Hranice věčnosti

Hranice věčnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238342/bmid_hranice-vecnosti-fBB-238342.jpg 5 568 124

Století / Storočie série

< 3. díl

Monumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí – po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti. Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených Státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu. Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Edge of Eternity , 2014

lucie9998
23.03.2020 5 z 5

Celá trilogie je naprosto úžasná!

ddkk
24.02.2020 4 z 5

Poslední díl trilogie Století začíná stavbou Berlínské zdi v roce 1961 a končí jejím zbouráním v roce 1989. Pro mnohé z nás nedávné dějiny, které jsme zažili. Kolik se toho za ty necelé tři desítky let událo! Jak těžké muselo být postihnout a provázat tolik zásadních historických okamžiků, které utvářely soudobý (a současný) svět! Je obdivuhodné, jak se to Kenu Follettovi podařilo. Jak musel už při psaní prvního dílu ságy myslet na to, kdo, jak a kam z jeho postav zapadne tak, aby na jeho nebo jejím příběhu mohl vykreslit jednotlivé dějinné události.

Třetí a závěrečný (a také nejobjemnější) díl trilogie je nabit významnými světovými historickými mezníky, tak trochu na úkor příběhů jednotlivých rodin v Rusku, Německu, USA...Přesto je i toto pokračování Století neobyčejně čtivé a napínavé, i když mnohdy víme nebo tušíme, co se nakonec stane. Celá řada politických a historických souvislostí se najednou otevírá a odhaluje, takže si občas řeknete: aha, tak takhle to bylo! Nebo si vygooglujete pár dalších detailů...

Ken Follett se definitivně stal mým oblíbeným autorem a už mám připraveny jeho další knihy. Celou ságu Století určitě doporučuji.

jfialova
16.02.2020 4 z 5

Na poslední díl trilogie jsem se těšila. Po dočtení musím konstatovat, že druhý díl byl bezkonkurenčně nejlepší. Oblíbení hrdinové z předchozích dílů již nežijí popřípadě dosáhli tak pokročilého věku, že do děje již prakticky nezasahují. Čerstvá generace mě bohužel již tolik neoslovila. Rovněž mě mrzí, že část rodiny, která byla v minulých dílech pod drobnohledem, byla teď pouze okrajově zmíněna a o některých hrdinech se nedozvíte již vůbec nic. Tento díl je bohatý spíše na historické události, nám je do určité míry blízké téma rozdělení Evropy železnou oponou, i když se zde mluví spíše o DDR než o Československu. Velmi zajímavé bylo čtení o eskalaci jaderného zbrojení. Ještě po letech mrazí z toho, jak blízko jsme byli totální katastrofy. Autora velmi obdivuji za sepsání tak čtivého a faktograficky rozsáhlého díla.

cca
12.02.2020 5 z 5

Tak už jsem bohužel na konci. Jediné co mě napadá napsat je, že od začátku do konce je to jedno z nejlepších děl co jsem kdy četla a nejspíš i číst budu. Všechny tři díly jsou napsané tak, že čtenáře poučí o tom co se doopravdy dělo, a to natolik poutavě, že nemám slov. Prostě geniální. Tyhle knihy by se měly povinně přečíst na školách do hodin dějepisu. Myslím že vysvětlí více než jakákoli učebnice.

brabofka
14.01.2020 5 z 5

Zazvonil zvonek a je konec. 2 měsíce intenzivního života se všemi hlavními postavami celé série je na konci a já si dost dobře nedovedu představit co dál? Je to jakoby skončil paralelní život. Každý večer, každou volnou chvilku jsem vyplňovala čtením a dnes poprvé nic.... budou mi chybět. S každým dílem se čtenář přesune o pár let dopředu, k další generaci rodu. A Vám se tak postupně začne ujasňovat proč vlastně zrovna tyto rodiny a tyto země. Protože každá byla v tu danou dekádu, v tom daném období velice důležitá a zásadně zasahovala do světových dějin. Ať už se jedná o 1.světovou válku prolínající se prvním dílem, nebo 2.světovou válku ve druhém díle, či studenou válku a vlastně celá 60-80.léta minulého století. Velice zajímavě a hlavně čtivě podáno. Fikce s realitou se tak dokonale mísí, že jsem si musela čas od času "vygůglovat" souvislosti, abych se dozvěděla zda už to je fikce a nebo se to opravdu stalo. Myslím, že by se kniha mohla hrdě hlásit do povinných školních osnov dějepisu. Protože jak jinak, než zábavně, podat historii. Za mě skvělé.

Manyna
29.11.2019 5 z 5

Trojka se mi líbila asi nejméně, ale zas jsem se dozvěděla něco víc z "moderní historie". Příběh byl obsahově vyčerpán a já se všemi protagonisty loučím s slzou v oku.

Guenevra
26.11.2019 5 z 5

Dočteno! Autorův styl psaní mi osobně velmi sedí. Ráda se učím historii románovou formou a z toho hlediska je tento autor spisovatel s velkým S.

Třetí díl mě tedy z celé trilogie bavil asi nejméně. Nicméně se mu rozhodně nedá upřít propracovanost a můj všeobecný přehled se dostal o pěkný kus dál. Určitě jsou v knize nějaké chyby, ale cokoli mě osobně v knize zaujalo a vyhledala jsem si v dalších zdrojích, tak jsem zjistila, že to bylo přesně tak, jak bylo popsáno v knize.

Fascinuje mě celá ta politická provázanost, fascinuje mě, co všechno souvisí se vším a já jsem autorovi vděčná za to, že mi umožnil tuto jízdu uplynulým stoletím. Zároveň jsem smutná, kolik zla a hlouposti se v nás lidech schovává a trilogie mi asi vzala kapku nadějí, že se tohle někdy změní.

Též jsem trochu smutná, že jsem se nedozvěděla osudy všech hrdinů trilogie. Důležité osoby z jednoho dílu byly náhle zcela nepodstatné v dalším dílu a mizely, aniž bychom se dozvěděli, jak vnímaly další vývoj. Toto je asi běžný životní koloběh, ale v knize to zabolí tak nějak více.

lima123
20.10.2019 5 z 5

Aj tretí diel trilógie Storočie nesklamal. Skvelo, pútavo napísaný príbeh viacerých rodín, ktoré žijú v rôznych kútoch sveta a ich zážitky z obdobia studenej vojny. Určite odporúčam.

AlenaF
05.10.2019 5 z 5

Souhlasím s recenzí Toffee. Celkově jsem touto trilogií nadšená. Doporučuji.

Toffee
29.07.2019 4 z 5

I třetí díl trilogie drží vysoký standard, je velmi čtivý i nenásilně poučný. Člověk se dozví spoustu věcí, které nevěděl, nebo už zapomněl, a dozví se je tak poutavě, jako by u událostí přímo byl. I příběhy jednotlivých postav do toho krásně zapadají a v těch více než 900 stránkách není příliš mnoho hluchých míst. Bylo to dobré, ale ne tak, jako předchozí dva díly. Určitě se na tom podepsal časový rámec - první a druhý díl se odehrávaly v relativně krátkém časovém období (nějakých 30 let dohromady). Hranice věčnosti ale pokrývala víc než 40, takže událost střídala událost, nikde se moc nezastavovalo, žádné zdržovačky, aby se to do konce století stihlo. I přes tuhle výhradu je to ale pořád nadprůměrně dobrá knížka, kterou ocení všichni milovníci historických románů.

Nehorazna
21.07.2019 5 z 5

Nejvíc se mi líbil díl druhý. Ale pořád mi přijde , že Ken Follet byl přímo u stavby berlínské zdi, v Bílém domě, byl diplomat nebo špion....a vše co zažil ještě skvěle popsal do osudu lidí...jako vždy. Pro mě skvělá učebnice moderní historie, kdy čtenář se ocitá přímo v ději a chápe, proč zrovna takhle se historie udála...

4xbabča
29.05.2019 5 z 5

Závěrečný román trilogie Století pokračuje v osudech lidí a dějin stejně úspěšně a poutavě jako v předchozích knihách. Zároveň doba, kterou už jsme prožívali sami se znovu připomene a dost citově zasáhne. Skvělé dílo, a autora lze jen obdivovat.

pupopony
24.04.2019 3 z 5

Poslední díl trilogie bohužel nedosahuje kvality předchozích knih

Almenka
01.03.2019 5 z 5

Krasna trilogie posledni dil se mi libil nejvíce asi proto že jsem kosek te historie prožila sama

Yorika
02.02.2019 2 z 5

Taková pohádka pro dospělé.Kniha napsána ve spěchu, až především v posledních kapitolách působí odfláknutě.
Navíc mám pocit, že politická příslušnost autora, je z knihy až příliš dobře patrná a to by si žádný dobrý spisovatel neměl dovolit.
Follet umí psát i lépe.

flare
14.01.2019 5 z 5

Ocenuju lidi,kteri dokazi cerpat z historickych souvislosti a napsat tak ctivou zalezitost,jako je Stoleti...spousty veci vam v zivote uniklo nebo jste je zkratka nemohli videt..tady nam jsou priblizeny,tleskam...

helenkan
08.11.2018 5 z 5

Naprosto skvělé čtení. A mohu jen doporučit.

mazda333
03.11.2018 5 z 5

Smutně zavírám Hranice věčnosti po dočtení poslední stránky a s povzdechem, že už je to opravdu konec. Tak to bývá snad u všech jeho knih. Follet je opravdu králem velkých mnohageneračních příběhů na pozadí skutečných historických událostí. Tohle je zkrátka dějepis podle mého gusta. Mnohokrát se mi vedraly slzy do očí, hlavně u Walliho vystoupení u Zdi pro Alice, a pak samozřejmě u loučení Ethel a Fitze. A ačkoli mi postavy z tohoto dílu nepřirostly k srdci tak silně jako ty z prvního a druhého, stejně to byl skvělý zážitek a ani na moment jsem se nenudila. Tato trilogie se opravdu povedla.

kaninaj
25.09.2018 5 z 5

knížka je dobře napsaná, líbila se mi.

zdenaR
19.07.2018 5 z 5

Knihy autora mě nadchly - čtivé, strhující děj a hlavně rozsáhlé - vždy je mi líto, když jsem na konci :-)))
Klobouk dolů, PANE spisovateli!