Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/678/bmid_stmivani-dSt-678.jpg 4 6468 807

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Sixao
28.11.2022 4 z 5

Stmívání. S upírskou ságou jsem se poprvé setkala ve filmu. A jako pro Bellu a Edwarda to byla láska na první pohled. Ano, všechno je to správně přitažené za vlasy. V široko daleko nejzamračenějším a nejupršenějším městečku Forks se usadila rodina Cullenových. Jsou nadpřirozeně krásní a pohádkově bohatí. Ze slunného Phoenixu se sem přistěhuje studentka střední školy Isabella Swanová. Edward Bellu extrémně přitahuje. Její závislost je až patologická. Bella má pro Edwarda také neodolatelné kouzlo. Až na to, že je to upír a od prvního bližšího setkání musí bojovat se svou touhou Bellu zakousnout. A tak se lev zamiloval do beránka. Až na půdu romantická love story začíná :)

Niu
13.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Řekla bych, že tak po patnácti (i více) letech jsem si přečetla znovu. Chtěla jsem si navodit tu pravou podzimní sychravou atmosféru a městečko Forks k tomu přímo vybízelo. A vlastně ten příběh se ani na podzim neodehrává. Ale ty mraky, déšť, mlhy, zima apod. - asi jsem v menšině, ale mne to v říjnu prostě chybí (letos v 2022 je strašně teplý podzim). Viděla jsem i film (několikrát), ve kterém je taky dobře zachyceno počasí :o)
Ale teď ke knize, dost o počasí :o) Nepatřím mezi až takové nadšence všeho upířího a pamatuju dobu, kdy to fičelo. Já jsem kopala za tým Jacob. Ale myslím, že značnou část čtenářů dost ovlivnilo filmové zpracování, u kterého (kromě počasí :o)) značně skřípu zuby. Filmové ztvárnění Edwarda - ne, prostě ne. Takže proto Jacob. Ale v knize mi to tak nepřišlo. Ale v českém překladu byly na Edwardovu adresu věty typu: uchechtl se, pohrdavě se zasmál apod., což mi moc nesedělo k lásce až na věčnost. Taky mě dost mrzelo, že Bella byla vystavená jako cukrová panenka, která se rozpustí, pokud si dřív nepodrazí nohu a nohu druhou. Někdy byly dost zdlouhavé jejich dialogy. Já si nejvíce užívala asi tu první část knihy, kdy se Bella seznamovala s prostředím a kamarády. Pak už to bylo takové hodně do červena. Ale celkem vtipné. Vztah s Charliem byl celkem takový nijaký. No, ale v mých letech jsem to přelouskala celkem rychle a brala jsem to jako pohodovou četbu. Pokračovat budu dál v sérii.

věrapodpěra
08.10.2022 3 z 5

Nebylo to zas tak špatné:D

CiaKawlone
01.10.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla již po 2. a stále mě baví. Zkrátka je to pěkný příběh. Autorka píše čtivě a krásně vykresluje postavy.

bosorka@
30.09.2022 4 z 5

Mám ráda pohádky a tahle je bezva napsaná. A taky mne baví jak moc nad tím chlapi zvrací. To se neomrzí.

adabraz
29.09.2022 4 z 5

Tahle knížka je samozřejmě spíše trošičku pro teenagery. Každopádně mě mile překvapilo, že je o mnoho lepší než film. Určitě si přečtu ostatní díly :).

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Sérii jsem četla v náctiletém věku, ještě před velkou filmovou a knižní mánii.
Bohužel knižní série se mi nelíbila, filmová byla ještě větší tragédie.

-knihomolka-
21.08.2022 3 z 5

Návrat do dětských let, Bella je trochu toxic, ale asi to k tomu prostě patří:D příjemná nostalgie.

Kuxka
05.08.2022 4 z 5

Líbilo se mi to. Bohužel jsem se začetla až po delší době, pak jsem se od toho už nemohla odtrhnout, ale to bude nejspíš tím, že jsem viděla nejdřív film. Scény, které mě měly velmi napnout, mě kvůli tomu tolik nenapínaly, ale úplně obyčejné scény, které se lišily od filmu, mě překvapovaly více. Po přečtení jsem si více oblíbila Jaspera a Emmetta, zatímco Rosalie mám ještě méně ráda. Tato knížka je to další případ toho, že kniha je lepší než film. Četla jsem anglicky a doporučuji spíše lepším angličtinářům nebo takovým, kterým nevadí, že půlce věty nerozumí, autorka má totiž květnatou slovní zásobu a já se vždy při popisu ztrácela. Každopádně doporučuji, mě to pohltilo a teď všude vidím upíry :D

karolina_kop
03.08.2022 2 z 5

Tak jsem měla za to, že knihy jsou mnohem lepší, než filmy, na které se tak jednou dvakrát za rok podívám kvůli oddechu a nostalgii. Nedávno jsem v knihovně narazila na knižní sérii, kterou jsem doopravdy dlouho nečetla.

Ale dělat jsem to asi neměla. Bella je v knize doslova o ničem, s velmi mělkou povahou a jednoduchými prioritami. Edwarda jsem v knize měla ještě méně radši než ve filmech a styl psaní mi najednou vůbec neseděl.

Navíc, jak kdysi řekl herec Edwarda - Robert Pattinson: "Když to čtete, máte pocit, že se autorka zamilovala do vlastní postavy a bylo to občas nepříjemné číst."
Tak přesně s touhle větou musím bohužel souhlasit. Jakoby autorka měla těžkou obsesi na postavu Edwarda, kterého vykreslovala jako poloboha, což doopravdy často nebylo příjemné číst.

Bohužel nedočteno.

knihomolka27
13.07.2022

(SPOILER) Tuhle knihu za mě nezachrání ani nostalgie. U mě teda určitě, jelikož nejsem generace, která se s kamarádkami vášnivě hádala koho z těch dvou ufnukánků si má naše Bella vzít.
Já říkám ani jednoho, už ted jsou ty jejich vztahy děsivý natož pokud by spolu žili navěky. Brrr, při tý myšlence mě fakt mrazí. No co dodat, nechci tu dlouho pošlapávat něčí oblíbenou knížku na které nedejbože vyrostl nebo jí prožíval jako já Titanic....já to chápu, všichni takové knížky máme...Četli jsme je kdysi dávno a líbili se nám, a ted se za to cítíme provinile, protože víme, že to není žádnej Shakesper a i k tý inspiraci to má teda pěkně daleko...ale všichni takovou knížku máme, tu kterou schováváme dole v šuplíku, nebo jí máme v obalu, aby jí nikdo neviděl.

Shrnu to teda do toho, že ta kniha prostě za mě nefunguje snad v ničem, ale zdaleka nejvíc se provinuje v chování postav, které jsou na pár facek, pokaždé když skoro otevřou pusu, na nelogičnosti děje, toho, že je ta kniha napsaná jak od dvanáctiletý holky zaláskovaný do svýho učitele tělocviku, dialogy dostaly taky pěknou ránu, ale co je úplně nejhorší jsou ty ,, romantický" vztahy, protože proti vztahu Belly a Edwarda, nebo spíš Belly k Edwardovi působí všechny ostatní toxic vztahy v knihách nebo filmech jako oáza míru....je to vtipné, ale ne tam kde autorka zamýšlela. Jo a taky mě vytáčí jak Edward nemá podle B žádnou chybu, další věc, která poukazuje na to, že ta nejdivnější postava, tu není krvežíznivý upír, neovladatelný vlkodlak ani přátelští snobští středoškoláci, ale samotná Bella - bledá pubertačka co si nedovede představit život bez člověka, kterého zná sotva týden....je potřeba ještě víc něco dodávat. Snad jen to, že s evůbec nedivím, že Robert Pattinson nemůže ten film a knížky vystát - občas je to až horor to číst

misowi84
17.06.2022 5 z 5

Ságu čtu už po několikáté. Jelikož jsem si před pár měsíci pořídil Půlnoční slunce,
chtěl jsem se před jeho čtením znovu dostat do té správné upírské atmosféry.
Upřímně, Stmívání literární zázrak není. Bellu vlastně nesnáším (od poloviny poslední knihy byla už celkem fajn). Ale tak nějak mi upíři a vlci přirostli k srdci.
A vždy se rád ponořím do nesmrtelného čtení..

Amalberga
06.05.2022 3 z 5

Stmívání jsem (aniž bych ho četla) řadila do koše vedle 50 odstínů šedi, After a podobných slátanin. Nicméně po setkání s mou velmi přesvědčivou kamarádkou jsem odcházela s vypůjčeným svazkem. A světe div se, na odpad kniha rozhodně není, dokonce i chápu, proč dílko zahájilo comeback upírů. Bavilo mě během četby knihu analyzovat a vytvářet si různé teorie o Belle a Edwardovi. Ve třech bodech jsem si naprosto jistá. Zaprvé, kniha je lepší než film (hlavně v ní není ta trapná scéna s Edwardem a s Bellou v lese, kde Belle Edward vyjeví hrůzostrašnou pravdu). Zadruhé, Jacob byl od počátku napsaný jako Bellin kamarád, žádný potenciál pro vztah tam opravdu není. Zatřetí, určitě si brzo přečtu další díl.

Josetto
03.05.2022 3 z 5

Začiatok sa rozbiehal pomaličky, klasické zoznamovačky s postavami, zhruba v čase baseballu sa to následne rozbehlo a už som to čítal hltavo :) takže tento prvý diel nebol nejaký tragický :)

jitka_dankova
31.03.2022 4 z 5

Novodobá romantická čtyřdílná pohádka o dívce, která nezapadá do tohoto světa a o upírovi, který zase nezapadá mezi svůj druh. Celou sérii jsem četla až v pětatřiceti a před filmy (které jsou podle mne úplně mimo...) a rozhodně stojí za přečtení. V sérii je totiž leccos. Zvláštní vztah dvou lidí, kteří by se do sebe neměli zamilovat. Hlouposti a nesrovnalosti v sotva započatém vztahu. Netradiční navazování přátelství. Šílený milostný trojúhelník. Poznávání světa upírů, ale i vlkodlaků. Spolupráce zavilých nepřátel. Netypické těhotenství i boj o život dítěte. Rozhodně jsem se při čtení nenudila. Sice byly počáteční zamilované rozhovory ústřední dvojice takové, no, trochu divné, ale po přečtení dílu Půlnoční slunce (díl jedničky z pohledu Edwarda) jsem už leccos nakonec pochopila. No a postupná proměna Belly v sebevědomou ženu, která si věří, mi přišla nakonec milá.
Chápu celosvětový úspěch této série, ten příběh prostě přinesl spoustu zajímavých prvků a člověk se při čtení nenudil.

tanecnica
09.02.2022 3 z 5

Nostalgie na léto, proč ne. Knížka mě bavila i teď po letech, některé pasáže jsou sice už dost úsměvné, ale za to autorka nemůže, že stárneme. Myslím, že se jí příběh docela povedl, téma je super.

LuckaWeiss
29.01.2022 5 z 5

Myslím, že svůj komentář začnu tím, že jsem prvně viděla filmovou ságu a i když filmy nejsou tak kvalitní, ten svět jednoduše miluji a to neskutečně. No a tak jsem si řekla, že bych si měla konečně přečíst knihy, abych to mohla porovnat… no a mám za sebou první díl a už teď vím, že všechny ty knihy budou mnohem lepší než filmy.

Přestože jsem si postavy víceméně představovala stejně jako ve filmu (až na pár výjimek), nevadilo mi to, protože herecké obsazení ve filmech dle mého bylo fajn a vzhledem k tomu, že mám moc ráda herce, R. Pattinsona, mi vůbec nevadilo přestavovat si ho tak i v knize.

Chápu, že někomu příběh a postavy přijdou směšné a trapné, ale já mám tento příběh moc ráda a myslím si, že je to o tom, z jakého úhlu se na nej člověk dívá a jak ho pojme. Pro mne je příběh čirá nostalgie, miluji to.

fajka
25.01.2022 3 z 5

První jsem viděla film a teď jsem se rozhodla, že si přečtu i knížku. Není to pro mě nějaká topovka, ale rychle se to četlo a já jsem si to užila.

dontbullshitme
18.01.2022 5 z 5

(SPOILER) UPDATE: pustila jsem se do re-readingu a to byla sakra chyba. Poprvé jsem četla Stmívání asi v 18 a milovala jsem to, teď ovšem nechápu proč. Možná za to mohly filmy - první dva prostě miluju, ať si říká, kdo chce, co chce. To už bohužel nemůžu říct o knize, ach bože, jak já cringeovala! Edward je často popisován jako mrtvola (tvrdý, bledý a studený), což je i u upíra dost hnusné. Proč Bellu chtěli všichni kluci na škole? Byla hezká? Okay, ale každý chlap, který se tam objevil (kromě těch starých), po ní hrozně toužil. To bylo dost divné. Pak co to Edwardovo stalkování, jak to, že ji to vůbec nevyděsilo? "Tajně se ti vkrádám do pokoje a pozoruju tě, když spíš." ... "Wow, snad jsem ze spaní neříkala nic trapného." Ano, toho bych se i já bála nejvíc. No prostě jsem si zkazila vzpomínky. Hvězdy ovšem neuberu, protože.. jsem nostalgická duše.

PavlínaSkopal
26.12.2021 5 z 5

Vím, že se mnoha lidem moc nelíbí, pro mě ale znamená hodně. První kniha, kterou jsem četla jen za svitu baterky, aby rodiče nezjistili, že nespím. První nenáviděná filmová adaptace. Kniha, kterou bych skoro zvládla i odříkat zpaměti. A spouštěč mé závislosti na knihách.
Určitě by se v ní našly nějaké nedokonalosti, já jsem nad nimi ale nikdy moc nepřemýšlela a jen se ponořila do děje.