Súmrak

Keď sa Isabella Swanová presťahuje do večne zamračeného mestečka Forks a stretne záhadného, zvodného Edwarda Cullena, jej život odrazu naberie vzrušujúci, a desivý smer. Edward je so svojou porcelánovou pokožkou, zlatými očami, mámivým hlasom a nadprirodzenými schopnosťami neodolateľný a zároveň nepreniknuteľný. Až do tejto chvíle sa mu darilo skrývať svoju pravú identitu, ale Bella je rozhodnutá odhaliť jeho temné tajomstvo. Bella si však neuvedomuje, že čím bližšie sa k nemu dostáva, tým väčšiemu riziku vystavuje seba aj svojich blízkych. A na návrat už môže byť neskoro... SÚMRAK je veľmi zvodný a výnimočne napínavý román, ktorý čitateľa doslova priklincuje, až kým neotočí poslednú stránku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30436/sumrak-30436.jpg 3.84936

Stmívání (1.)

Twilight (2005)

Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

iiiccc
včera

Přečteno ze zvědavosti. Nebylo to špatné, ale neoslovilo mě to.

A.K.A.R.
včera

Pro každého kdo si chce přečís Stmívání a ještě neviděl film říkám:Nekoukejte se dokud si to celé nepřečtete, film je nanic!Teď opravdu knihy ze ságy stmívání jsem si oblíbila ,ale film wtf ?Kdo to točil?Naprosto vynechané některé důležité detaily.Rozhodně doporučuji, ale nejdřív si to přečtěte.

Vikk

Ráda bych zdůraznila, že moje pozitivní hodnocení většiny knih této série vychází z toho, že k tomu přistupuji jako k žánrovce tj. "upíří romanťárna pro puberťáky". A na tomto poli je kniha velmi dobrým hráčem. Nelze od toho čekat hluboké myšlenky, brilantní jazyk ani nějaký další přesah. Je to originální pojetí upířího světa, rádoby osudová romance a vykradený "Romeo a Julie" (co je vlastně Romeo a Julie víc, než rádoby osudová romance, že jo?). Nebudete-li od toho nic víc čekat, budete spokojení, protože se to čte moc dobře. Já spokojená byla a to už jsem v době, kdy jsem to četla, měla na krku o pár let víc, než cílovka.

hellena1523

Pro danou cílovou skupinu ideální! Velmi čtivé, postavy propracované. Coby milovnice klasických upírů, kteří nevypadají na slunci jako discokoule, ale po fotokremaci se po nich jen zapráší, nemohu dát plný počet. Ale jinak zcela nezaujatě tvrdím, že jde o jednu z nejlepších knih v rámci žánru (a cílové skupině).

Andrea1987

Jedním slovem romantika....když si odmyslíte ty upíry a místo nich dosadíte třeba drogového dealera...tak je to i trochu víc realistické:-)
Tuto knihu mám z celé sýgy nejraději....připomíná mi první zamilování a lásky, které potkaly v životě každého...
Doporučuji jako oddechovku,ke které se romantici jistě rádi jednou za čas vrátí.
Jako pokračování doporučuji zatím nevydaný rukopis Půlnoční slunce, ve kterém je Edwardův pohled na Stmívání.

BlaniVan

Možná nejsem úplně cílová skupina, ale kniha se mi prostě líbí a ráda se k ní vracím...

MMM3

S touhle knihou se vždy tak nějak vrátím na střední, do doby kdy jsem na každém sesite měla nacmarano Edward. Je to prostě pohádka u které se nesmí přemýšlet. Potom ji člověk zhltne jedním dechem.

dzenevi

Nejdriv jsem knihu cetla a pote videla film.Kniha je romanticka,mila a dobrodruzna.1000x lepsi nez film.Krasne poctenicko na oddechovy cas.Je mi si e 35,ale s knihou jalo by mi bylo 15 :)))

Abnička

Patřím k tém, kteří si první pustili film a až potom se vrhli na knížku.. musím říct že začátku se mi do knihy moc nechtělo, nevěděla jsem co od ní očekávat. Ale jak už to tak bývá, kniha mě oslovila o moc víc než film byla víc rozsáhlejší A vše to začalo dávat pořádně smysl. Ikdyž patří do týmu Jacob, protože Edwarda nenávidím, tady mi byl překvapivě sympatický.

Kniha se četla dobře. Je to taková oddechovka na léto, ale jen pokud máte opravdu nouzi o čtení. Protože ikdyž mě kniha oslovila více než film tak se stejně přikláním k filmu. Prostě film bez knihy vám úplně stačí.

Nevím, jestli bych se někdy do téhle knihy pustila, kdyby mi nedoporučila kamarádka. Ale když už jsem ten první díl přečetla, s největší pravděpodobností se pustím i do dalších dílů.

Barbora216

Tuhle knihu jsem četla ještě snad dřív, než mi bylo 15 let. A četla jsem ji dohromady třikrát. Vlastně celou ságu jsem četla třikrát. I když se může zdát, že jde o jednoduchou červenou knihovnu, kniha má v sobě něco navíc. Něco, díky čemu jsem nemohla přestat číst, cítila to stejné co hlavní postavy a prožívala každý krok s nimi. Vždycky, když jsem musela přestat číst, byla jsem zklamaná, že to je vlastně jen výmysl a stejně jsem doufala, že jednou prožiju něco podobnýho. :-)

Janika2013

Tak prostě tohle je legenda. Film je nízkorozpočťák, který příběhu zkazil pověst, protože režisér a vlastně celý štáb je parta blbců, co z toho chtěli udělat akční trhák. Jenže Stmívání bylo napsané jako romantická pohádka pro dospívající dívky. Ostatní filmy jsou už o něco lepší, hlavně Rozbřesk, Edward má aspoň auto, jak má být :D
Jinak mám ráda každý díl, každý má své vlastní kouzlo, ale ten první... Přeci jen se tomu sbližování a poznávání jen tak něco nevyrovná. (ovšem žárlivost z obou stran v Zatmění je taky super :D)

zuziosi

ehm.... no holky chrochtají blahem, je to prostě romanťárna. Četlo se mi to dobře, teď už bych se do takového žánru nepustila.

Ďumbierka

Tak som knihu prečítala ak v češtine. Mala som slabú chvíľku v nemocnici a tak mi to dobre padlo. Oddýchla som si a tak ako aj pred desiatimi rokmi, som sa zamilovala do Forksu a tej atmosféry tam. Ja si nemôžem pomôcť, no pre mňa má táto kniha až nostalgickú hodnotu. Mám ju veľmi rada. A ešte keď je vonku ponuro a fúka vietor alebo prší, typický Forks. Už sa mi varí voda na čaj a ja som mimo čas a priestor.

Danuska.t

Poprvé jsem ji četla, když jsem byla ještě na základní škole. Dostala jsem ji pod stromeček a pamatuji si..jak moc jsem z ní byla nadšená a přečetla ji snad za dva dny. Četla jsem ji už několikrát a pokaždé mě okouzlí ta atmosféra a příběh.

caroline7390

Ale jo, ve věku, ve kterém jsem tuto knihu četla to byla paráda. Ale nedokážu si sebe u této knihy představit v daný moment.

martina0954

Příběh který zaujme.. Krásně jednoduše napsaná kniha.. Opravdu na odpočinek..

Kateshiki

Velmi napínavý příběh, který nenechá čtenáře vydechnout. Čte se jednou básní a je mnohem dojemnější než film.

Karča.K

Dilema zda se nechat penetrovat od nesmrtelného, ale chladného upíra nebo od smrtelného, ale hřejivého vlkodlaka již teď patří do pantheonu světové literatury.

povi

S vypetim vsech sil jsem se dostala na stranku 190 a zjistila jsem,ze jsem pulku ani nevnimala a to se mi fakt nestava.Filmy mam docela rada,hlavne diky Jakobovu telu:-D,a na knizky jsem se tesila,rikali mi,ze jsou lepsi nez filmy,ale minimalne tenhle prvni dil byl pouze o "jejim zmatku v hlave","jeho divnych pohledech","svirajicim pocitu v zaludku"a tak jsem zjistila,ze jsem to sakrys mela cist v 15ti,ne ve 30ti,coz neznamena,ze si to jednou neprectu,snad jsou dalsi dily lepsi.Nehodotim to.Je to opravdu young adult cteni a ja uz moc young nejsu:-D

Ivka14

Miluji sérii stmíváni. Jak knížky , tak filmy. Určitě doporučuji si přečíst knihu, protože je to tam líp popsané, ale jak říkam miluji to

Orange8knihomol

WOW! To byla pecka! Musím se přiznat, že jsem nejprve několikrát viděla filmy, a to asi od 3. třídy ZŠ. Jelikož se mi příběh líbil už od malička, neustále jsem si pouštěla filmy a herce si oblíbila. V té době Twilight sága prostě frčela, neboť byl cca rok 2012/2013. Až nyní jsem se rozhodla, že si celou sérii přečtu. Po dočtení jsem byla překvapená, jak krásné je i to knižní, tedy též originální, zpracování. Určitě se trošičku obě zpracování lišila, např. logicky ve filmu nebylo vše a určité věci byly nepatrně pozměněné, ale pointa byla samosebou stejná. Rozhodně DOPORUČUJI jak shlédnout filmy, tak si i přečíst knihy.

Nikoll2

Nějakou dobu jsem nad prečtením této série přemýšlela, ale nekvalitní (podle mého názoru) filmové zpracování mě odrazovalo. Nakonec jsem dala knize šanci a rozhodně toho nelituji.
Postavy jsem si rychle oblíbila a to ne jenom kvůli mé “knižní posedlosti” upíry a vlkodlaky. Děj je poutavý a není pouze nudným popisem přeslazeného románku. I když musím uznat, že věrnost a láska, která vznikla během opravdu krátké chvíle, byla občas úsměvná. Stejně tak bylo zajímavé, že hlavní hrdinka přijala existenci upírů téměř s klidem a bez jakéhokoliv většího strachu. Nejspíš se ale nedá čemu divit. Mít ve škole spolužáka s takovým vzhledem, asi by mi jeho jídelníček také příliš nevadil. :D
Doporučuji! :)

Ledward

Jsem ráda, že jsem ji přečetla, protože mi ve filmu unikalo dost zásadních bodů.

Robert Pattison mě provázel v roli Edwarda celým příběhem.

lucie0134

Konečně jsem se do ní pustila. A jsem velmi ráda. Je krásná, lepší než film,bohužel nebo bohudík jsem měla tendenci srovnávat film a knihu. Kniha 100x lepší. Doporučuji!!
Bella v knize mi připomínala mě. Každý krok co dělala jsem chápala, ikdyž Charliemu bych odchod vysvětlila trochu citlivěji. Nicméně těším se na 2ku. Film podle mě stál za houby vůbec se mi nelíbila ta 2ka tak uvidíme jestli kniha bude lepší :)

jengibre

Naprosto průměrný román, který dosáhl takové obliby a úspěchu jen kvůli tomu, že vyšel v době, kdy bylo téma upírů a vlkodlaků velmi moderní. Já sama jako velká milovnice upírů jsem si ho tenkrát samozřejmě také nemohla nechat ujít. Musím však říci, že čtení ve mně nic nezanechalo. Navíc hlavní hrdinka Bella mi nebyla úplně sympatická.

Makyna016

nemám slov.Úplně mě to pohltilo. Nebyla jsem schopna od toho odejít. Nejlepší je vžít do té Belly. Prostě úžasné!!!

daniska

Co dodat za mě určitě super.

Laughtubbe

První díl z tetralogie. Doufám si říct, že asi nejvydařenější. První díly jsou vždy ty nejlepší. Pořídila jsem všechny čtyři díly v boxu. Jsou v pevné vazbě. Příběh ,který nám dopřeje trochu odpočinku. Nedá se srovnávat kniha a film. Kniha je stokrát lepší. Doporučuji si přečíst. Z mé knihovny nikdy neodejdou. A až si je přečtete i Vy, budete na tom stejně jako já ! :)

Szekynka

Čtení na dlouhé večery, oddechové. Young adult čtení. Hezký příběh, který stojí za přečtení.

Alex.rrr

Ač skeptik k twilight filmům jsem se pustila do této série v tištěné formě poté, co jsem si od autorky přečetla Hostitele. Říkala jsem si, že třeba překvapí i toto. A Překvapilo. Rozhodně to není tak přeslazené jako tupé filmy pro náctileté. Romantický příběh je pro chvíle kdy nechcete nic náročného ke čtení ideální. Trochu mě štvala Edwardova paličatost a umíněnost…což bych osobně nesnesla, ale brala jsem ho vlastně jako devadesátiletého dědu, který má nárok si prosazovat svou a své vrtochy. Bella je zde líčená jako trochu nešikovnější křehká zamilovaná duše. Příběh se hezky četl a stránky celkem rychle utíkali.