Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55868/bmid_stmivani-lkq-55868.jpg 4 6471 807

Stmívání / Twilight série

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Enefersis
25.02.2013 5 z 5

Aha. Zřejmě jsem úplně vypatlaná tupka bez jakéhokoli literárního vkusu, která by se měla jít upálit společně s touhle knihou (pardon, ale některé komentáře tak fakt vyzněly), ale mně se Stmívání líbí. Samozřejmě to není největší dílo, co kdy bylo napsáno, ale má své kouzlo… teď už si všímám nedostatků, které jsem předtím neviděla, ale rozhodně to není odpad. A možná právě i Stmívání vděčím za svou přetrvávající zálibu v upírech, která mě přivedla k úžasným knihám jako je například Vampýrská akademie a Na půl cesty do hrobu. Pět hvězdiček za téměř dva roky, kdy jsem ho žrala a nedala na něj dopustit :)

Varování: nedívat na film. Aspoň ne před tím, než přečtete knihu. Jinak by se lehce mohlo stát, že by vás chuť číst ji přešla.

LOtwilightVE
17.02.2013

Knížka se mi moc líbila...stejně jako film.Ráda si přečtu další díl... :)))))

Ignis
13.02.2013 1 z 5

Nuda. Ale přiznávám, že nejsem cílová skupina, přečetla jsem si to jen ze zvědavosti jestli je to tak strašné jako film. Není, je to přece jen o něco lepší (už jen tím, že si člověk může představit opravdu hezkého Edwarda), ale některé stránky jsem přeskakovala, jak mě to nebavilo číst.

Dymond
12.02.2013 1 z 5

Tento příběh mě nikterak nepotěšil. Jediné co je na tom lepší je fakt, že je to zajímavější než film... Rozhodně to není kniha ke které bych se někdy chtěla vracet... Samozřejmě jsem četla všechny díly a na všechny mám stejný názor...

Kleo326
08.02.2013

právě jsem začala knížku číst a už teď je o moc lepší než film

dennie3
08.02.2013 3 z 5

Musím se přiznat, že u knihy jsem se celkem nudila a těšila jsem se, až ji dočtu. Jediná akce a taky jediná chvíle, kdy mě kniha bavila, je od nějaké strany 320 do konce z celkových asi 407.
Všechno je to jen o tom, jak se Bella s Edwardem seznamuje a nic moc se tam neděje. Přijde mi, že někdy se autorka snažila vcítit do teenagerů, ale tolik jí to zase nešlo. Nejvíc mě iritovalo slovo "náklaďáček". Nevím proč, ale přijde mi lehce úchylné a trapné, když stoletý upír prohlásí větu podobné téhle: "Neměj starosti, Alice ti přiveze tvůj náklaďáček."
Na druhou stranu.. nevím proč, ale když jsem knihu dočetla, zanechala ve mně nějaký pocit spřízněnosti. Takový ten pocit, když je kniha dlouhá nebo ji čtete hrozně dlouho, s postavami v knize se sžijete, a potom je musíte opustit.
Sice skoro žádný děj, ale stejně si přečtu druhý díl. Nevím, čím to je, asi je to prostě ve spisovatelce (která báječně popisuje).

Dep8
06.02.2013 5 z 5

Tahle kniha (vlastně i celá sága) vyvolává diskuze, jedni jí milují a nemohou se jí nabažit, druzí jí nenávidí a nemohou jí ani cítit, ale nic mezi tím.
Musím souhlasit s názory, že kniha je psaná dost naivně a myšlenkové pochody hlavní hrdinky Belly bych docela chtěla jednou pochopit. Edward je usměvavý týpek, který svou Bellu miluje a basta, na druhou stranu ví, že se od ní musí držet dál a tak se o to snaží. V knize jsou však hodně popsány myšlenky a emoce všech hlavních hrdinů, tedy hlavně Belly a Edwarda, celá kniha je hodně založená na pocitech.

Samozřejmě tam je i děj, ale ten je velmi jednoduchý, ani záporný James ho moc neobohatí. Je jen škoda, že ve filmovém zpracování nedostal více místa a nebyla tam zmíněna, jeho společná minulost s Alice. V knize je to mnohem více popsáno a i vysvětleno.
Takže i když je děj hodně jednoduchý, naivní a psaný hlavně pro náctileté, přesto v něm něco je. Možná je to autorčin styl psaní, nebo nevím, ale je tam nádech i zamyšlení...ano, to je ono, čtenář je trochu nucen přemýšlet nad osudy postav a nad tím, co by dělal v jejich situaci.

Je pravda, že tyhle přeslazené romantické žvásty moc nemusím, ale tahle kniha se mi moc líbila. Je to taková pohádka na dobrou noc, abyste měli krásné a sladké sny.
Krásná odpočinková četba, při které si vydechnete.

mimidra
05.02.2013 3 z 5

Přečetla jsem celou ságu. Knihy mne bavily, vlastně jsem je přímo hltala! Tehdy mi ale bylo sladkých "náct". Sága je skvělou volbou pro mladé dívky, které mají rády nadpřirozeno a s ním spojené nebezpečí, které může překonat jen opravdová láska. Dnes už mám však na knihy jiné požadavky...

loln02
02.02.2013 5 z 5

je to strašně napínavá zajímavá a krutá knížka .film jsem viděla ve čtyřech a knížku jsem četla v deseti .A knížka z filmem se nedá porovnat .ten film jsou jen namixovaný úryvky z knížky . Ale obojí je super .

azraelka
30.01.2013 1 z 5

Četla jsem ji několikrát v marné snaze pochopit, proč je tak oblíbená a proč z ní holky šílí. Fakt jsem se styděla, že autorka je ženská přes třicet a vyplodí něco, co vypadá jako průměrná fanfiction šestnáctileté blogerky.
Úspěch jí přineslo jenom to, že stvořila příšernou Mařenu. Ničím zvláštní holka se přestěhuje a najednou po ní jedou kluci, poprve se zamiluje a už ví, že na celý život, najde supr trupr upírský kámoše a všichni jsou samozřejmě strašně bohatý. A k tomu být navždy mladý, že.
Nejvíc mě iritovalo neustálé popisování toho, jak je Eda nádherný a jak vypadá jako model co dotočil reklamu, všichni další upíři taky vypadají jako z reklamy... Panebože. Málem jsem umrzla jenom při čtení o tom, jak se neustále tulila ke studenému kameni Edíkovi. Takže rty má taky z mramoru a nikdy nezažila nic úchvatnějšího než se s ním líbat, ne že by se někdy líbala s někým jiným. Ne, za mě prostě ne. Never ever.

adajka
29.01.2013 5 z 5

Jsem velký fanda ságy Stmívání, i když přiznávám, že je to taková limonádička pro náctileté. Ale proč si na ty časy taky někdy nevzpomenout?

Bet
28.01.2013 5 z 5

Mě se knížka moc líbila, přečetla jsem jí za jediný den. To co natočili bych hrůza. Jsem moc ráda, že jsem nejdříve četla knížku.

šmudlík
24.01.2013 3 z 5

Přečetla jsem všechny díly a líbili se mi více než film, mezi knihami které se hemží upírama tyto asi vynikají, ale po několikáté bych je četla jen ve vyjímečných situacích.

GliderMan
20.01.2013 4 z 5

Knihu jsem četl v angličtině, takže moje hodnocení je značně zkreslené. Každopádně se mi to i v angličtině četlo dobře a angličtina byla poměrně jednoduchá, což by mě v češtině asi neuspokojovalo, ale v angličtině jsem byl rád, že rozumím většině textu. Doporučuji jako jednu z prvních knížek pro čtení v AJ.

Miss Utahraptor
13.01.2013 3 z 5

"No... Rozhodl jsem se, že když už jsem na cestě do pekla, tak ať to stojí za to."

No tak, kde začít? Do téhle knížky jsem se dala, očekávajíc jen to nejslaďáčtější. A v tomto ohledu ani moc "zklamaná" nejsem. Jediná věc, kterou jsem si na sto procent jistá je totiž to, že hlavní hrdina (rozuměj-cíl hlavní hrdinky) má topazové/onyxové oči (záleží na momentálním apetitu), bronzové vlasy a je dozajista děsně S€XY... xD
A teď vážně: Co doopravdy oceňuji je Meyerové pojetí upírů, tedy to, že se vybodla na špičáky, svěcenou vodu a kříže a použila představu jiné kultury, než je ta naše. Našla jsem si své oblíbené postavy, knížku doslova zhltla, ale to bych nepřičítala nějakému závratnému spádu, spíš nehorázné čtivosti... Koneckonců pořádnou zápletku jsem také nepostřehla...
Tak nevím. Patřím sice do cílové skupiny, ale víc jak polovinu hvězdiček dávám za sloh. "Příběh" příliš nezaujal...

Satipej
08.01.2013 5 z 5

Pubertu mám už opravdu hodně dávno za sebou, odkojena krvavými detektivkami a sci-fi, jsem po této knize sáhla ze zvědavosti a... zamilovala jsem se do Edwarda jako malá holka. Moc pěkná kniha.

Kristie-Sophi
06.01.2013 5 z 5

Taky jsem jedna z těch, kterou kniha mile překvapila :) Děj ubíhal rychle, Bella mě nijak nevytáčela...
Akorát podle mě trpí Edward nějakou maniodepresí, ty jeho bleskové výkyvy nálad mě bavily :D

kasulka
03.01.2013 5 z 5

Dovolím si ještě další komentář... celou sérii jsem přečetla dvakrát... ovšem ke čtení jsem se rozhodla, až když jsem shlédla první, druhý, třetí a čtvrtý film - nemohla jsem se dočkat posledního filmu, tak jsem si objednala komplet knížek v pevné vazbě. Musím říct, že čtení mě nikdy nebavilo, ale toto byla pecka stokrát lepší než filmy. Ale aspoň jsem si mohla zhmotnit postavy v knize podle filmu, a Edward v podání Roberta Pattinsona je prostě úžasnej. Knížky jsou bezkonkurenční, ale na filmy se dívám jen kvůli Robovi :D (Ještě ke knihám - ty v té pevné vazbě jsou daleko hezčí, než v paperbacku... nevím, kdo to vymyslel!). A chci aby SM vydala Půlnoční slunce :( Tak snad jsem vystihla všechno :)

AdaVinculin
29.12.2012 5 z 5

Super knížka! Když mi někdo řekl, že je to o upírech...moc se mi do toho nechtělo...ale předčilo to mé očekávaní...je to skvělý oddechový příběh, čte se to úplně samo a těžko se od knížky odchází...všechny díly byly super...kam se film hrabe na knížky! Kdybych měla nejdřív vidět film, asi bych si řekla...co je to za s***** ? Takže za mě určitě knížky jsou úžasný!

.Verča.
26.12.2012 4 z 5

Přečetla jsem to, když mi bylo 12 nebo 13. Hned jsem se zbláznila do Edwarda, chtěla jsem být Bella a každé ráno jsem pusinkovala obrázek Edy, který mi nakreslila kamarádka. Když se podívám zpátky, usmívám se nad tím. Milovala jsem tu ságu. Díky ní jsem přesedlala na fantasy a díky ní jsem začala číst mnohem více, než předtím. Konkrétně tuhle knihu jsem přečetla za JEDEN DEN. Sice budu mít vždycky radši Harryho Pottera, ale náctiletým dívkám doporučuji. Hlavně romantičkám. :))