Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7172 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

gabriela1817
13.10.2014 4 z 5

Pěkná kniha, čtivá a vtipná. Prolínání skutečných dějin s příběhem mě moc bavilo. A nevyzpytatelnost hlavního hrdiny taky. Jen to tempo mi malinko vadilo. Na začátku se dost dlouho všechno zamotávalo aby se na konci na můj vkus hodně rychle a jednoduše všechno skončilo. Nevím, to mi nějak nesedlo. Uvidíme co film . . .

Lenka.Vílka
12.10.2014 4 z 5

Jsem rada, ze jsem zacala s analfabetkou (ktera se mi nelibila), protoze ve me autor zanechal jen a pouze pozitivni dojmy pri cekani, s cim prijde priste (starik byl proste dokonaly)...smekam...

Sejber
10.10.2014 4 z 5

Skvělá knížka, která je velmi čtivá. V několika vyprávěných příbězích se čtenář dobře orientuje. Knížka je zábavná a navíc se dozvíte "pravdu" o zákulisí nejrůznějších historických událostí 20. století :-D.

Šárka_D
09.10.2014 4 z 5

Stoletý stařík rozhodně pobavil, ale ne tak, že bych se u něj přímo řezala smíchy. Autor vsadil spíš na sarkasmus a ironii, analogie s Forestem Gumpem je opravdu trefná - Alan prochází životem na pozadí velkých událostí světových dějin, a netušeně je ovlivňuje dost zásadním způsobem. Největší plus: knížka mě donutila dohledat si informace o historických postavách a událostech.

Fuksinka
09.10.2014 3 z 5

Zábavný mix Švejka, Forresta Gumpa a Cimrmana. Kdo má rád lehce absurdní humor, má kladný vztah k alkoholu a nevadí mu pár vulgarismů, jistě si u teto knihy odpočne a pobaví se.
Problém je, že na 400 stran má Stařík stále opakující se děj, jenom země a politická situace se mění. Od poslední třetiny už docela nudí, chybí tomu něco, co by vás přimělo zajímat se o to, jak to s Alanem dopadne, protože už to vlastně víte.
Stoletý stařík je dost přeceňovaná kniha, ale jako čtení do vlaku se mi osvědčila.
...Jmenuju se Dolary, sto tisíc dolarů! Promiňte mohl byste zopakovat vaše křestní jméno?....

aneta8565
07.10.2014

Po dlouhé době kniha, kterou jsem spolka jedním dechem!
Neuvěřitelné jak je kniha nepředvídatelná. V okamžiku kdy jsem si myslela, že to bude tak a tak tak jsem ve finále bylapřekvapená jak spisovatel dokázal vymyslet celý děj.
Určitě doporučuju jak staříka tak i Analfabetku co uměla počítat;)

trnucha
07.10.2014

Líbila se mi moc, postoj staříka k životu byl velmi jednoduchý a osvobozující, prostě "je jak je a bude jak bude". Beru si z toho poučení. Úžasná nadsázka, vtip a pohoda. Celkem jsem se nasmála.

punktruhlicka
05.10.2014 5 z 5

Strašně super knížka. Moc se mi líbilo prolínání minulosti a budoucnosti. Po přečtení jsem koukla i na film, ale knížka lepší :D .... Jsem ráda, že jsme to neudělala obráceně

danae1515
04.10.2014 5 z 5

Včera jsem dočetla, kniha má 398 stran, škoda, že není ještě alespoň jeden další díl. bude se mi po Alanovi stýskat.
Čím víc jsem se pročítala ke konci, tím vtipnější, zábavnější, poutavější. Ze začátku bylo více dějepisu, na mně naráz až moc, ale alespoň jsem si oprášila a rozšířila znalosti, ujasnila souvislosti.
Typ humoru naprosto pro mojí krevní skupinu, takových knih není v knihovně nikdy dost. Stařík je dítě narozené na šťastné planetě, je to takové dítě štěstěny, klikař, optimista, pohodář, vždy nad věcí. Vypíchla bych kapitolu, kde Kim Čong-il ověřuje u Stalina Alanovu totožnost. Neuvěřitelná klika.
Líbilo se mi i prolínání děje tehdy - nyní.
Příběh, zápletka, životní příběh, autorovi palec nahoru, klobouk dolů. Doporučuji k přečtení.

kurelka.j
04.10.2014 3 z 5

Byla to moje první " knižní komedie" a nevěděla jsem co od ní čekat. Knížka je, ale opravdu velmi zábavná a události, které se v ní odehrávají jsou zajímavé až překvapivé.Některé situace byly až moc nereálné, knížce to ale vůbec neuškodilo.
Rozhodně nedoporučuji se dívat na film, který je spíš parodií ke knížce.

Morkon
03.10.2014 5 z 5

Ja jsem nadsen. Tento typ humoru, kdy se hlavni predstavitel dostava do abdurdnich situaci mi sedi...

sBety
03.10.2014 5 z 5

Situační humor - *****
Místy byla kniha až moc velká pohádka, ale nakonec mi stejně bylo líto, že skončila. Chtělo by to víc Alanů Karlssonů v reálném životě!

LiLinka
02.10.2014 3 z 5

Asi jsem měla moc velké očekávání. Proto mě tato kniha zklamala a vůbec mě nebavila. Dočetla jsem ji, protože nerada knížky nechávám nedočtené. Nepřišlo mi nic vtipné a to je na přebalu hodnocená jako nejzábavnější kniha? :)

1casper
29.09.2014 5 z 5

Knížka se mi četla dost dobře, chvílema jsem se smála nahlas. Hodně moc mi připomínala Forrest Gumpa :-))

Princezna22
29.09.2014 5 z 5

Při čtení knihy jsem se strašně pobavila :D ... bylo to super čtení ;)

Moonrose
29.09.2014 5 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Upřímně, čekala jsem, že mě to bude bavit víc - na základě přečtených recenzí. Nejspíš jsem tedy čekala příliš mnoho, ale přesto mě knížka bavila a přečetla jsem ji jedním dechem.

neoskaut
28.09.2014 5 z 5

Proč je tato kniha tak pozitivně přijímána? Co na ní je tak zajímavého?
Takové otázky mne napadaly, když jsem tuto knihu sháněl. Do rukou se mi dostalo nejdřív úplně něco jiného. Ale pak, když jsem měl rozečtené Silo, se kniha znenadání objevila. Musela tedy ještě chvíli počkat, stejně jako majitel, který mne pomalu začal uhánět, že knihu potřebuje vrátit zpět. Nakonec jsem tedy otevřel Staříka a ...

Ponořil jsem se plně do jeho životních osudů, které popisují nejdůležitější dějiny světa za posledních 70 let. Stařík u všeho byl a svým pozitivním a flegmatickým přístupem několikrát do dějin zasáhl. Celý děj knihy se prolíná s posledním velkým dobrodružstvím, spočívající v útěku před zločineckou organizací a následně i policií. Ke konci se vše dějově propojí a musím říci, že mne závěr příjemně překvapil a pobavil. Celý příběh je velice úsměvný a čtenáři se mnohokrát stane, že se neudrží a musí se smát nahlas.

Díky za tip i půjčení knihy. V úterý ji vrátím. Jen teď ještě uvažuji, zda si ji nepořídím do knihovničky.

Víc takových knih.

Mufko
28.09.2014 5 z 5

Šialené eskapády a absurdný humor. Doprevádzaný suchým komentárom. Ak tieto veci nemáte radi knižka sa Vám páčiť asi nebude.

No ja ich zbožnujem :)

Amadys33
27.09.2014 5 z 5

Většinu času jsem se u toho usmíval a jednou zasmál i nahlas. Na můj vkus to bylo příliš nekomplikované, Alan, ačkoliv toho zažil hodně a párkrát mu šlo i o život, tak všemi dobrodružstvími procházel příliš snadno a jednoduše. To platí i o jeho posledním kousku, útěku z domova seniorů a příhodách, co se z toho urodily.
Nicméně kniha mě bavila a utekla příjemně jako jízda se Student Agency. A z bestsellerů to bylo jedno z nejmenších zklamání (doopravdy jen velmi malé, oproti očekávání).

hankapimi
23.09.2014 1 z 5

Je málo knih, které odložím a tato se k nim přiřadila... Chaotická, absurdní slátanina, není to můj "šálek čaje"... Vzala jsem do ruky na spravení chutě notně ohmataného Pana Kaplana od Antonína Přidala....