Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152569/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4 7165 1570

Stoletý stařík série

Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: ekniha , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Alex732
11.12.2014 5 z 5

Velmi jsem se bavil. Po těch všech detektivkách jsem chtěl něco bez superhrdiny a ejhle, on je tu taky, ale má 100 let. Děj za 5 hvězdiček a překlad rovněž, Moc dobře se mi to četlo.

martinstefko
10.12.2014 5 z 5

Asi za to může i trochu skutečnost, že jsem knihu fakticky nečetl, ale poslouchal ji v podání skvělého Martina Stránského, ale on ten příběh nenapsal, a ten je prostě skvělý. Miluju tyhle forrestogumpovské příběhy, hlavně pokud jsou vtipné a hravé. Navíc tomu nechybí ani přijatelná drsnost. V některých případech jsem se opravdu řezal. Paráda. Hned si musím dát Analfabetku.

Murysek
10.12.2014 5 z 5

Parádadní příběh, dost jsem se u toho nasmál, musel jsem cestou autobusem vypadat jako blázen. :)
Doufám, že film nedopadl jako spolupráce strýčka Stalina s Alanem Karlssonem. :)

Všem co se rádi zasmějí vřele doporučuji.

PS: Dávejte si pozor na faráře a na ty co nepijou kořalku a vůbec nejhorší jsou faráři co nepijou kořalku. ;)

tomvall
06.12.2014 5 z 5

Začátek měl pomalejší rozjezd, ale s každou další stránkou kniha nabírala grády. Vyloženě jsem si užíval Alanovy eskapády při historických událostech a hořel zvědavostí co se bude dít po jeho stých narozeninách.
Na mezníky dvacátého století už asi nikdy nebudu nahlížet jako dřív. :)
A obávám se, že po této knize, ani na jméno Einstein. :D
Navíc mne příjemnými pocity naplnila dějová linie stále se rozrůstající skupiny přátel kolem staříka.
Když se k nim přidal i poslední člen, úplně jsem zjihl. ;)
Jedna z knih, u které jsem si intenzivně přál, ať ještě nekončí.
Velice příjemné čtení, které doporučuji všem.

Ruouss
05.12.2014 5 z 5

Smysl pro humor v této knížce? Prostě k nezaplacení :D Od nepolitického rázu až k alkoholu... prostě pecka :)

sekec
04.12.2014

do vany dobrý...

rencovav
01.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih roku. Zároveň ten nejlepší průvodce po dějinách dvacátého století. :D Myslím, že odpůrci dějepisu by to měli mít povinné. :D

feex8
30.11.2014 4 z 5

Prijemna oddychovka, plna lahkeho humoru a la forrest gump. Storocny starcek berie veci ako pridu, velmi nad nimi nerozmysla a vdaka tejto jeho vlastnosti nejde iba o zabavnu knihu naplnenu mnozstvom hostorickych osobnosti, ale aj o dielko, ktore ma v sebe ukrytych aj zopar peknych hlbisich myslienok.
Dokonala kniha na dovolenku. Akcna, zabavna, nenarocna a lahko citatelna.

Moje hodnotenie: 75%

gallovl
27.11.2014

Jsem na rozpacích, něco bylo vtipné, něco se táhlo, ale jo, ještě se k tomu vrátím.
Konstatování, že absitenti ohrožují světový mír, mě dost pobavilo.

fiona007
27.11.2014 4 z 5

Tak jsem si pěkně zopákla dějiny a dozvěděla jsem se něco navíc. Byla to sranda, opravdu jsem se v několika momentech válela smíchy (třeba: A kolik lidí už jsi konvertoval?, No záleží na úhlu pohledu). Trochu mi to ovšem připomnělo Forresta Gumpa. Ale doporučuju a už se těším na Analfabetku.

čekanka13
24.11.2014 3 z 5

Prvních 50 -100 stránek mne bavilo, pak už jsem tušila, co mohu čekat a na konci jsem, přiznám, některé stránky přeskakovala.

Patapuf
23.11.2014 4 z 5

Bylo to vtipné.... občas..... ale bylo to odlehčení a docela fantastický příběh..... když o tom člověk moc nepřemýšlí, tak je to parádní oddechové čtení....

MATY-sek
23.11.2014 5 z 5

Hodně dobře jsem se u této knihy pobavil. Několikrát jsem se "přistihnul" jak se od srdce a nahlas směju :o) Prostě to musím nic jiného než vřele doporučit. Myslím si, že teď před Vánocemi, je to i dobrý tip na dárek...

jitka7047
19.11.2014 2 z 5

tedy nic moc. Hrozně mi to připomíná knihu Malý velký muž, ale nesahá jí ani po kotníky.

Mako123123
19.11.2014 4 z 5

4,5 hviezdičky. Kniha bola dobrá, tešil som sa na ňu a nesklamala. Aj vtipné aj zaujímavé, občas tá retrospektíva Allanovho života bola jemne zdĺhavá, ale inak fajn. (pripomína mi to knihu /Nemusí byť vždycky kaviár/.http://www.databazeknih.cz/knihy/nemusi-byt-vzdycky-kaviar-1832 tiež také jemne zdĺhavé avšak sympatické putovanie životom hl. hrdiny.)

Mixy
15.11.2014 4 z 5

Zpočátku jsem se trochu nudila a vtipné hlášky mi připadaly spíše trapné. Přišlo mi, že se tam autor snaží za každou cenu ten vtip vtlačit, ale nějak se mu to nedaří. Ovšem vydržela jsem do poloviny knihy, kde se podle mého názoru děj více "rozjel" a já se začala bavit. Vtipné hlášky mi opravdu přišly vtipné a vše bylo, tak jak má být. Základní znalost historie je v tomto případě poměrně důležitá v souvislosti s některými hláškami.

horac
15.11.2014 5 z 5

Už dlouho jsem se u žádné knížky tak nepobavil.Vřela doporučuji.

schidlo
14.11.2014 4 z 5

Hodne dobra kniha. Rozhodne pobavila. Doporucuji precist a to pripadne i tem, co videli film (sam sem jej videl driv, nez sem cetl knihu).

Melic
12.11.2014 3 z 5

Čtení mě celkem bavilo, tu a tam jsme se tak pousmál (opravdu jsem se nasmál až u vyprávění státnímu zástupci). Vidím to mezi 3 a 4 hvězdy. Knížku můžu ale doporučit snad každému, pro málokoho by měla být vyloženě ztrátou času.

Layss
11.11.2014 5 z 5

Jedná se o velice diskutovanou knihu na různých sociálních stránkách a všude na ni byly dobré ohlasy. Tak jsem si řekla, že bych ráda věděla, proč zaujala. V podstatě jsem ji přečetla za dvě cesty vlakem a doma jsem knihu dokončila. Bavily mě obě dějové linie, ale nejlepší byl konec :D Také jsem se smála nahlas. Navíc historie mi třeba nikdy moc neříkala, ale toto bylo podáno tak zajímavou formou, že se cítím i v tomto směru obohacena.