Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1052 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

Pasadenka
07.05.2019 4 z 5

Další knížka. Další JJ. Taková... již klasika. Příběh o stařečkovy neurazí ani nepřekvapí. V aktuálním politickém dění však není až tolik zajímavého, aby to knížku utáhlo. JJ vytahuje nejgrotesknější světové politiky a bez zbytečné hyperboly ilustruje jejich „zvláštnost“. Je to zábava, to ano. Myslím si, že jednou za 5 let může přít JJ s další bleděmodrou pohádkou a zpříjemní mi den. :)

Koho tento styl nebaví, nebo se mu okoukal, tak ani nemá smysl pokoušet se začít.

Herča76
06.05.2019 4 z 5

Tak trochu vliv luxusního prvního dílu snížil pocit z tohoto druhého dílu. Lehce jsem postrádala uvolněnost a humor. Nicméně, pan Jonasson zaslouží dík, že jsme se s Karlem ještě setkali, je to vždy zážitek.

Filip555
03.05.2019 5 z 5

Po předčtení knihy ,,Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel", jsem si nemohl představit, že by se spisovateli povedlo napsat srovnatelně výborné pokračování. Povedlo se mu to.

pepa4081
01.05.2019 5 z 5

Jestliže jsem Stoletému staříkovi dal čtyři hvězdy, pak Stojednaletému musím dát pět. I přes rozsah čtyř set stran jsem knížku přečetl prakticky na jeden zátah. Nejsou zde historické odbočky a děj se mi proto zdál ucelenější. Kniha se celá odehrává v současnosti, a přestože příběh je dost jednoduchý, nenudí. Nejde už také jen o pustou srandu, ale nutí k zamyšlení o tom, jaký dnešní svět je. Pan Jonasson lobbuje za lepší svět svou nejsilnější zbraní – úžasným humorem, který jsem si oblíbil. Ano, znovu jsem se nahlas smál, ale trochu mne i mrazilo. Těším se na další knihy tohoto autora. Vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

kuruteku
01.05.2019 4 z 5

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky... Proto půdorys (neuvěřitelné náhody) zůstal zachován, postavy též, ale zmizela nostalgie a objevila se současnost. Sympatie autora určitě čtenáře rozdělí na ty, co je štve ruská linka, a ty, co ji berou za humornou nadsázku. Stejně jako na ty, co adorují Trumpa, a ty, co mu nemohou přijít na jméno. A do třetice Angela. Mně vyznění autora vyhovuje, potěšil by mne i nějaký místní autor se stejným nadhledem.
Výborná oddechovka.

Birlibán
30.04.2019 3 z 5

Stoletý stařík byl lepší, už pro ten nápad projít dějinami dvacátého století. I analfabetka se mi líbila víc. Téma i autor už zdají se vyčerpáni...

stavinohova
28.04.2019 5 z 5

Humor výborný :-) Konec zvláštní.

Dae
28.04.2019 4 z 5

Pro mě je tohle spíše samostatná kniha, nevnímám to úplně jako pokračování Stoletého staříka. Netvrdím ale, že je špatná. Je to v mnoha ohledech zajímavý pohled na současnou světovou politiku. Nicméně zcela určitě ne nezaujatý. Názor autora je zde velmi patrný, což určitě nemusí každému sedět (já s ním vesměs souhlasím, takže mi to problém nedělá :o) ). Za přečtení podlě mě každopádně stojí, už pro ten autorův přehled.

haski
27.04.2019 5 z 5

Trochu jsem se bála, že pokračovat ve staříkovi nelze. Lze. Pokud se alespoň trochu orientujete v současné politice, musí vás kniha pobavit. Jak jednoduše se dá vykreslit Trump, malý Velký vůdce nebo Angela, to umí jenom Jonasson. Trochu bláznivé, nepravděpodobné a hlavně zábavné. Mně se to moc líbilo.

ZlýJabko
25.04.2019 3 z 5

Jak mám rád první knihu s Alanem, tak tahle je dost slabý odvar. Jednak se mi stýská po Alanových příhodách z 20. století (jejich absence knize hodně ubližuje), jednak si myslím, že vztah mezi Juliem a Alanem se za ten rok od poslední knihy hrubě zhoršil na to, jací kámoši byli.
Skoro mi až přijde, že je stařík téměř vedlejší postavou. Čarodějnickou linku příběhu nemá cenu popisovat, její bezobsažnost je očividná, linie s nácky a ruským špekulantstvím taktéž.

Pokud se Alan nevrátí potřetí, aby všechno konečně vyřešil, neměla tahle kniha s nemastným, neslaným koncem valného smyslu .

pkweb.eu
24.04.2019 5 z 5

Za mě super. Užil jsem si to více než, když byla hlavní postava o rok mladší a vzpomínala. Pro čtení to ale chce mít základní přehled o politické scéně, jelikož na tom je celý příběh postaven. Kdo nemá, asi z knihy nic mít nebude.

ivakola
24.04.2019 4 z 5

I já jsem se staříkem spokojena. Místy se mi to zdálo trošku křečovitě napsáno, ale pobavila jsem se. Zasazení do aktuální doby to jen spestřilo a udělalo knížku zase o něco zajímavější, hlavně pro mladší generaci. Nejvíce mě snad pobavilo rádoby podnikání ,, spolucestovatelů "
staříka.

Gaara1
23.04.2019 5 z 5

Další neuvěřitelný příběh sympatického starouška, který si s ničím neláme hlavu a který se dokáže objevit a zase zmizet z neuvěřitelných míst a situací a dokáže zamotat hlavy nejvyšším politikům... 90%

Petra21
22.04.2019 4 z 5

Díky bohu za to, že Jonasson mohl napsat volné pokračování 'Staříka' že současnosti, nikoli se opět vracet do minulosti. Určitě to chtělo notnou dávku odvahy opírat se do elit dnešního světa a vysmívat se jim tak neskrytě. A bylo to skvělé! Vtipné, napadité, bláznivé. Hvězdu jsem ubrala za to, že děj mohl být o něco kratší, v jedné části jsem se přistihla, že se malilinko nudím, což mě hrozně mrzelo. Také by bylo super, kdyby autor v budoucnu napsal sbírku sloupků s jeho satirickými postřehy, aby už nekopíroval jeden styl vyprávění. A možná to má v úmyslu, protože poslední stránka s filozofickým podtextem byla alespoň pro mě velice překvapující.

Mikino00
19.04.2019 3 z 5

Knihu bych rozdelil na dve casti. Ta prvni mezinarodni je vtipnou satirou na nedavne politicke udalosti a casto se trefuje do cerneho. Navic je dostatecne blazniva a napadita, takze opravdu zvlada bavit. Bohuzel v druhe casti se dej presune do Svedska a zacina pomerne nezajimava dejova linka na pul plynu s zcela upozadenym starikem. Ta me jiz nezaujala ani svym obsahem, ani humorem, ktery byl ponekud krecovity.

Zuzana08
18.04.2019 5 z 5

Mě se to líbilo, moc. Tak jako v prvním díle tam sice bylo dost politiky, ale nevadilo mi to. Donald Trump na golfu se staříkem mě dost pobavil!
Ano, jsou tam samé náhodičky, těžko uvěřitelné, ale právě ty mě baví.
Opravdu nemám, co vytknout.

čef
17.04.2019 5 z 5

Nebudu srovnávat s prvním dílem, jenom upozorňuji, že nemám rád nastavovanou kaši. V tomto díle se znovu setkáme se státníky, tentokráte se současnými. Vidíme, že od doby psaní přeci jen dějiny trochu poskočily a jak je rizikové, pouštět se do politiky - mnohé je nyní už malinko jinak. Co se nezměnilo je autorův originálně absurdní humor se spoustou gagů, který vás přinutí se při čtení přinejmenším stále usmívat, možná i s občasnými slyšitelnými projevy dobré nálady. Na smýšlení autora se ovšem můžeme dívat rozdílně. Někomu nemusí sedět autorův výklad Pravdy, ale zábavné to, alespoň podle mne, stejně je a snad i pro ty jiné, kteří si pravdu vykládají jinak nebo ji vidí složitěji.

Modrina
16.04.2019 4 z 5

Po přečtení Zabijáka Anderse jsem se - hodně otrávená - zařekla, že už si od pana Jonasse nepřečtu nic dalšího. No jo, ale holt jsem podcenila svou zvědavost. :) Nějakou dobu jsem odolávala a četla ohlasy a recenze, až jsem kapitulovala a knihu si koupila. A ono to vůbec nebylo špatné! Genialita a půvab prvního Staříka tam není, otatně si nemyslím, že by tu skvělou myšlenku bylo vůbec možné zopakovat. Ale knížka se četla velmi dobře a sem tam nějaká glosa i stojí za zapamatování (např. tři zásadní lví otázky se mě budou držet dlouho :) ). Je pravda, že nesdílím páně Jonassův pohled na některé současné státníky, ale ani to mi knížku nezošklivilo. Zkrátka - já jsem byla vcelku spokojená. :)

allebra
15.04.2019 4 z 5

O politiku se zajímám pouze do té míry, abych byla takříkajíc "v obraze", rozhodně ji nevyhledávám. Proto jsem měla trochu obavy, že mě tentokrát "Stařík" možná nebude moc bavit. Opak byl pravdou, bavila jsem se výborně, především v první polovině knihy. Třeba "návštěvy" Severní Koreje a USA neměly chybu! Ve druhé polovině to sice občas lehce "drhlo", ale i tady se objevovaly skvělé hlášky. Takže mě rozhodně "Stařík" nezklamal a pokud by se ještě někdy rozhodl vydat se s přáteli na další dobrodružnou výpravu, určitě si jejich příhody, které autor píše s přehledem i nadhledem, ráda přečtu.

pavka88
14.04.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Pobavil jsem se. Historie krátkého období lidstva v kostce a s vtipem.

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta

Kniha Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět je v

Přečtených1 555x