Sbohem, a díky za ryby

Sbohem, a díky za ryby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3999/stoparuv-pruvodce-galaxii-sbohem-a-dik-za-ryby-3999.jpg 4 1123 79

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

So Long, And Thanks for All the Fish , 1984

Jury
26.04.2019 1 z 5

To bylo o hovnu... Doufam ze 5 dil bude aspon jako 1 a 2 dil protoze 3 a 4 dil hrozna srackovina... Skoda

KillHurt
24.03.2019 3 z 5

Co to bylo? Příběhové tempo kleslo ze stovky na nulu a pomalu se plouží až do poslední kapitoly. Čtvrtý díl je... jak to nazvat... meditativní, filosofický, zaměřený na postavy? Sám nevím. Rozhodně se jedná o úplně jiného Stopařova průvodce než v předcházejících dílech. Není to úplně špatné. Člověk zkrátka musí mít na tento díl správnou náladu a to já jsem zřejmě neměl. Jak už tu bylo několikrát napsáno: V tomhle díle se vůbec nic nestane. Jsem zvědav, co předvede díl pátý. Po tomto jsem připraven na cokoliv.

Meaki
27.01.2019 4 z 5

Když to srovnám s prvním dílem, bylo to příběhově poněkud slabší. Ale protože miluju Douglasův styl psaní a jeho fantasii, musím i tak dát 4 hvězdy.

rutto45
27.12.2018 4 z 5

Zlepšenie oproti predchádzajúcej časti, no stále to nedosiahlo takú úroveň, ako jednotka.

Koza3
29.10.2018 4 z 5

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Tenhle díl vybočuje, ale to snad všechny :-) Arthur se dostane zpět na planetu Zemi a najde si životní lásku, naučí se létat a spolu to snad dotáhnou vysoko :-)

Ivan F
19.10.2018 5 z 5

Pre mňa jednoznačne najlepší diel z celej päťdielnej trilógie. Pamätám si, že ma kedysi, keď som bol o dvadsať rokov mladší tento diel neoslovil, ale zrazu, ako roky pribudli, ma najkratšia časť Stopárovho sprievodcu galaxiou baví najviac. Asi preto, že nie je tak premrštená a plná krkolomných motaníc. Od kráľa dažďa, cez príbeh Fenchurch, až po Arturove zamilovanie sa. Jednoducho paráda. Príbeh má logiku, nie je rozhádzaný hore-dole a číta sa úplne ľahko. Až mám pocit, že aj návod na lietanie by mohol fungovať. :-)

DennisMoore
22.08.2018 5 z 5

Když jsem Sbohem, a díky za ryby četl před nějakými patnácti lety, byl jsem o dost méně nadšený než z ostatních dílů Stopařova průvodce. Dnes je to úplně jinak. Možná jsem potřeboval zmoudřet, možná jsem potřeboval přijít o zbytek rozumu, každopádně mě kniha (která už konečně vyšla i s perfektními ilustracemi Dana Černého) nadchla. Nejvíce se mi líbilo, že už to není "jen" parodie na žánr science-fiction, ona je to tentokrát stejnou měrou parodie na literaturu jako takovou.

Claudius
11.11.2017 4 z 5

Asi nejlepší díl od legendárního prvního. Mělo to hlavu a patu, souvislý děj, člověk většinu času věděl, co se vlastně děje a vůbec tam nebyl silně neoblíbený Zaford. Jenom trochu škoda, že se víceméně celý děj odehrával na zemi a nepoznali jsme nějaké nové ujeté světy; ale to je hádám daň za onu zmíněnou konzistenci děje. Jsem zvědavý, jestli další díl bude v tomto lineárním trendu pokračovat, nebo se opět rozletíme do všech koutů galaxie.

Mayaku
20.09.2017 4 z 5

A víte co? Mně se tento díl překvapivě dost líbil. Podle komentářů jsem očekávala velký kvalitativní propad, ale mně osobně tenhle díl hodně sednul. Vyhovovala mi změna v podobě relativně jasně dané dějové linky i do určité míry civilnější příběh. Chápu, že tohle jsou aspekty, které pro mnohé mohou představovat důvod, pro nějž považují tento díl za nejslabší, ale já asi zrovna byla nějak naladěná na té správné vlně :)

Krukron
21.06.2017 5 z 5

Asi nejlepší díl :)

Turmee
07.04.2017 5 z 5

Bavilo, nadchlo, vtáhlo do děje. Základní knížka do výbavy každého Stopaře. Postavy jako vždy k zulíbání, slovní hrátky a obraty perfektní, Marvin depresivní. Navíc tento díl má v sobě i trochu erotiky ;)

Yarwen
10.04.2016 3 z 5

Tento kousek je jako bárka, pohupující se na vlně pohody. Do plachet jí fouká větřík inteligentního a citlivého humoru - ne toho prvoplánovitého, kdy jakoby měl umělý smích upozornit na to, že se máte zasmát - spíše se bavíte uvnitř své hlavy, zatímco je vám na rtech vidět mírný úsměv... V hlavní roli Arthur Dent se svou láskou Fenchurch, pátrající po tom, proč zmizeli z "nové" Země delfíni. Příběh jako vždy jednoduchý a napětí zde fakt nehledejte - tahle kniha sbírá body někde jinde. Příjemné počtení. A jedna pozitivní Marvinova věta na závěr.

Percabethka
20.02.2016 3 z 5

Předchozí díly byly úžasný, ale tenhle se mi moc nelíbil, navíc mi nepřišel jako sci-fi, ale jako nějaká romantická blbost.
*SPOILER*
Doufám, že nějak oživí Marvina, měla jsem ho ze všech nejradši...

Dinosaur
16.11.2015 4 z 5

(7/10) Kniha sice není špatná, ale bohužel mi přišla slabší než předchozí díly.

Evus
26.09.2015 4 z 5

Tentokrát na Zemi se odehrávající díl, trochu slabší, než ty předchozí, ale četl se rychle.

Kapucinka
22.09.2015

Pro mě nejnudnější díl Stopařova průvodce.Prvních pár stránek bylo fajn ,ale po pár dalších stránkách jsem se musela do čtení nutit a nakonec jsem to vzdala a knihu odložila na někdy příště.

Jano.
20.07.2015 5 z 5

Je to niečo trochu iné, ako diely predtým, ale nevidím dôvod sťažovať sa. Aspoň ja sa teda nebudem. :D Zmena je to, čo nás posúva dopredu. V podstate love story braná s nadhľadom a s kopou Stopárovských šialeností v pozadí. Mne sa to páčilo. OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA VZNIKNUTÉ ŤAŽKOSTI.

jirincz
07.03.2015 2 z 5

Ou, to bolelo... Bez debat zatím nejslabší kousek, dokonce jsem zvažoval sáhnout i po odpadu, ale posledních asi dvacet stran, kdy přišel na scénu Ford (pro mě je to prostě hlavní postava:), se to zvedlo a začlo mě to bavit. Ale je to opravdu málo. Vesmírné sci-fi, které se pomalu celé odehrává na Zemi a ještě je to o tom, jak se Arthur zamiluje do holky, to bych fakt nečekal na základě dřívějších dílů. Humor aby člověk hledal lupou... Doufám, že pátý díl mi spraví chuť.

Torgal
05.03.2015 4 z 5

Na prvý krát masívne sklamanie, skoro celá kniha sa odohráva na Zemi kde Arthur balí jednu kočku. Originálnych nápadov ubudlo (ale boh dažďa zas patrí k najlepším veciam v trilógii) a dôjde aj na recykláciu (lietanie), ale všeobecne platí, že uleteného humoru podstatne ubudlo a kniha je podstatne vážnejšia ako jej predchodcovia. S opakovanými čítaniami som tejto knihe ale prišiel na chuť (či si na ňu zvykol), ale zvyšné časti sa ale nechytá. 7/10

wiix
08.11.2014 3 z 5

Štvrtý diel tejto päťdielnej trilógie ma baví zatiaľ najmenej. Jediná časť (pri minulých knihách to bola skoro každá druhá strana) ktorá ma naplné hrdlo rozosmiala je Arthurov príbeh o keksíkoch Rich tea a cudzincovi, nádhera! :D