Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30437/mid_stmivani-8oS-30437.jpg 4 6469 807

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Bitty666
08.03.2021 3 z 5

No.. přečteno díky čtenářské výzvě. Líp se to četlo,než se na to koukalo, o tom žádná. Není to úplně šálek mé kávy a vadilo mi,že se nedokážu odprosit od herců, kteří B & E ztvárnili ve filmech . A ten Edíkův mrtvolný chlad a podivná vůně z něj vycházející..ehm... To byl snad první romantický knižní hrdina, co mi přišel fakt odpudivý. Takže zjevně patřím k #teamJacob.

Ivet_V
04.03.2021 5 z 5

Byla jsem překvapená, jak rychle to ubíhalo. Vzhledem k tomu, že jsem film už viděla tolikrát, že ho znám skoro nazpamě. Ta kniha byla lepší, vtipnější a romantičtější. Super, měla jsem ji přečtenou fakt rychle na to, že to není žádná tenoučká knížka.

Peyka
21.02.2021 4 z 5

Četla jsem už před lety v prváku na střední škole. Ačkoliv jsem velký fanoušek klasických upírských příběhů, tato série se mi líbila. Nelze srovnávat s filmovými zpracováními, protože volba herců byla naprosto tragická, ale Stephenie Meyer vytvořila velmi poutavý příběh lásky, dospívání, odvahy a klasickým souboje mezi dobrem a zlem. Svět upírů a vlkodlaků je do dnešní doby atraktivní nejen pro mládež. Věřím, že si celou sérii někdy přečtu znovu.

Ellicia
16.02.2021 5 z 5

Protože jsem několikrát viděla filmy rozhodla jsem se, že si i přečtu knížky. Zase jako vždy! Knížka je prostě mnohem lepší :)

kajka.bhlv
16.02.2021 3 z 5

Filmy jsem viděla jako první, a spokojila jsem se s atmosférou, kterou mi to naladilo. Ke knihám jsem se dostala až letos, za což jsem ráda. Příběh se mi docela líbil, autorka jen zvláštně popisuje časové události. Stmívání je průměrná kniha, dobrý začátek série.

Pitraska
13.02.2021 3 z 5

Nejprve jsem viděla film. Všichni okolo mi říkali, že kniha je lepší. Musím uznat, že neměli pravdu. Tak do půlky knihy mě to bavilo. Jemné niance se mi líbily, ale celkový styl psaní mě moc neuchvátil.

Hmmmkniha
05.02.2021 4 z 5

Má to své muchy, ale jinak tuhle knížku zbožnuju!

Fortuna7
05.02.2021 2 z 5

No já teda nevím jak může být tato série tak úspěšná. Romantika je naprosto nereální, Bella je taky pěkně divná a celá kniha je hrozně naivní...

Charloteen
27.01.2021 5 z 5

Pokud jste již viděli film a váháte....tak neváhejte :D
Také jsem ho před čtením viděla již mnohokrát, ale vůbec to nevadilo. Jistě často jsem dosazovala scény z filmu do příběhu, ale bylo tam spousta scén, které ve filmu neuvidíte!

Kniha byla napínavá a četla se sama, i když musím přiznat že občas byly konverzace mezi trochu zdlouhavé.

Usire
25.01.2021 5 z 5

Kniha je dobře čtivá a ve své podstatě lepší než filmové zpracování. Styl psaní nemusí sedět každému a já si chvilku musel zvykat, ale nakonec mi sedl. Z celé série mám tento díl nejraději.

oblakaknih
24.01.2021 4 z 5

Celá série Stmívání mi doma leží už nějakou dobu, ale já se nemohla odhodlat se do ní pustit. Filmy jsem viděla několikrát. Přestože k nim mám nějaké výtky a občas mi to přijde trochu moc, mám je hodně ráda a určitě si je brzy pustím znova. Už s tímto prvním dílem mi ale došlo, že jsou knihy mnohem lepší!
Vše mi tady přijde lépe a více popsané, nijak uspěchané a opravdu mě to bavilo!
Příběhy s upíry jsou něco pro mě, takže mi toto knižní zpracování prostě nemohlo uniknout.
Postavy jsem si představovala úplně jinak, než jak je znám z filmu. Bella mě sice občas štvala, ale přesto mi její vyprávění sedlo a já se moc těším na další díly.
Ne všechny postavy dostaly v knize dost prostoru, takže se těším, co je v dalších dílech čeká a jak se budou vyvíjet jejich osobnosti.
Kniha se skvěle a rychle četla, autorčin styl psaní mi vyhovuje, ale občas tam byly zbytečně dlouhé popisy běžných školních záležitostí.
Sama nevím, co říct k ději. V knize toho je více než ve filmu, ale odlišností je tu přesto málo.
Romantická linka je pochopitelně trochu klišé. Já si ale myslím, že v tomto případě to ani jinak nejde.
Moc jsem si to užila! Doporučuji.

Littlemonday
21.01.2021 3 z 5

Po hodne dlouhe dobe jsem sahla po Stmivani kvuli ctenarske vyzve. A musim rict, ze i kdyz je to teda fakt prihloupla knizka, cte se dobre, dej plyne a kazilo mi to snad jen to, ze jsem dopredu vedela, co se bude dit...

Selve
07.01.2021 3 z 5

No dobře, přiznávám, že před X lety jsem i já tuto ságu četl. Co si tak nějak pamatuji, tehdy jsem to četl s nadšením. Dnes bych něco takového však asi už nečetl. P.s. film také nebyl špatnej, ale vícekrát se na to dívat nedá :D

Sabinasig
03.01.2021 2 z 5

Lepší jak film ...

Acourtofbook
03.01.2021 1 z 5

Od všemi vychvalovaného Stmívání jsem měla obrovská očkování, ale musím říct, že mně se teda vůbec nelíbilo. Před lety jsem viděla první díl filmů, který mě taky nebavil, ale řekla jsem si, že knihy by mohly být lepší a že bych je chtěla zkusit. Kdyby mi bylo tak kolem dvanácti let, tak bych z knížky byla pravděpodobně nadšená, ale teď vidím, že na tomhle bylo skoro všechno špatně. Zaprvé mi vůbec nesedl styl psaní autorky. Přišlo mi, jako kdyby to napsala nějaká teenagerka na Wattpad a nevím, jestli to bylo překladem, ale některá ta slova a přirovnání, která tam používala, to byla fakt hrůza. Navíc její styl psaní nebyl vůbec čtivý, takže jsem některé části přeskakovala, což se mi normálně u knížek nestává. Možná to taky bylo tím, že se tam celou dobu nic nedělo. Další velký problém jsem měla s hlavní hrdinkou, Bellou, jejíž chování odpovídalo chování dvanáctileté holky a někdo by ji měl vážně občas trochu profackovat. To, co tam dělala, jsem vážně nedokázala pochopit, a rozhodně se řadí mezi ty nejméně sympatické postavy, co jsem kdy měla možnost poznat. No a o té romantické lince je snad škoda mluvit. Byla absolutně nereálná, těm dvěma jsem tu jejich velkou lásku vůbec nevěřila a přijde mi, že takhle to prostě nefunguje. Jediné plus vidím v té dobře popsané a promyšlené historii upírů, ale jinak asi nemám co pochválit.

1⭐/5⭐ Jedna z nejhorších ya knih, co jsem kdy četla. Do dalších dílů se pouštět rozhodně nebudu.

Ryšava
20.12.2020 3 z 5

Tuhle knížku jsem začala číst z nudy, a taky proto že jsem měla chuť na nějakou romantiku... V době zavřených knihoven byla tahle jediná, která se k tomu přiblížila a mám ji doma... Kdyby mi bylo mezi 11-13 lety, tak bych knihu hltala, ale můj věk se blíží k třicítce a kniha se mi zdála hodně úsměvná. Velký popis dokonalosti Edwarda se mi zdál být kýčovitý... Ale líbilo se mi, jak mezi sebou Bella s Edwardem sarkasticky mluví. Když to porovnám z filmem, tak mi vadilo, že z Belly udělali úplnou blbku...
Knížku si víckrát nepřečtu, a ani mě nenadchla natolik, abych si přečetla další díly.

Alnima
06.11.2020 5 z 5

Miluji styl psaní této autorky. Asi by mohla psát o čemkoli a já bych jí to prostě věřila. Za mě 4,5 hvězdy pro celou sérii.

Fortuna7
26.10.2020 2 z 5

Upřímně nevím co na tom všichni vidí...

Petruska95
18.10.2020 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla, když jsem ještě chodila na základní školu. Proto jsem se rozhodla si všechny čtyři díly přečíst znovu. První díl jsem doslova zhltla. Znám to skoro nazpaměť, proto mě překvapilo, jak mě kniha doslova vcucla.

Limonadovyjoe
18.10.2020 4 z 5

Stmívání a celá Twilight sága..ve své podstatě skvělá sága, která neuvěřitelně dojela na filmovém zpracování a obsazení hlavních rolí.
Po knize jsem na rereading sáhla po dlouhých 14ti letech . Poprvé jsem knihy četla v době jejich popularity asi v mých 16ti letech. Pak samozřejmě přišlo dlouhé období trapnosti, hlavně díky filmům .
Teď jsem po stmívání sáhla, protože jeho rereading je teď hodně populární s taky pro tu úžasnou upršenou atmosféru, která je tak podobná tomu,co máme za okny. Asi taky proto, že v září jsem měla naplánováno projet okolí Seattlu, Olympic national park, Mt. Rainier a další místa zmíněná v knize a tak nasávám atmosféru alespoň takhle.
Jak už jsem psala, kniha je úžasně napsaná, je to skvělý oddych a zároveň si ani nepamatuji, kdy bych byla tak silně začtená do děje, prožívala každý dotek a o napětí ani nemluvím.
Tak jsem se tady s láskou skoro ve 30ti přiznala k tomuto podzimnímu guilty pleasure.