Stopa ze snu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soubor dvanácti kratších, stylově vytříbených Hesseho textů vyšel poprvé v roce 1945 pod názvem Traumfährte (Stopa ze snu). Sám autor ho sice opatřil podtitulem Nové povídky a pohádky, jednalo se však o texty do té doby nevydané nebo jen časopisecky zveřejněné, vzniklé převážně v letech 1910–1932. Sbírka zahrnuje pohádky, symbolistní povídky, parodie, příběhy napsané paralelně k autorovým známějším, větším dílům (O stepním vlkovi) a dvě autobiografické skici (Dětství kouzelníka a Stručně pojatý životopis)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351245/big_stopa-ze-snu-tor-351245.jpg 4.222
Žánr:
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Argo
Originální název:

Traumfährte, 1945


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Stopa ze snu

Boboking
12.11.2019

Mnohé z příběhů jsem už četl v jiných souborech, ale kdo by si dokázal odpustit znovu nepřečíst např. Kouzelníkovo dětství? Sbírka je na hony vzdálená klasickému "příběhu", tak jako většina autorových děl. Vše je prostoupeno jistý "východním" myšlením, které Hesse tolik obdivoval. A nelze pominout i jeho antimilitarismus, kterým své rodáky tolik pobouřil.

Chesterton
16.07.2019

Kdysi jsem se nedokázala začíst do Malých radostí, po letech se mi totéž stalo s touto knihou, asi naše životní nastavení a filosofie budou zásadně odlišné.....
Pevně věřím, že podruhé už se nenarodím, jeden život stačí ☀️styl autora mi přijde příliš krkolomný.


DádazPrahy
29.01.2018

Knížka stojí za přečtění, i když se musím přiznat, že jiné krátké práce H. Hesse (jako např. "O létání" nebo "Napříč Itálií" ) mne zaujaly více. Některé texty v souboru jsou dost náročné, i hůře pochopitelné (např. Švábská parodie", kde se dá předpokládat, že český čtenář nebude znát místní reálie, které jsou klíčem k pochopení tohoto textu). Nejvíce mne oslovila autobiografická povídka "Dětství kouzelníka" a zajímavou úvahu jsem objevila v úvodní črtě "Stopa ze snu", která dala celé knížce v češtině název. Dovolte mi zde ocitovat:" Všichni lidé se snaží, ať je to jakkoli moudré nebo hloupé, nějakým způsobem překročit sama sebe a hranici možného,podníceni tajnými představami, oslněni vzory, lákáni ideály..... Není nikoho, kdo by spolu netančil tento tanec."

Shindo
25.01.2018

Urobila dojem. Z niektorých poviedok bolo cítiť nostalgiu, mnohé boli nadčasové _ riadne kritické voči vtedajšej spoločnosti, no do bodky platiace aj na tú dnešnú. Autobiografické poviedky potešili, "Dětství kouzelníka" až zahrialo pri srdci.

Na druhej strane, poviedka "Je to tragické" ma miestami vyslovene iritovala, podobne "zasneného" človeka ako bol Johannes žiaľ osobne poznám a nedalo mi neporovnávať.

Príjemné potešenie po nie tak dobrom Klingsorovi.