Zima světa

Zima světa https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151864/bmid_zima-sveta-nD5-151864.jpg 5 717 126

Století / Storočie série

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Winter of the World , 2012

Jack Bauer
02.03.2020 2 z 5

Po výborném prvním díle trochu zklamání. Druhý díl se soustřeďuje na milostný život hlavních hrdinů, už je z toho spíše červená knihovna, napětí jak v jeho dílech bývá žádné. Třetí díl už číst nehodlám, zbytečně rozvláčné a nějak mě to prostě nebere, sága Století jsou Folletovy nejslabší knihy.

ddkk
16.02.2020 5 z 5

Bravo! Byla jsem nadšená už po dočtení 1. dílu trilogie a nyní, kdy jsem dokončila i tento 2. díl, jsem unesená šíří, pestrostí, zajímavostí i napínavostí knihy, její čtivostí i historickými znalostmi autora.

Téměř nedávné dějiny, představované na pokračujících a prolínajících se příbězích fiktivních rodin, propojených s autentickými osobnostmi i událostmi, se přede mnou rozevřely jako přehledná mapa světa. Mnoho z mých dosavadních vědomostí se náhle propojilo, prohloubilo a "zaklaplo" do sebe. Samozřejmě, nejde o faktografickou knihu, ale Follett si dal hodně záležet na historických skutečnostech, i když věřím tomu, že ne všichni se s jeho výkladem a viděním tehdejších souvislostí musejí ztotožnit...Ale je to román, nikoli učebnice. A já jsem si jeho četbu nejen užila, ale také jsem se poučila. A to mne na knihách vždycky baví. Zvlášť, když jsou tak dobře napsané.

U mne skvělé, výtečný zážitek a plný počet. Doporučuji.

brabofka
30.12.2019 5 z 5

Pokud o prvním díle napsali že je strhující a fascinující a o druhé, že po přečtení už nebude svět takový jaký jsme dosud znali je to 100% pravda. I když za sebe mohu říci, že strhující a fascinující byly prozatím oba díly, a pevně věřím že i ten třetí toto naplní také.
První díl popisující 1. světovou válku a události jí předcházející, nebyl ze začátku tak čtivý. Myslím, že to bylo také i proto, že (a to mi došlo až při druhém díle) historické povědomí o světové válce není tak velké. O 2. světové válce neustále běží nějaký seriál v TV, vychází knihy atd. Je určitě více zmedializovaná než ta první. Ano, souhlasím s tím, je potřeba neustále si hrůzy neustále připomínat, a zvláště v dnešní době. Každopádně, až četbou této ságy jsem se dozvěděla, že Ferdinad v Sarajevu nedostal "sedm kulí" (jak říká Švejk), že tam s ním zemřela i manžela Žofie Chotková atd. Dále také mě překvapily podrobnosti o začátku války, že vražda byla jen jako záminka k vyvolání. Ale nechme první díl dílem. Nyní k tomu druhému. Strhující, fascinující. Nejen že jsem si osvěžila znalosti - válka v Tichomoří, útok na Pearl Harbor, bitvy o Moskvu a u Stalingradu, ale dočetla se další zajímavé podrobnosti. Jelikož jsem si v doslovu přečetla, že autor se snažil do všech historických dat vložit své hrdiny, a že všechny reálné postavy opravdu řekli nebo udělali to co se stalo, o to více to bylo zajímavé. Je fakt, že mě konec trochu zklamal tím, že se tam málo probírala záležitost východní Evropy - polské koncentrační tábory a nebo samotné Československo (ať už Mnichovská dohoda) ale konec i moji českou dušičku uspokojil. Ale víc si přečtěte sami. Je to geniální, zajímavé a poutavé. A za mě určitě plný počet.

jfialova
30.12.2019 4 z 5

Nestává se to často, ale jak již psali kolegové přede mnou, druhý díl je opravdu ještě lepší než první. Možná je to větší historickou blízkostí děje, autor si uvědomuje, že není třeba historické události tolik pitvat, protože čtenáři je znají. Věnuje se tedy naplno osudům jednotlivých postav, teď už druhé generace hlavních hrdinů. Opět se mi velmi líbilo zachycení rozdílu mezi způsobem života v jednotlivých zemích (izolované diktaturou sužované Rusko, zlatý americký sen, asketický válečný život ve Velké Británii a bída v meziválečném i válečném Německu-celkově téma trochu opomíjené, jak se říká: dějiny píšou vítězové). Těším se na třetí díl série.

cca
17.12.2019 5 z 5

Po Pádu titánů jsem si říkala, že lepší už to být nemohlo a bála jsem se, že druhým dílem se série pokazí, jako to často bývá. Naštěstí ne v tomto případě. Naprosto úžasná kniha, zábavná, poučná, přinesla mi všechno co jsem mohla očekávat. Obrovský obdiv autorovi - na sepsání takového díla by mi nestačilo ani dvacet životů.

AlenaF
26.09.2019 5 z 5

Skvělé čtení.

Nehorazna
30.04.2019 5 z 5

V románu mě nejvíc dostávají pravdivá historická fakta a detaily naprosto přirozeně usazené do děje románu. Často jsem si nějaké události hledala na wikipedii a zjistila, že jsou naprosto shodné s událostmi, jak proběhly za války , jen jsou v románu přiřčené určité osobě...
člověka z toho mrazí a hlavně nechápu, jak tak obsáhlé dílo dokázal napsat obyčejný smrtelník...jak to dokázal? :) a jak to dokáže neustále ve svých dalších knihách a nezbláznit se z toho :). Po všech stranách knihy Kena Folletta obohacují čtenářského ducha.

...jen tak mimo soutěž, zkuste si najít ve vyhledávači sdělení Lenninovy závěti, nebo Aktion T4, bitvu o Midway, vylodění v Normandii.... prostě geniální

pupopony
24.04.2019 5 z 5

Nejlepší díl z této trilogie

allyce
11.03.2019 4 z 5

Zima světa se mi líbila mnohem více, než první díl. Tentokrát byla politika na pozadí příběhů. Obdivuji, jak úžasně dokáže autor propojovat lidské osudy napříč světovými velmocemi.

zdenaR
11.03.2019 5 z 5

Tak jako u prvního dílu musím napsat: Nádherná historická trilogie - nádherný příběh několika rodin z celého světa - doporučuji všem, kdo má rád historii spojenou s románovými prvky.

Gimli
05.03.2019 5 z 5

Po Pádu titánů už jsem věděl, do čeho jdu, a bral jsem občas trochu úsměvné vmanévrovávání postav do vzájemných setkání a dějinných událostí jako nezbytný atribut Follettova záměru. A tak jsem se prostě nechal unášet strhujícím Follettovým stylem, díky němuž je velmi obtížné přestat číst nebo alespoň na hrdiny a jejich osudy přestat myslet.

4xbabča
06.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha, která určitě potěší každého, kdo se rád něco dozví o celkem nedávné historii.

Toffee
26.12.2018 5 z 5

Vynikající. Oproti prvnímu dílu se tento mnohem víc soustředil na příběhy jednotlivých osob a rodin. Znovu mě fascinovala komplexnost, s jakou autor vykreslil události 30. a 40. let v různých částech světa a předvedl je právě na lidských osudech. Bylo to úžasné čtení. Za celou dobu neměla pocit hluchých míst, což je při tloušťce knížky neuvěřitelné, a hluboce se před autorem skláním.

Igor1311
14.12.2018 5 z 5

stále velmi nadpriemerná kniha, aj ked oproti Pádu titanov obsahuje menej opisov historických udalostí a zameriava sa skor na osudy hlavných postáv

flare
29.11.2018 5 z 5

Další díl přečteny s nadšením a jistým uspokojením,že jsem o něco chytřejší a dívám se na svět jinak...

helena8550
01.11.2018 5 z 5

Asi bych se opakovala a napsala to samé, co k prvnímu dílu. Ken Follett je PAN spisovatel, dokáže mě přesvědčit, že i knihu, která má 700 stran, musím přečíst do týdne. Těšila jsem se, až se dozvím, jak pokračoval příběh všech postav a rodin a co nejdřív musím našetřit čas i na třetí díl.

kaninaj
25.09.2018 5 z 5

knížka hezky napsaná, líbila se mi

Bagii
04.09.2018 5 z 5

Perfektní shrnutí dějin 2. světové války z pohledu různých stran zúčastněných zemí, doplněné osobními příběhy prostých i výše postavených lidí.

Petrasuvicka
04.06.2018 5 z 5

Číst tak dlouhou, rozmanitou a rozvětvenou ságu není vůbec žádná prča. Asi jako jíst kilometr dlouhou pizzu. Ale stojí to za to. První díl překvapil, jak dokáže čtivě popsat nezáživnou část dějin. Přiznejme si - první světová není dvakrát terno, víc se čte i píše o druhé světové. A té bylo víc než dost. Krásně dával do konfrontace politické protipóly na jednotlivých postavách, takže když Voloďa v řadách NKVD narážel na principy demokracie, tak jsem se vážně zasmála. Ach ti Rusové...
Doporučuji všem a v postavách se OPRAVDU vyznáte. Neděste se, že jich je moc.

kuba3954
25.05.2018 5 z 5

Vždy jsem měl pouze slabší povědomí o dějinách 1.poloviny 20.století. Díky skvělému příběhu vsazeného na pozadí světových dějin si lehce dokážu představit útrapy tehdejších obyvatel Evropy.
Největším šokem pro mě byl překvapivě závěr knihy, kdy se pro někoho konec války stal pouze začátkem dalšího teroru.