Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402109/bmid_zahada-hlavolamu-7jN-402109.jpg 5 2795 275

Stínadelská trilogie série

Klub Rychlých šípů je zpět! První díl stínadelské trilogie s ilustracemi Jiřího Gruse. V temných Stínadlech se cosi dalo do pohybu! Klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – u toho nesmí chybět! Když chlapci poznají příběh zámečnického učně Jana Tleskače, podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území, kde je ukryt plán létajícího kola. Ten má být schovaný v kovovém hlavolamu ježek v kleci. Rychlé šípy to však nebudou mít jednoduché. Stínadlům totiž vládce drsná parta Vontů...... celý text

Petra-Nela
16.03.2023 5 z 5

Foglar je výborný spisovatel, Záhada Hlavolamu se mi moc libila

rafan65
11.03.2023 5 z 5

Přečteno hlavně kvůli čtenářské výzvě. Četl jsem již několikrát a pokaždé tajemný a napínavý příběh.

Karabach
11.03.2023

Nestarnoucí klasika party kluků toužící po dobrodružství.

petbrab
28.02.2023 5 z 5

V dětství jsem tuto knihu nečetl, pouze komiks Rychlých šípů a zhlédl seriál z roku 1969.
Tak jsem nyní splatil dluh a koupil si a přečetl vydání z roku 2019 s nádhernými ilustracemi Jiřího Gruse.
Je to krásný příběh, který má stále co dát.
Přátelství a odvaha.
Tajemný hlavolam
Návrat do dětství a smutek, že Stínadla si nelze projít.

ddkk
23.01.2023 5 z 5

První foglarovka, kterou jsem jako školačka přečetla. V 68. ji, stejně jako další knížky Jaroslava Foglara, začal vydávat brněnský Blok a my se na Rychlé šípy s nadšením vrhli. A nejen na ně...

Vlastně si neumím představit nikoho z mé generace, kdo by Záhadu hlavolamu nečetl. A i když Foglar vždycky psal jen o klučičích klubech a partách, vůbec to nám, holkám, tehdy nevadilo (dneska by byl chudák Foglar asi na pranýři za genderovou nevyváženost :-), hltaly jsme jejich příběhy úplně stejně jako kluci.

Ovšem příběh Rychlých šípů, pátrajících ve Stínadlech po tajemství Jana Tleskače, byl prostě nejlepší a dodnes je nesmrtelný. Mimochodem, mým favoritem nikdy nebyl Mirek Dušín ani Červenáček, já vždycky milovala Jarku Metelku, ani nevím proč...

Becca_books
31.12.2022 5 z 5

Foglarovy knihy jsem milovala jako dítě. četla jsem snad všechny. Proto jsem pořídila nové vydání s krásnou obálkou když děti dorůstají věku, kdy by se jim mohl líbit také. Do knihy jsem se pustila spolu s dcerou. Já nadšená, představivost pracovala na tisíc procent, vžila jsem se do příběhu, pobíhala po Stínadlech spolu s chlapci a v některých chvílích jsem ani nedýchala. Dcera měla ke knize trošku chladnější přístup, místy byl pro ni zastaralý jazyk složitý ale jakmile se příběh trošku rozjel, také se začetla. Už se těším, až pojedeme do Prahy.

sabina5156
20.12.2022 5 z 5

Krásný příběh, který budu jednou číst svým dětem. Mysteriózní dětská záhada, při které nás Foglar provází Stínadly. Představuje nám příběh přátelství a odvahy.

dájavídek
04.12.2022 5 z 5

Moc hezká a napínavá knížka :). Líbí se mi.

šárofka
09.11.2022 2 z 5

Pěkná kniha ale baví mě spíš jiný styl psaní.

Filatov
11.10.2022 5 z 5

Z dětství jsem rámcově příběh znal, viděl jsem film, ale knihu jsem si nikdy nepřečetl, až opět teď v dospělosti. Musím říct, že tohle je Foglarovo vrcholné dílo. Tajemna je zde tolik, že si říkáte o jak dokonalý příběh se jedná. Už jen samotné názvy Stínadla, svatojakubský kostel nebo Jan Tleskač vyvolávají tolik pocitů a až mi bylo líto toho, co se s ježkem v kleci stalo, a že vše nebylo zjištěno...nebo bude? Čekají mě ještě další dva díly.

heavy66
04.10.2022 5 z 5

„Co sis nadrobil, to si musíš sníst! Nechoval ses jako správný kamarád ani k nám, ani k Bratrstvu Kočičí pracky. Byl jsi jako stéblo trávy ve větru. Zrazoval jsi kdekoho, dělal jsi klepy, znepřátelil sis už celou Druhou stranu. Každý tebou opovrhuje. A nikdo to z tebe nemůže dostat ven. Jen ty sám svým dobrým chováním správného chlapíka. Pak teprve i my budeme s tebou kamarádit!“
(projev Mirka Dušína k Bohoušovi z Bratrstva Kočičí pracky)

Rychlé šípy, parta správných chlapíků, kteří se pustí do placené investigativní žurnalistiky, aby odhalili tajemství Stínadel nejen čtenářům oběžníku TamTam, ale celým generacím dětí, které čtou a milují jejich příběhy až do dnešních dnů. Sám jsem ten příběh četl a miloval, a rád si ho připomínám dodnes.

elle223
30.08.2022 5 z 5

Všem doporučuji přečíst celou/kompletní Stínadelskou trilogii (= Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947) i Tajemství Velkého Vonta (1986)), které na sebe volně navazují. Všechny tři knihy vyšly i jako komplet 3v1 a všechny tři knihy jsou bez nadsázky naprosto skvělé a prakticky stejně dobré.. (mým favoritem jsou "Stínadla se bouří" = Širokko) kterou jsem poprvé (a poté snad 10x) četl někdy v 1979.
Je mi 52 let, někdy před 5 lety jsem si tuhle kompletní trilogii půjčil v knihovně a byl jsem stejně unešen, jako když jsem tyto knihy četl před 40ti lety..
PS: Většina ostatních Foglarových knih jsou také skvělé, např. Hochy od Bobří řeky jsem ve svých cca 9-14ti letech četl snad 10x, ale oproti Stínadelské trilogii, jsou psány takovým tím jednoduchým jazykem a slohem právě vyhovujícícm dětem v podobném věku..
Stínadelská trilogie je dodnes naprostá bomba i pro mně - člověka kterej je už bezmála 40 let fanouškem "drsný školy" - knih od Raymonda Chandlera nebo Ed McBaina..

Hakate
22.08.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších autorových knih.
Kniha, na které jsme všichni vyrostli a kniha, kterou doporučuji i dnešní mládeži.

Obelix15
22.08.2022 5 z 5

Autor, na kterém jsem vyrůstal. Mohu číst zas a znovu!

Maky33
21.08.2022 5 z 5

Asi jsem knihu měla číst před dvaceti lety, kdy jsem "partě" z knihy, byla věkově blíž, ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla aspoň teď.

Sauron
18.08.2022

Já fakt nevím, jak se snažím, tak se snažím, pořád se do toho nemůžu začíst. Pan Foglar to fakt uměl psát, to musím uznat, ale prostě mě to nebere. To je asi tím že patřím do té dnešní mládeže, ,,co jenom sedí u počítače a furt píše nějaký recenze". Ach, ti pamětníci !

Janizoun
15.08.2022 5 z 5

Můj oblíbený pan spisovatel. Takto psát "dobrodrůžo" pro děti uměl psát jen on. A doteď jsem nenalezla nikoho, kdo by ho nahradil, je nenahraditelný. Doporučuji bez výjimky všechny knihy od pana Jaroslava Foglara, jsou jak pro děti, tak i pro dospělé.

ondrahasic
23.07.2022

Úžasný návrat do dobrodružného dětství. Příběhy rychlých šípů vždy zahřejí u srdce.

Hethera
14.07.2022 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si znovu užila nádherný výlet zpátky do dětství. Hrozně jsem si to užila, zvlášť když jsem nedávno navštívila pražskou výstavu Město jako přízrak. Svět Vontů se nikdy nekouká a já se do něj každých pár let ráda vracím.

georginaa
23.06.2022 5 z 5

Tuhle knihu vlastním od 70 let, četla jsem ji už mnohokrát a stále mě baví. Dokonce jako děti jsme si s partou dětí hráli na rychlé šípy. Bylo to krásné období a věřím, že tolik zábavy, dělání bunkrů, hledání pokladů, dnes děti moc neužijí. Takže tato kniha by je mohla nasměrovat k dobrodružství.