Zima světa

Zima světa https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151864/bmid_zima-sveta-nD5-151864.jpg 5 717 126

Století / Storočie série

První román Kena Folletta z plánované trilogie Století nazvaný Pád titánů se stal mezinárodní senzací nadšeně přijímanou jako strhující a fascinující kniha, která dokáže čtenáře pohltit na celé dny či týdny. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Winter of the World , 2012

Kasym
20.08.2021 5 z 5

Za mne výborné, nemohl jsem se odtrhnout.
A navíc poučné. Mám pocit, že jsem se v trilogii o minulém století dozvěděl víc než v hodinách dějepisu.

Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Po prvních stránkách jsem myslela, že to nedočtu. Jak začal fašismus v Německu… tak krutý. Pak se to zlepšilo… no a potom nastala 2. Sv. válka a já při tom několikrát brečela. Kdybych to věděla, tak to asi číst nebudu. Prostě hrůza, co lidi páchají. Ta slepá poslušnost, špioni, politika, hnus, hnus, hnus.

Je mi z toho těžko. Třetí díl asi taky nebude nic extra, studená válka. Úplně mě dostalo, jak ke konci američané zabili Williho Frunze a jeho manželku… kvůli čemu. Hnusná politika. A to Rusko.. Už v prvním díle to bylo kruté, ale tohle… ten Stalin a všechno. Jak to může někdo dopustit? Jak můžou být lidé tak hloupý? Krutí? Proč se bojí přemýšlet za sebe? Ještě teď při tom brečím.

orson
14.07.2021 5 z 5

Hodně působivé pokračování Pádu titánů. Jasně, trochu mi tam vadí, že vybrané postavy jsou u všeho dění a trochu moc často se potkávají navzájem - prostě jsou hodně provázané, ubírá to trochu na věrohodnosti. Ale ty historické události jsou skvěle popsané a člověku udělá dost jasno v nedávné historii. Jdu si přečíst závěr trilogie.

Trošku mě zamrzelo, že tam nebylo více o tom, jak se nacisti dostali k moci - o jejich začátku tam toho moc není.

Anet2106
22.05.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších sérií. Kniha vtáhne do děje. Moc se mi líbí styl, jakým je to napsané. Jsou zachyceny klíčové události, ale zároveň se děj příliš netáhne. Vše je podtrženo hrdiny, jejichž osudy se neustále protínají. Moc se těším na další díl.

Nerissa
01.04.2021 4 z 5

I druhá kniha ze série Století se mi moc líbila. V prvním díle bylo víc politiky, víc popsaná válka a její absurdita. Tento díl popisoval zase hlavně násilí a utrpení civilního obyvatelstva během války. Hlavně řádění nacistů a komunistů. Moc knih jsem z tohoto období nečetla. Trochu se jim vyhýbám, protože mě vždy rozhodí a trochu mě děsí. Mám vztek a pocit bezmoci kvůli tomu, jak moc všechno bylo, je a může být špatně.
Kniha je psaná hezky, svižně, jednoduchým jazykem. I když je zde hodně postav, neměla jsem problém s jejich zapamatováním a zařazení. Co mě trochu mrzelo, tak bylo vynechání některých událostí, které byly důležité, ale v knize se přešli jednou větou nebo ani nebyly zmíněné.

A ještě nakonec dva úryvky:
"Kdo ti to udělal?"... "Znáš je... Říkají si komunisti místo nacisti, ale je to stejný typ lidí. Znovu tu je rok devatenáct set třiatřicet."

"... Erik byl jedním z těch neschopných lidí, kteří mají takový strach ze života, že raději žijí v nelítostném režimu pod vládou, jež nestrpí nesouhlas a nařizuje jim, co mají dělat a co si mají myslet. Byli hloupí a nebezpeční, ale byly jich spousty..."

zuziV
21.03.2021 3 z 5

Po přečtení prvního dílu byla pro mně Zima světa zklamáním. Najednou jsem se ocitla v červené knihovně. I proto jsem dlouho otálela, jestli se pustit do objemné poslední části Hranice věčnosti, ale v té K.Follet nezklamal a opět jsem se od čtení nemohla odtrhnout.

oasismanik
19.03.2021 4 z 5

Hm...no takto, ja asi pôjdem proti väčšine, ale mne sa predsa len viac páčila jednotka. Téma prvej svetovej je predsa len o trochu menej prevarená téma, aj keď aj tu sa Ken snažil nenudiť milion krát opakovanými faktami. Niektoré pasáže, hlavne celý Chuckov príbeh a všetko okolo Pearl Harbor ma absolútne nudili a sem-tam som ich aj preskakoval, na druhej strane Španielsko bolo výborne a hlavne pri zoskoku v Normandii som ani nedýchal.
Niektoré motívy, situácie a charaktery postáv sa dosť opakujú, presne ako pri Pilieroch zeme a ich pokračovaniach, ale Ken tak proste píše. A idem hneď aj na trojku, historiu, hlavne tú nedávnu, si treba stále, stále pripomínať!

tereza5767
10.03.2021 5 z 5

Stejně jako první díl, skvělý.

ber
06.02.2021 5 z 5

Opět výborně napsáno .... nezaujatý pohled na druhou světovou válku z více stran ..... napětí, láska, beznaděj, nenávist, odpuštění.... prostě všechno co má v románu být.

Karcoolka2210
31.01.2021 5 z 5

Vynikajúce! Presunuli sme sa do obdobia od roku 1933-1949 a mnoho sa toho udialo. Sága piatich rodín pokračuje, pribúdajú nové postavy, deti a vnúčatá protagonistov z prvej knihy. A ako to už u Kena Folletta býva, tak aj dobrá dávka histórie. Hurá na poslednú časť. AJ

Morland
20.01.2021 5 z 5

Absolutně fantastické čtení! Pro mne přesně akorát namíchaná fakta a fikce, politika a běžný život, válka a láska....těším se na 3. díl, jen mě mrzí, že se tím pádem blíží konec...

Květ
10.01.2021 5 z 5

Druhý díl trilogie století se mi líbil ještě více než první kniha Pád titánů. Zaujal mě opět od prvních stránek a bavil až do konce. Děj se odehrává v letech 1933 až 1949 a obsáhne Evropu, Rusko i Ameriku. Čtivá, poutavá sága, u které jsem občas i zamáčkla slzu. I přes objemnost a množství stran děj plyne svižně a nenudí. Doporučuji.

eliska-n
11.10.2020 5 z 5

Ken Follet je pro mě jeden z nejlepších světových autorů. Zima světa to jen dokazuje. Střípky z Československa zaujmou a potěší, ale události Československa by si zasloužily rozsáhlejší zmínky.

ivanaci
26.07.2020 5 z 5

Druhý díl asi lepší než první. Možná je to tím, že člověk dějiny tohoto období zná lépe. Už se těším na třetí...i když novodobé dějiny moc nemusím.

Babouš
19.07.2020 4 z 5

Epické, monumentální a pořád osobní, ale postav oproti prvnímu dílu výrazně přibylo, takže jsem pořád musel listovat na začátek, kde je tabulka postav a jejich vztahů. Občas mi ale rodinná pouta i navzdory tabulce unikala. Za to hvězdička dolů, jinak perfektně napsaná sága mapující nejtemnější období lidských dějin - od nástupu nacistů přes druhou světovou válku, atomovou bombu až po plíživý nástup komunistů (oceňuju působivou kapitolu z Československa 1948). Těším se na třetí díl!

tittanie
19.07.2020

Druhý díl série. Podle mě měla série trochu sestupnou tendenci. Možná je to délkou a množstvím postav, ale kniha se mi pořád líbila a četla se docela dobře. A dozvěděla jsem se zajímavé informace o historii.

tittanie
19.07.2020

Druhý díl trilogie. Musím se přiznat, že tím jak je kniha dlouhá, tak jsem ji četla poměrně dlouho. Chvilkami jsem se nemohla odtrhnout, chvilkami jsem se nudila. První díl se mi líbil nejvíce.

Helenka657
05.07.2020 5 z 5

Pozor kniha a cela trilogie je silne navykova vysoce ctiva!!!

Schary
29.04.2020 5 z 5

Úctyhodné pokračování prvního dílu. Prvních sto stran mě moc nebavilo, ale od sté strany mě knížka strhla a nepustila. V tomto dílu bylo trochu víc romantiky a míň historických faktů, dle mě to knize prospělo. Z hlavních hrdinů prvního dílu jsou najednou vedlejší postavy a na jejich místa nastoupily jejich děti, ostatně jako v životě. Nejvic jsem si oblibila Lloyda a Daisy, ti mě bavili...

vladka321
20.04.2020 5 z 5

Opět dokonalé dílo autora, který se vyznačuje mnohostránkovými knihami. A přesto jsou tyto knihy tak čtivé, děj je svižný a značně uvěřitelný. Velmi poutavě autor pokračuje v líčení života pěti rodin jež známe z prvního dílu trilogie Pád Titánů. Výborný překlad, poutavé čtení - doporučuji.