Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1052 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

toni-az
31.10.2021 4 z 5

Pro mě takový Jonassonovský standard. Stařík šmrcnutý Andersem a Analfabetkou. Tak trochu vykradl sám sebe, ale pořád se tam dalo najít něco nového, zasmát se hláškám na nácky (vč. Trumpa) a bláznivé politiky (vč. Trumpa) a užít si sice podobný, ale pořád dobrý příběh. Napsáno klasicky kvalitně, postavy mají charakter a i když se často chovají naprosto nesmyslně, mají své kouzlo a jsou neskutečně sympatické. Jen jedna věc by mě zajímala, kam se poděla ta jeho ženská z prvního dílu?

Načteno jako obvykle taky dokonale.

knizniblog.cz
13.10.2021 4 z 5

Jonas Jonasson tvrdí, že druhý díl napsal proto, že mu chyběla Alanova dobrodružství, spíš to ale vypadá, že měl neodbytnou potřebu okomentovat světovou politickou situaci. Hlavy světových velmocí ztvárnil skvěle, především Kim Čong Un byl skutečně osobitý. Jak je u Jonassona zvykem, opět půjde o zběsilé dobrodružství. U Jonassona upřednostňuju audioknihy, protože hlas a způsob četby Martina Stránského těmto knihám neuvěřitelně sedí a v jeho podání mě to baví mnohem víc, než když si čtu sama.

Nikola086
22.09.2021 3 z 5

První díl byl mnohem zábavnější, ale i tento díl sem tam pobavil a člověk si i odpočinul, když pomineme politiku v knize. Trošku to působilo dojmem satiry na nynější celosvětovou politikou.
Každopádně mě Alan Karlsson zase přesvědčil o tom, že mít někde je nejlepší cesta k tomu vyhnout se průserům :D

IgorGebiza
08.09.2021

kniha ktoru som po dlhom trapeni ani nedocital. (skoncil na strane 130) prvu knihu o storocnom starcekovi som precital velmi rychlo, ale toto mi akosi neslo.
odrazu akoby starcek bol neskutocne bystry a vedel oklamat kazdeho, (utek z Korei aj s jadrovym materialom). odrazu mi bolo jedno co sa bude dalej v knihe diat.

zdenaR
19.08.2021 3 z 5

Stojednoletý stařík se mi nelíbil tak jako Stoletý stařík, bylo zde příliš politiky a trochu méně humoru.
Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, přednes Martina Stránského byl skvělý.

Vevericka.eva
16.08.2021 3 z 5

Jednička byla o dost lepší, tohle už na mě bylo moc přeplácané. Na druhou stranu pro oddech, proč ne.

cukrovka
29.07.2021 4 z 5

Stařík se vrátil a opět boduje. Zajímavě a vtipně napsáno. Jen ta současná politika mě nebavila tolik jako setkání s politiky v předešlém díle.

Danuše7
24.06.2021 4 z 5

Ještě, že staříka máme :-) , kniha je vtipná a čtivá

janik6969
21.04.2021

tento díl jsem nedočetla, nezvládla jsem ani prvních sto stran rozjezdu, vnímala jsem Alana jako mermomocí vtipného světáka, co všechno umí, všechno mu projde, všichni mu všechno uvěří... v prvním díle to bylo podáno jako náhoda, já nic, já muzikant, ve druhém to už byl "frajer"... a to mi nesedlo. A na můj vkus moc politiky, vlastně jen politika

vendysantos
12.04.2021 4 z 5

Dávám čtyři hvězdičky pouze proto, že první díl byl zkrátka lepší a zábavnější. První díl vyprávěl o Alanově životě, o sto letech plných dobrodružství, absurdit a náhod. Tento druhý díl už byl něco navíc, bez čehož bychom se asi obešli. Ale nemění to nic na tom, že autor píše velmi vtipně a inteligentně a jeho styl mě velmi baví. :)

Ivan F
08.04.2021 3 z 5

To, čo bolo v storočnom starčekovi "kúl", už rozhodne v stojedenročnom starčekovi "kúl" nie je. Prečo? Pretože udalosti v storočnom starčekovi boli rozdelené do desiatich dekád a aj keď boli ad absurdum, tak boli zábavné. Udalosti nahustené do jedného roka už tak zábavné nie sú. Okrem toho mi prišlo, akoby Allan hral druhé husle a stačilo mu k šťastiu surfovanie (nie po vode, ale virtuálne) a doslova bol ako Pavlovov pes, len čo sa niekde spomenul alkohol, tak už slintal - to zábavné nie je ani trochu. No a potom je kniha silne politicky ovplyvnená svetonázorom spisovateľa - podľa neho je Angela super "kúl" mädchen a to podľa mňa rozhodne nie je. Že je Donald samoľúby vidlák, s tým súhlasím, lenže na rozdiel od svojich prezidentských predchodcov s nikým nebojoval, tým sa vyznamenal najmä George Junior, čo bol tiež vidlák avšak s napoleonským komplexom. Podtrhnuté a spočítané: v stojedenročnom starčekovi je viac politiky než humoru. Škoda.

Dada077
28.03.2021 5 z 5

Aj pri tomto dieli som volila audio a opäť výborné. Dokonca sa mi táto časť páčila viac ako prvá. Už dávno som sa tak nepobavila na hláškach týkajúcich sa štátnikov a situácií - svet verzus politici verzus jeden starček. Biznis s rakvami nemal chybu. :)

Hanka941
28.03.2021 3 z 5

První díl se mi četl lépe. Líbil se mi víc. Do první půlky druhého dílu jsem se nemohla začíst. Druhá půlka už mě chytla a a dobře jsem se u ní bavila.

AndreaCekanova
13.03.2021 3 z 5

Stoletýho staříka si přečtu klidně ještě tisíckrát, ale stojednaletý stačil jednou. Autor sám sobě nasadil laťku hodně vysoko.

Pavla111
01.03.2021 5 z 5

Zabava jako prvni knizka ;-)

bigbabe
24.02.2021 3 z 5

Oproti prvnímu dílu to bylo slabší, první půlka mě vůbec nebavila, druhá se trochu rozjela. Ale sto let bylo lepší než "aktuální" dění.

tom2843
19.02.2021 2 z 5

Jaký je rozdíl mezi prvním a druhým staříkem? Asi jako rozdíl mezi pohodovým trampem, který spí pod širákem a užívá si svobody s lahváčem v ruce, a aktivistkou Grétou, která zahraňuje celou planetu ale pod širákem nikdy nebyla. Alan už není vtipný, příběh je po 50 starnách předvídatelný, setkání se všemi světovými vůdci je povinností a z apolitického vyprávní se stává politické školení. Ale v několika momentech se objeví lehkost a humor prvního dílu, jako při setkání s Trumpem ;-)
„Máte strašně pěknej účes.“
„Strašně pěkný účes?“ zopakoval prezident.
„Jo, vlastně jste pěknej celej. Ale ten účes je něco extra.“
Prezident Trump si urovnal zrzavě blond ofinu. Vnitřní zloba z něj vyprchala.
„Nejste první, kdo si to myslí. Nejste první.“
Ten Švýcarošvéd je docela sympatický, pomyslel si Donald Trump. A trochu zábavný. S dobrým úsudkem, jak to tak vypadá.

cipperka
01.02.2021 5 z 5

O rok starší stařík se mi četl o dost lépe, asi proto, že byl ze současnosti a taky mě potěšily pasáže z Keni, hezká připomínka :-)

grizlinka
22.01.2021 4 z 5

Vice me bavil prvni dil,presto hodnotim velice pozitivne, a stojednalety Alan opet cimrmanovsky pusobi po celem svete.

terimila
17.01.2021 3 z 5

Ale jo, nakonec to nebylo tak špatné. Sice to je výrazně slabší než první Stařík, a slabší než všecko, co jsem zatím od Jonassona četla, ale pořád to šlo. S audioknihou jsem se sice pinožila snad dva měsíce, což je fakt hodně, a to jí ještě nesmírně pomáhá geniální přednes Martina Stránského.... ale šlo to.
Místy jsem teda váhala nad dvěma hvězdami, zejména v té části s Trumpem v USA, ta mě vskutku nebavila. Ale v Africe to zase začalo být snesitelné. Je to přepolitizovaný, je to nedomyšlený a je to už hodně přehnaný, ale pořád se to dá. Postavičky jsou celkem milý, zážitky úsměvný. Dvě hvězdy jsou vyhrazeny pro těžko stravitelné věci s protivnýma postavama, což se tady naštěstí nestalo. Ale příště, pane Jonasson, prosím, odolejte Staříkovu volání a už mu tolik prostoru nedávejte. Noví a neotřelí hrdinové budou lepší.

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta

Kniha Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět je v

Přečtených1 555x