Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30437/mid_stmivani-8oS-30437.jpg 4 6475 807

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

vercatko20
21.12.2021 1 z 5

Absolutně ne.
Bella i Edward pořád cintají až nereálné blbosti, je to zdlouhavé a patetické.
Jednu hvězdu jen za pasáž, kdy James loví Bellu.

Malíček
09.12.2021 5 z 5

Podle mě sérii Stmívání buď miluješ, nebo nenávidíš. Nic mezi tím. No a já jsem rozhodně členem první skupiny.
Příběh Belly, Edwarda a Jacoba jsem si hrozně užívala, protože mi přišel neotřelý a ve světě fantasy jsem se pohybovala teprve chvíli, takže mi upíři a vlkodlaci a tajemno přišlo hrozně super a napínavé a vzrušující.

evineckY
01.12.2021 5 z 5

Tak jsem si dala opáčko ve formě audioknihy.
Tato sága je jen pro fajnšmekry upírů, vlkodlaků a romantiky - což samozřejmě jsem.
A i když už dávno nejsem ve věku young adult , pořád se mi to líbí.
Když jí miluješ - není co řešit :-)

Mrs.Depp
30.11.2021 3 z 5

K téhle knížce jsem se vrátila po spoustě let, protože jsem měla pocit, že si potřebuju přečíst něco romantického, uklidňujícího, prostě pohádku, která nemá nic společného s realitou, ale můžu se díky ní krásně zasnít a nechat svůj mozek odpočinout od dnešního světa plného stresu.
Moje očekávání bylo dlouho splněné, až do doby kdy Bella o Edwardovi jen snila, ale jakmile se dali dohromady, začaly mi lézt na nervy neustále se opakující výrazy "pokřivený úsměv", "jeho oči se napjaly", Edwardovo pohupování Belly v náručí a to nakonec moje hodnocení od prvního čtení o jednu hvězdičku snížilo. Nejspíš k tomu přispěly komentáře tady na databázi, že jsem si těch výrazů začala všímat, ale od doby kdy byli Edward s Bellou spolu se mi knížka dočítala opravdu těžce, musela jsem se k tomu nutit a nebylo to už ono.
I tak mám tenhle příběh ráda a vždy se k němu ráda vrátím, ale co se týká Stmívání asi už jen ve filmové verzi.

Nieroccoon
21.11.2021 3 z 5

Přečetla jsem celou ságu. Říkám jsi, jestli na to už nejsem stará.... a štve mě, že mě autorka tak jednoduše vtáhla do děje. No jo, co se dá dělat.

ElInWonderland
19.11.2021 2 z 5

Přiznám se, že jsem dlouho tak u knihy netrpěla a není to tím, že už nejsem cílová skupina, ale nemohla jsem to vůbec dočíst. Ve filmové podobě jsem Stmívání jako mladší holka milovala a nepopírám, že je to bizarní, no a tak jsem jsi řekla, že bych konečně mohla přečíst i knihu. Ne ne ne největší chyba, jestli existuje špatný návod na vztah, tak je to tato kniha Bella je naprosto posedlá klukem, který jí říká, kdy má jíst, spát, chodit, pít mluvit... a ona ho poslouchá skoro na slovo, a i když je někde sama stále myslí na to, co by jsi asi myslel Edward. Strašně mě to štvalo, tak moc, že jsem tu knihu jednoho dne zavřela a už ji asi nikdy neotevřu, možná že se to v nějakém bodě děje zlomí a možná bych pak pochopila, proč to má takovou popularitu, ale já už prostě nemohla. Pro mě je to velké zklamání. Nejhezčí se mi zdály popisy městečka a hlubokých lesů a Charlie byl taky fajn.

Mám pocit, že jsem viděla jiný film nebo četla jinou knihu, protože si neumím vysvětlit, proč mi byli Bella a Edward ve filmu sympatičtí a v knize jsem je nesnášela.

Patro
08.11.2021 2 z 5

Co bych k tomu řekla. Chování postav - nerealistické, nesmyslné. Příběh - bezduchý, nenáročný. Jazyk - jednoduchý, občas i nesmyslný. Ale vzhledem k tomu, že si moc dobře pamatuji, jak se mi líbila kniha když jsem jí četla poprvé, nemůžu dát nižší hodnocení.

cukrovka
29.10.2021 5 z 5

Čtivá romantická pohádka pro náctileté čtenářky. I když už dlouho nejsem cílovou skupinou příběh jsem si užila.

Petra101
06.10.2021 5 z 5

Knížka je super. Krásně se čte. Taková romantika. Určitě lepší než film.

Turante
02.10.2021 5 z 5

Stmívání je moje nejoblíbenější kniha a to už jsem poněkud staršího data :-D Krásný romantický příběh o lásce člověka a upíra, který nám ukazuje, že láska zvládne překonat všechny překážky.

BellaBernasconi
30.09.2021 4 z 5

Na stmívání jsem se dlouho těšila, a když se mi kniha dostala do rukou...byla jsem ohromena. Edward jako zachránce princezny a Bella jako ta princezna. Ikdyž musím přiznat, že ta princezna byla tvrdá.

annes
28.09.2021 3 z 5

Před čtením jsem viděla filmy a to co na nich mám ráda byly soundtracky a zobrazení vlků a co mi vadilo byla otevřená pusa herečky...no a v knize je Bella dle mého úplně jinak vykreslená a Edward je mnohem sympatičtější.. evidentně dosti zlý výběr herců :-D Kniha byla pro mě tedy příjemným překvapením, taková pohadkovofantasyromantika, tedy milá oddechovka:-)

zimolka
23.09.2021 5 z 5

Pro dospívající dívky super čtení i mě to bavilo na to , že už mám dávno pubertu za sebou.

Maevie
20.09.2021 3 z 5

I přes ten mírně trapný pocit v metru, jsem si čtení téhle knížky užila i ve svých třiceti letech. A upřímně řečeno: být mi dvanáct, přibyla by v hodnocení ještě jedna hvězda. Koneckonců, Stmívání je vzrušující romantická pohádka pro dospívající dívky, je zbytečné za ním hledat nějaké hluboké dílo.

Noname007
21.08.2021 1 z 5

Nejhorší kniha o upírech, co jsem kdy četla. Nikdy více! Kniha mě nebavila, autorka píše hůř než holky na Wattpadu. Postavy naprosto otřesné, chování Belly dětinské a naivní.

Rainbow_Owl
13.08.2021 3 z 5

Sériu Twilight som sa rozhodla zakúpiť z bazáru za pár drobných popri poprasku, ktorý sa spustil pri vydaní Polnočného slnka. Povedala som si, prečo nie, veď je to už “kultovka” tak dám tomu šancu, aj keď je to úplne mimo môj žáner. Súmrak som čítala ako oddychovku popri iných knihách a povinnostiam, čítala sa veľmi ľahko, dej sa nejak extra nerozvíjal, postáv bolo máličko, nebola potreba dávať moc pozor. Naivnučká knižka, možno pred 15 rokmi by som mala na ňu iný názor (a možno ani nie). Neurazila ma, ani nenadchla. Bella mi skoro vôbec neliezla na nervy, oproti filmom. Edward, taký upírsky control freak, nechcela by som ho mať popri svojom boku.
Guilty pleasure ako vyšitý, určite sa pustím aj do dalších časti. 2,5 ⭐️

tessalovesbooks
11.08.2021 1 z 5

Od všemi vychvalovaného Stmívání jsem měla obrovská očkování, ale musím říct, že mně se teda vůbec nelíbilo. Před lety jsem viděla první díl filmů, který mě taky nebavil, ale řekla jsem si, že knihy by mohly být lepší a že bych je chtěla zkusit. Kdyby mi bylo tak kolem dvanácti let, tak bych z knížky byla pravděpodobně nadšená, ale teď vidím, že na tomhle bylo skoro všechno špatně. Zaprvé mi vůbec nesedl styl psaní autorky. Přišlo mi, jako kdyby to napsala nějaká teenagerka na Wattpad a nevím, jestli to bylo překladem, ale některá ta slova a přirovnání, která tam používala, to byla fakt hrůza. Navíc její styl psaní nebyl vůbec čtivý, takže jsem některé části přeskakovala, což se mi normálně u knížek nestává. Možná to taky bylo tím, že se tam celou dobu nic nedělo. Další velký problém jsem měla s hlavní hrdinkou, Bellou, jejíž chování odpovídalo chování dvanáctileté holky a někdo by ji měl vážně občas trochu profackovat. To, co tam dělala, jsem vážně nedokázala pochopit, a rozhodně se řadí mezi ty nejméně sympatické postavy, co jsem kdy měla možnost poznat. No a o té romantické lince je snad škoda mluvit. Byla absolutně nereálná, těm dvěma jsem tu jejich velkou lásku vůbec nevěřila a přijde mi, že takhle to prostě nefunguje. Jediné plus vidím v té dobře popsané a promyšlené historii upírů, ale jinak asi nemám co pochválit.

1⭐/5⭐ Jedna z nejhorších ya knih, co jsem kdy četla. Do dalších dílů se pouštět rozhodně nebudu.

marrie5227
04.07.2021 4 z 5

Stmívání jsem četla možná před devíti lety a i když tento díl nepatří ve filmové podobě mezi mé oblíbené, určitě je dobrým kouskem pro všechny fanoušky fantasy pro mládež. Stejně jako například Harry Potter se dostává mezi naprostou klasiku a věřím, že se k ní jako starší ještě někdy vrátím.

Pája961
11.06.2021 3 z 5

Filmy jsou za mě naprostý trash. V knihách jsou postavy o hodně víc sympatické a nechovají se tak "divně", jako ve filmech.

Falda
30.05.2021 4 z 5

Filmy jsem viděla několikrát, ale kniha se s tím nedá vůbec srovnat. Postavy jsou v knize vykresleny lépe, jsou sympatičtější a ne tolik protivné. Jsem již sice mimo YA skupinu, ale kniha se četla krásně. Je to taková již známá klasika, odpočinkové, kouzelné čtení :)