Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7165 1570

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Knihomolkaa
11.01.2015 3 z 5

Kniha dle mého názoru těží na tom, že je tak absurdní, až je to vtipné. Kniha mě příliš nenadchla, očekávala jsem od ní mnohem více.

MiaVanAcid
10.01.2015 2 z 5

Příběh plný jiných příběhů mnoha postav.Některé pasáže byly humorné , ale celkový dojem je nijaký. Jdu na analfabetku a docela se bojím.

sumcicka
09.01.2015 1 z 5

Po všech těch oslavných ódách na tuto knihu pěných pro mě byl Stařík obrovským zklamáním. Absurdní "humor" knihy mě nudil a do čtení jsem se musela nutit. Nakonec jsem knihu odložila nedočtenou. Pro mě největší zklamání roku 2014.

raty
08.01.2015 4 z 5

Kniha byla jiná, než jsem čekala. Ach ta reklama..... Těšila jsem se spíš na kapitoly ze současnosti než na vzpomínání. Díky posledním 150 stránkám, na kterých se vyrovnala kvalita děje "předtím" a "nyní" dávám 4 hvězdičky.

Ivouš2896
06.01.2015 5 z 5

Asi nejlepší knížka, co jsem četla. Bavila mě od začátku do konce. Setkání s historickými osobnostmi jsou prostě super. Někomu může příběh připadat přitažený za vlasy, ale v tom se podle mě skrývá ta genialita.

TheMajkee
06.01.2015 2 z 5

Stoletý stařík je na můj vkus dost přeceňovaná knížka. Sám jsem se na ni hrozně těšil, když jsem ze všech stran slyšel ty ódy, bohužel vůbec nesplnila má očekávání. Čekal jsem román, u které se opravdu zasměju nad komičností situací, ale k mému zklamání se jedná ryze o absurdní příběh, šíleně přitažený za vlasy. A já se ptám, v tom tedy tkví kouzlo Staříka? Že je tak hrozně absurdní? Děj se bohužel poměrně vleče, a pominu-li exkurzy do historie, tak se v knížce prakticky nic nestane. Ale abych jen nehanil, je pravda, že druhá půlka byla už mnohem svižnější, ale právě jen díky vyprávění o minulosti. To obecně považuju za největší přínos knihy, jelikož nenásilným způsobem připomene významné události 20. století a mnohem záživněji než na nějaké hodině dějepisu. I přesto je však ve výsledku Stařík jen trochu lepším průměrem.

Michaeles
04.01.2015 5 z 5

Opravdu výborná kniha, nic podobného jsem ještě nečetl a u knihy jsem se bavil téměř od začátku dokonce. Škoda že už moje putování se staříkem skončilo.

Madi
04.01.2015 4 z 5

Určitě to není taková řachanda jako slibuje reklama. Ale přesto mě kniha bavila a přiblblý úsměv se mě držel skoro celou dobu čtení. Nejlepší byla pasáž se Stalinem a v gulagu. A konec se taky povedl.
Je tak, jak je a bude jak bude.

Dadla1
04.01.2015 3 z 5

Kniha nebyla špatná, je to prostě změna, jiný styl, ale asi ne takový, ke kterému bych se někdy vracela.

Luciga
03.01.2015 5 z 5

Nevěděla jsem, co od knihy očekávat a jsem mile překvapená. Bavila mne od začátku do konce. Absurdní zápletka, které jsem ale v průběhu děje byla i ochotná uvěřit :). Doporučuji jako příjemné, oddychové, zábavné a přesto i napínavé čtení.

Evazita
03.01.2015 2 z 5

No, není to zase taková pecička, jak všude kolem sebe slyším. Kniha se četla dobře, ale k popukání určitě nebyla.

amcb
02.01.2015 4 z 5

Kniha mě pobavila, co mi zůstalo v mysli je: ... svědomí s určitým manévrovacím prostorem... o tomto výroku jsem dlouho přemýšlela. Nahlas mě mimo jiné rozesmála Kráska a její "neklejte" a Alan a jeho zásahy do vývoje historie jsou bezkonkurenční.

Grety
02.01.2015 3 z 5

Pro mě byl příběh až moc přitažený za vlasy, někdy to samozřejmě bylo vtipné ale přínos a námět k přemýšlení "0" !

Lenka_J
31.12.2014 5 z 5

Švédský Forrest Gump, který místo běhání vyhazoval do vzduchu mosty a všechno, co bylo potřeba. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se do příběhu začetla, ale od setkání Alana s generálem Francem stály ty flashbacky za to. A hlavně od té doby, kdy se začaly čím dál víc prolínat a zmiňovat i v té současné dějové lince.
Celkově se jedná o nesmírně chytře napsanou knihu. Ale je třeba chápat souvislosti, bez znalostí průběhu španělské revoluce, korejské války, ale hlavně průběhu Studené války, asi spousta věcí a vtipů vyzní do prázdna. A samotná postava Alana je prostě dokonalá, chlapík, který nemá rád politiku a přesto do ní promluvil více než kdokoli jiný. Jeho hlášky o Stalinovi a dalších významných osobnostech a událostech mi budou ještě dlouho znít v mysli. Nejraději bych je tady rovnou vypsala, ale místo toho jen doporučím všem, které baví historie a mají rádi na jedné straně chytrý a na druhe straně naprosto absurdní humor, aby si to sami přečetli a mohli se při mnoha pasážích od srdce zasmát.

Sarri
30.12.2014 3 z 5

Pro mě osobně poměrně zklamání. Nechápu, že je to takový bestseller. Humorné a lehké čtivo, ale něčím obohacující? Ne. Nepřináší vůbec nic nového. Pro mě trochu lepší průměr...

von Bahnhof
27.12.2014 1 z 5

Originální a velmi slibný začátek se postupně zamotává do složitě vyumělkovaných kombinací, navíc vše říznuto opět tou jedinou správnou ideologií, až se nakonec z Alana stává učitel samotného Jamese Bonda a velkolepá hvězda jménem Alan Karlsson se tak zářivě rozprskne na jásajícím nebi - nejspíš vylezl z okna a jako už tolik jiných nadějných zmizel v Hollywoodu....
Alane, škoda, měl jsi na víc!

pink_ivy
24.12.2014 4 z 5

"Je tak, jak je, a bude tak, jak bude".
Asi jsem od knížky čekala víc, ty ohlasy, ta chvála všude. Já se ale nepobavila ani z poloviny tolik, jak jsem doufala. Rozhodně nebudu tvrdit, že jsem se nezasmála, to není pravda, u některých pasáží jsem se pobavila opravdu hodně, jen ne tolik, jak jsem čekala. Film mi, upřímně řečeno, připadal v tomhle ohledu vtipnější.
Každopádně knížka je absurdně originální. Alan Karlsson nechtěně ovlivnil světovou historii skrz na skrz (zvláštní, že v dějepise jsme se o něm neučili?? :D). Mě, teda hlavně ze začátku, dokud se na scénu nedostal Herbert Einstein, bavila především linie odehrávající se v současnosti, potom mi to přišlo víc vyvážené.
Rozhodně nelituji, že jsem si jí přečetla, ale jak říkám, čekala jsem trošku víc, za mě 4*

piliticek
23.12.2014 4 z 5

Kniha, která je od začátku do konce tak absurdní a přitažená za vlasy, že se člověk opravdu pobaví. Byly chvíle, kdy jsem se smála nahlas. Paráda.

Koza3
20.12.2014 5 z 5

Knihu jsem po několika doporučení dostal do rukou a vzal jsem si ji na dovolenou na Srí Lanku. Neprohloupil jsem, protože na těch pár dní na pláži byla úplně ideálním čtivem. Od první strany jsem to zhltnul za cca deset dní a ženu se sehnat další knihy J.Jonassona. Příběh děduly, který se do ničeho moc neplete ale zároveň ovlivňuje chod světa je naprosto báječný. Před pár dny jsem koukal na Járu Cimrmana a koukám, že každá země má svého Forresta Gumpa :-)

Selfinka
20.12.2014 5 z 5

Pěkné čtení. O trošku lepší než Analfabetka, i když hodně témat je v obou knihách podobných. U některých pasáží jsem se opravdu dobře bavila :D :) Zvlášť Soňa byla super! A navíc, kdyby se dějepis na školách podával touhle formou, myslím, že by mě bavil o dost víc. :D