcu. Je to práve Stopárov sprievodca Galaxiou, odkiaľ pochádzajú známe a často používané, už v podstate zľudovené repliky - odpoveď "42" na všetko a Marvin, depresívny robot.

Za týmto všetkým je ale jedno veľké ale... Možno som to očakávanie prepálil, možno som čakal s jej čítaním pridlho. Ten humor mi už nič nehovoril a obávam sa, že mi nikdy nič nehovoril. Viem, že väčšina ľudí tento štýl humoru bude vychvaľovať a úprimne sa na ňom zabávať. Neviem sa smiať na nápadoch, ako že myši v laboratóriu vlastne robia pokusy na nás, že sa niekto stane prezidentom galaxie, len aby mohol ukradnúť loď a pod.

Jednoducho mi to nesadlo, mám kúpenú celú sériu a obávam sa, že sa ďalšie diely u mňa dostanú na rad až hlboko v dôchodkovom veku, keďže ma čakajú ešte tisíce kníh...

lost.in.books
28.07.2022 3 z 5

Tuto knihu jsem četla v rámci povinné četby a moc jsem se na ní těšila, protože se sci-fi v povinné četbě často neobjevuje. Nebyla jsem ani zklamaná, ani nějak extra příjemně překvapená. Byl to takový průměr i přesto, že mnozí čtenáři toto dílo považují za kultovní. Mě kniha nenadchla do takové míry, abych ji někde doporučovala.
__
Co bych osobně ocenila byl originální námět, to bez pochyby, zatím jsem neviděla sci-fi knihu s podobným tématem. Moc mi nesedl styl psaní a nevyznala jsem se v postavách, které mi přišly všechny skoro stejné. Humor, který se v knize vyskytoval nebyl holt můj styl a děj se mně neskutečně vlekl a nemohla jsem se za celou knihu pořádně začíst. Některé pasáže se potkávaly s dnešním děním a byly opravdu dost výstižné a aktuální, ale kniha jako celek byla za mě velmi průměrná a do dalšího dílu se nepustím.

helusa2
25.07.2022 5 z 5

Opět čteno/posloucháno (dle aktuálních možností) a to zcela symbolicky - když už jsem se kvůli věku konečně dověděla odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec ;-)
No a tentokrát v jízdě pokračuji - mám v plánu pěkně to všechno sjet :-)
Jsem zvědavá na další pokračování!

ComicGuy899
21.07.2022 5 z 5

Stopárov sprievodca galaxiou je prvý diel legendárnej sci-fi ságy predčasne zosnulého autora a génia Douglasa Adamsa.

Jedná sa o absurdný príbeh obyčajného muža menom Arthur Dent, ktorému Vogonská flotila zničila rodnú Zem za účelom postavenia diaľničného obchvatu, ktorý so svojim najlepším kamošom, Fordom Prefectom (ako už názov napovedá), stopuje naprieč galaxiou.

Na ceste mu taktiež robia spoločnosť aj
pozemšťanka Trillian,
arogantný Zafod Bíblbrox
a večne psychicky zdeptaný robot Marvin s mozgom veľkým ako planéta.

Dej je poskladaný zo zväčša náhodných situácii, do ktorých autor vnáša svojský situačný humor, ktorý spôsobuje to, že nikdy nie ste pripravení na to, čo vám následne autor odprezentuje.
Jedná sa o takú zmesicu klasického sci-fi a ľahkej fantastiky.

Aby som to teda zhrnul, Stopárov sprievodca galaxiou je kultový titul, ktorý by nemal minúť žiaden fanúšik moderného science fiction.

"Je to veľmi pozoruhodná kniha, možno dokonca najpozoruhodnejšia, no rozhodne najúspešnejšia kniha, ktorú vydalo Mamutie nakladateľstvo v Malej medvedici... Nahradila Galaktickú encyklopédiu ako najväčší zdroj poznania a to z dvoch dobrých dôvodov: 1) Jednak je o niečo lacnejšia 2) a predovšetkým má na obálke veľký vľúdny nápis: Nepanikárte."

Veď kto by to nechcel?

Bakana
15.07.2022 5 z 5

Toto je prostě ikonická kniha, která si nezaslouží jiné než pětihvězdičkové hodnocení. Film je také skvělý, viděla jsem ho už mnohokrát, a oproti knize má trochu upravený děj.

terimila
11.07.2022 3 z 5

Přiznám se, že tahle legendární věc mi moc nesedla. Zkonzumovala jsem to jako audioknihu a pořád jsem čekala, kdy se stane nějaký další velký NĚCO, který tomu všemu dá smysl... a ono nic. Takže jediný velký NĚCO bylo politováníhodné zničení Země vogonskou stavební flotilou (což na mě z celého díla zapůsobilo asi nejvíc)... a dál už to bylo jen jakýsi vršení komickejch situací bez ladu a skladu, jako kdyby sám autor úplně moc nevěděl, co s tím chce udělat a kam to chce dovést. I humor mi místy přišel dost přepjatej a šroubovanej, taková ta snaha vymyslet něco superoriginálního za každou cenu. Je to spíš mozaika gagů než nějakej smysluplnej gradovanej děj... a ten já mám ráda a tady mi chybí.
Sakra, teď to zní jako totální propadák :) a přitom jsem dala tři hvězdy, což není špatný. Já jsem na super-legendární klasiky prostě tvrdá a hodně od nich čekám. Tohle očekávání nesplnilo, ale pořád musím nechat, že mi některé útržky vykouzlily úsměv a výšlap při tom docela hezky ubíhal... ale že bych toužila po tom si to zopakovat, to se asi nestane. A interpretaci vševysvětlujícího čísla 42 budu i nadále odvíjet od seriálu LOST a Stopařovu průvodci jen poděkuju za to, že ho možná scénáristům vnukli. :)

EliskaD
07.07.2022 2 z 5

K této knize mě dovedla knižní šifra od Martinusu. Říkala jsem si, jaké mám mezery ve vzdělávání, když jsem takové kultovní dílo ještě nečetla. Bohužel však musím konstatovat, že jsem o nic moc nepřišla. Mnoho uživatelů ve svých komentářích pěje ódy na humorné pasáže... S mým smyslem pro humor se to moc nepotkalo. Bohužel.

MikeshCZ
06.07.2022 5 z 5

"Zvlášť prezident je pouhou figurkou - není držitelem pražádné moci. Vybírá ho vláda, avšak kvality, jimiž se má vyznačovat, rozhodně nejsou vůdcovské schopnosti, jde tu spíš o schopnost pobuřovat. Proto je za prezidenta vybírán vždycky sporný typ - provokativní a zároveň fascinující. Jeho úkolem není moc vykonávat, nýbrž odvracet od ní pozornost."

Dnes možná více aktuální než kdysi.

Jablan
10.06.2022 4 z 5

Tak moc profláknutá klasika, že asi nemůže nikoho překvapit. Bylo to pěkné a originální. Nicméně, čekal jsem trochu víc. Stále to ale je výborná kniha a doporučuji při případné revizi povinné četby na ZŠ tuto zařadit.

Betulabii
27.05.2022 3 z 5

Já mám s knihou zásadní problém, protože mně nesedí styl psaní. Mně se to prostě blbě čte! Podívala jsem se teď na film, ten s Martinem Freemanem a zvyšuji o jednu hvězdičku. Ve filmu je skoro vše totožné s knihou, ale ač to říkám málokdy a nerada, tak film byl lepší. Takže za mě příběh, vtip, satira a vše kolem super, ale styl psaní není nic pro mě - stejný problém mám s Terry Pratchettem.

Sixao
17.05.2022

"Víš," svěřoval se Arthur, "v takovýchle chvílích, jako třeba když jsem uvězněný ve vogonské přechodové komoře s chlapem z Betelgeuze a čeká mě smrt zadušením v hlubinách kosmu, si vždycky přeju, abych byl poslouchal, co mi maminka říkala, když jsem byl malý."
"Proč? Co ti říkala?"
"Nevím, neposlouchal jsem ji."
"Aha." Ford si dál pobrukoval.

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Ze začátku se mi Adamsův styl zdál hrozně překotný, jako kdyby házel bez ladu a skladu na papír myšlenky, které ho zrovna napadly a ani moc nerozmýšlel, jestli se mu hodí do konceptu. Jenže po chvilce jsem tomu jeho bláznivému vesmíru přišel na chuť natolik, že zbytek knížky už jsem doslova zhltl a hlavně- se opravdu bavil. Samozřejmě vede depresivní robot Marvin, ale všechny postavičky jsou správné charaktery (čti jeden větší blázen než druhý). Zkrátka jak jsem nedávno v seriálovém světě propadl Doctor Who, tak v tom knižním si mě omotal kolem prstu Arthur a spol.

sgjoli
18.04.2022 3 z 5

Stopařova průvodce jsem si chtěla přečíst už hodně dávno - jednak mám ráda sci-fi... a taky že je to už taková klasika. A nějak jsem si neuměla udělat představu, co bych asi tak mohla od knihy dostat.
Nakonec se z této knihy vyklubal dost svérázný příběh postavený na absurdních situacích a britském suchém humoru. A to je podle mne něco, s čím by případně čtenář měl počítat, když se do knihy začne pouštět. Nejedná se totiž úplně klasický sci-fi román. Ta humorná složka tvořená z bizarních a absurdních situací a rozhovorů tu hraje dost podstatnou roli. Pro mne osobně to bylo něco, na co jsem si musela dost zvykat. Asi jsem na tom nebyla zrovna správně mentálně nastavená, abych to uměla ocenit, a bohužel jsem tomuto stylu, kterým je kniha napsaná, začala přicházet na chuť až v závěru. Což vím, že je problém hlavně u mne.
Proto v tuto chvíli dokážu hodnotit jen průměrně. Víc jak polovinu knihy jsem se ztrácela, dějem mi to přišlo zmatené a chaotické. Ani ten humor mi dlouho nedokázal přirůst k srdci. Holt jsem nebyla v tom správném rozpoložení a až ten konec jsem si vlastně začala užívat, což je dost škoda. Knihu si budu muset přečíst znovu a věřím, že ji napodruhé ohodnotím lépe a knihu si náležitě užiju a ocením ji.