Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402109/bmid_zahada-hlavolamu-7jN-402109.jpg 5 2795 275

Stínadelská trilogie série

Klub Rychlých šípů je zpět! První díl stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse. V temných Stínadlech se cosi dalo do pohybu! Klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – u toho nesmí chybět! Když chlapci poznají příběh zámečnického učně Jana Tleskače, podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území, kde je ukryt plán létajícího kola. Ten má být schovaný v kovovém hlavolamu ježek v kleci. Rychlé šípy to však nebudou mít jednoduché. Stínadlům totiž vládce drsná parta Vontů...... celý text

rumund
13.11.2020 5 z 5

Každý správný kluk by si ji měl přečíst.

papirovydracik
09.11.2020 5 z 5

I po letech uzasna knizka, ktera me vratila do detstvi.

veronika5179
01.11.2020 5 z 5

Po x letech jsem oprášila první stínadelskou knížku a nelituji :) Z celého příběhu dýchá tak úžasné tajemno, dobrodružství a strach zároveň, které mnohdy neumí vykreslit ani autoři tzv bestsellerových thrillerů. Popisy volby Velkého Vonta v kostele sv. Jakuba, objevování tajných chodeb a uliček, záhadné postavy i vzkazy, plánky, Em, ježek v kleci...a tak by šlo pokračovat ještě dlouho. Jako čtenář se nemůžete dočkat, co objevíte na další stránce a jak to celé dopadne. To je v podstatě základ dobré knihy :) Atmosféra foglarových knih je zkrátka nepopsatelná.
Někteří kritizují, že je povaha i chování kluků naivní, ale tady nemůžu souhlasit. Kdo jiný když ne Rychlé šípy by měly být vzorem? :) A na tom se nic nemění ani v roce 2020.

ArwenAragorn
19.10.2020 5 z 5

Jako dítě jsem viděla seriál, až po revoluci se mi tato knížka, nově vydaná dostala do ruky. Skvělé dobrodružné čtení, líbilo se mi i jako dospělé.

Luigi1
01.10.2020 5 z 5

Tak to byly časy kdy člověk snil o odvážných a vynalézavých chlapcich,kteří jsem několikrát četl.Představoval si,že jsem s nimi a účastním se jejich dobrodružství.Nádherné a působivé.

ydnac
01.10.2020 5 z 5

Kniha mého mládí :-) určitě doporučuji :-)

janina66
09.09.2020 5 z 5

Tuto úžasnou klasiku mám po tátovi. Ten je měl všechny. Četla jsem ji dvakrát a vždy jsem byla nadšená.

LillyM.
31.08.2020 5 z 5

Kniha je po mém pradědovi a když jsem ji dostala do ruky já, pořád vypadala jako nová, o to s větší chutí jsem se začetla, a za tak úžasný děj si to zaslouží 5 hvězd.

tittanie
18.08.2020 5 z 5

Nevím, proč jsme se do knihy nepustila dříve. A vlastně ani nevím, co pro mě byl impulz, abych se do čtení pustila, ale určitě nelituji. Přečetla jsem ji jedním dechem. Sice už nejsem ani děti a mládež, ale kniha mě opravdu nadchla a hltala jsem stránku za stránkou. Jedno dobrodružství střídalo další a další...

Argos
15.08.2020 3 z 5

Při prvním čtení v mých osmi létech to byla bomba. Klasická kniha dětských čtenářů. Klub RŠ byl ideálně popsán, děj napínavý. Bohužel v dnešní době, kdy se žije v jiném stylu, vše rychlé, kluci rychleji dospívají, všude technologie, je to již poněkud archaické.

Macheta
19.07.2020 5 z 5

Jedna z nejzásadnějších knih mého dětství. Z dnešního pohledu je mravní čistota hlavních hrdinů už spíše úsměvná, přesto však cením přehlídku mravních hodnot, které mohou i pro dnešní mládež být velmi poučné.

rozina351
17.06.2020 5 z 5

Dobrodružná klasika, čtivé, napínavé, místy trochu schematické a nelogické, ale určitě se jedná o jednu z nejlepších foglarovek.

Lessana
15.06.2020 4 z 5

Chcela som knihu v českom origináli, pochopiteľne, no elektronický objednávací systém našej knižnice má očividné nedostatky, keďže mi pripravili knihu v slovenskom preklade... Aspoňže v starom (1970). Odhliadnuc teda od tohto sklamania som si dobrodružstvo Rýchlych šípov (Mirko Dušín, Jarko Metelka, Jindra Hojer, Rýchlonôžka, Červenáčik) vychutnala, ako sa patrí :) - tentoraz nie v príbehu s Bratstvom mačacej paprče (Dlhé Bidlo, Štetináč, Bohuš a spol.), hoci aj oni sa v Záhade hlavolamu mihli (časopis Zberač). Tešila som sa na každé nové číslo Tam-tamu, kde chlapci informovali o novinkách o Jánovi Tleskačovi a jeho tajuplnom vynáleze, o ježkovi v klietke... a spolu s nimi som tŕpla pri napínavých udalostiach v Stínadlách, pri voľbe Veľkého Vonta (Mažňák v. Losna) a bola som zvedavá, ako to napokon dopadne s Červenáčikom.
Plusom knihy je, že aj keď je prvou z trilógie, záver nie je otvorený. Pokračovania zrejme vznikli až po úspechu "jednotky" a neboli v pláne pred jej napísaním.
Záhada hlavolamu = čitateľská spokojnosť pre malých i veľkých. Keďže odvaha, vytrvalosť, priateľstvo, česť, spravodlivosť a iné atribúty správneho rytiera sú nesmrteľné a nadčasové.
Jednu hviezdičku uberám akurát za prapodivnú a nepríjemnú temnotu, ktorá šla zo Stínadiel a jej čudných obyvateľov, ako aj za dávku násilia, ktorá mi akosi v tomto type knihy nesedela.

Elinka.cz
14.06.2020 5 z 5

nejlepší kniha od Jaroslava Foglara

petulik330
11.06.2020 5 z 5

K této knize jsem se dostala až vedvaceti, ale i tak mě dostala. Líbila se mi ta atmosféra a to, jak klub Rychlách šípů drželi spolu. To si ještě děcka uměli hrát. Ne jak dneska jen samé mobili, PC nebo tablety.

Kniho.mol.ka
06.06.2020 5 z 5

Stínadelskou trilogii jsem četla jako dítě a dlouho jsem si ji chtěla přečíst znovu v dospělosti, ale knihy nebyly prakticky k sehnání. Proto mi udělalo obrovskou radost, když Albatros vydal Záhadu hlavolamu nově s nádhernými ilustracemi. Tyhle knihy nestárnou a mají co předat i současné generaci - smysl pro přátelství, čest, ochranu slabších a mohla bych pokračovat... Jsem ráda, že ji mám ve své knihovně a věřím, že jednou si ji s chutí přečtou mé děti. Krásná nostalgie a právem kultovní kniha! :)

ivana1924
27.05.2020 3 z 5

Nějak to není šálek mé kávy, ani "tenkrát", když jsem ve škole měli jako povinnou četbu, a ani dnes, když ji měla dcera. Snad bych si ji užila víc, kdybych byla kluk :)

m_martina
17.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla samozřejmě hned po revoluci, když ji vydali. A i když už jsem neměla ten úplně správný věk, čtení jsem si užila.

MHudec
15.05.2020 5 z 5

Bez komentáře. Vzpomínka na dětství. Taková chlapecká bible.

Seabeast
13.05.2020 5 z 5

Díky rodičům jsem byl v mládí odkojený na sešitové sérii z konce 60. let a na prvním stupni ZŠ, jako dárek k Vánocům, dostal souborné vydání všech komiksů v pevné vazbě. To samé filmové zpracování z roku 1993 bylo pro mě pěkným překvápkem od táty tenkrát na VHS. Nebudeme si nic nalhávat, Šípáci jsou kult a já mu v dětství také propadl. A mám ho rád dodnes. Jenže mezery je třeba vyplňovat, a tak jsem musel nedávno (pravda, poněkud delší doba od juniorských let) sáhnout po románové předloze Záhada hlavolamu. Zjistil jsem, že došlo na stejné pobláznění jako tenkrát a příběh vůbec neztrácí na své atraktivnosti a napínavosti i dnes. Vlastně i to klukovské dobrodružství v knize trochu závidím, protože v dnešní uspěchané době už zřejmě éru, kterou prožívali Rychlé šípy, naše mládež v době smartphonů už nezažije. O to krásnější bylo pro mě se díky knize do tohoto období ponořit (byť na papíře) a v představách znovu prožít. Momenty úžasu jsem měl takřka při čtení neustále a jako další mezeru hodlám vyplnit černobílým seriálem z roku 1969. Co mě na příběhu překvapilo byla atmosféra temných uliček ze Stínadel a jakási ponurost, která byla patrná na sto honů. No zkrátka kniha neztratila své kouzlo. Je to i také díky nádhernému novému vydání od Albatrosu (2019) a znamenitými barevnými ilustracemi od Jiřího Gruse. A jak to tak vypadá, ve vydávání dalších dílů ze Stínadelské trilogie a Foglarovy tvorby vůbec, hodlají pokračovat. Hned druhý díl "Stínadla se bouří" spatřil světlo světa teprve nedávno a je ve stejném duchu zpracování. Koneckonců, jsem neskutečně rád, že takové Dílo vůbec vzniklo, protože se dá číst neustále a doufám, že bude nadále oslovovat i další generace.