Zima světa

Zima světa https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151864/bmid_zima-sveta-nD5-151864.jpg 5 714 126

Století / Storočie série

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Winter of the World , 2012

kokos1
kokos1
08.02.2016 5 z 5

Dokonalá kniha, která Vás zatáhne do děje a nepustí dokud jí nedočtete.

Majdaloupka
Majdaloupka
31.01.2016 5 z 5

Jakozto milovnice realii z 2. Sv.v jsem byla zvedava, jak mistr toto tema pojme. Nezklamal! Bylo tam pro me vsechno: vysvetleni, historicke souvislosti a realisticke vyobrazení zivota v jednotlivych zemich. Jedine co doted tezce nesu pres srdce je smrt me oblibene postavy z Padu titanu, ale tak to k dane dobe holt patri...

bruens
bruens
28.01.2016

Výborne čtení

alexis818
alexis818
22.01.2016 4 z 5

Dobré,ale pro mě ne vynikající.Po Pilířích už asi nic nebude tak úžasné.Ale jinak zajímavé čtivo a hlavně poučné,takový dějepis.Poslední díl trilogie si ale určitě přečtu.

Caporegime
Caporegime
21.01.2016 3 z 5

Jak jsem byl utrženej z prvního dílu... tak druhy mě celkem zklamal první díl byl neutralní a kazdy bojoval za svoji zem a deji to pribylo na dynamicnosti,,,, ve dvojce jsou vsichni, ale uplne vsichni neskutecní levicaci ,,,,, vsichni i Němci nenáviděj režim své země Japonsko atd hrozně zaujatej pohled prostě.

monte
monte
10.01.2016 5 z 5

Díky Follette. Bylo to nejen poučné, ale hlavně čtivé a geniální

JezinkaJ
JezinkaJ
19.10.2015 5 z 5

Souhlas s Cetriolem. Neuvěřitelný příběh.

cetriolo
cetriolo
12.10.2015 5 z 5

Několikrát (hlavně ze začátku) jsem měl chuť mrštit knihou naštvaně přes celý pokoj... Proč? Nástup nacistů k moci byl popsán tak skvěle, že jsem byl skutečně znechucen... Upřímně musím říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl (pozor následující řádky obsahují SPOILER). Oproti prvním dílu je tato kniha neskutečně brutální a některé scény jsem rozdýchával velice těžko (např. to jak Bobrov popravil své vlastní muže, jak Waltera zmlátilo gestapo, roztrhání psi zaživa, poprava gilotinou ve sklepení atd.). Celkově z celé knížky je hodně cítit atmosféra strachu a rozpadu, který postihl téměř celou Evropu.

Sorokin
Sorokin
14.09.2015 3 z 5

Souhlasím s názorem že druhý díl ztrácí dech.Přesto je v druhém dílu pár skvělých pasáží,historie této temné doby je dobře popsána.Ale co mi vadilo je neustálé zabředávání hlavních postav do románků hraničících až s "červenou knihovnou" v podání neodolatelných feministek.
Kniha by mohla mít klidně o třetinu méně stránek.

achilles
achilles
11.09.2015 4 z 5

Pěkná kniha, ale: ty Follettovy ženské hrdinky mě děsí. Caris (Na věky věků), Ethel (Pád titánů) a vrchol všeho Carla (Zima světa). Přiznám se, že jakmile jsem zahlédl kapitolu s Carlou přeskakoval jsem řádky. Když si napíšete co všechno Carla zvládla, kam se na ní hrabe Lara Croft (a to je scifi!). Pouze 4 * kvůli té Carle :-(

mika251
mika251
31.07.2015 4 z 5

Zima sveta je ďalším výborným románom, autor si udržiava svoj vysoký štandart a kniha sa číta výborne. Musím ale -i keď nerada- priznať, že som čakala viac. Pád titánov bol skutočne ohromujúci, psychológia postáv na vysokej úrovni, človek doslova žil ich život spolu s nimi a držal im palce. V Zime sveta sa tento pocit nedostavil. Jednak je to určite tým, že téma druhej svetovej vojny a povojnového obdobia je omnoho širšia, ako problematika prvej svetovej. Autor sa snažil obsiahnuť hlavné aspekty, ale prakticky len kĺže po povrchu, dotkne sa nejakého problému a vzápätí ho už vyriešený opúšťa, To isté sa týka aj hlavných postáv - je ich veľa a nedostávajú toľko priestoru, aby človeku prirástli k srdcu. Zatiaľ čo osudy ich rodičov človek prežíval od začiatku do konca, peripetie ich potomkov ma nechávali chladnou a dosť ma to mrzelo. To však nič nemení na fakte, že je to veľmi kvalitná kniha, ktorú sa oplatí si prečítať. Brutalita nacistického i komunistického režimu, kroky a opatrenia z ktorých ostával rozum stáť, do neba volajúca nespravodlivosť, to všetko by nemalo byť zabudnuté. Prekvapivá ľahkosť, akou sa oba režimy dostali k moci by mala byť trvalou výstrahou všetkým, ktorí berú vlastnú slobodu ako samozrejmosť.

Dax
Dax
27.07.2015 4 z 5

Mám pocit, že druhý díl Století mírně ztrácí dech. Je potěšující, že postavy taky umírají, protože to mi v prvním díle chybělo a nepůsobilo to věrohodně, ale ta neuvěřitelná setkávání hlavních protagonistů na nejrůznějších místech světa, už mě začínají nudit. Mezi druhým a třetím dílem si dám pauzu, protože začínám tušit sestupnou tendenci díla.

lampernaqui
lampernaqui
22.06.2015 3 z 5

Pokračování ságy, tentokrát v průběhu druhé světové války. Přiznám se, už dlouho jsem knihu neměl rozečtenou dva týdny. Ale vůbec mě to k ní netáhlo. U první dílu jsem se do příběhu tak v polovině dostal, ale tady to bylo prokleté. Od autora mám rád jeho starou Anglii a Pilíře s pokračováním. Tohle, ačkoliv je to psáno stejnou formou, tolik nebavilo. Ale poslední díl si samozřejmě přečtu.

MaKolar
MaKolar
01.06.2015 5 z 5

Vyrovná se prvnímu dílu. Velmi dobré vylíčení druhé světové války v životech obyčejných lidi.

debe
debe
22.05.2015 5 z 5

První díl byl jedinečný, ale ani tento neztrácí na přitažlivosti :-) Doporučuji!

FalVokZel
FalVokZel
18.04.2015 5 z 5

Byl jsem trochu zklamán tím, že Follett nedával tolik prostoru postavám z předešlého dílu, na druhou stranu chápu, že by se tím kniha o pár set stránek protáhla. Nicméně nemůžu si pomoci, ale mé neustálé nutkání srovnávat tento díl s první knihou, mě vede k závěru, že Pád titánů je mírně lepší. Laťka kterou Follett nastavil prvním dílem je tak vysoká, že druhý díl krapet pokulhává a mám trochu obavy, že třetí díl bude zase o kousíček horší než druhý.
Každopádně, Zima světa je skvělá kniha která pobaví, dojme a naučí. Navíc mě velmi potěšila část kdy Follett píše o našem Janu Masarykovy a rozehrává svou subjektivní teorii o jeho smrti.
8,8/10

Nunynka
Nunynka
03.03.2015 5 z 5

Myslím,že oba dva díly by měli být jako povinná četba ve škole. Bylo to čtivé a zároveň strašně poučné.

burian2728
burian2728
19.12.2014 4 z 5

Jedinečné.

Séboun
Séboun
22.10.2014 5 z 5

Brilantní. Chtěl bych Zimu světa doporučit všem, ale existují skupinky lidí, kteří by si ji měli přečíst stoprocentně a trochu se poučit o praktikách autokrativních a diktátorských režimů.
V knížce čtenář narazí na historické instituce, události a osobnosti. Doporučuji si dohledat víc informací o NKVD, Berijovi, Gestapu, Aktion T4 a o občanské válce ve Španělsku.

5/5

nier
nier
27.07.2014 5 z 5

Pád Titánů, Zima světa a Hranice věčnosti - po přečtení prvních dvou dílů myslím, že autor směřuje k tomu, zapsat se do dějin literatury...celá série se prolíná dějinami 20. století a nenásilnou formou informuje o důležitých okamžicích své doby - je nutné brát na vědomí, že se přesto jedná o beletrii a ne o literaturu faktu a tak ji i posuzovat...
název druhého dílu, Zima světa je asi tak trefný, jak jen může být a nenechá nikoho napochybách, že v centru dění bude druhá světová válka a to opět z pohledu postav několika národů, takže čtenáře nestaví do pozice, kde jsou všichni Němci ti zlý a naopak...