Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3996/stoparuv-pruvodce-galaxii-stoparuv--kod-3996.jpg 4.42602

Stopařův průvodce Galaxií (1.)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979)

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

septime

První půlka dobrý, druhá už slabsi

Fangtasia

Po právu kultovní humoristické sci-fi dílo!

ComposeAdela

Líbilo se mi to, líbil se mi styl, jakým je to napsané, ale bohužel mi to osobně moc nesedlo.

Madelisi

Výzva přečíst knihu z žánru, který běžně nečteme, pro mě byla impulsem si konečně přesunout tuto knihu do přečtených položek.
Stručně - je to dokonalé. Obšírněji - k Adamsovi se asi nějakým galaktickým záchvěvem dostaly informace o existenci tabletů a různých hlasových asistentek.

gingilla

Toto je dielo z kategorie tych, ktore bud budete milovat, alebo nenavidiet.
Ja som v tej prvej skupine a povazujem tu knizku za fantasticku.

Sněžková

„Život, co vy víte o životě...“
Výborná kniha. Čtetla jsem ji už několikrát, ale letos znovu, protože jsem ji dostala k Vánocům od kamaráda z práce. Jako by tušil, že můj Stopař skončil asi před patnácti lety v kufru spolužačky, která si ho odvezla do Ameriky a už tam zůstala i s knihou.
Artur je úžasný. Přesně ten typ mě, když se ráno vzbudím. Jenže on tak funguje celý den. A má rád čaj. Zafod - typický sebestředný blondýn (blondýni prominou), akorát že má dvě hlavy. Trillian, krásná a inteligentní, vražedná kombinace. Ford? Kamarád do nepohody, který přesně ví, kde má svůj ručník, prostě frúd. No a Marvin, prototyp robota s lidskou osobností... škoda, že zrovna depresivní.
Občas se ráno koukám z okna od umývadla, jestli náhodou neuvidím bagr. Něco z té knihy ve mně prostě zůstalo už od prvního přečteníí před těmi patnácti lety. Garfield hlásí, že nesnáší pondělky. Já jsem přesvědčená, že pondělí jsou strašná, ale na čtvrtky by si měl člověk obzvlášť dávat pozor. A vždycky mít po ruce svůj osobní ručník...

HonzaBohm

Kniha plná netradičního humoru, začátky, ale i další části knihy jsem opravdu umíral smíchy :-)
Tato kniha je plná sci-fi což nadšence toho žánru hodně potěší (typicky vesmír, jiné planety a mimozemšťani) :-) :-)
Určitě stojí za přečtení, než jsem si knihu přečetl, tak jsem četl podobné komentáře a někdo psal toto "co ten autor musel hulit když to psal" :-) :-) :-) :-) a opravdu to někdy sedí

evask

Já bych řekla: ukrutná blbost. Promiňte.

mia.com

Tuhle knížku a hlavně film totálně miluju. Všechny hlavní hrdiny, včetně těch, co jim tak trochu chybí mozek, ale hlavně celý ten svět. Vesmírné oblůdky, názvy jako křečopažout...prostě pecka!

Book.World
31.12.2017

Je to skvělá kniha. Takovýto typ knihy jsem jestě nečetla. Rozhodně všem doporučuji ,ale zároveň upozorňuji na složitější slova.

bee88maja
26.12.2017

Sci-fi? Humor!!! :) Monty Python, Red Dwarf... Brnká na tu správnou notu. A vynikající ilustrace k tomu...oddechovka jak má být!!! :)

Tyet
26.12.2017

Ke knize jsem se dostala až téměř v padesáti letech, to je důsledek toho, když vám nějakou knihu stále dokola lidé doporučují až už máte pocit, že v ní nemůžete objevit něco nového, něco výhradně svého. No, nakonec jsem se odhodlala, abych byla v obraze. Sehnala jsem všech pět dílů v jednom svazku, takže jsem plynule a bez prodlevy přecházela z jednoho do druhého. Musím se přiznat, že mi celou první půlku dost značně nevyhovoval humor, byl na mě příliš urputný a třeskutý, ale pak jsem si zvykla, i když se nikdy nestalo, že bych se zasmála. Vrcholem bylo lehké pobavení. Příběh má několik moc pěkných míst, například setkání s Vládcem vesmíru v chatrči z vlnitého plechu, to jsem v duchu plesala. Líbila se mi Arthurova životní etapa jako sendvičáře a taky děda Melhuba. Spousta zápletek byla jen absurditou až bizarností bez následného rozuzlení, ale občas se vyskytla místa, kde jsem si mohla říct Aha! Popravdě příliš nechápu Stopařův Kult, i když jak píšu, dobrá místa rozhodně má. Pro mě osobně je na knize nejdůležitější lehkost a nadhled v duchu hesla Nepropadejte panice. Několikrát jsem si při čtení vzpomněla na "kontrolované bláznovství" dona Juana.

slawa.cap
18.12.2017

Poslouchal jsem jako audioknihu... a neskutečně se bavil. Viděl jsem film, poslouchal popis od manželky, setkal jsem se se spoustou popkultůrních odkazů, ale nic z toho se ani náznakem nevyrovnalo knize. Po poslechu se nedivím kultu, který kolem Stopařova průvodce vznikl

Scathy
15.12.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

lagina
14.12.2017

Měla jsem obrovská očekávání a asi mi to úplně nesedlo do nálady/chuti. Sice jsem ji dočetla a něco mě k ní táhlo, ale pořád jsem si opakovala, proč je tak oblíbená?
Moje první sci-fi.

Sorrow
05.12.2017

Těžko hodnotit příběh jako takový, on to v podstatě příběh, tak jak ho běžně známe, totiž není :) Zato postavy a hlavně jejich hlášky jsou prostě fantastické! Vojta Dyk jim opravdu vdechl svou osobitou narací život. Uznávám teda, že se "Zemanem" trochu přestřelil, ale jeho Ford Prefect je prostě nejlepší! Už jen začátek: "Čtu já... Dyk..." Jo, uznávám, je to ulítlý, ale k týhle ulítlý, sarkastický a vtipný knížce, která ale vlastně není vůbec blbá, se to děsně hodí! :)

NalinnMane
26.11.2017

Opravdu vynikající kniha. Musím říct, že jsem nic podobného nikdy nečetla, ale teď rozhodně budu. Skvěle sarkasticky napsaný příběh s perfektním popisováním. U knih se málo kdy zsměju a tady se mi to stalo hned několikrát. A ještě musím dodat, že ilustrace Dana Černého jsou opravdu dokonalé!

ufak
23.11.2017

Jako dítě jsem se moc nechytal, jen matně si pamatuju fantasmagorie. Ted po dlooouhých letech jsem si přečet celou sérii. Super, vtipné, zábavné. Těší mě, že se snažili film opravdu podle knížky a neprznili to - můj hold Trillian a Marvinovi.
Velice zajímavé nápady i souvislosti. Celá série vypadá jako hluboce promyšlená, ale takhle prý Adams nepracoval, prostě psal. Pozadí, které neprozradí, měl asi intuitivně v hlavě. Dodnes si vzpomenu na větu: Padající květináč si pomyslel "Sakra, už zase!". Kdyby lidé věděli, co a proč si to myslí, asi by chápali Vesmír mnohem lépe. A Odpověď na Základní Otázku Života a vůbec, 42.

haWranka
23.11.2017

Tohle je pro mě těžké hodnotit. Kniha vlastně nemá žádnou výraznou dějovou linku, ale je plná skvělých nápadů a originálního humoru. Bohužel jsem ale měla tu smůlu slyšet audioverzi od Vojtěcha Dyka. To bylo fyzycké utrpení. Měnit hlasy je fajn, ale dávat postavám, které mají daný určitý charakter, hlasy Gotta, Zemana, parodovaných homosexuálů, koktajícíh ožralů atd., to je snad trochu moc. Opravdu jsem měla co dělat, abych to doposlouchala... Příště si to přečtu sama...

Kackatlacka
21.11.2017

Nádherná, zábavná a poutavá kniha, kterou jsem si pro velký úspěch dala i v podobě filmu a audioknihy.

Etvel
16.11.2017

Překvapivě čtivý blábol.

LyttaNeyd
20.10.2017

Začala jsem číst tuhle knížku s jakýmsi podivným pocitem – z recenzí jsem si vytvořila očekávání, ale očekávala jsem, že kniha bude lepší, než očekávám. Nicméně musím říct, že mé očekávání se nenaplnilo a byla pouze taková, jakou jsem očekávala. Dobře, teď už to slovo vůbec nedává smysl.

Bylo to takové milé čtení, dokonce jsem se párkrát rozesmála nahlas („Nejvyšší prvočíslo se v koutku tiše sloučilo a skrylo se navždy.“). Nicméně žádné hlubší myšlenky jsem tam nenašla, možná se skryly s oním prvočíslem. Taky bych řekla, že čím je čtenář zběhlejší ve vědě a různých pojmech, tím víc ho to pobaví, protože narážek na právě takovéhle věci je tam hodně, to zas ano. Je ale klidně možné, že mi ten hlubší význam prostě uniká.

Určitě si přečtu druhý díl, protože by mě iritovalo, že nevím, jak to končí, ale nejspíš si k tomu vezmu i něco víc na přemýšlení.

papaja
18.10.2017

Já to vidím, jako literaturu faktu, která je prezentována formou sci-fi komedie.

RHorse
16.10.2017

Výborná knížka, zábavná od začátku do konce, tenhle humor mi vyloženě sedí. Už se těším na další díly. Připomnělo mi to Pratchetta, asi si zase budu muset nějakou knížku od něj přečíst.

bekule
13.10.2017

Říkala jsem si tehdy před čtyřmi roky , co mají všichni s tím ručníkem? Tak jsem sáhla po prvním dílu Stopaře a pak jen spěchala do knihovny abych odchytila další a další díly. Určitě se bude líbit všem fanouškům TV seriálu Červený trpaslík.

Booky84
10.10.2017

Úžasná a vtipná kniha.

teraxxx
10.10.2017

Skvělá, skvělá, skvělá knížka! Nepamatuju se, že bych se někdy předtím musela při čtení smát nahlas skoro na každý stránce, ale no prostě jinak to nešlo. Byl to pro mě první kousek tohohle žánru a i když nejsem fanda létajících talířů, ty všemožný špeky a ryzí britskej humor a nejhorší báseň ve vesmíru.. no úplně geniální to bylo. Miluju, obdivuju, všem doporučuju!

Janadvorackova
05.10.2017

To, že má kniha pokračování, mi přijde vtipnější, než děj prvního dílu. Víc jsem jich opravdu nezvládla a nebudu to ani zkoušet. I když humor ráda mám, i britské seriály (ne všechny), tohle mi přišlo katastrofálnější, než katastrofické filmy. Mimochodem Stopařův průvodce ve filmovém zpracování se mi líbil o něco víc, než knižní podoba, což je teda co říct. Asi to bude tím, že film jsem dokoukala, knihu jsem dočíst nedokázala.
Humor prostě není vtipný. Postavy nesympatické a po nějaké době z mysli prchající. Děj to mělo ke zničení Země - pak to sklouzlo do černé díry.

mekkejla
02.10.2017

Opravdu dobře jsem se pobavila. Hlavní "vinu" na tom ale asi má Vojta Dyk,který knihu namluvil naprosto geniálně. Takže za mě doporučuji především jako audio knihu.

EternalCritic
24.09.2017

Vedlejší příznaky Stopařova průvodce po galaxii:

Chodíte všude s ručníkem a zejména na 25. května se vás lidé ptají jestli se nejdete koupat.
Do html kódů cpete místo Lorem ipsum Vogonskou poezii.
Zkoušíte si stopnout cokoliv co vás odveze z téhle planety.
Aspoň jednou jste si zkusili lehnout před bagr.
Máte stejně pesimistický náhled na svět jako Marvin.
Kamkoliv se snažíte nacpat číslo 42.
...
Zafodovo příjmení je pro mě furt nevyslovitelné.