Stopařův průvodce Galaxií

od:

Stopařův průvodce Galaxií

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3996/stoparuv-pruvodce-galaxii-stoparuv--kod-3996.jpg 4.42800
Série:

Stopařův průvodce Galaxií (1.)

Originální název:

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (314)

Přidat komentář
Etule
16. srpna

Tenhle styl humor prostě miluju. :)

Marekh
14. srpna

Kniha se mi celkově líbila, vyskytoval se v ní humor, je to oddechová kniha. Pravdou je, že některé situace mi nepřišly zábavné, nicméně kniha se četla dobře, námět knihy je fajn. Zábavné byly citace z knihy Stopařův průvodce Galaxií, rozesmál mne například také robot, který měl výhrady vůči dveřím, kterými procházel a celkově byl naštvaný na celý svět. :)

Časem si přečtu další díly z této série.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ford si nejprve vytvořil jistou teorii, která toto zvláštní chování vysvětlovala: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, nejspíš by jim zatuhla. Po několika měsících pozorování a přemýšlení nahradil tuto teorii jinou: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, uvedli by tím do chodu mozek. Po čase zavrhl i tuto teorii jako cynickou a zavádějící a rozhodl se, že má lidi vlastně docela rád. Nikdy ho ale nepřestala trápit ta strašlivá spousta věcí, o kterých nemají ani tušení.

Vesmír je velký. Fakticky velký. To byste nevěřili, jak je hrozivě obrovitánsky nepředstavitelně veliký. Myslíte si třeba, že drogerie ve vaší ulici je daleko, ale proti Vesmíru je to úplný houby. Tak poslouchejte...

V dějinách všech významnějších galaktických civilizací rozeznáváme tři jasně rozlišitelné fáze, totiž Přežívání, Zkoumání a Vytříbenost, známé rovněž jako fáze JAK, PROČ a KDE. Pro první fázi je například charakteristická otázka "JAK si obstaráme jídlo", pro druhou "PROČ jíme?", kdežto pro třetí "KDE poobědváme?"

meluzena
04. srpna

Pro milovníky sci-fi parodií určitě kultovní záležitost a povinná četba. Pro ostatní asi více či méně potrhlá blbůstka, nicméně dostatečně inteligentní a proložená vlídným humorem. Suma sumárum, tenoučká knížka, "převážně neškodná" :-), která s mírnou nadsázkou patří k všeobecnému vzdělání.

pauele
24. července

Všetky ostatné v sérii už niesú stopár. Aj keď ani ten stopár už nieje to čo býval. Sprvu mal 5* neskôr už len 4*. Našťastie, že to nepokračovalo... ktovie kam by sme sa dostali.

Makropulos
24. července

Díky letošním oslavám Ručníkového dne jsem si připomněla tuhle geniální knihu a pořídila si její audio-verzi v podání Vojty Dyka. Skvěle jsem se bavila a to zpracování se mi opravdu líbilo.

Kryspin
18. července

Knihu jsem si přečetla na doporučení od kamarádky. Nelituju, skvěle jsem se bavila. Až budu potřebovat oddech a zlepšit náladu, tak sáhnu po dalším díle.

RSR
17. července

Mít tak autorovu fantazii :-).

pepa4081
10. července

Sci - fi není můj oblíbený žánr, ale o téhle knížce jsem hodně slyšel. Zdá se, že pro někoho je až kultovní.
Hodnotím: je to úžasná snůška ptákovin, u které jsem se docela bavil - obzvlášť u paralel s naším světem. Doporučuji k přečtení a jsem rád, že jsem se k ní dostal, ale znovu ji už asi číst nebudu.
Jsem velmi rád, že konečně vím, z čeho vzniklo lidstvo, a to jediné autorovi opravdu věřím:-).
Uspokojivé.

archandelka
04. července

“Jedna z věcí, které Fordu Prefectovi připadaly na lidech nejnepochopitelnější, byl zvyk neustále pronášet a opakovat naprosto očividná fakta, jako například to je ale krásně, ty jsi ale dlouhán nebo jejej, vypadá to, že jsi spadl do desetimetrové studny, nestalo se ti nic? Ford si nejprve vytvořil jistou teorii, která toto zvláštní chování vysvětlovala: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, nejspíš by jim zatuhla. Po několika měsících pozorování a přemýšlení nahradil tuto teorii jinou: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, uvedli by tím do chodu mozek. Po čase zavrhl i tuto teorii jako cynickou a zavádějící a rozhodl se, že má lidi vlastně docela rád.”
Geniální chuťovka, díky Čtenářská výzvo.

maze
03. července

Vyjímečná kniha, vtipná - v některých okamžicích třeskutě. A se spoustou originálních nápadů a aha momentů. Vlastně chápu některé negativné reakce zde. Knihu jsem četl poprvé asi v 90-tých letech, na základě doporučení jiných, přišla mi tenkrát docela fajn. Ale teď s odstupem času a na druhé přečtení mi příjde jednoduše skvělá - prostě i skvělé knihy potřebují ten správný čas a náladu...

JointlieKat94
22. června

Jak jsem se k tomuhle dílu dostala? Těžká otázka.. i když lehčí, než otázka života, vesmíru a tak vůbec.. :) hraju geocaching, je to pár let, co jsem viděla keš na téma této knihy. Pak další. A teď do třetice. Rozhodla jsem se knihu si stáhnout do mobilu. A přelouskala jsem jí za dvě šichty v práci. :) a moc se mi líbila! Nejvíc se mi líbil asi depresivní robůtek. :D a tak nějak všichni a všechno. Nepřipadalo mi to teda nějak extra vtipný, bylo tam teda pár míst u kterých jsem se nasmála.. ale. :) a taky už vím, proč a nač ten RUČNÍK! :) Celou knižní sérii už jsem si objednala u milovaného přítele k narozeninám, tak uvidím, jak se s tím popere. :)

lassse
18. června

čtyřicetdva :)

penthyn4419
15. června

Knížka je jedna velká parodie. Parodie asi tak na všechno.
"Húlúvú je superinteligentní odstín modré barvy"
"Pohon založený na principu nekonečné nepravděpodobnosti....byl objeven šťastnou náhodou..."
"Když na souřadnice, jaké údajně měla mít Vújagigova planeta přiletěla jednoho dne výprava, objevila jen malý asteroid obývaný samotářským dědkem, který neustále prohlašoval, že nic není pravda, což se nakonec ukázalo jako lživé tvrzení."

georgearrow
10. června

Kniha, u které jsem řval smíchy a dostával jsem křeče do bránice. A vždy, když se balím na cesty, nezapomenu ... hádejte co? :-) Btw, film stojí za nic.

Bernie201
03. června

Tuhle knihu skvěle vystihuje hláška Zafoda Bíblbroxe: "Vzrůšo, dobrodružství a další divočárny!" Mimochodem ilustrace v novém (2015) vydání jsou geniální!

Litocha
26. května

Bravurní bych knihu nenazvala. Možná je to tím, že z podstaty nemám ráda parodie. Najde se tam několik vtipných momentů a nečekaných nápadů, které chvílemi přinutí i k zamyšlení, ale nejsem s to ocenit rozevlátost a absurdnost celku nebo nesympatické postavy - místo aby mě knížka vtáhla, celou dobu jsem si říkala, na čem to proboha autor ujížděl.

banánovépyré
25. května

Protože život, vesmír... a tak vůbec :-) Čtení, ke kterému je radost se vracet a které nás bude provázet na cestách bytím - tak si nezapomeňte přibalit ručník!

Daniel.Koday
25. května

Dnes je ručníkový den!

Rád bych tedy napsal komentář ke Stopaři, ale nemá to cenu. Je to jedna z knih, podle které hodnotíte komentujícího, nikoliv naopak. Lze jedině napsat: Užijte si to! Mnoho takových knih nenajdete, ale i přesto - nepropadejte panice, opětovné přečtení knihy Vás vždy naladí nazpět do pocitů, kterým propadnete po prvním přečtení.

https://youtu.be/G0xqqrQeZ80

Kuffenbach
22. května

Ten pocit, když zaujatě posloucháte vogonskou poezii, opodál zhasla vaše rodná planeta, a vy jste vysmátý, protože zabalený v ručníku s výšivkou XLII.

Kocurstvo
20. května

Kdybych to četl někdy na gymplu, tak jsem nadšen. V bezmála čtyřiceti letech, po miliontém shlédnutí Trpaslíka, přečtení x vtipných knížek můžu říct, že to není zas tak špatná kniha, ale už to není úplně pro mně. Je možné, že po přečtení celé pětidílné "trilogie" by mě Adams chytil více za srdce, ale pokud mám hodnotit jen tuhle knížku, tak musím říct, že děj je naprosto plytký, celkově autor víceméně plácá páté přes deváté, jako malé dítě a, stejně jako malé dítě, je občas vtipný. Tenhle styl humoru jde podst mnohem lépe... viz třeba ten Trpaslík...

Thromulus
19. května

Kniha mi byla doporučená jako skvělá, ale když jsem se k ní dostal, už od prvních stránek se mi nelíbila. Ke čtení jsem se musel přemáhat a těšil se až skončí.
Kniha je totální odpad, je to pouhá směska blbostí.

janik08
17. května

Kniha patří do mého ne příliš oblíbeného žánru, nicméně chtěla jsem vyzkoušet tu super truper knihu. Bohužel mě neoslovila. Do knihy jsem se musela nutit, nemá žádný pořádný děj, postavy jsou mi ukradené a pár úsměvných poznámek, mnoo...nic.
Není to asi můj šálek kávy. Jediné co si z této knihy odnáším je, že vím k čemu je dobré nosit neustále u sebe ručník a doufám že až potkám a poznám Blátotlačku tak této informaci využiji.

Mato14
02. května

Nemôžem si pomôcť, proste ma to veľmi baví. Tento druh humoru je pre mňa chytľavý a je skvelé, keď autor ten humor zamaskuje a človek musí trochu porozmýšľať kým mu to dá zmysel. Je to niečo nové, čo som ešte nemal možnosť vyskúšať. Dej je plný srandy a dobrodružstva, scény plné protikladov, nápadov a zvratov. Myslím, že nikto sa pri tejto sérii kníh nebude nudiť a každý si v nej nájde to svoje. Aj preto dávam 5*

inmax
19. dubna

Film si pamatuju jen velmi zběžně, i tak pro mě měl Arthur celou dobu tvář Bilba Pytlíka a i to roztržité chování mi k němu dokonale pasuje.
Co se týká děje, není vlastně kniha až tak zajímavá ale jak se ty věci dějí, to je fakt něco, některé pasáže sem si musel přečíst vícekrát a pokaždý jsem se u toho řezal smíchy... viz důsledky nenadálého zapnutí nepravděpodobného pohonu nebo třeba poslední myšlenky vorvaně řítícího se k zemi.
Odstavec si zaslouží i krása vydání s ilustracemi Dana Černého. Argo opět potvrdilo, že umí.

lucalex
31. března

Varování: Nečtěte více dílů za sebou. Hrozí bolest hlavy!

Dokonalé a ulítlé, co víc k tomu říct :)

ber-tram
28. března

Tomu chlapovi už žádný drogy...
Když je v rauši, chvástavě inzeruje: „Stopařův průvodce Galaxií. Elektronická kniha. Řekně ti cokoliv, co potřebuješ vědět o čemkoliv. K tomu právě slouží.“ (str. 40).
Když má absťák, kajícně recenzuje: „Stopařův průvodce Galaxií je kniha velmi nevyrovnané kvality. Obsahuje řadu hluchých míst, jež ovšem autorům kdysi připadala jako skvělé nápady.“ (str. 98).
Většina čtenářů je asi furt sjetých a vystřízlivět nehodlají, když uctívají příkladně trapný a nesmyslný blábol. 12/18

lucie.8
25. března

Skvělé čtení - smála jsem se na celé kolo. K Vogonům a čtyřicetdvojce se rozhodně ještě vrátím :)

Alíša236
24. března

Děj a popisy mě zas moc nebavily, za to ty dialogy..... pobavila jsem se velice a jsem ráda, že jsem knížku mohla číst.

theMarty
16. března

Nudit se prostě nebudete.

Nomia
14. března

Má láska vesmírná nesmírná! Adams byl prostě extratřída a u Stopařova průvodce Galaxií se snad ani nejde nebavit.