Převážně neškodná

Převážně neškodná https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4000/stoparuv-pruvodce-galaxii-prevazne-neskodna-4000.jpg 4 1001 79

Pátá a závěrečná část slavné trilogie, v níž Arthur Dent hledá tichou, nenápadnou planetu, kde by mohl v klidu strávit zbytek života. Jeho přání se splní – dostane se na poklidnou, mírumilovnou planetu, kde život plyne bez větších vzruchů a problémů. Její sympatičtí obyvatelé žijí na technické úrovni odpovídající zhruba pozemskému osmnáctému století, a tak se Arthur horlivě snaží přijít na to, které výdobytky své rodné civilizace by mohl novým spoluobčanům zprostředkovat. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Idylický poklid však naruší mimořádná událost: ztroskotání kosmické lodi.... celý text

Literatura světová , Humor , Sci-fi

Vydáno: , Argo

Mostly Harmless , 1992

BrooksWasHere
01.12.2021 3 z 5

Ku koncu už som sa trochu strácal. Zo všetkých častí bola táto asi najkomplikovanejšia...
Chýbali mi tu vtipné scény ako v predchádzajúcich častiach.
Ale ako zakončenie série celkom dobré :)

puczmeloun
14.10.2021 3 z 5

Proč ne. Jako zakončení drsné, ale dobré.
Po hodně civilním pokračování [book:Sbohem, a díky za ryby|6492593] se dostáváme pryč ze Země, má to znovu nějaký ucelený příběh, dojde na sjednocení příběhových linek (v hutné pointě) a i když je to "trochu" temnější, jednotlivé části příběhu za to stojí – mj. věštci, Sendvičář, Král*...
Na první dva díly trilogie to ale ani tak bohužel nestačí. I když se totiž autor ohání Naprostým a všeobecným mišmašem, je zvláštní, jak rychle se zahodila předchozí kniha (jako by do série ani moc nepatřila, nebo s knihami byly původně jiné plány) a ne/existence Země i (postav z) různých paralelních vesmírů je snad jen zdánlivě (?) náhodná a náhodně používaná.

*Moc se mi líbí, že podobný i podobně dávkovaný vtip je použit i v mé oblíbené knize [book:Dobrá znamení|6255093].

MatoPalkes
27.01.2021 3 z 5

Nie, prvý diel bol super, ale potom už to bolo slabšie.

opic 12
28.12.2020 3 z 5

Oznamuje se láskám vašim 'já se vrátím'.
Oznamuje se,že četba této veškeré celé série až k tomuto pátému a zřejmě i poslednímu (šestka byla v plánu) nebude mít vliv na vaši funkci.At už pilota kosmické lodi,rostlináře a nebo čtenáře...no tak to už vůbec ne.Veskrze optimistické a vesměs pozitivní ba přímo příjemné požitky vás budou provázet.Pokud tedy nebudete podobně jako jeden 'E.T.volat domů' pak už je na záchranu pozdě.Takže si nestěžujte,že jsem vás nevaroval.
At už se nacházíte v krékoliv části známého i neznámého vesmíru 'at vás síla provází'.
To už je tak v této eskapádě,která se opravdu nebere vážně.Někdo s někým.někam za někým.něco někam.Cestuje a utíká ulétá prostě někam.Není důležité ani kam.Variace na něco.někam.všude a pryč.
Neválet se smíchy.V křečích a do kolen se býti.V záchvatu běžeti na náměstí a zpět.Nebyl to zásah a trefa doprostřed terče'nebyl čas řešit kdo je kdo,rozkaz zněl jasně...jo dvě dávky'.
Uštulování a na tváři přiblblý slastný úsměv jako v podání prvního dílu'nepropadejte panice'ten mě odboural a pak nějak díl od dílu opouštělo stopařovo nadšení.
Takových zase moc není.Takže do toho půjdete a číst budete.Vydržíte,uvidíte klidně si dejte odstup.
Možná se 'Matýsek posral' a vy se budete smát od ucha k uchu.Jestli vás bude lechtat bránice aspon trošku...není lechtání jako lechtání.Však o tom ví své ženuška pana Marcelluse.Lechtat svatyni a masírovat jí nohy není jedno a to samý.To není hra na stejným hřišti.Ty mě budeš vyprávět něco o masírování nohou.Já jsem na to expert...
A jestli vám bude taky tak připadat,že podobně Douglas Adams skáče od jednoho k druhému a bude se vám to líbit jste na správné adrese.
Nebojte...máte přeci Stopařova průvodce Galaxií jistě sebou někde po ruce.
Můžu ti jen ukázat dveře,projít jimi už musíš sám.

HerrPilot
03.09.2020

Tak po dvou letech nepravidelného čtení jsem dnes ukončil své první čtení nejslavnější trilogie v pěti dílech. A nebylo to věru pěkné loučení.

Do posledního dílu jsem šel s tím, že je sice poslední, že už žádný další díl k přečtení nebude, ale zároveň jsem se na něj těšil, povzbuzen zdejšími komentáři, že se nejvíce blíží legendární jedničce. Dle mého se to k jedničce má asi jako hodinový strojek bez promazání: nějaký humor zde sice najdeme, ale je to těžkopádné, jakoby psané z donucení, bez onoho metaforického „promazání“; první díl měl prakticky ta samá ozubená kolečka, ale jelikož byl napsán v jakési radosti z tvorby (aspoň to tak vypadá), má to promazání, a tím pádem to neskřípe, a je radost to sledovat v chodu.
O zdejším konci, seříznutém jako Roberspierre, už raději pomlčím.

Je pravda, že z tohoto dílu velice vyzařuje Adamsova láska k počítačům, jakož i jeho někdy trochu šokující zkušenosti z psaní (a natáčení) dokumentu „Ještě je můžeme vidět“, který se věnuje ohroženým druhům, přesto té melancholie tam bylo jaksi přespříliš. K tomuhle dílu už se zkrátka neměl nechat donutit, byť právě díky tomu vidíme vývoj samotného Adamse.

Z úcty k autorovi raději nehvězdičkuji, jelikož jediná pro mne výborná pasáž byla pouze ta s Králem. Jinak to bylo ne(z)řízeně chaotické s nejasnými/zmatenými motivacemi (a to i dle Adamsových standardů).

P.S. Jako obvykle doporučuji knihu Nepropadejte panice od Neila Gaimana a spol., která vysvětluje pozadí vzniku jednotlivých dílů Stopaře.

radkanin
19.08.2020 5 z 5

Skvělá. Douglas Adams je prostě boží.

TajemnýSmrad
21.05.2020 2 z 5

Jednu hvězdičku uděluji za to, že to byl poslední díl a druhou za to, že jsem to vážně dočetl... Hold jsem si tuto sérii vymrčel jako Vánoční dárek, tak jsem si to byl pak nucen vyjíst až do konce...

Dnes jsem si říkal, že třeba jsem jen nebyl správně naladěn a něco mi uniklo... Pustil jsem si proto audioknihu a... Nedoposlouchal jsem.

Takže ne, pokud máte nenáročnou literaturu ze života, ve Stopařově průvodci se zkrátka nemůžete najít.

MíšaS.
27.04.2020 1 z 5

Nemohu si pomoci, ale vůbec nechápu o co tady šlo. Bohužel jsem se toho nedopátrala v celé pentalogii. Myslela jsem, že to bude "sranda scifi", ale tohle nemělo hlavu ani patu. Myslela jsem, že dojdeme k nějakému konkrétnímu vyústění a zakončení, ale - jak to vlastně skončilo?? Nebudu se rozepisovat, prostě se mi to nelíbilo. Naštěstí už jsou otevřené knihovny, tak hurá pro něco lepšího :)

Terva
07.04.2020 4 z 5

Patnáct let výzkumu
a sbírání materiálů
na jedné jediné planetě
a oni to seškrtají do dvou slov:
PŘEVÁŽNĚ NEŠKODNÁ.

Poslední pátý příběh Stopařova průvodce do kterého jsem se pustil. Už jsem neočekával nic nového a tak jsem počítal spíš s klasickým dojezdem, bez nějakých zástav srdce nebo akčních scén. Prostě myslel jsem, že to bude pohoda. No, nedá se to tak nazvat. Spisovatel sice opět zapadnul do některých zbytečně dlouhých pasáží, vy se nudíte a čekáte kdy to už konečně z něho vyleze ven. Jste zpocený z dlouhé cesty, ručník promočený a on si furt kecá nějaký nesmysli. Jenže nevím, jak to dělá, ale vždy, skoro vždy, tedy skoro vždy je kapitola krásně vypointovaná a vám to dojde až při přetáčení na tu další. Než otočíte list, dojde vám to, nevěříte tomu a tak se vrátíte. Přečtete si znovu poslední odstavec, pochopíte konečně to, co už jste pochopili, ale nevěřili a...zase ručník. Brečíte do ručníku smíchy a říkáte si, to je ale blázinec.

Citát: Ano, určitě je to ta správná planeta. Správná planeta, nesprávný vesmír.

Zase je tu pár postav, které za to stojí. Tím nemyslím Arthura nebo Forda, tím myslím další vedlejší postavy, které dokážou zaujmout svým chováním, přesvědčením nebo mlčením. Jedna taková osoba mi přirostla k srdci. Vlastně ona to není osoba, spíš postava, nebo vlastně ne postava, ale spíš koule, ne, ne koule, prostě je to robot. A ne, není to Marvin. Tento robůtek se jmenuje Emily Saundersová. Fajn, tak ne Emily, říkejme mu pes Emily Saundersový. To je dlouhý. Její pes se jmenuje Kolina (není to ten rozhodčí) Kolina je kulatý robůtek, který vyzařuje a hlásá lásku, pohodu a štěstí. Jeho eskapády s Fordem v budově redakce a nakladatelství Stopařova průvodce Galaxií jsou nezapomenutelné a nikdy na ně nezapomenu.

Malá ochutnávka:
Cokoliv se stane, se stane. Cokoliv, co přitom, jak se děje,
způsobí, že se stane něco dalšího, způsobí, že se stane něco dalšího.
Cokoliv, co přitom, jak se děje, způsobí, že se samo stane znovu,
se stane znovu.
Nemusí však k tomu nutně docházet chronologicky.

Další šíleností je situace kolem Arthura a Trillian. Postava, a teď už je to opravdu postava z masa a krve se jmenuje Čira. Neptejte se, kde se vzala, prostě jednoho dne přiletěla raketou, neptejte se, kdy se vzala, bylo to před ukončením existence planety o které Stopařův průvodce Galaxií říká – PŘEVÁŽNĚ NEŠKODNÁ...no prostě Čira je síla. Její situace s kosmickou lodí, jejím ptákem a Arthurovo hodinkama – to je prostě bomba. Nechci spoilerovat a tak, kdo chce vědět, co se stalo, že jsem se málem pochcal smíchy, přečtěte si Převážně neškodná.

Citát: Tak strašný den nezažila od té doby, co Země vyletěla do povětří.

Doprovodné ilustrace má opět na svědomí Dan Černý. Už jsem si na jeho poČešťovací obsahy zvykl a tak nějak je respektuji. Ovšem, čím mě pan kreslíř překvapil a zaujal je obrázek na straně 39. Představuje NVM. Tak jo, vysvětlím zkratku: Naprostý a Všeobecný Míšmaš. Chvilku jsem na ten obrázek kukal a točila se mi z něho hlava. Grafické znázornění v reálu je prý složitější a tohle musela být fuška nakreslit. Jako nejvíc se mi tam líbila čajová konvička a sněhulák. Je tam toho hafo a určitě si každý v Mišmaši vybere to své.

Citát: ZÁKAZ VSTUPU. PLATÍ I PRO OPRÁVNĚNÉ OSOBY. ČEKÁTE ZBYTEČNĚ. BĚŽTE PRYČ.

HonzaBohm
03.12.2019 2 z 5

Poslední díl v sérii měl sestupný děj, který byl "vyvrcholený" na konci. Stejně jako v příběhu Hra o trůny, by si i série od Adamse zasloužila zajímavější a pestřejší konec.

Spousty nevysvětlených okolností v příběhu...Neříkám, že by vše mělo být vysvětlené, jen mít takové ty otázky a co se mohlo stát s tím a tím. Možná i přidat něco ve smyslu wowefektu a nebo i happyendu. Britský humor mám rád, ale v pátém dílu mi tam něco chybělo. Celkem bych očekával dopropojení všech kousků skládačky a následném vyvrcholení ukončit tuto super sérii.

Každopádně jsem velice rád, že jsem se dostal k této vesmírné sci-fi sérii, která je originální na každé stránce.

Tms636
21.11.2019 5 z 5

genius

KillHurt
29.10.2019 3 z 5

To jsme nečekal. Mám rád britský humor. Mám rád sci-fi. A tohle mi nesedlo. První dva díly jsou skvělé, i když si nepamatuju o čem je díl druhý (a to jsem ho za život četl třikrát). Třetí díl ujde. Čtvrtý jsem asi nepochopil nebo jsem do něj ještě nedorostl. A pátý má několik dobrých nápadů... a tím to končí. Možná proto mi trvalo se prokopat ke konci více než deset let. Nechám to u ledu a za dvacet let si to celé přečtu znovu. Hezky rychle za sebou a uvidím.

Magrata15
28.10.2019 4 z 5

Jsem ráda,že jsem nakonec vydržela a přečetla všech pět dílů (ovšem podruhé už ne). Alespoň jsem se dozvěděla,jak to nakonec dopadlo (teda skoro).
Nebylo tady tolik zbytečného povídání mimo hlavní příběh,jako v předešlých knihách a samotný děj byl zajímavý.
Takže kniha ... převážně neškodná.

Jury
31.07.2019 odpad!

Klobouk dolu, ze nekdo dokaze dat tolik nezazivnych sracek do kupy... Lituju toho, ze sem do toho sel... 1 a 2 dil byly fajn ale 3,4 a 5 dil se fakt hodi jen jako podpal do krbu...

sarekaslukova
27.06.2019 4 z 5

Trochu slabší díl, nedovedu si představit, že tím je celá série ukončena. Jsem zvědavá jak na tohle naváže poslední díl série, zda to vylepší nebo nechá na rovině bez konce.

Kate18
18.06.2019 5 z 5

Jako vždy skvělý a zábavný průvodce. Hned na začátku dochází k takovým nečekným absurdnostem, až se není čemu divit! Navíc nádherné ilustrace Dana Černého ????

malazluta
13.06.2019 3 z 5

Převážně neškodná ... ten název na tuto knihu opravdu sedí.

SydBarrett
10.06.2019 1 z 5

Ani se to neobtěžujte číst, je to totiž převážně nanic. Snad ještě horší, jak čtvrtý díl. Arthura jsem začal nesnášet už ve trojce (jo, jsem kacíř), takže tohle počteníčko bylo... diskutabilní.

Däniken
17.04.2019 2 z 5

Prevazne nepotrebna, je podle meho gusta ten spravny nazev knihy.

DennisMoore
13.04.2019 5 z 5

Pamatoval jsem si dokonalé kapitoly se sezením na sloupech a se Sendvičářem a také doslova krásné setkání s Králem. Nepamatoval jsem si ten ukrutně promakaný konec, tu smrtící pointu a definitivně definitivní tečku za Stopařovým průvodcem. Douglas Adams byl stejnou měrou šílenec i génius a zajímalo by mě, z jaké planety sem tehdy přiletěl a jestli se mu na ni podařilo vrátit. Mimochodem Dan Černý zase zaválel a bez jeho kreslených cvokařin si už tyhle skvělé knihy nepředstavím.