Půlnoční slunce

Půlnoční slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460212/bmid_pulnocni-slunce-rSz-460212.jpg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Příběh Stmívání Edwardovýma očima. Osudové setkání Edwarda Cullena a Belly Swanové obrátilo oběma život vzhůru nohama. Až dosud jsme jejich dramatický vztah znali jen z dívčina vyprávění, ale teď nadešel čas na Edwardův pohled. Co vše jeho shledání s nevinnou Bellou způsobilo? Jaké pocity ho ovládly? A jak mohl následovat své srdce a zároveň svou lásku stahovat do světa plného nebezpečí? Nejslavnější upíří romance se vrací v temně velkolepém stylu a má pořádně nabroušené špičáky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Midnight Sun , 2020

Mruskulka
04.12.2021 4 z 5

Ságu Stmívání mám jak přečtenou, tak shlédnutou, takže příběh jsem znala. Bylo zajímavé sledovat to očima Edwarda, ale nic nového mi to nepřineslo. Nejvíce se mi líbila část, jak na letišti zjistil, že Bella není s Alice a než se k Belle dostal.

Martina.K795
03.12.2021 3 z 5

Zajímavé. Děsivý stalking. Ale opět dobré.

domihruzkova
26.11.2021 5 z 5

Před čtením jsem si pročítala komentáře níže a od knihy radši nic moc neočekávala, protože jsem myslela, že to bude minimálně o úroveň níže než Stmívání.
Ale víte co? Byla jsem naprosto nadšená! Kniha mě totálně pohltila a já se vrátila o deset let zpět, kdy jsem touhle sérií žila a litovala, že na mě nikde žádný upír nečeká :D Pohled Edwarda mě bavil stejně tak jako pohled Belly. Bylo super nahlédnout do rodiny upírů a doplnit si informace.
Hodnotím 5* a doufám, že se dočkáme i dalších dílů z pohledu Edwarda!

Olikola
01.11.2021 3 z 5

Zajímavý pohled z druhé strany příběhu. Sérii stmívání jsem nečetla. Znám jen filmy a tahle kniha mi nepřišla špatná. Když pominu, že byl Edward celkem majetnický, bylo fajn vidět věci i z jeho stránky. Asi mě to ale nenalákalo, abych četla celou sérii... Jako malou vsuvku do běžného čtení to ale můžu doporučit. :)

Ďumbierka
21.10.2021 5 z 5

Milí knihomoli.
Ja knihy aj filmy Twilight zbožňujem.

Tak ako si niekto rád dá maratón Harryho Pottera, tak ja dávam prednosť Súmraku.

Samozrejme, mám veľmi rada aj Harryho, ale o tom tento príspevok nebude.

Séria Súmrak vo mne prebudila lásku ku knihám a nikdy by som neverila, že ja - vtedy ešte dievča, ktoré len lietalo po lese s kamošmi a robilo hrádze, kúpalo sa v potoku, lozilo po paneloch za našim domov, že ja sa takto zaľúbim do kníh…

Mala som 15, keď som náhodne narazila na film na internete, nemal titulky, mal otrasnú kvalitu, ale u mňa to cinklo a ja som začala hľadať knihy.
Niektoré baby u nás v triede už Súmrak čítali, ale dovtedy som statočne ignorovala všetko spojené s knihami.

Áno, nečítala som rada a toto bola moja cesta a aj keď by bolo skvelé mať viac casu na citanie , nemenila by som. Užila som si iné a knihy ma začali zaujímať až potom, ako som zmenila miesto, kde budem bývať.
Knihy boli mojimi priateľmi, záchrancami v dobe smútku, ale aj radosti a zamilovanosti ️.

Je teda jasné, že som sa veľmi potešila tomu, keď vyšla informácia, že Polnočné slnko uzrie svetlo sveta.

Pre mňa bola kniha výborná presne taká aká je a som rada, že sa autorka rozhodla ju dopísať a vydať, po tom všetkom, čo sa stalo ešte na začiatku a ako kedysi unikli stránky…a tak.

Prečo je jablko na obálke knihy Súmrak, sa dovtípite, keď ju budete čítať.
Nejdem vám brať tú radosť , keď nájdete zmienku o gránátovom jablku, ktoré je na obálke tejto knihy.
Ja som mala to šťastie a vopred som to nevedela.

Príbeh videný Edwardovými očami ma dostal.
Nemáme tu žiadnu prehnanú akciu. Na čo aj, veď on je upír a viac akcie si užila Bella.

Tu to tak pekne plynulo a my môžeme sledovať ako sa veci menia a nemenia v jeho očiach - ach, ako veľmi chcem pokračovanie z jeho pohľadu.
Premýšľala som nad tým celý čas ako som knihu čítala.

Ak ste sériu kníh Súmrak/ Twilight ešte nečítali, podľa mňa je vhodné a správne začať knihou Súmrak (Stmívání, cz) .
Polnočné slnko čítajte až potom.

Tak nejak viac som sa vedela vcítiť do Edwarda. Je to citlivý muž a na začiatku asi trošku aj taký zatrpknutý a niečo ako láska? …hmm, on sám to za celý čas ako existuje nezažil. Bol len pozorovateľ.
Videl to doma, u svojich blízkych aj u cudzích. Sám ten pocit nikdy neprecítil, nepoznal ho a zrazu sa stane, čo sa stane.

Mňa navyše veľmi prekvapila (až milo) aj tal jeho temná a reálna stránka jeho osoby, keďže je jednoducho upír, úplne na začiatku. Chcelo to sakra pevnú vôľu a odhodlanie aj určité sebazaprenie.

V Súmraku/Stmívání to vyzerá tak akosi jednoducho, ale keď vidíme do jeho hlavy…je to iné. Bolestivejšie, smutnejšie, citlivejšie.

Časti, v ktorých číta myšlienky iným ľuďom ma tak veľmi bavili :) a keď zistil čo je to žiarlivosť, hah.
Mala som tu dokonca miesta, kedy som sa aj schuti zasmiala.
Aj momenty, kedy som jednoducho vedela už dávno, nad čím Bella premýšľa a on si chudák lámal hlavu a hľadal v tom vždy to najkomplikovanejšie a pritom to bolo často tak jednoduché a priamočiare.

Ooo a Alice a Jasper a celá rodina Cullenovcov. Dostali sme sa k nim oveľa bližšie ako v Súmraku a ďalších knihách, to som si užívala.

Ja som si užila každú stránku, vypísala si myšlienky, ktoré ma oslovili a pre mňa to bol veľmi príjemný čitateľský zážitok. Asi aj preto, ako všetko okolo Twilihtu zbožňujem ;) .

Kimka
19.10.2021 4 z 5

Příběh mě pohltil jako tenkrát....

slepÝVoko
11.10.2021 5 z 5

Tak tahle kniha je skvělý bizárek. A to myslím v tom nejlepším. Jsem přesně ten ročník, který pamatuje Stmívání v jeho největší "slávě" - samozřejmě myslím knihy. Tehdy jsem byla přesně ta, náctiletá pubert'ačka, co milovala Edwarda "a chtěla zahodit celý život a stát se upírkou taky". A po tomto poblouznění přišel do kina film... tam už jsem celkem narazila a byla zklamaná, nicméně opakováním se to zlepšovalo a já si zvykala... a pak přišlo tohle :D
Jakože. XD XD Bylo boží se vrátit do toho děje trošku jinak, to odhalování minulosti celé rodiny se mi líbilo... a Edward. Pokud to autorka napsala jako jeden velký vtip, tak epické dílo. Mám ale dojem, že je to myšleno vážně... No. Já to budu brát jako vtip, a jako takovou,jsem si tu knihu naprosto užila!!
Doporučuji pro milovníky celé série. I kdyby jen z důvodu, že se chcete pobavit a zavzpomínat. :)

Ira13
05.10.2021 4 z 5

Ze začátku mě knížka dobře uspávala. Ke konci začala být zajímavější. Ale zas na druhou stranu se mi asi z pohledu Edwarda i líbila víc. Když jsem dočítala, zrovna jel 1.díl v TV. Takže super srovnání.

Nikkiproch
30.09.2021 2 z 5

Škoda, škoda!!! Těch chyb… Tolik mi to trhalo oči, že jsem nedokázala dočíst do úplného konce, vzdala jsem to. Možná se ke knize někdy vrátím… moc zdlouhavé, natahované, přestože Twilight ságu miluju, tohle mi prostě nějak nesedlo.

AnnaNes
29.09.2021 3 z 5

Jsem ráda, že jsem knížku četla v angličtině, vzhledem k tomu, co jsem slyšela o českém překladu. Nebýt AJ, spíš bych nedočetla. Kdyby vyšla pár let zpět, líbila by se mi určitě víc.

Turante
27.09.2021 4 z 5

Pro mě moc pěkné doplnění dílu Stmívání z pohledu Edwarda. Já jsem spokojená a dost dobře jsem chápala, proč neustále "fňuká". Pro fanoušky si myslím, že je to kniha která by jim neměla v knihovničce chybět.

KatChiss
23.09.2021 1 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla zbytečnost. A hooodně obsáhlá 98 % událostí jsme “viděli” z pohledu Belly, takže jsou zde navíc akorát Edwardovy myšlenky, bez kterých bych se klidně obešla, děkuju pěkně. Jako náctiletá jsem vztah Edwarda a Belly vnímala jako romantický a také jsem takový chtěla. Nyní ho hodnotím jako toxický. Vždyť se od ní ani nehnul, nenechal ji dýchat a žárlil na každého kluka, který o ní jen pohledem zavadil. Odstřihl ji od přátel, rodiny, koníčků. Ona se do něj zamilovala tak šíleně, že byla ochotná obětovat svůj život, nemít děti a vlastně ani stálý život na jednom místě.

petrulka
21.09.2021 3 z 5

Přiznám se, že knihu jsem několikrát rozečetla a opět odložila. Nemohla jsem se prokousat více jak polovinou příběhu. Bylo v něm až moc výrazu v očích, vrásek mezi obočím, temp tlukotu srdce, uvažování, přemýšlení, litování se...Bella je popsána neuvěřitelně ploše, nelze si k ní vybudovat žádný vztah. Naštěstí příběh chytne dech v poslední třetině a tam už je to opravdu zábava. Ovšem na takovou bichli slabé, pokud by se objem srazil na polovinu, obsahově by se nestalo vůbec nic.

Pipinula
14.09.2021 4 z 5

Takže :)
Nějak nemohu souhlasit s názory kolem této knihy. Ano, určitě zde zprvu Edward vypadá jako namyšlený sebestředný hlupák, ale to bychom stejně tak museli ve Stmívání Bellu označit za hysterickou puberťačku. Musím souhlasit i s chybami, které jsou v knize, ale popravdě mi ukažte knihu, kde dnes nejsou chyby. Za to autorka nemůže. Podle mě je kniha povedená a skvěle doplňuje původní ságu. Ze začátku jsem si musela zvyknout na příliv všech myšlenek, které Edward přijímá, ale pak mě příběh opět vtáhl, i když ho vlastně už znám. Bylo fajn to celé vidět z jeho pohledu..určitě bych si přečetla i pokračování.

misatrix
13.09.2021 3 z 5

Diky teto knize je Bela konecne zajimava! Pocet stranek je monstrozni, musela jsem si misty vypomoci s audioknihou.
Pro doplneni pribehu z Forks, stoji za přečtení, ale jednou stacilo.

EmillyT
09.09.2021 3 z 5

Protože jsem celou ságu v minulosti přečetla několikrát, Edwardův příběh se mi líbil. Byl pro mě stejně čtivý, jako předchozí díly. Je škoda, že vyšel tolik let po prvním dílu. Některé zdlouhavé popisy jsem občas přeskočila, protože chvílemi byl Edward zbytečně ufňukaný. Kniha se mi navíc skvěle hodila ke splnění jednoho z témat knižní výzvy.

katushah
06.09.2021 2 z 5

Nejsem moc velký fanda Stmívání, ale zajímalo mně to, filmy jsem viděla, tak mně zajímala nová kniha z tohoto světa. A je to tedy velký brak. Milion stejných zbytečných myšlenek o Belle a stejný děj jako v prvním díle, akorát s jeho postřehy. Čekala jsem něco nového, nějaké informace, co nevíme, ale 90% už dávno známe. Jediné plus je, že se to celkem dobře čte, na zabití dlouhé neděle to postačí. PS. mělo to vyjít před 10 lety, teď už jsme dospělý a je to ještě trapnější.

katynka78
05.09.2021 4 z 5

Co k tomuto sdělit.
Objektivně tak nějak mi naskakuje, že je to nastavovaná kaše něčeho, co jsme už četli a viděli. Vydělávání peněz na něčem, co už peníze vydělalo. Číst jeden příběh dvakrát, to je přeci na hlavu, no ne?
Subjektivně? Panebože, když jste fanoušek této ságy, tak toto musíte mít!!!!!!!!!! To prostě do té knihovny k dalším knihám ságy zapadne, jak poklice na hrnec.
A pohled Edwarda mi přišel naprosto úžasný, daleko víc mě to bavilo a navíc tak nějak mi to všechno do sebe více zapadlo.
Myslím, že je to úžasný nápad převyprávět příběh z obou stran, které jsou tak rozdílné.
Vůbec mi nevadilo, že se tam některé myšlenky opakují, vždyť v životě, když něco řešíme, tak si to v hlavě taky přehráváme pořád dokola a pořád o tom uvažujeme a říkáme si, co by kdyby.
Jeho pochybnosti a jednání mi přišly naprosto logické.

A milovala jsem taky to, že tato kniha odkryla více i myšlenky a jednání ostatních - hlavně ta komunikace mezi Edwardem a Alicí byla skvělá. Více se odkryl jejich svět a postupy a to mě zajímalo.
Jsem zaujatá, vím to, ale možná bych řekla, že tento pohled byl daleko poutavější než pohled Belly. Ale zároveň by to bez toho nešlo a nebylo ono.

Chyb, o kterých se všude mluví, jsem si v zápalu sice všímala, ale nějak jsem to přešla, nenechala jsem si zkazit ten zážitek.
Ovšem vzhledem k tomu, že na toto se čekalo dlouho a byla obava, že to vlastně ani nemusí vyjít, tak mohli ten překlad lépe zvládnout. Vzhledem k ceně jsou ty chyby opravdu trestuhodné, i když jak říkám, já jsem na to při čtení kašlala.

Shrnutí - fanda ságy tuto knihu musí nutně mít a bez toho nejede vlak!
Pokud jste nic z toho předchozího nečetli, toto jako první ani nečtěte, protože je nutné znát příběh, aby se vám Edwardův pohled líbil.

Lenni_3006
04.09.2021 5 z 5

Perfektná. Či sa oplatí čítať niekomu, kto má prečítanú celú sériu, videl filmy a príbeh pozná naspamäť? Áno, MÁ! Táto kniha vnesie do celého príbehu úplne iný pohľad, ktorý stojí za to poznať ho. Osobne som práve vďaka Twilight ságe začala čítať a celý tento príbeh mi už dávno prirástol k srdcu. A keď som teraz čítala Edwardov pohľad na vec, bolo jasné, že tá zamilovanosť spred niekoľkých rokov bola oprávnená. Navodí v človeku chuť znovu si prečítať všetky knihy a prežiť to celé znovu :)

preny
26.08.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila,před lety jsem se do ságy zamilovala díky prvnímu filmu,na kterém jsem byla v kině a musela jsem ihned potom koupit všechny knihy,které miluji a tato,byla takovým vysvětlením a připomenutím Stmívání. Líbilo se mi poznat některé postavy díky čtení myšlenek. Naproti tomu,některé pasáže byly zbytečné,zdlouhavé,nezáživné, nudné,přišlo mi,že někde šlo jen o to,aby se kniha natáhla.Ale jako celek se mi líbila.