Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/678/bmid_stmivani-dSt-678.jpg 4 6471 807

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Little.deer
19.05.2021 3 z 5

Kniha je oproti filmům o dost lepší a čtivá...i když mě se teď víc líbí Půlnoční slunce z pohledu Edwarda...

*-*Kleny*-*
18.05.2021 3 z 5

Knihu jsem číst nechtěla. Byla jsem zastáncem toho, že mi stačí filmy, a tak vůbec nevím, jak se to stalo, ale řekla jsem si, že jen tak to zkusím a opravdu jsem ji přečetla.
Prvních tak 150 stran mě úplně uchvátilo, že jsem chtěla dát knize i 5 hvězd. To jak se Bella seznamovala s Edwardem, to jak byly jejich postavy výborně napsány, jejich rozhovory, narážky na to, co Edward je, ještě než na to Bella přišla. Culila jsem se u knihy, jako kdyby mi bylo 15 a nadávala jsem si, že jsem její četbu tak odkládala.
Pak ale dalších tak 150 stran nic. Prostě absolutně nic. Když se konečně dali dohromady, on ji bral na všechna ta místa, pro něj důležitá, všechno jí říkal, vysvětloval. Několik kapitol jen na louce, neustále rozpitvávání pocitů, dohadování chci být s tebou, ale neměla bys to chtít.. Nic se tam nedělo. A mě to začalo nudit. Navíc rozhovory už začaly být strašně na silu. Kdyby prostřední část autorka zkrátila o 100 stran nebo to napsala nějak jinak, za mě by to bylo lepší.
No a pak konec, který vygradoval na posledních 100 stranách. Vážně 100 ze 400 stran!? Nejdřív strašně dlouho nic a potom všechno naráz. Na mě takové nesouměrné. Velmi jsem byla zvědavá na scénu v baletním studiu, tak se odbyla tak na 5 stranách. Následoval asi 10 stránkový rozhovor Edwarda s Bellou, která je v nemocnici, kde se neustále dohadovali - chci být taky upírkou, ne já tě neproměním.
Pak epilog. Čekala jsem nějaký epický závěr, nějaké vyvrcholení nic. Prostě Bella se rozbrečí v autě, že ji Edward bere na ples!? Čím blíže konci, tím více přitažené za vlasy. Jim nebylo sedmnáct, ale sedm. A navíc stráááášně zdlouhavé. A zase se tam nic nedělo.
Film: V první části knihy jsou mnohem lépe popsané postavy. Filmové postavy mi přijdou divné (nemyslím herecké výkony, ty jsou skvělé). Ovšem zápletka ve filmu mi přijde mnohem lépe vyřešená. Film, na rozdíl od knihy, pořád graduje, až vyvrcholí scénou v baletním studium (která je na rozdíl od knihy fakt hustá). Navíc mi to ve filmu přijde mnohem logičtěji poskládané, i když je to teda jiné než v knize, a těch pár momentů, které tam chybí? No, zdá se mi, že jsem o nic nepřišla.
Takže asi už zůstanu znovu jen u filmu. Uvidím, jak půjdou další díly.

RoseJP
13.05.2021 4 z 5

Chtěla jsem si knížku přečíst už dlouho, protože jsem pár let zpátky měla filmy Stmívání ráda, tak jsem se rozhodla připomenout si tento svět i v knižní podobě.
I přes to, že mi je 22 jsem se do knížky zamilovala, jak už se tu psalo před tím - ano, je tam spoustu klišé prvků a tak, ale knížka je naspaná skvěle a čtivě. Jsem překvapená, jak moc je podobná filmu, tedy spíš jak přesný je film, občas se vyskytují v knížce scény, které ve filmovém ztvárnění chybí - měla jsem z nich velkou radost.
Rozhodně se těším na další díly! :)

Anastazie0810
08.05.2021 4 z 5

Tahle knížka mě zaujala ještě dřív než se začalo mluvit o tom, že má byt vůbec nějaký film. Pamatuji s, že jsem ji objevila v knihovně a vůbec jsem o ní nic nevěděla.
At si každý říká, kdo chce, co chce, ta knížka je dobrá! Ano má to spoustu klišé prvků, ale myslím si, že tato kniha je počátek young adult fantasy žánru, který teď je žánrem knížek, který čtu nejradši.
Za mě je to takový "guilty plesure". Není to určitě knížka s nějakým hlubokým přesahem a moudrem, ale porad to zůstane knihou o které každý minimálně slyšel nebo i ji četl.

Mi--LADA
06.05.2021

Tohle je na mě až moc dětské. Asi třikrát jsem zkoušela shlédnout i film a nevydržela víc než pár minut. Povrchnost, prázdnota a velká nuda, nenašla jsem nic, čeho se tam chytnout, ani nějaké atmosferické romantiky.
Svůj postoj už zjevně nezměním, nicméně kdybych musela srovnávat, u knížky se mi alespoň podařilo vydržet (tedy, poslouchat jako audio) déle.
Možná by se mi to líbilo před patnácti lety, těžko říct, teď jde příběh už zkrátka mimo mě. To i Selekci hodnotím líp. Hunger Games nad tím vším ční jako Mount Everest, ten jako YA beru všemi deseti.

Karoli282
05.05.2021 4 z 5

Tak jsem se po třinácti letech rozhodla znovu přečíst tuto ságu a jsem za to ráda. Příběh je sice naivní, ale mně se stále líbí a je ideální pro odpočinkové čtení. Tato kniha (a vlastně i film) u mě probudili v pubertě upíří mánii a na tu dobu pořád ráda vzpomínám. Těším se na další díly.

kvetinkovedny
04.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Stmívání mě vždy míjelo. I když možná správnější tvrzení je, že jsem se mu vyhýbala. Z mého okolí totiž silně zaznívaly hlasy, že je to hloupá romance pro malé holky o toxickém vztahu s upírem, a já jim věřila. Navíc herecké obsazení filmu mi přišlo nesympatické a mírně hororové prostředí mě taky moc nelákalo, neměla jsem tedy motivaci sáhnout ani po knize, ani kouknout na film.

Cestu k upířím romancím jsem si našla a o mnoho let později s Upířími deníky, když mi bylo patnáct. Četla jsem knížky (a dodnes se vzpamatovávám z toho, jaký bizárek ty knihy byly, ale asi to trochu omlouvá fakt, že první vyšla už v roce 1991!) a zamilovala jsem se do seriálu, který se trochu svezl na popularitě Stmívání. A protože mi bylo jasné, že Stmívání trochu vykradlo knížní Upíří deníky a seriál Upíří deníky trochu vykradl filmové Stmívání, neměla jsem tendenci opouštět milovaná VéDka a vrátit se k Stmívání. To až teď po letech. Protože když už jsem četla tolik vydaných fanfikcí na Stmívání (50 shades, Malychina), bylo by hloupé nedat tomu šanci… A možná jsem taky trochu prohrála sázku.

Už od prvních stránek jsem bojovala s tím, že se mi do hlavy neustále vkrádaly názory ostatních. Chtěla jsem si hrdiny a místa představovat po svém, ale před očima jsem pořád viděla Edwarda jako Robíka z filmu a to mi knihu dost znechucovalo, protože k tomu herci mám prostě osobní averzi . Některé scény jsem musela číst i několikrát, abych si v hlavě vytvořila nějaký svůj obrázek. Nakonec se mi to ale snad i docela podařilo a víte co? Ta kniha mě příjemně překvapila.

První tři čtvrtiny příběhu mě opravdu bavily a četlo se to dobře. Jasně, místy to bylo cringe, ale nic, co bych od YA fantasy romance s upíry neočekávala. Edward s Bellou se zamilovali na moje gusto až moc rychle, ale na druhou stranu – první láska je někdy takhle bláznivá a navíc pěkného upíra taky nepotkáváte každý den, že jo.

K hlavním postavám jsem si nevytvořila nijak silný vztah, což z velké části bylo způsobeno tím, že jsme opravdu neměli příliš času je poznat. Bella je popisována jako nesobecká a tichá dívka, do které se zamilovaly všechny mužské postavy (a to jako FAKT ÚPLNĚ VŠECHNY, což mě dost rozesmívalo). Edward… jako přitažlivý upír, který se z nějakého důvodu zakoukal zrovna do Belly. Nebyl však vůbec tak panovačný a manipulativní, jak jsem očekávala z názorů ostatních. Jasně, místy se choval zvláštně, ale nic, co by se nedalo vysvětlit jednoduchým konstatováním, že je to sakra upír. Kdyby se Edward choval jako běžný milý kluk, asi by autorka dělala něco špatně.

S tím se pojí i to, že na vztah dvou hlavních hrdinů je často označován za toxický. Snažím se neustále opakovat, že co mi přijde v knihách s fantasy prvky přijatelné, netoleruji v contemporary. Kdyby normální kluk sledoval jinou holku ve spaní, pronásledoval ji, přehnaně ochraňoval… bylo by to šílený. Ale i tak by to pořád byl jen slabý odvar oproti Hardinovi z After nebo jiným knižním fuckboyům. Ale tohle mělo fantasy prvky a s tím se pojí i předpoklad, že hlavní hrdina se bude snažit svoji smrtelnou milovanou přehnaně ochraňovat před dalšími temnými sílami a stvořeními.

Poslední čtvrtina knihy byla sice nejnapínavější, ale za mě taky nejhloupější. Jednání Belly mi připomínalo chování Eleny z VéDek a jop, to mi vždycky pilo krev.

Jinak ale mohu konstatovat, že Stmívání je čtivá YA fantasy romance, která mě sice nenadchla, protože za mě mohla být mnohem propracovanější (svět, postavy, vztahy a obecně všechno), ale ani mě neurazila. Nebyl to vůbec takový „odpad“, jaký jsem si představovala na základě názorů ostatních. Knihu hodnotím 3,5 hvězdami za čtivost, zajímavé zpracování tématu a taky mě to fakt bavilo. Moje oblíbená kniha z toho nebude, ale ráda dám šanci i dalším dílům.

*Knihu jsem četla v angličtině, český překlad byl za mě katastrofa – koukněte na můj článek Nekvalitní překlady.

monika_v_trapu
22.04.2021 5 z 5

Filmy jsem viděla už mockrát, ale ke knihám se dostávám až nyní. Takhle na začátek musím říct, že styl autorčina psaní si mě získal už od samého začátku. Přiznám se, že jsem nečekala, že mi to sedne až tak moc. Spíš jsem čekala, že to bude psané takovým tím jednoduchým stylem ala pro puberťáky nebo jak to nazvat. Ale opravdu mě to příjemně překvapilo. I ten děj se mi v knižní podobě moc líbil. Ve filmovém zpracování nemám konec prvního dílu moc ráda. Nebaví mě, přijde mi to vždycky takové nezáživné (což je vzhledem k tomu, co se na konci děje docela paradox), ale v knížce mi to přišlo skvělý. Navíc se v knize dozvídáme věci, které se prostě do filmu nevešli, jak to tak většinou bývá. Moc se mi v knížce líbilo to Bellyno a Edwardovo seznamování. Ve filmu to bylo ve srovnání s knihou takové nemastné neslané. V knížce to nabírá jiné grady musím říct. No jsem nadšená. Příběh známe myslím si všichni, ale to knižní zpracování je opravdu krásné. Těším se na další díl.

Nixa
16.04.2021 5 z 5

Stmívání jsem četla někdy v prváku a i když filmy znám, chtěla jsem si opět oživit knižní příběh Belly a Edwarda. Celou tuhle ságu mám ráda a jsem z ní nadšená stejně jako před lety.

Amy05
15.04.2021 5 z 5

5⭐️/5⭐️
Tohle si musíte přečíst byla to dokonalá knížka. Miluji vztah mezi Bellou a Edwardem. I když se pomalu celou knížku seznamuje s postavami, tak mi to vůbec nevadilo a bavilo mě to. Tahle knížka stojí rozhodně za povšimnutí. Četla jsem ji dlouho, protože jsem měla hrozně moc věci do školy. Jinak se nemůžu rozhodnout jestli mám radši Edwarda nebo Jacoba

Tialexa
08.04.2021 5 z 5

Nejprve jsem viděla všechny filmy, takže jsem věděla jak to dopadne. Ale i tak mě kniha vtáhla do děje. Doporučuji

nikola3345
07.04.2021 4 z 5

Knihu jsem si znovu přečetla s odstupem dvanácti let. Příjemná milá oddechovka, která mě nostalgicky vtáhla zpět do upíří rodiny. Čte se velice dobře, i když text mohl být lépe členěný.
Není to žádné přelomové dílo, ale i tak má čestné místo v mé knihovně.
Zítra půjdu koupit Půlnoční slunce. Jsem velice zvědavá na pohled mého Mr. E.

musivila
04.04.2021 5 z 5

Díky vydání knihy Půlnoční slunce, jsem se znovu vydala prožít Belly příběh. A i když už to nebylo jako poprvé, stále má své kouzlo. ❤
Chtěla jsem si poslechnout jako audioknihu, kterou jsem nikdy neslyšela. Ale bohužel jsem ji nedokázala poslouchat, přednes a hlas dospělé ženy, mně zkrátka k Belle nesedl.
---------------------------------------------------------------------------------------------
„Nikdy jsem moc nepřemýšlela nad tím, jak umřu – ačkoliv během posledních pár měsíců bych k tomu měla dostatek důvodů – ale i kdybych o tom přemýšlela, takhle bych si to nikdy nepředstavovala........
Věděla jsem, že kdybych nikdy nepřijela do Forks, nemusela jsem teď čelit smrti. Ale i když jsem byla tak vyděšená, přesto jsem toho rozhodnutí nedokázala litovat. Když vám život nabízí sen naprosto za hranicemi vašich největších očekávání, není rozumné truchlit, když nadejde jeho konec.“

veverkaVv
02.04.2021 2 z 5

Přiznávám, že tuto knihu jsem přečetla díky "výzvě", ale není to můj nejoblíbenější žánr. Hlavní postava mi připadá někdy úplně naivní, až tupá. Zamilovaný příběh i pocity dívky v pořádku, ale mám dojem, že děj je uměle natahován, aby pokryl všechny díly. Z filmového zpracování jsem viděla pouze ukázky a určitě se na celou ságu nebudu dívat. Ale i tato literatura má místo na našem trhu, ať nás čte víc.

knihomolkaJani
24.03.2021 4 z 5

Filmy miluju, tak jsem chtěla zkusit i knihy. Z počátku jsem se nemohla začíst, ale poté to byla paráda a přečteno jedním dechem. Ale trochu mě mrzí, že autorka ztvárňuje Bellu jako až moc velké nemehlo. Takový extrém přeci ani není možné, ta holka snad neujde ani 100m aniž by se nenatáhla.

Mermaida
23.03.2021 4 z 5

Četla jsem jako rereading - pro oživení příběhu z Bellina pohledu, před čtením knihy Půlnoční slunce. A musím říct, že bylo milé se zase ocitnou ve Forks a prožívat s Bellou a Edwardem jejich romanci.

iskovsky
20.03.2021 4 z 5

Keď mi to ako audioknihu dala kolegyňa do auta pred dlhou cestou, bol som dosť skeptický... svetoznámu upírsku ságu som mal zaškatuľkovanú asi tak, ako má someliér "čučo"... podmanivý prednes má však okamžite vtiahol do deja a ja - starý chren - som sa pristihol, že vzťah dvoch adolescentov dokážem prežívať tak ako by mi bolo opäť 15... najviac ma bavila fáza spoznávania a zbližovania, ktorá tvorí väčšinu knihy a príjemne ma prekvapili vtipné komenty v myšlienkách hlavnej hrdinky ... akčný záver už išiel trochu mimo mňa a zrejme naznačuje smer, akým sa séria bude uberať... ale či už je to zásluha autorky, alebo hlasu Renáty Volfové, či vlastných spomienok na školu, celkový dojem z knihy ostáva priaznivý a príjemný, pretože mi dokázal zabrnkať na romantickú strunu, o ktorej som si myslel, že už dávno praskla ... :)

barb_B
18.03.2021 5 z 5

Četla jsem ji kdysi dávno a přiznávám, WOW. Edward byl pro mě dokonalý. Jeho charakter, osobnost a hlavně v té době něco nového na trhu s upíří tématikou. Věřím, že kdybych ji četla teď, asi by to už takový efekt nemělo a dívala bych se na knihu jinak. Jsem ráda, že se mi dostala do rukou kdysi a zanechala krásnou vzpomínku...

KateTheBlogger
13.03.2021 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film, takže jsem měla záitek z knížky velice poznamenaný hereckým "výkonem" K. Stewart. Nicméně v knížce je Bella vtipná, což mě příjemně přakvapilo. Příběh je neskutečná teen romantika, Bellino sebevědomí je veliké asi jako kostka cukru, což mě rozčiluje, ale knížka se čte dobře a rychle.

Marguerite0686
09.03.2021 5 z 5

Po letech re-reading. A i když jsem od té doby viděla mnohokrát film - knížka je prostě knížka. Sice mi to teď už nepřišlo takové "wow", jako když mi bylo -náct, ale i tak jsem knihu s chutí zhltla. Určitě se chystám na další díly a v neposlední řadě i na novinku "Půlnoční slunce". :)