Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152569/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4 7172 1571

Stoletý stařík série

Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Filomena1961
05.04.2022 4 z 5

Kniha plná humoru a nečekaných zápletek. Velice dobře jsem se pobavila, oddechová literatura. Věk je jenom číslo.

HynekKyblík
19.03.2022 5 z 5

Tato kniha asi nebude šálek kávy každého čtenáře. Mě osobně se strašně líbila a vždy jsem s napětím čekal do jaké další absurdní situace se hlavní hrdina a jeho přátelé dostanou.

haannyys
15.03.2022 3 z 5

Asi jsem měla větší očekávání, takže poprvé jsem knihu odložila. Nicméně jsem se k ní vrátila a pak se mi četla dobře. Styl je pro mě podobný jako Stopařův průvodce galaxií. Líbila se mi zápletka,ke konci by mohly být kratší "politické" pasáže. Ale je to dobrá oddechovka.

Zuknihomol
11.03.2022 5 z 5

Doporučuji všem, kteří se chtějí od srdce zasmát a chtějí číst apolitickou knihu postavy Alana Karlssona, který je filuta a má z pekla štěstí, a přestože je zcela apolitický a ateistický potká se za svůj život s bandou významných politiků i nábožensky smýšlejících osob. Co se odehrálo ve světě za sto let, v tom měl Alan Karlsson bezpochyby prsty, od sestrojení atomové bomby přes zachránění ženy Mao Ce-tunga. Stoletý stařík je kniha plná zvratů a jedné nepravděpodobné události za druhou a v tom spočívá její síla. Nesmrtelný Alan baví své čtenáře nejen svými historkami ale také svým zapleteným útěkem z domova důchodců ve sto letech.

MaxQ
22.02.2022 5 z 5

Výborná knížka, byť s trochu protahovaným koncem, kde se vlastně nic moc nedělo. Také flashbacky do minulosti začaly pomalu připomínat něco mezi Byl jsem při tom, Forrestem Gumpem a Járou Cimrmanem. Rozhodně v ní ovšem nechybí humor a za přečtení stojí.

attila1
15.02.2022 3 z 5

Asi jsem čekala od této knížky něco více. Nebyla napínavá,neurazila,ale ani nenadchla. Trochu mi to připomnělo Forest Gumpa. Takový průměr.

SvetlanaHonzova
05.02.2022 1 z 5

Kniha mě velice zklamala. Těšila jsem se na ni. Humor trapný, který zaujme možná náctileté čtenáře. Místy až dost vulgární.

Leona333
01.02.2022 3 z 5

,,Co? Kdyby? Co kdyby?"

Všední, běžné otázky, kterých si při jejich vyslovení, nebo zahájení konverzace ani pořádně nevšímáme, neuvědomujeme... Jonas Jonasson, si jich zřejmě všiml a na jejich bázi, stvořil - napsal Alana Karlssona. Takže, co kdyby se ,,opravdu" v minulém století narodil tento človíček, který by byl, čistě hypoteticky v GULAGU? A co třeba u ATOMOVÉ BOMBY? Kdyby byl DVOJITÝM AGENTEM? Byl i v pozadí pádu BERLÍNSKÉ ZDI...?
Při všech těchto absurdních dobrodružstvích Alana Karlssona jsem se musela smát. Pak mne napadlo, co kdyby se v minulém století nenarodil Zdeněk Svěrák, díky kterému a nejenom jemu..., vděčíme za takového Titána, kterým není nikdo menší, než Jára Cimrman...? ; )
Závěrem asi tolik. Knížka není špatná. Každopádně mi v ní tak trochu schází ten Svěrákův větší nadhled..., čistota slova - jazyka, kultivovanost a dvojsmyslnost při vyjadřování.
Takže 3 hvězdičky. ; )

Janadvorackova
01.02.2022 4 z 5

Když se potřebujete rozesmát a z běžných důvodů to nejde :).

Jarka_rybář
01.02.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších audioknih, které jsem slyšela. Hlavní hrdina knihy má pozoruhodný talent vyskytnout se na podivných místech, třebaže nemá velký zájem o to si všímat.
Parádní kniha. Dramatický život.

MOu598
29.01.2022 4 z 5

Dřív jsem četla Analfabetku a nemohla jsem přestat, i když to byla blbost. Tato knižka mne už tolik nezaujala, protože to bylo podobné (připomíná též knížky Paasilinna a Forest Gampa). Všeho moc škodí.

Lie
27.01.2022 2 z 5

Já se musím naprosto ztotožnit s komentářem pod sebou. Čekala jsem něco veselého a milého, trochu jako mého milovaného Forresta, ale bohužel. Vlastně nemám co dodat, Evar88 všechno napsala. Já už přidám jen, že mi hodně vadilo množství sprostých a nechutných “vtipů”

Evar88
17.01.2022 2 z 5

Překvapilo mě, že kniha, která je světovým bestsellerem a má spoustu nadšených čtenářů, mě osobně vůbec neoslovila. Alan Karlsson je často přirovnáván k českému Járovi Cimrmanovi nebo Forrestovi Gumpovi. Ztotožnit se mohu pouze s ,,polovičním Cimrmanem"... Při čtení staříka s retrospektivním vyprávěním se mi totiž neustále vtírala recenze Jana Nerudy na kus Němý Bobeš - ,,Jeho děj vyprávět bych nesvedl. Autor vracel jej hned do minulosti a hned zase zpátky, takže jsem brzy nevěděl, kde vlastně jsem." V tomto případě byl retrospektivní pohled vyloženě rušivý a často jsem se musela rozpomínat, jak předminulá kapitola skončila. Život Alana Karlssona by byl určitě zajímavý, ale nechápu, proč do něj autor míchal tolik nudné politiky. V dějinách 20. století se orientuji celkem obstojně, ale tohle byl spíš výlet mezi politické osobnosti. Kniha mi nepřišla ani humorná, ani kdovíjak nápaditá. Kouzlo Forresta Gumpa tkvělo v jeho naivitě, vidění dobra a v tom, být ve správný čas na správném místě; kouzlo Alana Karlssona jsem bohužel neobjevila.

Lawiane
15.01.2022 1 z 5

Na knížku jsem dostala doporučení od více lidí, ale asi v půlce jsem čtení vzdala. Humor mi neseděl a přišel mi poněkud prvoplánový, jako kdyby se jednalo o slohový úkol, který musel na tolik a tolik stránek obsahovat přesně tolik a tolik vtipů. Na začátku to ještě šlo a bavila jsem se, pak už mi to přišlo jen jako jedna blbost za druhou. Na můj vkus nedostatečně chytré, ale ani ne dostatečně absurdní, aby to člověka dostalo takovou tou genialitou tkvící v právě v oné blbosti.

martin9666
13.01.2022 5 z 5

Zábavná a poutavá kniha. Dá se přečíst jedním dechem. Prolínání dvou časových linek (život Alana a jeho přítomnost) působí velice přirozeně, bez nějakých rychlých skoků a zbytečných částí. Ačkoliv některé historické pasáže byli trochu zbytečně dlouhé nebo příliš podrobné (ačkoliv v té podrobnosti byla kopa ironického humoru), dohromady tvoří výborný celek. Styl psaní Jonassona mi velmi sedí a s chutí se pouštím do Analfabetky.

Dagmar9
10.01.2022

super, bavila jsem se moc

Karoley
04.01.2022 5 z 5

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel.. Životní příběh Alana Karlssona, který se nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl zapleten do velkých historických událostí 20. století.
Jedna z nejvtipnějších knih, co znám!

"Všechno je tak, jak je, a bude tak, jak bude."
(Alan Karlsson)

Magrata15
30.12.2021 5 z 5

Úžasně vtipná kniha, u které jsem se báječně bavila.
Jedna část vypráví o tom, co prožije stařík Alan Karlsson v roce 2005 poté, co uteče z domova důchodců, kde se mu chystá oslava stých narozenin.
Další rovina příběhu se odehrává od roku 1905, kdy se Alan narodil, do roku 2005, kdy se mu v domově důchodců chystala oslava narozenin. A prožil toho skutečně hodně. Procestoval spoustu zemí a setkal se se spustou lidí, představitelů států atd. Všude zanechal nezapomenutelný dojem a několikrát i ovlivnil dějiny. (takový švédský Forrest Gump).

anonymní.Ilja
28.12.2021 5 z 5

Když jsem četl tuto knihu poprvé, pochopil jsem, proč je tak oblíbená, přestože jsem některé epizody nedokázal plně pochopit a ocenit. Když jsem letos tuto knihu četl s přítelkyní jako společné čtení před spaním, má úcta k ní ještě vzrostla.

Někteří ji pro nedostatek lepších možností přirovnávají k filmu Forest Gump, ale myslím si, že to není čestné přirovnání. Přestože je Forest kvalitní, Stařík je i ve svých 100 letech nedostižitelný.

Jsem hrdým vlastníkem jednoho výtisku.

Martinique
27.12.2021 5 z 5

Dlouho jsem se u žádné knihy tak nenasmála.