Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1052 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

shmaic
08.06.2019 3 z 5

Stojetý stařík už vyčerpal větší část vtipných keců kolem historie, takže stojednajetý stařík vařil ze současností poskytnutých sraček. I tak to bylo skvělé čtení a pan Jonasson je skvělý autor, který neumí zklamat.

maxim248
08.06.2019 2 z 5

Velké zklamání!Za mně nejslabší,ještě mi chybí 100 stran do konce,tak už to nějak přetrpím...

v.july
06.06.2019 3 z 5

Mam z knihy rozporuplne pocity, na jednu stranu se mi libi styl psani autora, na stranu druhou mi prislo ze humor ma sestupnou tendenci v porovnani s prvni knihou. Politicka satira drivejsich dob me asi bavi mnohem vice nez soucasnost, ta je spis k placi. Proto bych rekla ze to je takove nemastne, neslane. Za me zustava nejlepsi knihou analfabetka.

Booky84
02.06.2019 4 z 5

Pohodová kniha, ve které autor prostřednictvím stojednaletého staříka vypráví o současné politické situaci ve světě. Bohužel se neubráním srovnání s první knihou, která se mi líbila více. U této jsem se pouze občas pousmála, ale i tak mne kniha bavila.

hroneczek
29.05.2019 4 z 5

Krásné, zábavné a oddechové čtení. Jen by mě zajímalo, kde Alan pořád nabíjel tablet, když několikrát zapomněl kufr nebo vůbec neměl věci s sebou.

Mauricie
29.05.2019 4 z 5

V den svých 101. narozenin se Alan Karlsson nedobrovolně vydává na svou další cestu světem plnou neuvěřitelných náhod a příhod. Trošku mi při čtení vadily ty narážky na "utajené zákulisí" všeho světového dění.

Ben Nevis
29.05.2019 2 z 5

Musím hodně snížit hodnocení kvůli politické agitce. Tu politickou satiru jsem nerozdýchala, hlavně jak to natřel Merkelové, Obamovi a švédské vládě.

Ale hlavně mi vadilo, jak se chovaly hlavní postavy. Žití nad poměry na úkor druhých (dluhy v hotelu), neposkytnutí pomoci (mrtvola v penzionu), o podpoře podvodných kšeftů nemluvě. Asi je podle levičáckého liberalismu v pořádku, že kdo neseje, o toho se postarají boháči.

Kate72
26.05.2019 1 z 5

Tak to je moje první kniha, kterou jsem nedočetla do konce. První díl byl docela vtipně napsaný. Autor se už ale do druhého dílu rozhodně pouštět neměl. Alespoň ne s politikou dnešní doby, ta mě rozhodně moc vtipná nepřipadá.

Eeli
25.05.2019 4 z 5

Alan "co-to-sakra-zase-vyvedl" Karlsson se s mazaností a lehkostí sobě vlastní omylem zaplétá do současných problémů týkajících se jaderných zbraní a autor si prostřednictvím slov, která vložil do Alanových úst a mysli, bere na paškál dobovou politickou situaci hodnou kritiky i zesměšňování. A že se mu to povedlo. Kromě politiky samozřejmě přicházejí na přetřes i jiné věci patřící k dnešní době. Kniha má vtip, šťávu a plno absurdních situací vyvolávajících úsměv.

gad
23.05.2019 5 z 5

Alan se dostává do těch nejnepředvídatelnějších situací, které si jen můžete představit. Autor se jeho prostřednictvím vyjadřuje k dění na současné politické scéně. Bavilo mě to a bavil jsem se.

sakyvanity
22.05.2019 4 z 5

Slabší než první díl, který mě bavil víc. Nemůžu ale říct, že by mě příběh nebavil, ba naopak se mi četl lépe než první díl (pravděpodobně proto, že jsem si na psaní autora již stačila zvyknout). Líbilo se mi rozdělení kapitol podle zemí a potěšilo mě, že ne všechny kapitoly se zaměřují jen na hlavní postavy - pomohlo to vykreslit situaci a okolnosti. Rozhodně můžu doporučit, ale o rok mladší Alan a jeho dobrodružství v prvním díle se mi líbilo víc.

tlllk
22.05.2019 4 z 5

Starký má navrh pred Analfabetkou aj Zabijákom, dej sa svižne odvíja, i keď už nie je taký prekvapivý ako po prvý krát. Politicky nekorektný humor a pohľad na svet podobný s Andorom Šándorom.

Emily82
16.05.2019 4 z 5

Autorův styl psaní a jeho humor je mi blízký. Bohužel, tohle pokračování mi přišlo ze všech jeho knih nejslabší.
Pár vtipných glos tu sice bylo, ale autorovi bych doporučila vymyslet nového hrdinu.

Ne že bych byla vyloženě zklamaná, ale doufám, že již pokračování nebude a autor už nechá stojednaletého staříka odpočívat v pokoji (ať už je v tuto chvíli kdekoli).

Kattulli
15.05.2019 5 z 5

Já Alana prostě "žeru". Tento styl humoru na mě perfektně funguje. Smála jsem se už při čtení obálky. Mnohokrát si v životě připomínám, jak by asi v dané situaci jednal Alan... A vždy mi to dodá více klidu a nadhledu, kterých je v životě třeba.
Autor Jonas Jonasson je pro mě génius. Jak provázané příběhy a absurdní situace umí vytvořit, navíc svázané s realitou. Jak z těch absurdních situací umí zase krásně absurdně a elegantně vybruslit. Jak humorně poukazuje na skutečnost. Mě to připomíná trošku, řekněme, archetyp královského šaška - jen on si může dovolit říci králi upřímě, co si myslí, je to přece šašek. Tak nějak mám pocit, že Jonasson předkládá potenciální pravdu lidem. Když bychom si opravdu uvědomili a připustili věci v knize nastíněné, nebyli bychom možná tak manipulovatelní. Manipulovatelnost lidí je podle mě jedna z největších hrozeb lidstva. Kdo chce, tak se z knihy může poučit. Kdo nechce, tak se může stále s knihou skvěle bavit.

verunb
14.05.2019 4 z 5

Na knížku jsem se neskutečně těšila, čekala jsem stejnou jízdu jako díl první, možná i větší, ale bohužel přišlo spíš zklamání... Alan se v knize objevuje spíš jen okrajově, vůbec nemám pocit,
a že i vy a byl hlavní hrdina a autor mezi řádky cpe čtenářům svůj názor na současné politické dění... Musí se ale nechat, že i tak je knížka vtipná a odlehčená, velice čtivá. Jen jsem asi měla příliš velká očekávání a ta se nenaplnila.

lazenskaveverka
14.05.2019 3 z 5

Ale jo, bylo to dobrý čtení, ale když byl stařík o rok mladší, byla to větší jízda...

Kralovna1

Uzasne

Pdede
10.05.2019 5 z 5

Opět neuvěřitelný příběh sršící skvělým humorem.

Pdede
10.05.2019 5 z 5

Opět neuvěřitelný příběh sršící vtipem

Kristy78
08.05.2019 4 z 5

Ano, Stoletý stařík neměl chybu, bylo to něco nového. Ale i stojednaletý je zábavný, čtivý a opět se dostaneme do všech koutů naší planety a setkáme se s pohlaváry různých států. Milé, pohodové,...

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta

Kniha Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět je v

Přečtených1 555x