Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7162 1569

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Jandy1
09.10.2022 5 z 5

Kniha super, opravdu sranda .
Čte se jedním dechem a druhý díl je tím pádem jasná volba .

david6273
07.10.2022 4 z 5

Kniha, která nenudí a při níž vám lehce cukají koutky. Dvě časové linie, které tvoří životní příběh dědy, který nenápadně ovlivňoval celosvětové politické dění ač o to nestál. Forrest Gump a Jára Cimrman by se za takovou kariéru nemuseli stydět. Nadsázka s neuvěřitelným sledem událostí dokreslují celkem vtipnou a nekonvenční story, kterou jsem si rád přečetl.

Marki019
03.10.2022 5 z 5

Za mě super kniha, dokonce jsem se u ní i nasmála. Film jsem viděla jen z části a byl také perfektní.

Alix
27.09.2022 5 z 5

Ani nevím, jak to komentovat, protože kniha je napsaná geniálně. Stoletý stařík vylezl z okna a zmizel a od té chvíle se kolem něj, díky souběhu různých náhod, objevují další a další zajímavé postavičky, některé usilují staříkovi o život, některé ho chtějí chránit a docela důležitý je i kufr plný peněz. Druhá linie příběhu popisuje staříkův život zpětně a je pravda, že je to takový trochu Forrest Gump. Jenže stařík má daleko širší záběr a naprosto se nemíní vzdát komukoli a čemukoli. Okamžiky smrti některých postav mne opravdu pobavily a ke konci knihy jsem se už hlasitě smála.

Hyaenodon
23.09.2022 3 z 5

Za mě osobně průměr. Kniha má vtipné momenty, ale na Forresta Gumpa nemá,

MarkétkaD
16.09.2022 4 z 5

Přečteno na doporučení mého okolí. Ze začátku se kniha četla trošku těžko, než jsem se pořádně začetla. Hlavní postava zažívá v průběhu života jednu neskutečnou situaci za druhou. Zdá se, že se ničeho nebojí. Takový samorost, který si vždy stojí za svým. Velmi mě to bavilo.

Pettato
09.09.2022 2 z 5

Životní příběh Allana je plný nepravděpodobných a nebezpečných momentů. Je to člověk, který má jako kočka devět životů. Vždy ze všeho vybruslí. Setkává se s vlivnými lidmi světa, a i když on sám nemá rád politiku, je jí kniha plná.
Ze začátku mě příběh bavil a přišel vtipný, ale s přibývajícími řádky už na mě bylo to množství suchého satirického humoru a politiky nějak moc.

Pan_Skala
07.09.2022 5 z 5

Chvíli jsem musel přemýšlet jestli je to na 5 nebo na 4 hvězdičky a stejně si furt myslím, že je to přesně mezi. Jinak je to většinou velmi zábavné a krásně postavené jako by se jednalo o takového švédského Foresta Gumpa. To mě na tom bavilo snad nejvíc, protože to bylo takové hezky zábavné, že jsem se na tyhle části knihy těšil nejvíc. Příběhová linka v současnosti není špatná, ale trošku ztrácí dech v porovnání s tou z minulosti. Vcelku je to pro mne velmi dobré překvapení a jsem rád, že jsem se ke knize dostal díky Čtenářské výzvě a hlodá ve mně přesvědčení sáhnout i po dalším díle.

Badger
07.09.2022 4 z 5

Fajn životopis jednoho dědka, takového našeho Cimrmana či polského Kuby Vandrovce, proto má kniha asi takový úspěch. Z dvou linek které nás provází mi bavila více ta historická. Novodobá po stých narozkách mi přišla občas naivní, natahovaná (hlavně konečné vyšetřování) a pohádková, avšak tak měla asi vyznít, já se několikrát přistihl jak se těším, až se to zase překotí.

terezie1121
05.09.2022 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když některé části, zejména ty historické, se mi občas zdály poněkud zdlouhavé. Ale jinak se autorovi tato kniha opravdu povedla.

HadleysHope
04.09.2022 5 z 5

Tohle mě strašně bavilo. Sice je to o stáří, ano, ale to chování hlavního dědy a veškeré to prostředí, kterým prošel se mi strašně líbilo. Akční, hravé, humorné a strochou nostalgie. Nádhera.

willy9203
04.09.2022 3 z 5

Té knížce rozhodně nelze upřít humor a zábavnost. Připadala mi ve svých retrospektivách tak trochu jako Forrest Gump. Ale ke konci jsem se již bavil méně a opakovaná šablona mi přestala připadat vtipná.

stojinek
31.08.2022 5 z 5

Skvěla odpočinková četba psaná s úžasným osobitým nadhledem. Opravdu pobavila!

Booklice
27.08.2022 4 z 5

Tato kniha mě zaujala nejdříve svým názvem a poté taky doporučeními od druhých. Musím říct, že má kniha skvělý nápad a autor má velmi dobrý smysl pro humor. Proto byla kniha zábavná. Je originální a čtivá. Nejprve mě bavila především linie přítomnosti, pak i ta z minulosti, ale ta se mi občas zdála trošku zdlouhavá.

beata-betsy2310
24.08.2022 4 z 5

Ak máte radi sarkazmus, politickú satiru, čierny humor a radi sa stretávate s nezvyčajnými postavami vydajte sa na nemožnú jazdu históriou 20 storočia.
Príbeh, v ktorom sledujete svetovú politiku (americký nacionalizmus, čínsky a sovietsky komunizmus, náboženské konflikty, vojny 20. storočia, stretnutia s najvplyvnejšími ľudmi sveta) absurdne vtipným a zábavným spôsobom v podaní 100 ročného starčeka Allana Karlssona. Áno, pri čítaní som si veľa krát povedala, že postava je podobná Forestovi Gumpovi (i keď tieto 2 príbehy sú si podobné, sú úplne odlišné), napriek tomu som sa ani minútu nenudila. O nepravdepodobné, nebezpečné a najmä hlúpe momenty v životnom príbehu Allana nie je núdza a práve pri tejto knihe som si viac krát povedala, že netreba brať v živote veci príliš vážne. "Je to tak, ako je, a bude tak ako to bude".

haro563
15.08.2022 4 z 5

Kniha je skvělá, ale doporučuji si ji poslouchat v autě při dlouhých cestách - skvělý parťák a rozhodně neusnete.

Milujivuniknih
14.08.2022 5 z 5

Stoletý stařík je bláznivá a vtipná kniha. U knihy jsem se bavila a musím podotknout, že se jedná o jednu z mála knih, která mě několikrát dokázala nahlas rozesmát. Jediné, co bych knize vytkla, je používání sprostých slov, i když chápu, že v knize jsou pravděpodobně potřeba pro zvýraznění charakteru jednotlivých postav a jejich emocí.

Ani832
02.08.2022 5 z 5

Od Staříka jsem měla nemalá očekávání, která dokonale naplnil.

Příběh se dělí na dvě dějové linky střídající se po kapitole – jedna pojednává o tom, k čemu všemu se Alan Karlsson stihl za svých sto let nachomýtnout, a ta druhá o současnosti, kdy (překvapivě) vylezl z okna, zmizel a po cestě potkal zajímavý lidi. Třeba paní, co chová slona. Současná linka mi přišla zábavnější, v té z minulosti už se chvílemi vyskytovalo moc politiky, tím pádem se stala lehce únavnou.

Stejně jako v Analfabetce se v knize nachází plno situačního humoru, absurdit a šílených náhod, takže je třeba to brát s nadsázkou, nicméně mě přesně tenhle typ vyprávění strašně baví.

Jestli máte rádi situační humor a bláznivý zápletky, jděte do toho, je to výborná oddechovka.

4,5*/5*

Gweny
31.07.2022 3 z 5

"Život přece funguje tak, že správné nemusí být nutně to, co správné je, ale to, co za správné prohlásí ten, kdo rozhoduje." (s. 290)

Upřímně, boom kolem téhle knížky jsem úplně nepochopila. Tolik nepravděpodobných setkání, tolik štěstí v kartách, které autor Alanovi nadělil, je opravdu neuvěřitelné. Ze začátku se to četlo skvěle. Současná linka mě bavila, ovšem ta z minulosti.. teď, když se na východ od nás děje to, co se děje, byl děj vskutku skličující.
Lidé umírali, jakoby se nechumelilo. Ach ten severský suchý humor... A je to vážně ještě humor?
Jo, uznávám, mělo to spád a čtenář se při čtení nemá šanci nudit. Podobnost se Švejkem či Forestem Gumpem čistě náhodná?! No nevím...
A za další připomínku nemůže autor nýbrž práce na české straně - tolik překlepů jsem v knihách už dlouho nezaznamenala.
Takže, suma sumárum, to hodnocení jen za současnou linku i když Soňa i Never Again ji zase udělali mnohem bláznivější..

Kater1ena1
29.07.2022 4 z 5

Kniha je opravdu výborná, hodne vtipna, podobnost naseho starika se Svejkem se nazapre :), situace do kterych se dokazal dostat... zustaval my rozum stat :3