Století moudrosti

Lekce ze života Alice Herzové Sommerové, uznávané koncertní klavíristky, nejstarší žijící osoby na světě, která přežila holocaust Impozantní a elegantní příběh o houževnatosti a optimismu stodevítileté klavíristky, který vychází celosvětově s předmluvou Václava Havla a podporou Elieho Wiesla. Stodevítiletá klavíristka Alice Herzová Sommerová na vlastní oči viděla celé minulé století a první dekádu století tohoto. Přežila koncentrační tábor v Terezíně, byla při procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě a během té doby přicházela do styku s některými z nejúžasnějších historických osobností našeho věku. Jako dítě trávila v Praze víkendy a svátky ve společnosti Franze Kafky (kterého znala jako „strýčka Franze“) a k přátelům její matky patřili Gustav Mahler, Sigmund Freud a Rainer Maria Rilke. Když se Alice po válce přestěhovala do Izraele, jejích bytových koncertů se účastnila Golda Meirová a také Artur Rubinstein, Leonard Bernstein a Isaac Stern. Dnes žije Alice v Londýně, kde stále několik hodin denně cvičí na klavír. Přestože byla vězněna v Terezíně a nacisté jí zavraždili matku, manžela a přátele, přestože jí mnohem později předčasně zemřel syn, Alice nad tím vším vždy zvítězila svou schopností žít život bez zahořklosti. Věří, že klíčem k tomu, aby přežila, byla hudba a také schopnost odhalit v každém člověku jeho lidskost, i v nepřátelích. Století moudrosti je pozoruhodný a inspirující příběh o celoživotním krédu jedné ženy – tváří v tvář nejhoršímu zlu, jaké kdy člověk poznal – nacházet v životě dobro. Je to svědectví o pevných přátelských svazcích, o moci hudby a o tom, jak je důležité vést život v materiální prostotě, intelektuální zvídavosti a nekonečném optimismu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143189/stoleti-moudrosti-efJ-143189.jpg 3.943
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Jota

A Century of Wisdom: Lessons from the Life of Alice Herz-Sommer, the World´s Oldest Holocaust Survivor., 2010

Kniha Století moudrosti

esma
31.12.2019

Životní příběh Alice Herz Sommerové (1903-2014) vzbudí v každém nesmírný obdiv a úctu. Schválně jsem si knížku vzala k opětovnému čtení o Vánocích, v době hojnosti a přesycení (a bohužel i plýtvání), jako ostrý protiklad toho, jak jinak se dá přistupovat k životu. Narodila se jako židovka, čekal ji Terezín, ztráta manžela v Dachau a přerušena slibná kariéra klavíristky. Milovala hudbu a hudba ji zachránila. Považovala život za obrovský dar a přistupovala tak ke každému dni, který prožila a prožila jich skutečně hodně. Naprosto pozitivní, zásadová, radostná bytost, která nezanevřela na svět, naopak, držela zásadu, že nenávist plodí nenávist a nedala se ze své cesty svést. Pozoruhodná osobnost.

Babo
24.01.2018

Na knihu jsem se těšila ,ale tak nějak mě zklamala. Život známé ( tedy pro mě neznámé ) klavíristky byl určitě naprosto unikátní . Ať už lidmi s kterými se setkala , tak hroznou dobou , v které žila ,ale kniha jako taková mě zklamala až tolik, že jsem si asi v polovině řekla, že mě nebaví a odložila jsem ji .
Vadilo mi i to ,že se děj stále točil jako ve spirále . Už v první kapitole jsem zjistila jak dopadne , potom se vyprávění vrátilo na začátek , proběhlo Terezínem až do Izraele a zase se vrátilo před válku. A tak to pořád pokračovalo, až se mi z toho hlava točila.
Ale na druhou stranu jsem o něco vzdělanější a vím,že žila uznávaná klavíristka a dožila se opravdu požehnaného věku .

Kryštofka
30.12.2017

Inspirativní! Nacházím v Alici další svůj vzor. Jdu si po dlouhé době zahrát na piano. A víc skromnosti by mi taky neuškodilo...

Příběh mnohonásobně předčí literární schopnosti autorky.

jana.hud
03.10.2017

Století moudrosti je kniha nejen o vynikající klavíristce, ale hlavně o úžasně pozitivní ženě. Škoda jen stylu psaní - raději bych více rozpracovaný příběh než výčet všech možných osobností se kterými se potkala.

Na závěr knihy je pár stránek s nádhernými životními moudry Alice např.:

Buďte laskaví. Laskavost je zadarmo. Nic vás nestojí a odměna je pro všechny velká.

Stěžovat si ničemu nepomůže. Člověk se pak jen cítí špatně.

GreenMagritte
23.08.2017

Co se týče samotné knihy, musím být trochu kritická. V žádném případě se to netýká samotné osobnosti Alice Herz Sommerové a jejích zážitků! Oceňuji, že někdo seznámil čtenáře z různých koutů světa s touto výjimečnou osobností, která si pozornost nezaslouží jen kvůli tomu, že přežila spolu se 130 lidmi Terezín, ale především pro její životní postoj a energii, kterou byla díky své hudbě schopná dále předávat. Autorka Caroline Stoessingerová je však v první řadě klavíristkou a už ne tak zdatnou spisovatelkou. Vyprávění mi někdy přišlo vágní, klouzající po povrchu, přestože potenciál v osobě Alice Herz Sommerové byl opravdu mimořádný. Uvítala bych, kdyby byl věnován větší prostor pro Alicinu výpověď, jejím myšlenkám o životě, mládí i stáří,… místo rozvláčného vysvětlování historických souvislostí. Objevila jsem pár překlepů, včetně informace o tom, že Spinoza žil před 2000 lety. Autorka někdy zvláštně bagatelizuje a na Čechy se dívá pomalu jako na divá zvířata, která se vyhnáním Němců rovnají nacistům v holocaustu. Rovněž zmínka o zálibě českých mužů v milenkách mě dost pobavila. Když knihu hodnotím v rámci jiných biografií, které jsem četla, nemohu o ní říct nic víc, než že je zkrátka průměrná. Jsem nicméně ráda, že se jsem se díky této knize seznámila s osobností Alice Herz Sommerové a zvažuji, že si o ní přečtu ještě další knihu Alice Herzová-Sommerová: Rajská zahrada uprostřed pekla.

Iva-JU-KA
23.09.2016

Z knihy na mne dýchá ohromná pokora k životu, veliká láska k hudbě. I přes velmi těžký život je paní Sommerová plná optimismu. Alespoň tak je kniha napsaná ... Dlouhý a bohatý život poskytuje téma na obsáhlejší knihu, škoda, že nebyla víc rozpracovaná. Ale i tak ... zajímavá biografie, která stojí za přečtení.

morava
29.04.2016

Kniha se mi libila. Je plna uvah, moudrosti a optimismu teto silne zeny.

stopni
23.02.2016

Životopis Češky s nezkrotným elánem a životní moudrostí a optimismem, který rozhodně stojí za přečtení. Kniha napsaná s lehkostí, jen mi vadily historické nesrovnalosti, ale to se dá odpustit - výpovědní hodnota díla je převeliká. Zajímavé, lehké, čtivé a plné moudrosti...... Skvělé... :-)