Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30437/mid_stmivani-8oS-30437.jpg 4 6469 807

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

mia.com
10.04.2024 5 z 5

Tak jako v tom náctiletém věku jsem to jako dívka totálně žrala i s navijákem a toužila po vlastním upírovi, jak jinak :D. Ne, že by to bylo literární veledílo a Bella byla v knihách dost otravná, ale všechno odpuštěno.

Grace_Foster
03.03.2024 3 z 5

Zajímavé, potom se to trochu táhlo ale další díly byly zbytečné. Tohle bylo romantické tak akorát ale potom se to nedalo vystát....

Dietwithstyle
29.02.2024 5 z 5

Do cílové skupiny tohoto příběhu jsem věkově patřila tak před 13ti lety, ale protože zásadně nepropadám davovému šílenství, tenkrát jsem se rozhodla, že nebudu číst knihu, kterou čtou úplně všichni. Filmy jsem ale kdysi viděla, první a druhý dokonce víc než jednou. Letos jsem si řekla, že si to ze zvědavosti přečtu. A musím chtě nechtě přiznat, že mě to fakt chytlo a přestože příběh znám, byla jsem dost napnutá :D Takže si postupně přečtu všechny díly.

Michelle13
21.02.2024 3 z 5

Další rereading tohoto roku, potřebovala jsem sáhnout po knize u které nemusím přemýšlet a u které vím, že se až tak nudit nebudu. Nebyla jsem z ní tak nadšená jako před kolika lety když jsem to četla, ale čte se to dobře, rychle a styl psaní je taky v pohodě. Je to oddechové čtení. Je znát, že tahle série je více pro mladé než pro starší dívky/ženy. Ale každý máme rádi svoje.

KaterinaLark
05.02.2024 4 z 5

Jednou jsem se k té knížce zkoušela vrátit, ale už to nějak není aktuální. Nicméně když jsem to četla kolem toho 17. nebo 18. roku, sedlo to a četla jsem to jedním dechem. Po letech mě překvapilo jak jednoduše je kniha psaná. Pokud je vám náct nebo pokud máte rádi romantické knihy, je to určitě super čtení

Sarinka555
04.02.2024 3 z 5

Na mě asi trochu příliš romantiky, ale špatná knížka to určitě není

PinkBunny
11.01.2024 4 z 5

Slyšeno jako audiokniha.
Jako teenage romance dobré, více v tom nehledejte.

Ferda43
30.12.2023 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem absolutně neměla chuť ke čtení knihy. Chyba. Většinou je knížka lepší než film a o této to platí obzvláště. Tedy aspoň pro ty z nás, kteří potřebují náhled do myšlení postav. A když už jsem se dokopala k prvnímu dílu, tak ty další už jsem nemohla jinak:) I když mám raději zombíky a upíry fakt nemusím:))) Za mě čtení, které člověka pohltí až zapomene co se děje kolem a to mě fakt baví...

Kekab
20.12.2023 5 z 5

Srdeční záležitost. Tak bych popsala tuto knihu, protože byla první romantickou fantasy knížkou, co jsem přečetla.
Líbilo se mi spojení obyčejné nudné dívky a v podstatě nej cool kluka ze školy. Edward je tak krásně galantní a přitom nepřístupný. Knihu si čtu opakovaně a sbírám různé výtisky.

Booky84
15.11.2023 5 z 5

V tomhle deštivém a pošmourném období jsem měla chuť na nějakou pořádnou dávku romantiky, tak jsem po delší době sáhla po téhle sérii a jako vždy nelituji. Už sice dávno nepatřím do cílové čtenářské skupiny, ale stále mě příběh baví.

Laféeverte
07.11.2023 3 z 5

Sama pořádně nechápu, proč tuhle knihu čas od času čtu...a vlastně ani nevím, jak ji mám hodnotit. Chvílemi se to skoro nedá číst, ale prostě to ve mě vyvolává takové pocity a nálady, které si asi občas potřebuju odžít. Možná jsem měla na střední krásnou sbírku traumat a potřebuju si to zpětně kompenzovat...prostě naplnit si ty náctileté sny a moc nepřemýšlet (tohle prostě nečtete, abyste se dověděli, jak to dopadne, vychutnali si prostředí, psychologii postav...ne ne). Takže Twilight přečtu na jeden zátah, vychutnám si každičkou chvilku těch pocitů a pak nad sebou zakroutím hlavou.

monika3332
18.10.2023 3 z 5

Po pravdě, film jsem viděla párkrát a tak jsem chtěla mít I ten knizni pohled. No ...... film byl lepší.
Miluju knížky, ale tady jsem se nudila a porovnavala. V knize, jako vždy, je spousta věcí co nejsou ve filmu. Ale tady mi to nechybělo, spíš jsem si říkala, že jsou tam zbytečně.

katushah
16.10.2023 5 z 5

Asi bych to veřejně nepřiznala, ale já ten brak celkem žeru. Jak filmy tak i knihy. Mám z toho vždycky srandu ještě na několik dní. Je to kult.

Lestiluc
15.10.2023 3 z 5

No, na tuhle knížku jsem si kdysi brousila zuby a dostala jsem se k ní až dnes. Upřímně jsem od toho nic moc nečekala. Ze začátku to bylo takové svižné, klasické, nudné vyprávění dospívající holky (které se ale táhlo až zbytečně moc dlouho). Pak přišel kluk, hormony a všechno šlo do kytek. Na pořádnou zápletku jsem si museli počkat až do konce knížky (a ani ta nestála za nic). Zbytek knížky mi přišel jako moderní vyprávění Na Větrné hůrce, jen
s blýskajícími upíry a žárlivými vlkodlaky. Ovšem něco mě pořád nutilo číst a číst a číst. Možná, kdyby mi bylo 15, užiju si knihu mnohem více.

Avila
14.09.2023 4 z 5

Filmové zpracování jsem viděla několikrát a tak nakonec přišel čas si přečíst knihu....
No a vůbec nejsem zklamaná :-)
Příjemné a oddechové čtení. Které jsem určitě nečetla naposledy....

Tereza_T
06.09.2023 5 z 5

Ach můj bože, jak já miluju literaturu. Miluju to, když se měsíce prodírám komplexními fantasy světy, hledám odpovědi ve stínech a na zapeklité charaktery postav myslím dnem i nocí. Miluju hru, kterou spisovatelé prostřednictvím svých příběhů rozehrávají a čím těžší pravidla tím větší zápal. A pak je tu Stmívání, jednoznačně naprostý opak všeho výše uvedeného a já ho miluju stejně tak (samozřejmě unconditionally and irrevocably). Víš, přečteš to za jeden večer, nehledě na 500 stran, protože se to čte tak hrozně snadno, všechno je přímočarý, všechno ti dojde dřív než se to vůbec otisklo na další stránku. Slovní zásoba dosahuje svého maxima u spojení jsem zabiják a postavy jsou čitelný jak výraz tvého psa, co zrovna udělal loužičku na koberec. Jestli se někdy do slovníku spisovné češtiny dostane slovo cringovat nebude nikdy výstižnějšího popisu než: velice nepřirozeně se šklebit, smát se až pochybovat o svém mentálním zdraví nad čtením Stmívání od S. Mayer, konkrétně nad pasážemi, kde se Edward snaží potlačit své vražedné pudy způsobené Belliným tělesným odérem, zatímco ji vášnivě líbá a ona se nesmí pohnout ani o cm, popisováno na dvou stránkách. No je to prostě bizárek, přehlídka toxického chování a psychóz, navíc s příběhem, co má jednu díru za druhou a sází jen na to, že si toho čtenáři v rauši z lidskoupírské lásky nevšimnou. Film se od knižní předlohy nějak výrazně neliší, paradoxně toho filmové zpracování snad nabízí dějově i víc, než kniha, což se často nestává. No cílovku jsem splňovala možná i před více než 10 lety, což je smutný, ale nenechte se odradit dámy a pánové, i vy si můžete užít tu jednu noc a cringovat si do půldruhé ráno. Desať z desať.

Nechoď sama do lesa - nejsem to vždycky já, kdo je tam venku nejnebezpečnější.
Zachvěla se.

Nelasp
03.09.2023 4 z 5

Po shlédnutí filmu jsem musela samozřejmě přečíst i knihy..... No, v té době jsem přímo patřila mezi demografii, na kterou byla kniha cílená..... Četlo se to dobře,.když to člověk přijme tak, jak to je a nehledá na tom víc ...

ellypusik
31.08.2023 4 z 5

Strukturálně je dílo dobře napsané. Popisné pasáže jsou tak akorát dlouhé a dialogy dynamické. Když se ponořím do tohoto fiktivního světa, tak by si asi většina dívek přála mít svého ochranitelského neodolatelného Edwarda. Když se na to podívám z reálnější stránky, tak Edward opravdu působí jako urputný manipulátor. Nejlépe to i vystihovala citace vyjmuta níže. Čekala jsem, že mě bude spíš otravovat naivita Belly - a trochu otravovala - ale mnohem více mě pobuřovala Edwardova urputnost nedovolující Bellu rozhodovat. I tak se díl četl dobře a pro milovníky fantasy světa v romantickém pojetí ideálka.

Citace str. 395 : "Abych byl úplně upřímný, bude zadaná každý večer, pro každého kromě mě. Bez urážky."

Vjeerus
15.06.2023 3 z 5

Já ten příběh o třpitivém a dokonalém upírovi a jeho totálně nešikovné lidské přítelkyni stejně miluju. I když vím, co je tam všechno špatné, divné a přitažené za vlasy.
Když jsem příběh četla poprvé, v tom správném věku, nevšimla jsem si, jak je hlavní hrdinka psychicky narušená a nedozrálá (i když se nám kniha snaží nakukat opak). Normálního dospělého člověka by přece docela vyděsilo, kdyby se dozvěděl, že ho někdo v noci sleduje ve spánku a rozhodně by z toho nebyl rozpálený.
Stejně jako by se měl jít někam léčit hlavní hrdina s tím stalkingem a přehnaným utápění se v tom, jaký je netvor.
Co mě ale překvapilo je, že Bella není tak moc jiná, jak se nám snaží nakukat film. Zajímají jí kluci, jak se kdo obléká a jak kdo vypadá, což jen prohlubuje její nízké sebevědomí a absolutně si nevážení sama sebe.
Další překvapení je na straně Jacoba, který je prostě malé děcko, ale jako jedna z mála postav se tam chová adekvátně svému věku a vlastně i dost racionálně.
Celá kniha je opravdu postavena na velmi špatném modelu vztahu, kde oba partneři manipulují tím druhým pomocí emocí a citového vydírání, které je obhajováno tvrzením je to pro tvé dobro.
Posloucháno jako audiokniha a bohužel mi tentokrát přednes v podání Renaty Wolfové moc nesedl. Její vyslovování anglických názvů na mě působí moc jako školní britská angličtina ala horký brambor v puse a celkově tón hlasu paní Wolfové je, vzhledem k věku hlavní hrdinky, moc vyzrálý.

Aligi
02.06.2023 4 z 5

Knižní sérii mám mnohem radši než filmové zpracování, v němž hlavní hrdinka věčně čumí jak péro z gauče.