Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7165 1570

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Kater1ena1
29.07.2022 4 z 5

Kniha je opravdu výborná, hodne vtipna, podobnost naseho starika se Svejkem se nazapre :), situace do kterych se dokazal dostat... zustaval my rozum stat :3

ElikaBendova
27.07.2022 1 z 5

Já se bohužel k fanouškům této knihy nepřidám. Je mi líto.

ddkk
22.07.2022 4 z 5

Staříka jsem si nedávno zopakovala, tentokrát ve filmu. A i když na knihu vůbec nemá, zase jsem se smála, protože jsem už věděla... Je to místy tak absurdní a nepředvídatelné a je tam tolik moudrého humoru! Možná právě proto, že oproti knize ve filmu není prostor na popisy aktuální světové politické situace, byl mi i filmový Alan velmi blízký...

Staříka nelze než doporučit.

P.S. Maličko mi to připomíná knihu Stará dáma vaří jed od Paasilinny.

LenkaDv
21.07.2022 5 z 5

Kniha mě bavila, určitě si přečtu i další díl, i když nutno podotknout, že příběh jako takový byl neuvěřitelný až absurdní. A přiznám se, že chvílemi z toho až trošku mrazí, vzhledem k dnešním dnům a situaci ve světě. Hlavní postava je na jednu stranu velmi sympatická a na druhou stranu mě trošku rozčilovala svými skutky a
přitom to prostě k této postavě patřilo a neměla jsem jí to za zlé. Alan je prostě jen jeden a určitě stojí za to se s ním potkat.

Kabuky
21.07.2022 5 z 5

Zábava. Lepší než film.

ozzak
11.07.2022 5 z 5

Velmi vtipná knížka přečteno díky čtenářské výzvě. Příběh 100 leteho starce který utekl oknem s domova důchodců a při útěku ukradl kuvrik a 50 miliony se prolíná s velmi dobrodružný až blaznivim životem starce jež se setkal během svého života nejvýznamnějším vůdci století pomáhal sestrojit atomovou bombu a podobně doporucuu ju všem kdo mají rádi absurdní humor.

Nermal
28.06.2022 odpad!

Takhle to dopadá, když se člověk nechá zblbnout a čte všecko, co mu nakladatelé či prodejci strčí pod nos. Zase jedna nafouknutá bublina, která splaskla.

DomYell
23.06.2022 4 z 5

Ja se smal...a casto kdyz jsem to cetl. Zcela jasne, kde se autor tou absurditou a komicnosti inspiroval, ale proc ne...svejk ma evidentne presah :)

marketa3815
23.06.2022 3 z 5

Po přečtení první kapitoly jsem čekala víc, autor člověka navnadí a vysoce nasazenou laťku si bohužel neudrží, doufala jsem, že to bude větší legrace, takže tak trochu zklamání. Ze dvou časových pásem dávám jednoznačně přednost detektivní současnosti, prášilovská minulost stoletého staříka mě zase tolik neoslovila. Další knihy autora už nebudu vyhledávat.

DominaCZ
22.06.2022 odpad!

Blbá kniha i film

babicka_amalka
21.06.2022 2 z 5

tak nevím - spousta opěvování a doporučujících komentářů - mně to tedy nebavilo vůbec a problém byl vůbec dočíst;
po dalších knihách autora určitě nesáhnu;

Verika
20.06.2022 2 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, kdybych ji četla, asi bych nedočetla do konce. Příběh knihy se odehrává ve dvou časových pásmech. Ve věku 100let, byl pro mě příběh zajímavý a velmi vtipný. Ale příběh, kde je hlavní hrdina ještě mladý, mě vůbec nezaujal. Zaváněl politikou a to není nic pro mě.

kočkaMicka
24.05.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, četla jsem ji několikrát. Smála jsem se vždy od začátku až do konce. Úžasné hlášky, krásně vymyšlené absurdity, opravdová pochoutka.

Thalin
19.05.2022 3 z 5

knížka mi byla doporučená a vychválená, jako vtipná a hrozně dobře napsaná. Asi to mělo za následek moc veliká očekávání, která nebyla naplněná. Uznávám, že měla pár dobrých momentů, ale jinak mě její čtení zase tolik nebavilo, žádná postava mě nezaujala a po pár týdnech jsem si nebyla pořádně schopná vybavit, o čem vlastně byla.

cherubinka
13.05.2022 odpad!

Kniha se mi hodila do Výzvy neb autor je o 22 let starší než já. První stránky nezaujal, ale dala jsem tomu šanci. Vždycky dávám knihám, které mě od začátku nezaujmou, šanci. Tady jsem vydržela cca 100 stran a pak byla kniha vrácena zpět do knihovny. Většinou knihy, i ty méně zajímavé, dočtu. Nerada je odkládám.
Tady to ale bohužel nešlo. Není to můj šálek knižního čaje a do Výzvy si budu muset najít něco jiného.

MarcoPolo936
12.05.2022 5 z 5

Jednou po zhlédnutí filmu mi jedna milá osoba doporučila knihu.. Po delší době jsem si ji půjčil a jsem nadšený. Knížka plná skvělých hlášek, ironického humoru a mnoha absurdních situací. Film je super, knížka je, ale lepší. "Život je jakej je, a všechno stejně bude tak jak to má být"

Hanncha
06.05.2022 4 z 5

Knížka mě nadchla. Bavil mě celý ten tragikomický nádech a inspirovalo mě to i ke shlédnutí filmu. Super.

Pítrs85
05.05.2022 3 z 5

V poslední době se mi (díky jedné zainteresované osůbce /zdravím-helou :-)/) ty knižní perly nějak nakupily, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (btw ten švédský originální název, to je peklo :-) patří mezi vůbec ty nejlepší, originální a vpravdě suchý humor se mi naprosto trefil do noty, líbí se mi ta bezelstnost titulní postavy, kdy se mu všechno v životě přihodilo... prostě přihodilo :-) Knížka, přestože po nějaké chvilce přibývá jedna oběť za druhou, je ve své podstatě neskutečně optimistická a hlavně opravdu opravdu čtivá (druhou polovinu jsem přečetl za jednu noc). Nedivím se, že se Jonasson setkal s takovou odezvou, moc se těším na jeho příští román Analfabetka, která uměla počítat.

morienhithwen
01.05.2022 5 z 5

Psala jsem to už k filmu, který jsem tedy viděla jako jako první, před pár lety. Kdyby Forrest Gump obsahoval víc smrtí rozsednutím slonem, možná by mě mohl bavit.

Filomena1961
05.04.2022 4 z 5

Kniha plná humoru a nečekaných zápletek. Velice dobře jsem se pobavila, oddechová literatura. Věk je jenom číslo.