Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3996/stoparuv-pruvodce-galaxii-stoparuv--kod-3996.jpg 4.42710

Stopařův průvodce Galaxií (1.)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979)

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Kuffenbach
dnes

Ten pocit, když zaujatě posloucháte vogonskou poezii, opodál zhasla vaše rodná planeta, a vy jste vysmátý, protože zabalený v ručníku s výšivkou XLII.

Kocurstvo
předevčírem

Kdybych to četl někdy na gymplu, tak jsem nadšen. V bezmála čtyřiceti letech, po miliontém shlédnutí Trpaslíka, přečtení x vtipných knížek můžu říct, že to není zas tak špatná kniha, ale už to není úplně pro mně. Je možné, že po přečtení celé pětidílné "trilogie" by mě Adams chytil více za srdce, ale pokud mám hodnotit jen tuhle knížku, tak musím říct, že děj je naprosto plytký, celkově autor víceméně plácá páté přes deváté, jako malé dítě a, stejně jako malé dítě, je občas vtipný. Tenhle styl humoru jde podst mnohem lépe... viz třeba ten Trpaslík...

Thromulus

Kniha mi byla doporučená jako skvělá, ale když jsem se k ní dostal, už od prvních stránek se mi nelíbila. Ke čtení jsem se musel přemáhat a těšil se až skončí.
Kniha je totální odpad, je to pouhá směska blbostí.

janik08

Kniha patří do mého ne příliš oblíbeného žánru, nicméně chtěla jsem vyzkoušet tu super truper knihu. Bohužel mě neoslovila. Do knihy jsem se musela nutit, nemá žádný pořádný děj, postavy jsou mi ukradené a pár úsměvných poznámek, mnoo...nic.
Není to asi můj šálek kávy. Jediné co si z této knihy odnáším je, že vím k čemu je dobré nosit neustále u sebe ručník a doufám že až potkám a poznám Blátotlačku tak této informaci využiji.

Mato14

Nemôžem si pomôcť, proste ma to veľmi baví. Tento druh humoru je pre mňa chytľavý a je skvelé, keď autor ten humor zamaskuje a človek musí trochu porozmýšľať kým mu to dá zmysel. Je to niečo nové, čo som ešte nemal možnosť vyskúšať. Dej je plný srandy a dobrodružstva, scény plné protikladov, nápadov a zvratov. Myslím, že nikto sa pri tejto sérii kníh nebude nudiť a každý si v nej nájde to svoje. Aj preto dávam 5*

inmax

Film si pamatuju jen velmi zběžně, i tak pro mě měl Arthur celou dobu tvář Bilba Pytlíka a i to roztržité chování mi k němu dokonale pasuje.
Co se týká děje, není vlastně kniha až tak zajímavá ale jak se ty věci dějí, to je fakt něco, některé pasáže sem si musel přečíst vícekrát a pokaždý jsem se u toho řezal smíchy... viz důsledky nenadálého zapnutí nepravděpodobného pohonu nebo třeba poslední myšlenky vorvaně řítícího se k zemi.
Odstavec si zaslouží i krása vydání s ilustracemi Dana Černého. Argo opět potvrdilo, že umí.

lucalex

Varování: Nečtěte více dílů za sebou. Hrozí bolest hlavy!

Dokonalé a ulítlé, co víc k tomu říct :)

ber-tram

Tomu chlapovi už žádný drogy...
Když je v rauši, chvástavě inzeruje: „Stopařův průvodce Galaxií. Elektronická kniha. Řekně ti cokoliv, co potřebuješ vědět o čemkoliv. K tomu právě slouží.“ (str. 40).
Když má absťák, kajícně recenzuje: „Stopařův průvodce Galaxií je kniha velmi nevyrovnané kvality. Obsahuje řadu hluchých míst, jež ovšem autorům kdysi připadala jako skvělé nápady.“ (str. 98).
Většina čtenářů je asi furt sjetých a vystřízlivět nehodlají, když uctívají příkladně trapný a nesmyslný blábol. 12/18

lucie.8

Skvělé čtení - smála jsem se na celé kolo. K Vogonům a čtyřicetdvojce se rozhodně ještě vrátím :)

Alíša236

Děj a popisy mě zas moc nebavily, za to ty dialogy..... pobavila jsem se velice a jsem ráda, že jsem knížku mohla číst.

theMarty

Nudit se prostě nebudete.

Nomia

Má láska vesmírná nesmírná! Adams byl prostě extratřída a u Stopařova průvodce Galaxií se snad ani nejde nebavit.

Ondrášeček

Mnozí z nás si nejspíše někdy položili otázku: Co když je vše, co chápeme o tomto světě, úplně špatně a všichni jsme součástí daleko monstróznějšího plánu? Přesně na tuto otázku odpovídá tato kniha a to způsobem, který je zaveden do nejbizarnějšího absurda.

Toto dílo je asi tak excentrickým jako je excentrický Zafod, mezigalaktický prezident a zároveň spontánní hipík, jehož motivaci nechápe nikdo, včetně jeho samotného. S logikou si tato vědecká fikce neláme příliš hlavu a nebere se natolik vážně, zato je plná vzdálených světů, ztřeštěných nápadů, humorných narážek na společnost nebo zábavných postav (viz. melancholický maniodepresivní robot).

Dle mého názoru si v knize (snad i pentalogii) všichni najdou svoje a doporučuji ji každému, komu nevadí, když se literatura někdy odchyluje od logiky.

marta0912

Mám jí doma jako audioknihu namluvenou Vojtou Dykem. Nejdřív mi trvalo zvyknout si na styl, jakým to Dyk předčítal, pak to bylo ale docela fajn. Taková zábavná oddechovka.

RyonMathrin

Ó fretná chrochtobůznosti... děkuji ti, žes seslala pana Adamse na naši ubohou planetu, aby mohl napsat toto strhující dílo.

Kdysi dávno jsem viděla film a ten se mi nijak zvlášť nelíbil - jen robot Marvin byl i přes svou trvalou depresi roztomilý ;-). Až po mnoha letech jsem si poslechla audioknihu v podání Vojty Dyka. A ta mě dostala! Tím, jak interpret mění hlasy, kniha získala nejen na poutavosti, ale dostala i úplně jiný rozměr. Pokud jde o obsah, nechci nic prozrazovat. Jenom prozradím, že jsem se výborně bavila od začátku až do konce. P.S. A hlavně: nezapomeňte na ručník! :-)

septime

První půlka dobrý, druhá už slabsi

ComposeAdela

Líbilo se mi to, líbil se mi styl, jakým je to napsané, ale bohužel mi to osobně moc nesedlo.

Madelisi

Výzva přečíst knihu z žánru, který běžně nečteme, pro mě byla impulsem si konečně přesunout tuto knihu do přečtených položek.
Stručně - je to dokonalé. Obšírněji - k Adamsovi se asi nějakým galaktickým záchvěvem dostaly informace o existenci tabletů a různých hlasových asistentek.

gingilla

Toto je dielo z kategorie tych, ktore bud budete milovat, alebo nenavidiet.
Ja som v tej prvej skupine a povazujem tu knizku za fantasticku.

Sněžková

„Život, co vy víte o životě...“
Výborná kniha. Čtetla jsem ji už několikrát, ale letos znovu, protože jsem ji dostala k Vánocům od kamaráda z práce. Jako by tušil, že můj Stopař skončil asi před patnácti lety v kufru spolužačky, která si ho odvezla do Ameriky a už tam zůstala i s knihou.
Artur je úžasný. Přesně ten typ mě, když se ráno vzbudím. Jenže on tak funguje celý den. A má rád čaj. Zafod - typický sebestředný blondýn (blondýni prominou), akorát že má dvě hlavy. Trillian, krásná a inteligentní, vražedná kombinace. Ford? Kamarád do nepohody, který přesně ví, kde má svůj ručník, prostě frúd. No a Marvin, prototyp robota s lidskou osobností... škoda, že zrovna depresivní.
Občas se ráno koukám z okna od umývadla, jestli náhodou neuvidím bagr. Něco z té knihy ve mně prostě zůstalo už od prvního přečteníí před těmi patnácti lety. Garfield hlásí, že nesnáší pondělky. Já jsem přesvědčená, že pondělí jsou strašná, ale na čtvrtky by si měl člověk obzvlášť dávat pozor. A vždycky mít po ruce svůj osobní ručník...

HonzaBohm

Kniha plná netradičního humoru, začátky, ale i další části knihy jsem opravdu umíral smíchy :-)
Tato kniha je plná sci-fi což nadšence toho žánru hodně potěší (typicky vesmír, jiné planety a mimozemšťani) :-) :-)
Určitě stojí za přečtení, než jsem si knihu přečetl, tak jsem četl podobné komentáře a někdo psal toto "co ten autor musel hulit když to psal" :-) :-) :-) :-) a opravdu to někdy sedí

evask

Já bych řekla: ukrutná blbost. Promiňte.

mia.com

Tuhle knížku a hlavně film totálně miluju. Všechny hlavní hrdiny, včetně těch, co jim tak trochu chybí mozek, ale hlavně celý ten svět. Vesmírné oblůdky, názvy jako křečopažout...prostě pecka!

Book.World
31.12.2017

Je to skvělá kniha. Takovýto typ knihy jsem jestě nečetla. Rozhodně všem doporučuji ,ale zároveň upozorňuji na složitější slova.

bee88maja
26.12.2017

Sci-fi? Humor!!! :) Monty Python, Red Dwarf... Brnká na tu správnou notu. A vynikající ilustrace k tomu...oddechovka jak má být!!! :)

Tyet
26.12.2017

Ke knize jsem se dostala až téměř v padesáti letech, to je důsledek toho, když vám nějakou knihu stále dokola lidé doporučují až už máte pocit, že v ní nemůžete objevit něco nového, něco výhradně svého. No, nakonec jsem se odhodlala, abych byla v obraze. Sehnala jsem všech pět dílů v jednom svazku, takže jsem plynule a bez prodlevy přecházela z jednoho do druhého. Musím se přiznat, že mi celou první půlku dost značně nevyhovoval humor, byl na mě příliš urputný a třeskutý, ale pak jsem si zvykla, i když se nikdy nestalo, že bych se zasmála. Vrcholem bylo lehké pobavení. Příběh má několik moc pěkných míst, například setkání s Vládcem vesmíru v chatrči z vlnitého plechu, to jsem v duchu plesala. Líbila se mi Arthurova životní etapa jako sendvičáře a taky děda Melhuba. Spousta zápletek byla jen absurditou až bizarností bez následného rozuzlení, ale občas se vyskytla místa, kde jsem si mohla říct Aha! Popravdě příliš nechápu Stopařův Kult, i když jak píšu, dobrá místa rozhodně má. Pro mě osobně je na knize nejdůležitější lehkost a nadhled v duchu hesla Nepropadejte panice. Několikrát jsem si při čtení vzpomněla na "kontrolované bláznovství" dona Juana.

slawa.cap
18.12.2017

Poslouchal jsem jako audioknihu... a neskutečně se bavil. Viděl jsem film, poslouchal popis od manželky, setkal jsem se se spoustou popkultůrních odkazů, ale nic z toho se ani náznakem nevyrovnalo knize. Po poslechu se nedivím kultu, který kolem Stopařova průvodce vznikl

Scathy
15.12.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

lagina
14.12.2017

Měla jsem obrovská očekávání a asi mi to úplně nesedlo do nálady/chuti. Sice jsem ji dočetla a něco mě k ní táhlo, ale pořád jsem si opakovala, proč je tak oblíbená?
Moje první sci-fi.