Rozbřesk

Rozbřesk https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1051/bmid_rozbresk-zNo-1051.jpg 4 4914 360

Stmívání / Twilight série

Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swan splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně propletá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života – objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ – zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady…?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Breaking Dawn , 2008

Gilnien
05.10.2020 3 z 5

Konečně dočteno. Z knihy mám rozporuplné pocity. Za příběh bych dala 5*, opravdu je to super vymyšlené. Za některé zdlouhavé pasáže 3*. Za překlad mínus 5* - jako WTF? Nutno říct, že jsem to četla na čtečce jako e-knihu, někdy musím nahlédnout do papírové podoby, jestli je to opravdu tak blbý překlad, nebo se ke mně dostala nějaká divná verze.

Cress
19.09.2020 4 z 5

Rozhodně nejlepší díl. Takhle série má nespočetně chyb, ale i tak jsem si ji užila. Asi moje nové guilty pleasure.
3,5*

lena.o.knihach
13.09.2020 3 z 5

Já jsem tak ráda, že je celá sága už za mnou a od upírů budu mít zas klid. Každopádně jsem splnila jeden můj velký rest a hlavně o to mi šlo.

První polovina knihy jde absolutně mimo mě. Jak čekáme, co a kdy z Belly vyleze. To by se dalo shrnout celé na jednu stránku, ale dobře no. Pořád musím uznat, že je to velmi čtivé a příběh rychle ubíhá, i když se tam zrovna nic moc neděje. Takže se to přežít dalo.

Ale když nad celou sérií přemýšlím, stále mi tam chyběla pořádná akce. Tak když už tady máme válku mezi upíry, rozbroje mezi upíry a vlkodlaky, tak by tam mohlo být něco trochu akčnějšího, ne? Místo toho, abychom byli na místě činu, kde se válčí, tak jsme radši schovaní s Bellou. Prostě byla celá sága více romantická a když jsem všechny čtyři díly musela vydržet s takovou hlavní hrdinkou, tak se mi nemůžete divit, že ji nakonec hodnotím průměrně.

Kdybych ji četla před lety, možná by to dopadlo líp. Možná...

postrach
06.09.2020 3 z 5

Prvni prectena knihaNeudelala na me velky dojem,nezanexhala vzpominku.Opravdu urcena mladsim.A uz jsem precetla hodne knih o upirech a vlkodlacich.O filmove zpraacovani nemam zajem.

ydnac
03.09.2020 5 z 5

Miluju celou tuto sérii:-) netřeba dalšího komentáře. Fandové určitě četli a jsou stejně nadšení jako já a kdo nečetl a nemá rád upíry tak ani číst nebude.

lucifree91
29.08.2020 5 z 5

Zamilovala jsem si části, kde už je Bella upírkou. Nejvíc se mi na ní líbilo její sebevědomí a to, že už nebyla tak přecitlivělá, jako když byla člověk.
Trochu mi vadil přístup Rosalie. Ano, byla jsem ráda, že chce pro Renesmé to nejlepší, ale bylo od ní sobecké, že jí vůbec nezáleželo na tom, jestli Bella přežije.
Taky mě ze začátku, stejně jako Bellu, štvalo, jak Renesmé říkali Nessie.
Většinou mi šťastné konce, jako je konec tohoto příběhu, přepadají přeslazené a nereálné. Měli možná až moc velké štěstí, že vyvázli bez ztrát, ale vůbec mi to nevadilo :)
Celou ságu jsem si moc užila. Je úžasně čtivá (miluju styl psaní Stephenie Meyerové!). Myslím si, že kvůli filmovému zpracování se jí dostává mnohem více nenávisti, než si zaslouží

Barca055
18.08.2020 5 z 5

Ačkoliv sem hodně lidí píše, že je to nebavilo, já k nim rozhodně nepatřím!
Je ale pravda, že tato série se zavděčit všem prostě nemůže, jako každá jiná kniha, protože každého baví jiný styl psaní...

Kniha sice byla trošku zdlouhavá a některé části autorka zbytečně natahovala, to ale neznamená, že byla nudná. Celou sérii jsem přečetla dá se říct jedním dechem a nemám autorce nic k vyčtení.

Já tuto sérii vřele doporučuji!

mistrikova
17.08.2020 2 z 5

Haleluja! Konečně jsem dočetla tuto sérii. A poslední díl mi přišel dost rozevlátý a natahovaný. Navíc mi vadil i překlad, ve kterém bylo dost gramatických chyb a často text vypadal, jako by vypadl z automatického překladače nebo ho překládal amatér... Za mě nejslabší díl, dost jsem se nudila.

Kajuš94
02.07.2020 5 z 5

Hodně vydařené završení série. Kniha se čte opět sama, krásne vysvětluje určitě věci. Jsem moc ráda že některé scény byly z filmu vynechány, nebo pozměněny. Asi bych nechtěla vidět Bellu dusici se krvi při porodu.. Konec je trochu uspěchaný, ale i přes to je má nejoblíbenější že série

ElikaS
29.05.2020 5 z 5

Tenhle díl se mi moc líbil. Podle mého názoru se jednalo o skvělé završení celé série.

Luigi1
18.05.2020 5 z 5

Moc pěkně napsané a popsané.Život Belly a ostatních upírů mě moc zaujalo a přivedení na svět malého Renesmé mě úplně vzalo usadilo v křesle a četl a četl.Doporučuji

jirka9453
17.05.2020 4 z 5

Finále ságy ze dvou pohledů je fajn nápad a bavilo mě. Je jasné, že stopáž filmu (ani dvou v tomto případě) nedává tolik prostoru, kolik ho dá kniha - prostor knihy vše dovysvětluje a dobře uzavírá. Stálo za to :)

Twinny
11.05.2020 3 z 5

(SPOILER) Začátek mi přišel fajn. Opět velmi čtivě napsaný příběh. Nejlepší byl pohled Jacoba. Tu část jsem si užila nejvíc.
Po tom, co se dostala ke slovu opět Bella, už mě to přestávalo bavit. Konec mě trochu zklamal.
Celá série by se dala zhustit ze čtyř na tři knihy. Stačilo by proškrtat a zkrátit asi tak o dvě stě stran každou z nich. Možná na dvě, kdyby se vynechal Rozbřesk.
Ano, poslední díl mě sice bavil, ale byl navíc. Myslím, že ani nebyl původně v plánu. A pár věcí už si autorka cucala z prstu.
Na jednu stranu mě mrzí, že příběh už končí. Série mě bavila a našla jsem si i pár oblíbenců (paradoxně jsem měla většinu postav radši než Bellu a Edwarda). Ale na druhou stranu je dobře, že skončila. Tenhle díl už to natahoval a další už by byl naprosto zbytečný. Aspoň je tu ještě ta novelka o Bree...

Spoiler!!!

Existence Renesmé mi nevadila, jen jsem tomu trochu nerozuměla. Jak může upír, jehož orgány nefungují, zplodit dítě? Jak vůbec funguje pohlavní styk? Potřebuje přece krev v těle. A i když asi ona část těla bude stejně tvrdá jako jeho zbytek, co vhodná poloha orgánu? Tohle mohla autorka vysvětlit. I když nad tím tak přemýšlím, tak jsem možná radši, že to neudělala. Lepší nad něčím takovým nepřemýšlet...
Za celou sérii musím říct, že Bella je prostě naivní a hloupá. Občas se chovala jako kr*va. Nechápu, co na ní Edward a Jacob viděli. No, Edward je zase z celé upíří skvadry nejméně zajímavý. Občas jsem mu říkala Studená pr*el :D. Jacoba mám z celé trojky nejradši a mrzí mě, že mu přidělili směsku těch dvou. Autorka udělala z hlavní trojice jednu rodinu a zároveň posílila vztahy mezi upíry a vlkodlaky, takže klišé.
Jinak jsem čekala aspoň nějaký ten boj. Vlkodlaci, kteří se pokusí zabít Cullenovi. Boj s Volturiovými. Cokoli. A nic z toho. Jasně, autorka nechtěla zabít oblíbené postavy. Nebo možná není schopna popsat boj. Těžko říct.

Konec Spoileru

MamaKnihomolka
09.04.2020 5 z 5

Můj pořádně první re-reading. Před lety jsem přečetla celou sérii, ale Rozbřesk jsem si jako jediný vůbec nepamatovala. Miluju všechny knižní i filmové díly, ale člověk zapomene, že kniha je přece jenom lepší než film. Řádně se procítí všechny pocity postav a popisy prostředí, které jsou prostě pohádkové.
Moc se mi líbí, že samotná kniha je rozdělena ještě do třech. Dvě vypráví Bella a jednu Jacob. Mám radši kratší kapitoly, takže to bylo asi jediné co mi dělalo ze začátku četby problém.
Lea je dost protivná a ve filmu není pořádně vysvětleno proč. Díky knize jsem lépe pochopilia Ley chování a důvody. Rosalie mě v knize štvala a to ji ve filmu miluju. V knize na mě působila hrozně sobecky.
Každopádně jsem hrozně ráda, že jsem si knihu znovu přečetla a znovu se do ní zamilovala. Už jsem zapomněla jak je to vše tak dojemné a kouzelné.
P.S. Já jsem rozhodně Team Edward ❤️

Marjanka956
30.03.2020 4 z 5

Skvělá kniha
Viděla jsem napřed oba filmy, ale kniha se s filmy srovnat nedá. Nezklamala a byla jsem překvapená jak jsou některé ty situace v knize popsány (když jsem si je četla a představovala jsem jsi jak to vypadalo ve filmu - musela jsem se smát). Opět dobrá kniha

LucySmile
16.02.2020 5 z 5

Asi nejlepší kniha z Twilight ságy. Líbí se mi sebevědomá Bella a příběhy ostatních upírů. Škoda, že není víc popsán ostrov Esmé. Samozřejmě narození Renesmé je skvělé oživení příběhu.

michaella03
31.12.2019 5 z 5

Hodně povedené zakončení celé série - děj plynul, místy to bylo i napínavé, ani romantika nechyběla - zkrátka se mi to líbilo. Stejně jako autorka, mám i já ráda šťastné konce.
I film se (jako málokterý) vydařil.
Jsem ráda, že jsem si i přes (spíše) záporné hodnocení ságu přečetla a s teď už klidným srdcem můžu pokračovat dál :-D.

hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Povedené závěr ságy.

Bafy
30.10.2019 5 z 5

super jako ostatní díly, nejde se odtrhnout.....

Taralcielle
29.08.2019 5 z 5

Knihy přečteny všechny, anglicky i česky. Musím znovu podotknout, že jsou mnohem lepší než filmy. Ve filmu nevynikne spousta emocí, které jsou v knize krásně vysvětlené.